Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγη κυπριων σε ΑΕΙ-ΤΕΙ ελλαδας


panathas1908

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Κύπρος έχει κρατήσει πολλά πράγματα απο την εποχή που ήταν κομμάτι του Ηνωμένου Βασιλείου, αλλά δεν ξέρω γιατί τα καταδικάζουμε; Αφού ήταν καλά, καλώς τα κράτησαν. Επειδή δεν βολεύει εμάς που είμαστε απο την Ελλάδα; Εντάξει, σε αυτό δεν θα διαφωνήσω, αλλά ίσως το λάθος το κάνουμε εμείς που τη θεωρούμε κομμάτι της Ελλάδας σαν την Κρήτη. Δεν είναι, η Κύπρος δεν είναι Ελλάδα, ακολούθησε διαφορετική πορεία. Και προς αποκατάσταση της ιστορίας, οι Κύπριοι ήθελαν να είναι Ελλαδίτες (τέλη του 50) άλλα δεν τους άφησαν οι Άγγλοι, για να μπορούν να τους ελέγχουν καλύτερα και να μην χάσουν το "αβυθιστο αεροπλανοφόρο" για επιχειρήσεις στη Μέση Ανατολή.

 

Τέλοσπαντων, σχετικά με το θέμα, αν δεν κάνω λάθος όλα τα πανεπιστήμια της Ε.Ε. μέχρι πρίν απο κάποια χρόνια είχαν κάποιες θέσεις για ξένους. Υποθέτω οτι αυτές είναι οι θέσεις που πιάνουν οι Κύπριοι ως αλλοδαποί και όχι Έλληνες, διαγωνιζόμενοι μόνο αλλοδαπούς. Βέβαια, άλλοι αλλοδαποί απο τους Κύπριους μάλλον δεν έρχονται στην Ελλάδα, οπότε οι Κύπριοι προφανώς διαγωνίζονται αναμεταξύ τους για τις θέσεις στα Ελληνικά πανεπιστήμια. Μετά όμως, βγήκε οδηγία οτι όλοι οι Ευρωπαίοι πολίτες πρέπει να είναι ίσοι, αρα και πρέπει να διαγωνίζονται μαζί. Τελικά δεν ξέρω και δεν έχω καταλάβει τι ισχύει, άλλα πιθανολογώ, η Κύπρος με την Ελλάδα έχει κάνει διμερείς συμφωνίες γι΄αυτά τα θέματα και δεν καθορίζονται απο οδηγίες της Ε.Ε.

 

Και τι χαζή συζήτηση είναι αυτή σχετικά με το αν πληρώνουν ή όχι οι Κύπριοι; Γιατί πληρώνουν οι Έλληνες πανεπιστήμια; Δωρεάν είναι. Τώρα αν εννοείτε οτι πληρώνουν φόρους τότε και πάλι είναι χαζή η συζήτηση γιατί φόρους πληρώνουν ΚΑΙ οι Κύπριοι στην Ελλάδα εφόσον το εισόδημα τους παράγεται εδώ (πχ CYTA). Οι φόροι ακολουθούν τον ΤΟΠΟ στον οποίο παράγονται τα εισοδήματα και όχι την εθνικότητα εκείνου που παράγει το εισόδημα που φορολογείται. Και μάλιστα υπάρχουν και συμβάσεις αποφυγής διπλής φορολογίας ώστε να μην πληρώσει και στις δύο χώρες. Επίσης υπάρχουν και οι φόροι στην κατανάλωση όπως ο ΦΠΑ τον οποίο πληρώνουν εξίσου οι Κύπριοι όταν τρώνε στα ταβερνάκια της χώρας μας και κάτι μου λέει οτι τρώνε πιο συχνά απο εμάς.

 

Γι΄αυτό, να μην λέμε αρλούμπες όταν δεν γνωρίζουμε πράγματα και μας βγαίνει δικαίως το παρατσούκλι του ξερόλα απο τους Κύπριους.

 

Σχετικά με την ελληνικότητα των Κυπρίων, αυτοί που μένουν Κύπρο γνωρίζουν τα παρακάτω που θα γράψω. Να έχετε υπ'όψιν σας οτι τα τελευταία χρόνια γιγαντώνεται ένα ρεύμα προερχόμενο απο το αριστερό κόμμα ΑΚΕΛ, το οποίο προκειμένου να καλοπιάσει τους Τουρκοκυπρίους για την επανένωση του νησιού, οι οποίοι προφασίζονται οτι φοβούνται την ελληνικότητα των Ελληνοκυπρίων και δεν την δέχονται, έχει εξαπολύσει έναν άνευ πρεηγουμένου αφορισμό σε κάθετι ελληνικό και κυρίως προς τους Ελληνοκύπριους που δηλώνουν "Έλληνες" αποκαλώντας τους φασίστες, εθνικιστές και ακραία στοιχεία. Το εν λόγω κόμμα πιστεύει οτι η διαδικασία αφελληνισμού των Ε/Κυπρίων είναι το μυστικό για την αποκατάσταση της προ 74 εποχής. Ίσως και να έχει δίκιο, ίσως και να μην έχει και να ανοίγει τις κερκόπορτες για τον πλήρη σταδιακό και ειρηνικό εξισλαμισμό του νησιού. Πάντως είναι εσωτερικό τους ζήτημα και εμάς σαν Έλληνες της Ελλάδος, δεν μας αφορά. Αυτοί ψηφίζουν, αυτοί ας αποφασίσουν. Γι' αυτό μην επιμένετε και πολύ να αποκαλείτε τους Ε/Κυπρίους, Έλληνες γιατί πολλοί απο αυτούς ασπάζονται τις θέσεις του ΑΚΕΛ και δεν τους αρέσει να αποκαλούνται έτσι. Προσέχετε λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μια και γινεται λογος απο καποιους για ευνουμενους και αδικιες, ας δουμε και καποιες κατηγοριες ευνουμενων για συγκρισεις ...

Στο Μαθηματικό Αθήνας με 2.664 !!!!!!

 

Τα ευτράπελα του συστήματος των ειδικών κατηγοριών

 

Οι υποψήφιοι που ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες (κοινωνικά κριτήρια, πολύτεκνοι, μουσουλμάνοι και τρίτεκνοι) διαμόρφωσαν ξεχωριστό εκπαιδευτικό χάρτη, με μόρια που κινήθηκαν σε εντελώς διαφορετική κατεύθυνση από τους αποφοίτους των Ημερήσιων Λυκείων (90%), γεγονός που ίσως αναγκάσει το υπουργείο Παιδείας να ρίξει μία δεύτερη ματιά στην εν λόγω εκπαιδευτική μεταρρύθμιση.

Από τους υποψηφίους δύο ταχυτήτων που καθιερώθηκαν φέτος, ένας μαθητής έχει τη δυνατότητα να εισαχθεί στην Αγγλική Φιλολογία με βάση 5,35, εφόσον φυσικά διαθέτει τις απαραίτητες προϋποθέσεις για την ένταξη σε μία ειδικά κατηγορία, εκτοπίζοντας από την ίδια θέση συνυποψήφιο με πολύ καλύτερες επιδόσεις.

Από την άλλη, ενώ τα μόρια που συγκέντρωσε ο τελευταίος υποψήφιος από Ενιαίο Λύκειο για την εισαγωγή στο Μαθηματικό Αθήνας ήταν 15,800 περίπου, ο υποψήφιος της ειδικής κατηγορίας έγραψε μόλις 2.664, διαμορφώνοντας τη βάση στο εισαγωγής στο 3,1.

 

 

http://news247.gr/ellada/paideia/Panellinies/me_2_sth_filologia_athhnwn_kai_4_6_sthn_arxitektonikh_emp.1346292.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ φορολογούμε για να πληρώσω τον Πιπερόπουλο.

Ο Κύπριος έχει τον Πιπερόπουλο στο τζαμπέ και στραβομουτσουνιάζει κιόλας. Εμμμ... θέλει και μου)$#%$#%νι το θέλει και ξυρισμένο.

 

 

Και όλα αυτά για το 12άρι? Εκεί σκάω.

 

ΟΔΕ ΠΑΜΑΚ? :mrgreen:

 

Eπισης ολες οι Κυπριες πανασχημες ηταν.Εκει εσκαγα εγω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άκουσα χθες... Απλά τραγικό... Για να βγάλεις αυτά τα μόρια έδινες λευκή κόλλα όχι μαλακίες...

 

Επίσης μπορεί να μου δώσει κάποιος λινκ με πόσες θέσεις παίρνει κάθε σχολή από τις ειδικές κατηγορίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έκανα μηχανογραφικό πριν 8 χρόνια, ανάμεσα στις υπόλοιπες σχολές της Ελλάδας ήταν κανονικά και σχολές του πανεπιστημίου Κύπρου π.χ. Πληροφορική Λευκωσίας. Άρα με πανελλήνιες μπαίναμε κανονικά σε σχολές της Κύπρου. Τώρα αυτό δεν υφίσταται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έκανα μηχανογραφικό πριν πολλά χρόνια, ανάμεσα στις υπόλοιπες σχολές της Ελλάδας ήταν κανονικά και σχολές του πανεπιστημίου Κύπρου π.χ. Πληροφορική Λευκωσίας. Άρα με πανελλήνιες μπαίναμε κανονικά σε σχολές της Κύπρου. Τώρα αυτό δεν υφίσταται ?

 

Οχι δεν υφισταται πλεον και αναρωτιεμαι γιατι...να μπαινουμε και μεις στις σχολεσ τους με 2.000-5.000 μορια...καλη φαση.Καθομαστε και σκοτωνομαστε διαβασμα,φροντστιστηρια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο θυμάμαι δεν ήταν σχολές των 2000-5000 μορίων αλλά περίπου στα μόρια των αντίστοιχων σχολών της Ελλάδας...

 

Και εμας αυτες που μπαινουν αυτοι με ειδικη κατηγορια δεν ειναι του 2.000-5.000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες, εννοώ ότι για να περάσουμε εμείς στην Πληροφορική Κύπρου πχ ήθελε 16000 μόρια περίπου τοτε. Αντίστοιχα κάποια άλλη σχολή πληροφορικής εδώ πχ η Πληροφορική Θεσσαλονίκης ήθελε 17000 μόρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι αντίθετος στο να μπουν παιδιά απο ΙΕΚ σε ΤΕΙ/ΑΕΙ, γιατί πιστεύω ότι το επίπεδο των ΙΕΚ είναι πολύ χαμηλό, υπάρχουν μόνο για να τρώνε τα λεφτά μερικών...

 

 

ευχαριστώ. B)

 

Δεν κατάλαβες, εννοώ ότι για να περάσουμε εμείς στην Πληροφορική Κύπρου πχ ήθελε 16000 μόρια περίπου τοτε. Αντίστοιχα κάποια άλλη σχολή πληροφορικής εδώ πχ η Πληροφορική Θεσσαλονίκης ήθελε 17000 μόρια.

 

μπάρμπα, που ζεις? το 40 μήπως?

 

πληροφορικής 16 και 17κ μόρια? :whistle: εδώ ιατρική ρε μπάρμπα φέτος ήθελε 18.000

 

για κοίτα τις βάσεις, για πληροφορική θέλει κάτι 12αρια 14αρια στα καλύτερα ΑΕΙ

υπάρχουν και τόσες μούφες με 7-8...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπάρμπα, που ζεις? το 40 μήπως?

 

πληροφορικής 16 και 17κ μόρια? :whistle: εδώ ιατρική ρε μπάρμπα φέτος ήθελε 18.000

 

για κοίτα τις βάσεις, για πληροφορική θέλει κάτι 12αρια 14αρια στα καλύτερα ΑΕΙ

υπάρχουν και τόσες μούφες με 7-8...

 

 

Είσαι λίγο άκυρος... :rolleyes:

 

Μιλάω για το 2003 που έκανα εγώ μηχανογραφικό και τότε όντως τόσο ήταν περίπου οι βάσεις στις πληροφορικές και συζητάμε το ότι είχε και σχολές από το πανεπιστήμιο Κύπρου μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τοτε οι Ελληνες μπαινανε στο Πανεπιστημιο της Κυπρου με τις ιδιες βασεις με τους Κυπριους?Και σε μας γιατι εχουν τοσο ειδικη μεταχειριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το είχα ψάξει να πάω στην Κύπρο όταν έδωσα. Τα πράγματα έχουν ώς εξής. Παίρνουν 3 το πολύ ΕΛΛΑΔΙΤΕΣ σε κάθε τμήμα τους. Κρητήριο είναι ο βαθμός πρόσβασης και όχι τα μόρια. Οι βάσεις είναι 2-3 μονάδες το πολύ χαμηλότερες, τότε που έκανα εγώ τα χαρτιά μου, η σχολή μηχανολόγων είχε πάει για Κύπρο στο 17. Κάνουν λοιπόν την πρώτη κατανομή, σε ενημερώνουν οτι πέρασες και αν θες να πας. Μετά απο λίγες μέρες κάνουν την Β κατανομή και συμπληρώνουν τις θέσεις αυτών που δεν ήθελαν να πάνε τελικά με άλλους που είχαν κάνει αίτηση. Και τέλος, αν και πάλι κάποιος δεν πάει, δεν κάνουν 3η κατανομή και όπως με είχαν ενημερώσει συνήθως είναι κενές οι θέσεις, δεν πάνε εύκολα οι ΕΛΛΑΔΙΤΕΣ να σπουδάσουν εκεί.

 

*έχει και πληρωμή στο πανεπιστήμιο απόσω θυμάμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας θα ηθελα να ρωτησω ολες αυτες οι βασεις οι βαθμοι δηλαδη που ανακοινωνονται σημερα ειναι εγκυροι??

 

Επησης ισχιουν και για μενα που ειμαι κυπριος και την πεμπτη θα μαθω που περασα δηλαδη ειναι με βαση αυτες τις βαθμολογιες θα δω ενα περιπου που περναω??? επησης λενε για τοπογραφους αθηνας οτι επεσε πολυ ισχει το ιδιο και για σαλονικα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...