Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΛΟιπων ξερω οτι το σιζηταω πολυ και εχω προξει αρκετους αλλα επειδη δεν περνω καμια σαφη απαντηση ανηγω καινουριο ποστ απκλιστικα γιαυτο...

 

 

Προσπαθοντας να ξεκλειδωσω το vigor για αναβαθμιση του firmware προφανως ακολουθω την παρακατω διαδικασια

 

 

οπως αναφερεται σε αλλο φορουμ

 

 

Στήνουμε το Router Update Tool από το site της Draytek και κατεβάζουμε και τα production firmware για Annex A και Annex B, v2k7v_a_282.all και v2k7v_b_282.all αντίστοιχα.

Κάνουμε login στο router ως admin. Το password παράγεται με το πρόγραμμα AltecPassword1 βάζοντας σαν παράμετρο την MAC address του router. Μετά βάζουμε το router σε TFTP mode.

Στο Upgrade Tool βάζουμε IP 192.168.1.2, file για upgrade v2k7v_AT_a1_001.rst ή v2k7v_AT_b1_001.rst (για Annex A και Annex B αντίστοιχα), το admin password και ξεκινάμε την αποστολή (προφανώς για μηδενισμό των ρυθμίσεων πριν την αναβάθμιση).

Ξεκινάει η μεταφορά και μετά από 1 περίπου λεπτό σβήνει το link του Ethernet στο router. To Utility προσπαθεί να επικοινωνήσει και μετά από 2 λεπτά κάνει timeout. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Εμείς δε χρειάζεται να περιμένουμε το timeout. Οταν σβήσει το Ethernet, κλείνουμε το router και τον ξανανοίγουμε με πατημένο το reset.

Οταν ανάψει το Ethernet, ξεκινάμε νέα αποστολή από το Upgrade Tool με τα αρχεία που κατεβάσαμε από το site. Η αποστολή πρέπει να ξεκινήσει γρήγορα γιατί το Ethernet περιμένει για ένα περίπου λεπτό μετά σβήνει και θα πρέπει να ξαναρχίσουμε αυτό το βήμα με reboot του router. Και πάλι μετά από ένα λεπτό θα σβήσει το Ethernet και θα ξανανάψει. Το upgrade utility θα κάνει timeout.

Οταν επανέλθει το Ethernet, πατάμε το reset για 10" και η διαδικασία ολοκληρώνεται.

 

 

_________________________

 

Εγω εχω κατεβασει το προγραματακι της Draytek[upgrade tool] εχω κατεβασει firmware και οτι αλλο χρειαζεται...

 

Ξεκινω λοιπων...αρχικα να βρω το password του admin ανηγω το προγραμματακι AltecPassword1...ιδεα δεν εχω τι κανει... μου πεταει ενα cmd και κλινει με την μια... και ετσι το ξανανηγω παταω αμεσως print screen παω στην ζωγραφικη να δω τι εγραφε...ειχε εναν κοδικο...σκεφτηκα αυτος θανε του admin οποτε παω παρακατω...ανηξα το upgrade tool εβαλα την ip το pasword επελεξα το αρχειο και ολα αυτα... παταω sent... περιμενω γραφει sent και βλακιες κατω κατω... και μετα μου πεταει μια προειδοπιηση request time out.Transfer abort...! και εκει κολαω!!!

 

προφανως κατι κανω λαθος...μαλλων με το pasword του admin γιατι στις οδηγιες λεει πως παραγεται με την mac adress του ρουτερ αλλα εγω δεν το εκανα αυτο γιατι ανηγω το προγραματακι και ανηγει το cmd και κλινει με την μια!!! τωρα γιατι δεν μου λεει οτι το password ειναι λαθος δεν ξερω...!!!

 

το firewall ειναι κλιστω και σε pc και σε modem

 

μπορει κανεις να με βοηθησει? να μου πει τι να κανω\?

 

αυτη τη στιγμη το vigoraki σιγχρονιζει αρκετα χαμηλα! και εχω προβλημα!! ειναι βασικο να του κανω firware upgrade!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

a.den ειναι σιγουρο οτι το Update θα διορθωσει το θεμα του χαμηλου sync.Μπορει να ειναι γραμμη.

β.το προγραμματακι μην το τρεξεις με διπλο κλικ αλλα ανοιξε ενα cmd και τρεξτο απο εκει για να μην κλεισει το παραθυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.den ειναι σιγουρο οτι το Update θα διορθωσει το θεμα του χαμηλου sync.Μπορει να ειναι γραμμη.

β.το προγραμματακι μην το τρεξεις με διπλο κλικ αλλα ανοιξε ενα cmd και τρεξτο απο εκει για να μην κλεισει το παραθυρο

με το vigor σιγχρονιζω στα 2.900 με το d-link σιγχρονιζω στα 3.600 !!!πως γινεται να ειναι η γραμμη?????????

ουτε videakia στο youtube δεν μπορω να δω τωρα...!!

το εσυρα στο cmd και μου βγαζει αυτο 15673435.png που να βαλω την mac adress???

πως να το ανηξω στο cmd?? με την εντολη start? γιατι προσπαθησα και παλι τα ιδια...!!!

πως να το ανηξω στο cmd με ποιον τροπο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε το αρχειο σου και ριξτο χυμα στο δισκο C:

Μετα ανοιξε cmd

και θα σε βγαλει πχ εδω

 

C:\Documents and Settings\poulinos

πατα cd\ kai enter να σε βγαλει στο c

μετα γραψε altecpassword Η altecpassword1 δεν ξερω πως λεγεται το αρχειο κενο

mac address

αν δεις στο λεει κιολας στο παραθυρο cmd

την τελευταια γραμμη του cmd δες

πχ altecpassword 00f01dκτλ

πατας enter και συνεχιζεις

 

 

 

to cmd το ανοιγεις ειτε γραφωντας cmd ειτε υπαρχει μεσα στα προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε το αρχειο σου και ριξτο χυμα στο δισκο C:

Μετα ανοιξε cmd

και θα σε βγαλει πχ εδω

 

C:\Documents and Settings\poulinos

πατα cd\ kai enter να σε βγαλει στο c

μετα γραψε altecpassword Η altecpassword1 δεν ξερω πως λεγεται το αρχειο κενο

mac address

αν δεις στο λεει κιολας στο παραθυρο cmd

την τελευταια γραμμη του cmd δες

πχ altecpassword 00f01dκτλ

πατας enter και συνεχιζεις

 

 

 

 

 

to cmd το ανοιγεις ειτε γραφωντας cmd ειτε υπαρχει μεσα στα προγραμματα.

λοιπων το ελυσα το προβλημα με το pasword αλλα κοιτα τωρα τι μου κανει βαζω την ip to pasword επιλεγω το αρχειο gia reset και μωλις παταω sent αρχιζει να το στηλει και πριν το στηλει ολοκληρο το modem κανει time out και κλινει! προσπαθησα να του στηλω με την μια το firmware και εκανε παλυ το ιδιο πριν προλαβει να το στηλει κλινει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως θελει αλλο firmware>δεν ξερω κατι παραπανω.δεν το εχω κανει για να σου πω.αλλα ελπιζω να υπαρχει καποιος αλλος εδωμεσα που να το εχει κανει και να στο πει διοτι πολλοι το εχουν αγορασει αυτο το ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ξεχασα να πω οτι αυτη η διαφορα που βλεπεις 2900 με 3600 μπορει να ειναι απλα θεμα διαφορετικου chipset του ρουτερ.anyway.Κανε το Updateκαι θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το router το βάζεις σε upgrade mode απο το interface?

 

 

 

yeap αν και το menu σε εμενα ειναι διαφορετικο απο τις οδηγιες ...ειναι...

 

 

http://img829.imageshack.us/img829/2528/rrrrrrrrrryy.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστιχος δεν βλεπω καμια αλλη επιλογη...

 

βρηκα pc ME win xp [ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΟΡΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΥ ETHERNET] και μπορεσα να προχορισω λιγο παρακατω... εστηλα το reset ολα ενταξη το εκλησα και το ανηξα με πατημενο το reset το εστηλα το firmware γρηγορα ολα ενταξη και εκει ,περιμενα να σβησει το ethernet μωλις ξανανηξε πατησα το reset και σκευτομουν οτι μαλλων τα καταφερα μπαινω στο interface ... και συνεχιζω να εχω το ιδιο firmware :(

 

 

το firmware update για local μηπως να χρησιμοποιησω το https?

 

 

TFTP δν εχει :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παραξενο ειναι οτι σου λεει στις οδηγιες και για αλλο προγραμμα tftp.τι να πω.

το ξερω ..εμενα δεν το εχει ομως :(

ειναι διαφορετικο το menu αλλα αυτην την επιλογη δεν την εχει πουθενα :s

 

στο routeer λεει http port 80 και στο προγρματακι εγω τα στελνς στο port 69 μηπως φτεει αυτο??

αλλα θα μου πεις αν ηταν αυτο δεν θα το εστελνε καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφηστε τα καταφερα!!!

Υστερα απο 3 μερες που εχς αγορασει αυτο το τρομερο μηχανιμα το ξεκλιδωσα!!!

yeahhhh baby!

 

τερμα το λογοτιπο της altec!!!!

Επεξ/σία από billkolias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω ..εμενα δεν το εχει ομως :(

ειναι διαφορετικο το menu αλλα αυτην την επιλογη δεν την εχει πουθενα :s

 

στο routeer λεει http port 80 και στο προγρματακι εγω τα στελνς στο port 69 μηπως φτεει αυτο??

αλλα θα μου πεις αν ηταν αυτο δεν θα το εστελνε καν...

το 80 ειναι για Remote management ή για τοπικο manage του ρουτερ .ισως το Tftp να ειναι ανοιχτο απο default?

 

αφηστε τα καταφερα!!!

Υστερα απο 3 μερες που εχς αγορασει αυτο το τρομερο μηχανιμα το ξεκλιδωσα!!!

yeahhhh baby!

 

τερμα το λογοτιπο της altec!!!!

 

Πες μας τι εφταιγε α.για να μου φυγει η απορια

και β.για να βοηθησεις οποιονδηποτε αλλο μπορει να εχει το ιδιο θεμα με σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...