Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγη κυπριων σε ΑΕΙ-ΤΕΙ ελλαδας


panathas1908

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατάλαβες τι είπες/έγραψες?

 

Συμβουλή: Σε ένα θρετ για να πάρεις μυρωδιά τι παίζει πριν γράψεις διαβάζεις τουλάχιστον την προηγούμενη σελίδα.

 

Τα επιχειρήματά σου με αφήνουν άναυδο. OMG confused.png

 

ΥΓ - TIP: Ο δικός μου τόνος δεν ήταν ούτε επιθετικός ούτε ειρωνικός. Εσύ το ξεκινάς με την απάντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πάμε από την αρχή και σόρυ. Δεν είχα τέτοια πρόθεση.

Και αυτοί πληρώνουν φόρο στην Κύπρο για τα δικά τους ιδρύματα, άσχετα που δε σπουδάζουν σε αυτά αλλά στην Ελλάδα.

Αυτό μου το αναφέρεις γιατί?

Μήπως πρέπει να τους πληρώνω και τα εκεί ιδρύματα?

Που είναι το παράξενο ένας Κύπριος να πληρώνει για τα ιδρύματά του. Και ο Κινέζος πληρώνει για το Κινέζικό ίδρυμα κλπ κλπ.

Και αυτοί δίνουν 12άρι και μάλιστα σε πολύ χειρότερα φαλτσοτράγουδα.

Αν διαβάσεις τα προηγούμενα θα διαπιστώσεις ότι λέω πως τους Κύπριους τους έχουμε για να μας δίνουν το 12άρι και ότι πέρα από αυτό δεν μας δίνουν κάτι ή τουλάχιστον κάτι μου να αντιστοιχεί στο ελάχιστο σε αυτά που δίνει η Ελλάδα προς αυτούς.

Δε με ενοχλεί λοιπόν τόσο πολύ το ότι είμαι άπλας απέναντι τους, το ότι μπαίνουν δωρεάν στα Ελληνικά ιδρύματα, το ότι μπαίνουν με λιγότερα μόρια από αυτά που μπαίνω εγώ που τα πληρώνω κιόλας, το ότι σκάω ένα κάρο φράγκα για τις περιπολίες με φρεγάτες κλπ, το ότι στέλνω στρατό (έμψυχο δυναμικό) κλπ κλπ.

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι έρχονται εδώ σε εμένα που τους έχω γκόμενα και με βάζουν και χέρι υπονοώντας ότι εγώ είμαι ο ούγκα ούγκα, ο υποανάπτυκτος κλπ και αυτοί είναι τράπεζες, πολιτισμένοι, φοίνικες κλπ. Άσε που μας έχουν και στη μπούκα οι περισσότεροι λες και εμείς φταίμε που οι Τούρκοι τους κάνανε ντου. Λες και εμείς ήμασταν στα γούστα εκείνη την εποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το ότι μπαίνουν πανεύκολα σε ιδρύματα σε σχέση με τους ελληνίκιους;

 

το ιδιο και οι ομογενεις του εξωτερικου (γερμανια βλεπε) :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε από την αρχή και σόρυ. Δεν είχα τέτοια πρόθεση.

 

Αυτό μου το αναφέρεις γιατί?

Μήπως πρέπει να τους πληρώνω και τα εκεί ιδρύματα?

Που είναι το παράξενο ένας Κύπριος να πληρώνει για τα ιδρύματά του. Και ο Κινέζος πληρώνει για το Κινέζικό ίδρυμα κλπ κλπ.

 

Δεν μπορείς να τους συγκρίνεις με τους λοιπούς αλλοδαπούς. Δεν είναι αδέρφια μας αλλά δεν είναι και τελείως ξένοι.

Κι εσύ μπορείς να πας να σπουδάσεις στα κυπριακά ιδρύματα δωρεάν. Εσύ πληρώνεις φόρους εδώ, αυτοί εκεί. Πού είναι το άδικο?

 

 

 

Αν διαβάσεις τα προηγούμενα θα διαπιστώσεις ότι λέω πως τους Κύπριους τους έχουμε για να μας δίνουν το 12άρι και ότι πέρα από αυτό δεν μας δίνουν κάτι ή τουλάχιστον κάτι μου να αντιστοιχεί στο ελάχιστο σε αυτά που δίνει η Ελλάδα προς αυτούς.

Δε με ενοχλεί λοιπόν τόσο πολύ το ότι είμαι άπλας απέναντι τους, το ότι μπαίνουν δωρεάν στα Ελληνικά ιδρύματα, το ότι μπαίνουν με λιγότερα μόρια από αυτά που μπαίνω εγώ που τα πληρώνω κιόλας, το ότι σκάω ένα κάρο φράγκα για τις περιπολίες με φρεγάτες κλπ, το ότι στέλνω στρατό (έμψυχο δυναμικό) κλπ κλπ.

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι έρχονται εδώ σε εμένα που τους έχω γκόμενα και με βάζουν και χέρι υπονοώντας ότι εγώ είμαι ο ούγκα ούγκα, ο υποανάπτυκτος κλπ και αυτοί είναι τράπεζες, πολιτισμένοι, φοίνικες κλπ. Άσε που μας έχουν και στη μπούκα οι περισσότεροι λες και εμείς φταίμε που οι Τούρκοι τους κάνανε ντου. Λες και εμείς ήμασταν στα γούστα εκείνη την εποχή.

 

Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι περισσότεροι είστε τόσο αρνητικοί απέναντί τους.. Στη σχολή μου στο ΑΠΘ μια χαρά παρέα έκανα με κύπριους (όχι κολλητοί εννοείται) όπως επίσης και στην Κύπρο 6 μήνες κατά τη διάρκεια της θητείας μου.

 

Πραγματικά αν έχουμε τόση έχθρα ΚΑΙ με τους κύπριους ας κλείσουμε καλύτερα τα σύνορα και μείνουμε μόνοι με τη διαφθορά μας και τη λοιπή "γαματοσύνη' μας.

 

ΥΓ: Όχι δεν είμασττε OFFTOPIC :P

 

 

Ον δε τόπικ:

panathas1908 δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Θα δεχτούν κανονικά Κύπριους. Απλά κωλυσιεργούν οι "αξιότατοι" δημόσιοι υπάλληλοί μας, όπως πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να τους συγκρίνεις με τους λοιπούς αλλοδαπούς. Δεν είναι αδέρφια μας αλλά δεν είναι και τελείως ξένοι.

Κι εσύ μπορείς να πας να σπουδάσεις στα κυπριακά ιδρύματα δωρεάν. Εσύ πληρώνεις φόρους εδώ, αυτοί εκεί. Πού είναι το άδικο?

 

Έτσι από περιέργεια,πόσους Έλληνες ξέρεις που σπουδάζουν στη Κύπρο; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα ρε παλικαρια που σας πειραξαν οι Κυπριοι. Σε μια χωρα που 6/10 δεν πληρωνουν φορο γιατι τοσο ευαισθησια για τους φορους που (δεν) πληρωνετε?

Αpd453, προσεχε μην δει τις απαντησεις σου κανενας κυπριος και σου δεσμευσουν τα λεφτουδακια που εστειλες στην Τραπεζα Κυπρου. Μπεζεβενκιδες ειναι αυτοι ποτε δεν ξερεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμεις σαν ελληνες εχουμε δικαιωμα να φοιτησουμε δωρεαν στις σχολες στις κυπρου, και αυτοι εχουν δικαιωμα σε ελληνικες σχολες

τωρα αν καποιος πιστευει οτι οι κυπριοι ειναι λιγοτερο ελληνες απο μας τους ελλαδιτες τι να πω.. ολοι εχουμε δικαιωμα στη βλακεια..

ενας απτους λογους που ποτε δε θα παμε μπροστα ειναι οτι

ειμαστε 12εκ -μια σταλια στον ωκεανο σε συγκριση με αλλους λαους- και παρολαυτα ΠΑΝΤΑ θα βρισκουμε καποιο λογο για να χωριζομαστε/διαιρουμαστε μεταξυ μας ειτε αυτο λεγεται ελληνας-κυπριος,αθηναιος-θεσ/νικης,ποντιος/βλαχος/κρητικος/νησιωτης/στεριανος/οσφπ-παο κλπ κλπ

αλλα τι λεω πηραμε την 5η δοση,σωθηκαμε, γιατι να ασχολουμαστε με χαζομαρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ η Ελλαδα θελει να το παιξει μαμα πατριδα απεναντι στην Κυπρο.

 

Τεσπα,ο μονος τροπος η Ελλαδα να μην κανει δεκτους Κυπριους στις σχολες της ειναι αυτη να καταστραφει.Ακομα προλαβαινεις Παναθα λοιπον.Την χρεωκοπια την γλιτωσαμε προς το παρον

 

 

 

 

Οι Ελλαδιτες δινουν?

 

Οι Ελλαδίτες πληρώνουν φόρους.

 

Όσον αφορά το "προστάτιδα χώρα" κάποιος θα έλεγε ότι η κύπρος θα έπρεπε να πληρώνει φόρο υποτέλειας στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι παντως πραγματικα αδικια αυτο με την εισαγωγη των Κυπριων στα ελληνικα αει-τει. Για πιο λογο αληθεια να μπαινουν με τοσο χαμηλοτερες βασεις?Σε τι διαφερουν?Ασε που δινουν πολυ λιγα μαθηματα για να μπουν και πολλες φορες δεν εχουν και τις σωστες βασεις.Συμφοιτητρια μου απο Κυπρο δεν ειχε κανει ποτε Λατινικα και Αρχαια αν θυμαμαι καλα και μιλαμε οτι μπηκε σε θεωρητικο τμημα....οτι να'ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι παντως πραγματικα αδικια αυτο με την εισαγωγη των Κυπριων στα ελληνικα αει-τει. Για πιο λογο αληθεια να μπαινουν με τοσο χαμηλοτερες βασεις?Σε τι διαφερουν?Ασε που δινουν πολυ λιγα μαθηματα για να μπουν και πολλες φορες δεν εχουν και τις σωστες βασεις.Συμφοιτητρια μου απο Κυπρο δεν ειχε κανει ποτε Λατινικα και Αρχαια αν θυμαμαι καλα και μιλαμε οτι μπηκε σε θεωρητικο τμημα....οτι να'ναι!

 

Και στην Ελλάδα μπορείς να μπεις σε θεωρητικό τμήμα χωρίς να έχεις κάνει έστω λατινικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδια θα μας τρελλανεται...η Κυπρος εχει γεμισει ελληνες φοιτητες ελληνες καθηγητες που περνουν πανευκολα θεση σε αντιθεση με τους κυπριους που περιμενουν χρονια να διοριστουν και με χιλιαδες ελληνες που ερχονται απλα για δουλεια.. τι μας λετε τωρα δηλαδη οτι η ελλαδα χρεοκοπει λογο των κυπριων φοιτητων ??? απλα ειστε οπως τους κυπριους που δεν γουσταρουν τους ελληνες στην χωρα μας (εγω δεν ανηκω σε αυτο το γκρουπ) και βρισκουν 100 δικαιολογιες...ετσι και σεις δεν μας γουσταρετε εκει πειτε το με τη μια και μη μας λετε οτι χρεοκοπησε η ελλαδα για τον κυπριο φοιτητη ...ή θα βλεπουμε και τις 2 πλευρες ή δεν θα μιλαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδια θα μας τρελλανεται...η Κυπρος εχει γεμισει ελληνες φοιτητες ελληνες καθηγητες που περνουν πανευκολα θεση σε αντιθεση με τους κυπριους που περιμενουν χρονια να διοριστουν και με χιλιαδες ελληνες που ερχονται απλα για δουλεια.. τι μας λετε τωρα δηλαδη οτι η ελλαδα χρεοκοπει λογο των κυπριων φοιτητων ??? απλα ειστε οπως τους κυπριους που δεν γουσταρουν τους ελληνες στην χωρα μας (εγω δεν ανηκω σε αυτο το γκρουπ) και βρισκουν 100 δικαιολογιες...ετσι και σεις δεν μας γουσταρετε εκει πειτε το με τη μια και μη μας λετε οτι χρεοκοπησε η ελλαδα για τον κυπριο φοιτητη ...ή θα βλεπουμε και τις 2 πλευρες ή δεν θα μιλαμε

 

αυτα ειναι μ@@@@@@ς των εξυπνακιδων. αν οι κυπριοι εφθυνονταν για την οικονομικη κριση στην ελλαδα τοτε η κυπρος θα ηταν σε χειροτερη οικονομικη κατασταση απο την ελλαδα και οχι σε πολυ καλυτερη που ειναι...παντως αυτο που 'δε χωνευουν και καλα οι κυπριοι τους ελληνες' δεν ισχυει. ξερω παιδια απο εδω που σπουδαζουν κυπρο και δεν εχουν κανενα παραπονο ισα ισα., πολλα παιδια απο τη σχολη μου που κανω παρεα ειναι κυπριοι και απο συζητησεις και σχετικα μαλλον καποιοι ελληνες φαιρονται ηλιθια παρα αυτοι(καποιοι δε ξεραν καν οτι υποτιθετε μας μισουν). και ο πατερας μου ηταν για δουλιες στη κυπρο σχεδον 3 χρονια προβλημα δε του δημιουργησε κανεις....

 

 

οντοπικ. θα παρουν κοσμο μην ανησυχεις, εχουν ανακοινωσει(στη δικη μου σχολη τουλαχιστον) ηδη ποσες θεσεις θα δωσουν σε κυπριους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι από περιέργεια,πόσους Έλληνες ξέρεις που σπουδάζουν στη Κύπρο; :rolleyes:

 

Κανένας...Πόσο icbm πρέπει να είναι κάποιος για να επιλέξει Κύπρο και όχι Αγγλία;:whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...