Προς το περιεχόμενο

Ποια σχολή να διαλέξω?


menostospitimou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλτατε έχω γράψει κατά καιρούς πολύ περισσότερα - και πριν μπω στην σχολή είχα ασχοληθεί αρκετά.

 

Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Εγώ το έθεσα γενικόλογα, γιατί βλέπω παιδιά που πήραν ένα PC, το έλυσαν δύο φορές, άλλαξαν μια ψύκτρα και έκαναν overclock στα 4GHz και ξαφνικά, χωρίς να έχουν καθαρή εικόνα του τι είναι πληροφορική, επιδιώκουν να μπουν σε αυτές τις σχολές. Είναι κρίμα και άδικο. Πραγματικά!

( ...δεν περιγράφω εσένα - δεν σε γνωρίζω εξάλλου, απλά περιγράφω μια κατάσταση που παίζει πολύ! )

 

Ε καλά αυτές οι περιπτώσεις δεν έχουν ελπίδα ούτος ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι αποφασισμένος, μελέτησε με προσοχή τους όρους Computer Science (πληροφορικές) και Computer Engineer (τα αντίστοιχα Πολυτεχνεία) και δες που κολλάς καλύτερα ;)

 

 

 

 

 

 

 

Cheers :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι αποφασισμένος, μελέτησε με προσοχή τους όρους Computer Science (πληροφορικές) και Computer Engineer (τα αντίστοιχα Πολυτεχνεία) και δες που κολλάς καλύτερα ;)

 

 

 

Ευχαριστώ, οι όροι στα αγγλικά βοήθησαν πολύ.

 

 

 

Cheers :)

 

αν δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά και ο πολλής κώδικας μην πας...... σχετικά με τα δίκτυα σου αρέσουν ?

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με δίκτυα ή βάσεις δεδομένων.... :o :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χημικος μηχανικος ασχολειται με πολλα ενδιαφεροντα πραγματα. Οπως τεχνολογια υλικων, τροφιμων μεχρι και υπολογιστες.

 

Οσο για τον προγραμματισμο δοκιμασε να φτιαξεις καποιο προγραμμα δικο σου και οχι απλα να μαθεις τις εντολες μιας γλωσσας. Επισης πως τα πας με τα μαθηματικα? Του λυκειου ειναι σχετικα ευκολα. Ρωτα και κανενα παιδι απο αναλογες σχολες.

 

+1 για επιστημη/τεχνολογια υλικων. evabb+haut fourneau=love

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε να σου πω την άποψη μου. Σκέψου πως η σχολή που θα πας δεν θα είναι ποτέ όπως την περιμένεις και αυτό είναι λογικό οπότε μην ξενερώσεις....

 

Τώρα με το θέμα επιλογής απλά θα σου πω σκέψου κάτι που θα σπουδάζεις 4 το ελάχιστο χρόνια +40 χρόνια που θα ασχολήσαι με κάτι τέτοιο μέχρι να πάρεις σύνταξη, σου αρέσει τόσο πολύ;

 

Γενικά όλοι μετά τις πανελλήνιες έχουμε ένα πνεύμα και δημιουργικότητα ναι θα κάνω αυτό, ναι εκείνο αλλά όταν μπαίνεις στη σχολή για κάποιον περίεργο λόγο αλλάζεις τελείως σκεπτικό και αράζεις. (δεν είναι απόλυτο αυτό)

 

απλά την δημιουργικότητά σου θα την βγάζεις στις μέρες της εξεταστικής, πχ θα κάνεις κάποια δουλειά σπιτιού ή θα φτιάξεις κάτι στο αμάξι, ή θα κλαδέψεις τον κήπο, γενικά αυτό υπάρχει σαν φαινόμενο ότι στην διάρκεια της εξεταστικής κάνουμε ότι ναναι. Έχουμε μια δημιουργικότητα για άλλα πράγματα άσχετα της εξεταστικής. Οπότε μήπως όσο έδινες πανελλήνιες η δημιουργικότητα ήταν να ασχολείσαι με πληροφορική;

 

Τα λεω πολύ χοντρικά και όχι πως ισχύουν απόλυτα.

 

Γενικά σκέψου πριν επιλέξεις κάτι. Η δυσκολία στις σχολές είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή του σχολείου (εξαρτάται βέβαια και τη σχολή και τις απαιτήσεις τις)...

 

αυτα απο εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι μιλάτε για προγραμματισμό και ότι οι σχολές μαθηματικών έχουν πολλάά μαθηματικά να σας ενημερώσω ότι εκεί που είμαι εγώ (ΤΕΙ Πληροφορικής στη ΘΕσσαλονίκη) είμαι 2ο εξάμηνο και ήδη έχω κάνει Java I, Java II και Assembly 80x86 ....

Τα (καθαρά) μαθηματικά της σχολής είναι 2 και διδάσκονται στα 2 πρώτα εξάμηνα...

Μετά κατά κύριο λόγο κάνουμε πολύ προγραμματισμό και τα σχετικά περί software....

Δηλαδή το πρόγραμμα σπουδών έχει C++ , Javascript , PHP και διάφορα άλλα που μου διαφεύγουν τώρα .......

Απλά η μ@λ@κί@ είναι ότι είναι ΤΕΙ και τώρα που δεν υπάρχουν χρήματα γίνονται απεργίες κτλ κτλ και είναι χαζομάρα .......

Αλλά κατά κύριο λόγο άμα ασχολείσαι μόνος σου τα καταφέρνεις μία χαρά....

Εξάλλου στη σχολή δεν σου μαθαίνουν και τίποτα το ιδιαίτερο .......

Σου κάνουν μια εισαγωγή και κάνεις 1-2 εργαστήρια στα οποία πάς απλά για να μην κοπείς απο απουσίες....

Εγώ προσωπικά στα 2 εξάμηνα που έχω Java ζήτημα να έχω πάει σε 5 μαθήματα σύνολο ......

Οπότε φίλε όπου και να πάς άμα δεν ασχολειθείς μόνος σου και δεν έχεις πόρωση δεν προκειται να βγάλεις άκρη ......

Επίσης μία ακόμα σημαντική παράμετρος για αυτές τις σχολές (ειδικά άμα θές να βγείς προγραμματιστής!!) είναι αυτό που λέμε "να το έχεις μέσα σου" .....

Δηλαδή όσο και να πήξεις στο διάβασμα άμα δεν σκαμπάζεις 2-3 πράγματα πέρι λογικής (στο πώς να "στήσεις" ένα πρόγραμμα) όσο και να διαβάσεις θεωρία δεν θα βγάλεις άκρη ......

Και μία ακόμα συμβουλή.....

Σκέψου το ΠΟΛΥ καλά το όλο θέμα γιατί απο του χρόνου (νομίζω) καταργείτε το 10% .......

Και όποια σχολή διαλέξεις αυτή θα ακολουθήσεις .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι μιλάτε για προγραμματισμό και ότι οι σχολές μαθηματικών έχουν πολλάά μαθηματικά να σας ενημερώσω ότι εκεί που είμαι εγώ (ΤΕΙ Πληροφορικής στη ΘΕσσαλονίκη) είμαι 2ο εξάμηνο και ήδη έχω κάνει Java I, Java II και Assembly 80x86 ....

Τα (καθαρά) μαθηματικά της σχολής είναι 2 και διδάσκονται στα 2 πρώτα εξάμηνα...

Μετά κατά κύριο λόγο κάνουμε πολύ προγραμματισμό και τα σχετικά περί software....

Δηλαδή το πρόγραμμα σπουδών έχει C++ , Javascript , PHP και διάφορα άλλα που μου διαφεύγουν τώρα .......

Απλά η μ@λ@κί@ είναι ότι είναι ΤΕΙ και τώρα που δεν υπάρχουν χρήματα γίνονται απεργίες κτλ κτλ και είναι χαζομάρα .......

Αλλά κατά κύριο λόγο άμα ασχολείσαι μόνος σου τα καταφέρνεις μία χαρά....

Εξάλλου στη σχολή δεν σου μαθαίνουν και τίποτα το ιδιαίτερο .......

Σου κάνουν μια εισαγωγή και κάνεις 1-2 εργαστήρια στα οποία πάς απλά για να μην κοπείς απο απουσίες....

Εγώ προσωπικά στα 2 εξάμηνα που έχω Java ζήτημα να έχω πάει σε 5 μαθήματα σύνολο ......

Οπότε φίλε όπου και να πάς άμα δεν ασχολειθείς μόνος σου και δεν έχεις πόρωση δεν προκειται να βγάλεις άκρη ......

Επίσης μία ακόμα σημαντική παράμετρος για αυτές τις σχολές (ειδικά άμα θές να βγείς προγραμματιστής!!) είναι αυτό που λέμε "να το έχεις μέσα σου" .....

Δηλαδή όσο και να πήξεις στο διάβασμα άμα δεν σκαμπάζεις 2-3 πράγματα πέρι λογικής (στο πώς να "στήσεις" ένα πρόγραμμα) όσο και να διαβάσεις θεωρία δεν θα βγάλεις άκρη ......

Και μία ακόμα συμβουλή.....

Σκέψου το ΠΟΛΥ καλά το όλο θέμα γιατί απο του χρόνου (νομίζω) καταργείτε το 10% .......

Και όποια σχολή διαλέξεις αυτή θα ακολουθήσεις .....

 

Τι 10%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω πχ ότι φέτος έβγαλες 18.000 μόρια, πέρασες σε μία σχολή και τελικά το μετανιώνεις . Μπορείς να ξανά δηλώσεις συμμετοχή στις πανελλαδικές με το 10% και άρα περιμένεις 1 χρόνο μέχρι να λήξουν οι πανελλαδικές του έτους και συμμετέχεις στη διαδικασία εισαγωγής με τους περσινούς βαθμούς. (Αυτούς που έγραψες δηλαδή στις Παν/ες)

Βέβαια, για αυτή την κατηγορία υποψηφίων (10%) εκδίδονται ξεχωριστές βάσεις οι οποίες καλώς ή κακώς είναι κατά πολύ πιο ανεβασμένες από αυτές του 90% [90% = αυτοί που συμμετέχουν στις πανελλαδικές και (επαν/)εξετάζονται γραπτώς].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω πχ ότι φέτος έβγαλες 18.000 μόρια, πέρασες σε μία σχολή και τελικά το μετανιώνεις . Μπορείς να ξανά δηλώσεις συμμετοχή στις πανελλαδικές με το 10% και άρα περιμένεις 1 χρόνο μέχρι να λήξουν οι πανελλαδικές του έτους και συμμετέχεις στη διαδικασία εισαγωγής με τους περσινούς βαθμούς. (Αυτούς που έγραψες δηλαδή στις Παν/ες)

Βέβαια, για αυτή την κατηγορία υποψηφίων (10%) εκδίδονται ξεχωριστές βάσεις οι οποίες καλώς ή κακώς είναι κατά πολύ πιο ανεβασμένες από αυτές του 90% [90% = αυτοί που συμμετέχουν στις πανελλαδικές και (επαν/)εξετάζονται γραπτώς].

Δαα, δεν εχει σχεση με τον αθλητισμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...