Προς το περιεχόμενο

Φωνητική αναζήτηση και αναζήτηση μέσω εικόνων παρουσίασε η Google


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε σημαντικές βελτιώσεις στους τρόπους με τους οποίους μπορεί να πραγματοποιήσει κανείς μια αναζήτηση προχώρησε η Google, ανακοινώνοντας τις υπηρεσίες “Φωνητικής αναζήτησης” και “αναζήτησης μέσω εικόνων”.

 

Η φωνητική αναζήτηση θυμίζει την αντίστοιχη λειτουργία του Android ενώ αρχικά είναι διαθέσιμη μόνο στην αγγλική γλώσσα. Επιτρέπει στο χρήστη αντί να πληκτρολογήσει ένα κείμενο προκειμένου να πραγματοποιήσει μια αναζήτηση, απλά να μιλήσει στο μικρόφωνό του.

 

Για να ενεργοποιηθεί η φωνητική αναζήτηση, αρκεί να πατήσουμε το κουμπί του μικροφώνου που βρίσκεται στο δεξί μέρος του πεδίου αναζήτησης. Το Voice Search μπορεί να φανεί αρκετά χρήσιμο σε αναζητήσεις που περιέχουν ορθογραφικά δύσκολες λέξεις ή μεγάλου μήκους προτάσεις. Είναι προς το παρόν αποκλειστικά διαθέσιμο για τους χρήστες του Chrome browser.

 

 

Η δεύτερη υπηρεσία που ενσωμάτωσε σήμερα η Google είναι η αναζήτηση μέσω εικόνων και λειτουργεί εφόσον οι χρήστες κάνουν drag and drop τις εικόνες τους από τον υπολογιστή στο πεδίο αναζήτησης. Από εκεί και πέρα, οι αναλαμβάνουν οι αλγόριθμοι της Google να εντοπίσουν τι απεικονίζει η φωτογραφία και στη συνέχεια να το αναζητήσουν.

 

Για να διευκολυνθεί η λειτουργικότητα του “Search by Image”, η Google κυκλοφόρησε επεκτάσεις τόσο για τον Chrome όσο και για τον Firefox που ενεργοποιείται η αναζήτηση εικόνων με δεξί κλικ πάνω τους. Αυτό αφορά τις φωτογραφίες που ανοίγονται στον browser μαζί με τις ιστοσελίδες.

 

 

Link.png Site: googleblog.blogspot.com

Link.png Site: Voice Search , Search by Image

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αναζήτηση με βάση την εικόνα τη σκεφτόμουν εδώ και καιρό και έλεγα πότε επιτέλους θα το κάνουν.

 

Επιτέλους θα βρίσκεις ποιο είναι το μανούλι που σου αρέσει στη τάδε εικόνα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αναζήτηση με βάση την εικόνα τη σκεφτόμουν εδώ και καιρό και έλεγα πότε επιτέλους θα το κάνουν.

 

Επιτέλους θα βρίσκεις ποιο είναι το μανούλι που σου αρέσει στη τάδε εικόνα :-D

ΤΗΝ ΕΙΧΕΣ ΣΚΕΦΤΕΙ!?!?!?! ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΝΕ ΜΗΝΥΣΗ!!! ΣΕ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑΝ!!!! τεσπα πλακα εχει το image thing αλλα δεν βρισκω το voice control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολυκατάλαβα απο που μπορώ να κάνω αναζήτηση εικόνων μέσω firefox

 

Για Firefox το επίσημo plugin είναι αυτό

http://dl.google.com/searchbyimage/searchbyimage_1.0.0.xpi

 

Προς το παρόν εμένα δε μου λειτουργεί. Ίσως γιατί ενεργοποιείται σταδιακά σε όλους τους χρήστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το voice search άντε να το δούμε και στα ελληνικά!:)

τεσπα πλακα εχει το image thing αλλα δεν βρισκω το voice control.

Κάτω από την φόρμα αναζήτησης έχει το google.com in English. Το πατάς και σε πάει πάει στο Αγγλικό σίτε. Και τώρα θα σου έχει το μικρόφωνο δίπλα φόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει και το TinEye για οποιον θελει να κανει reverse image search. Το firefox plugin θέλει ενεργοποίηση από τις ρυθμίσεις μετά την εγκατάσταση για να δουλέψει. :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΗΝ ΕΙΧΕΣ ΣΚΕΦΤΕΙ!?!?!?! ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΝΕ ΜΗΝΥΣΗ!!! ΣΕ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑΝ!!!! τεσπα πλακα εχει το image thing αλλα δεν βρισκω το voice control.

 

Μωρέ λες;

 

Αν είναι όμως πρέπει να κάνω και στην Apple επειδή κανά χρόνο πριν βγει το Magic Trackpad,έλεγα σε ένα φίλο μου ότι πλάκα θα χε να έβγαζαν το trackpad του MacBook σε μέγεθος mousepad :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει και το TinEye για οποιον θελει να κανει reverse image search. Το firefox plugin θέλει ενεργοποίηση από τις ρυθμίσεις μετά την εγκατάσταση για να δουλέψει. :shifty:

 

 

Το tineye(extension για chrome) είναι εξαιρετικό! Το έχω δουλέψει πολλές φορές και σε αρκετές εικόνες δίνει πολύ καλά αποτελέσματα για την προέλευση τους. Που αλλού υπάρχουν στον ιστό δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε βρίσκω το Voice Search Button. Το mic μου είναι κανονικά συνδεδεμένο.

 

Πάτα το google in english και μετά πήγαινε εδώ. Είναι το πρώτο, πάτησε ενεργοποίηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...