Προς το περιεχόμενο

Ποια έκδοση Windows 7 από τις 2 να προτιμήσω;;


Dimitris_il_mix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα λαπτοπ Hp Pavilion 6760 με intel core duo 2 @ 2.10 GHz . Σε 2 μέρες θα έχω 4gb ram οπότε όπως με συμβούλεψαν κάποια παιδιά από εδώ θα βάλω 64-bit windows.

Μεταξύ των δύο παρακάτω εκδόσεων ποια να προτιμήσω;; :

 

1)Microsoft Windows 7 Professional with Service Pack 1 64-bit (English)

2)Microsoft Windows 7 with Service Pack 1 Debug/Checked Build 64-bit (English)

 

Ποιες οι διαφορές τους σε γενικές γραμμές ;;

 

Ευχαριστώ.

 

*Προσθέτω οτι το λαπτοπ το χρειάζομαι βασικά για μουσική και djing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα λαπτοπ Hp Pavilion 6760 με intel core duo 2 @ 2.10 GHz . Σε 2 μέρες θα έχω 4gb ram οπότε όπως με συμβούλεψαν κάποια παιδιά από εδώ θα βάλω 64-bit windows.

Μεταξύ των δύο παρακάτω εκδόσεων ποια να προτιμήσω;; :

 

1)Microsoft Windows 7 Professional with Service Pack 1 64-bit (English)

2)Microsoft Windows 7 with Service Pack 1 Debug/Checked Build 64-bit (English)

 

Ποιες οι διαφορές τους σε γενικές γραμμές ;;

 

Ευχαριστώ.

 

*Προσθέτω οτι το λαπτοπ το χρειάζομαι βασικά για μουσική και djing.

 

Microsoft Windows 7 Professional with Service Pack 1 32-bit

 

αφου προκειτε για μουσικη-djing, εγω θα προτεινα καλυτερα 32bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft Windows 7 Professional with Service Pack 1 32-bit

 

αφου προκειτε για μουσικη-djing, εγω θα προτεινα καλυτερα 32bit

 

ναι. άμα είναι μόνο για αυτά πού λές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη που προτείνεις δεν μας λέει καν τι έκδοση των windows είναι (starter, home, pro, enterprise, ultimate) οπότε... κανονικά δεν μπορούμε να σου πούμε! Αλλά αν αυτο που θα βάλεις είναι "του θείου" τότε το πιο πιθανό θα είναι να είναι ultimate... για τη χρήση που κάνεις από Home Premium και πάνω είναι παραπάνω από αρκετά, ακόμα και με starter edition θα έπαιζες. 64 Bit θα βάλεις ασυζητητεί, είναι πολύ πιο σταθερά και δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα με καμία απο τις dj σου εφαρμογές. Πάντως αν θες να με ακούσεις αν έχεις πρόσβαση σε κάποιο γνήσιο κλειδί win7 (από κάποιο άλλο laptop πχ) βάλε τα γνήσια όποια έκδοση κι αν είναι αυτή (συνήθως home premium). Οι Professional, Enterprise και Ultimate Editions απλά έχουν περισσότερες δυνατότητες σε network περιβάλλοντα... σε αυτό που κάνεις εσύ ούτε καν θα καταλάβεις τη διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη που προτείνεις δεν μας λέει καν τι έκδοση των windows είναι (starter, home, pro, enterprise, ultimate) οπότε... κανονικά δεν μπορούμε να σου πούμε! [...]

Λέει στο #2. Είναι Debug/Checked Build. Ούτε εγώ ήξερα πως υπάρχει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δεύτερη λέει debug/checked build και είναι έκδοση που κυκλοφορεί στο MSDN και αφορά καθαρά developers. Επίσης είναι πιο αργή σε σχέση με τις retail εκδόσεις καθότι περιέχει κώδικα που ελέγχει για τυχόν σφάλματα σε εφαρμογές και drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oops! Τωρα είδα το αρχικό post σου! My bad! Τα μάτια μου μάλλον έχουν αρχίσει να γίνονται επιλεκτικά ως προς το τι πληροφορίες θα μεταβιβάσουν στον εγκέφαλό μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johnpap για γνήσια μιλάω!! Οπότε από ότι βλέπω μου λέτε όλοι την 1η επιλογή και αυτό θα κάνω!!

 

Τώρα όμως προβληματίστηκα ξανά με το αν είναι καλύτερα τα 32 ή 64 bit !! Μου είχαν πει ότι με 4gb ram είναι πολύ καλύτερα να βάλω τα 64bit !! δεν ξέρω τι να κάνω τώρα..

64 από οτι μάλλον βλέπω και ο θεός βοηθός :-D ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4gb είναι καλύτερα τα 64 bit γιατί απλά τα 32 bit δεν την βλέπουν όλη. Συγκεκριμένα βλέπουν μέχρι 3,25gb οπότε... αλλά και πέραν αυτού... τα 64bit ήρθαν για να μείνουν, είναι σταθερότερα, έχουν πλέον drivers, τα υποστηρίζουν (σχεδόν) όλοι οι επεξεργαστές... δεν έχει νόημα να βάλεις 32 bit εκτός αν έχει κάποια πολύ παλιά συσκευή που θες οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις και δεν έχει υποστήριξη 64 bit. Άλλη δικαιολογία δεν μπορώ να βρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...