Προς το περιεχόμενο

Ποια έκδοση Windows 7 από τις 2 να προτιμήσω;;


Dimitris_il_mix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 4gb είναι καλύτερα τα 64 bit γιατί απλά τα 32 bit δεν την βλέπουν όλη. Συγκεκριμένα βλέπουν μέχρι 3,25gb οπότε... αλλά και πέραν αυτού... τα 64bit ήρθαν για να μείνουν, είναι σταθερότερα, έχουν πλέον drivers, τα υποστηρίζουν (σχεδόν) όλοι οι επεξεργαστές... δεν έχει νόημα να βάλεις 32 bit εκτός αν έχει κάποια πολύ παλιά συσκευή που θες οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις και δεν έχει υποστήριξη 64 bit. Άλλη δικαιολογία δεν μπορώ να βρω!

 

Έχω laptop Hp Pavilion 6760 με intel core duo 2 @ 2.10 GHz και από ότι μου είπαν είναι μια χαρά με τα 64bit. Οπότε κατέληξα νομίζω.. Microsoft Windows 7 Professional with Service Pack 1 64-bit :-) !!

 

Σας ευχαριστώ όλους guys :-) !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ το post του aledjo καταλαβαίνω ότι προτείνει 32bit λόγω της δουλειάς που το θες. Βεβαιώσου ότι τα σχετικά προγράμματα που σ ενδιαφέρουν παίζουν σε Win7 64 καλού-κακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεε μου βοηθα με να καταλαβω γιατι ολοι θελουν να το παιζουν εξυπνοι να πεταγονται σαν τσουτσουνες και να κανουν copy-paste αυτο που διαβασανε καπου νομιζοντας οτι ξερουν τι γραφουν....

 

ΚΥΡΙΟΙ

το ξερει και η κουτση μαρια οτι τα 64bit βλεπουν και 4gb ram και πανω...

 

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΕΤΕ δε το ξερω? ΜΑΛΑΚΑΣ ειμαι?

 

 

@Dimitris_il_mix τα περισσοτερα προγραμματα μουσικης - djing ειναι φτιαχμενα για 32bit, αλλα δουλευουν ΚΑΙ σε 64bit.

 

αυτο δε σημαινει οτι δουλευουν αψογα οπως στο φυσικο τους περιβαλλον δηλαδη τα 32bit.

για να μην εχεις προβληματα σταθεροττητας ΑΚΟΜΑ και μνημης, πηγενε σε 32 bit.

σε 64bit τα προγραματα τρωνε περισσοτερη μνημη και στο τελος μπορει να δεις οτι θα θες και αλλη μνημη...

 

για 64bit πρεπει να βρεις προγραμματα ΚΑΙ drivers που το φυσικο τους περιβαλλον ειναι τα 64bit.

 

οπως για παραδειγμα το photoshop!

υπαρχει photoshop 32bit και photoshop 64bit!

 

γιατα αραγε βγαλανε 64bit εκδοση? μαλακες ειναι? αφου δουλευει και η 32bit στα 64bit....

καποιος λογος δε θα υπαρχει?????????????

 

 

btw τα πιο γνωστα προγραματα για djing ειναι το virtualdj και traktor οπου το φυσικο τους περιβαλλον ειναι τα 32bit.

εσυ ποια προγραματα χρησιμοποιεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

aledjo sorry friend δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά,

 

α) Υπάρχουν και 32 bit OS που βλέπουν 32gb ram.

 

β)τα 32 bit προγράμματα τρέχουν άψογα με την χρήση Windows on Windows απο 64 bit emulation 32.

 

γ)Η μνήμη για να "φεύγει σε 64 bit " 2 είναι τα ενδεχόμενα. Α) έχουν memory leaks ή δεν δουλεύει ο garbage collector τους .. Β)...

την αξιοποιούν ,

 

που μας οδηγεί στο

 

Γ) για αυτό υπάρχει 64 bit photoshop για να σηκώνει πολύ ram.

 

Για την ακρίβεια αν διάβαζες το 32 vs 64 bit thread τα γράφω και πιο αναλυτικά.

 

 

ΥΣ1: Δεν είναι κόπυ-παστε απο πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aledjo sorry friend δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά,

 

α) Υπάρχουν και 32 bit OS που βλέπουν 32gb ram.

 

β)τα 32 bit προγράμματα τρέχουν άψογα με την χρήση Windows on Windows απο 64 bit emulation 32.

 

γ)Η μνήμη για να "φεύγει σε 64 bit " 2 είναι τα ενδεχόμενα. Α) έχουν memory leaks ή δεν δουλεύει ο garbage collector τους .. Β)...

την αξιοποιούν ,

 

που μας οδηγεί στο

 

Γ) για αυτό υπάρχει 64 bit photoshop για να σηκώνει πολύ ram.

 

Για την ακρίβεια αν διάβαζες το 32 vs 64 bit thread τα γράφω και πιο αναλυτικά.

 

 

ΥΣ1: Δεν είναι κόπυ-παστε απο πουθενά.

 

το θεμα μας δεν ειναι αυτα που γραφεις, ουτε μνημες.

 

ο ανθρωπος ειπε οτι το θελει για προγραμματα μουσικης τα οποια τα γνωριζω και ξερω οτι δουλευουν πιο σωστα σε 32bit!

 

μην αρχισουμε τις θεωριες 32vs64 γιατι ΔΕΝ ειναι το θεμα μας αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

 

btw τα πιο γνωστα προγραματα για djing ειναι το virtualdj και traktor οπου το φυσικο τους περιβαλλον ειναι τα 32bit.

εσυ ποια προγραματα χρησιμοποιεις?

 

το τρακτορ χρησιμοποιώ... αλλά πάλι μπερδεύτηκα με το τι να κάνω :fear: !! Τώρα που έχω τα 32bit λέει στο properties του computer installed memory 4gb (usable 3gb) .ούτε καν 3.25gb που μου λέγανε..! φοβάμαι μην πάρω τα 64αρια και τρώει τπτ σκαλώματα το τράκτορ ή είναι μήπως πιο "βαριά" από τα 32bit και στο τέλος είμαι χειρότερα από οτι είμαι τώρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α) Υπάρχουν και 32 bit OS που βλέπουν 32gb ram.

 

β)τα 32 bit προγράμματα τρέχουν άψογα με την χρήση Windows on Windows απο 64 bit emulation 32.

 

 

α)

Ναι, αλλα για windows που μιλαμε, αυτα ειναι μονο οι server εκδοσεις 2003 και 2008 (και οχι ολες).

Ακομα και τοτε, μια 32bit εφαρμογη δεν θα μπορει να την αξιοποιησει ολη τη RAM. Αν τρεχεις πολλες μαζι, τοτε ναι.

Επισης, παλι ενδεχεται να υπαρξουν προβληματα. Πανω απο 4Gb RAM σε 32Bit συστημα με windows server βαζεις για συγκεκριμενους λογους και για να τρεξεις server εφαρμογες που ξερεις οτι συνεργαζονται σωστα.

 

β)

Φυσικα και τρεχουν, αλλα αν ξερεις οτι το συστημα θα τρεχει συγκεκριμενες 32Bit εφαρμογες, αυτες οι εφαρμογες ΔΕΝ θα πηγαινουν καλυτερα με την 64bit εκδοση λειτουργικου. Ισως (και ισως οχι) να πηγαινουν το ιδιο καλα. Αρα η συμβουλη να βαλει καποιος 32bit ακομα και σημερα για τετοια περιπτωση δεν ειναι απαραιτητα λαθος

 

το τρακτορ χρησιμοποιώ... αλλά πάλι μπερδεύτηκα με το τι να κάνω :fear: !! Τώρα που έχω τα 32bit λέει στο properties του computer installed memory 4gb (usable 3gb) .ούτε καν 3.25gb που μου λέγανε..! φοβάμαι μην πάρω τα 64αρια και τρώει τπτ σκαλώματα το τράκτορ ή είναι μήπως πιο "βαριά" από τα 32bit και στο τέλος είμαι χειρότερα από οτι είμαι τώρα!!

 

Εγω που εχω 3 και μου βγαζει usable 2.75?

Μια χαρα εισαι με 3 usable. 3.25 ειναι το μεγιστο που δεν το πιανουν ολοι, αναλογα με το τι αλλο εχεις στο συστημα σου. Επισης η καθε ξεχωριστη 32bit εφαρμογη μεχρι 2gb μνημη βλεπει δικια του (ασχετα αν το συστημα σου εχει 3 συνολικα για ολες του τις αναγκες). Αμα λοιπον το τρεχεις μονο του θα μηγαινει οσο καλα μπορει να παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως,, μέχρι 4GB μνήμη τα 32 πάνε καλύτερα και ας περισσεύει και ένα.

 

Βάλε ότι σου πρότειναν αν βαρεθεις βαλε x32 home prmium και κανε συγκρίσεις.

 

Όσο για τα προγράμματα έχει δίκιο ο φίλος που λέει ότι και η εφαρμογή πρέπει να είναι x64 για να πάρεις το ζενιθ αλλά αs μην τα μπερδεύουμε πολύ μιας και το 95% είναι x32..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μοναδικό process 32bit μπορεί να δει μέσα στα Windows 1.86 gb ram. Αυτό είναι το ταβάνι του.

 

 

Τώρα όμως γίνεται κάτι ενδιαφέρον , όλες οι εφαρμογές απευθύνονται στα Windows για να τους εκχωρήσουν μνήμη, πλην εξαιρέσεων(Hypervisor).

 

Τα Windows βλέπουν τα 3 gb που έχεις και κάνουν διαχείριση τι "ανεβαίνει" στην πραγματική μνήμη και τί πάει σε αρχείο σελιδοποίησης.(Για την ακρίβεια μέχρι 2 gb για τις εφαρμογές και τα υπόλοιπα στον πυρήνα).

 

Οπότε σηκώνεται το exe και λέει "θέλω 1,5 gb ram" λένε και τα Windows μάλιστα πάρτα , έρχεται και ένα άλλο Exe και λέει "θέλω 1,5 gb ram" λένε και τα Windows μάλιστα πάρτα.

 

Τα Windows βρίσκουν αυτή τη μνήμη στο αρχείο σελιδοποίησης , κατεβάζουν την εφαρμογή που είναι idle και περνάνε την άλλη(χοντρικά τα λέω).

 

Το πέναλτυ επιδόσεων είναι τεράστιο.

 

Δεν είναι αυτοί οι λόγοι που έχουν διαφορές τα 64 bit όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τρακτορ χρησιμοποιώ... αλλά πάλι μπερδεύτηκα με το τι να κάνω :fear: !! Τώρα που έχω τα 32bit λέει στο properties του computer installed memory 4gb (usable 3gb) .ούτε καν 3.25gb που μου λέγανε..! φοβάμαι μην πάρω τα 64αρια και τρώει τπτ σκαλώματα το τράκτορ ή είναι μήπως πιο "βαριά" από τα 32bit και στο τέλος είμαι χειρότερα από οτι είμαι τώρα!!

 

μη τα κοιτας αυτα.

δες μονο αν το traktor δουλευει αψογα χωρις κοληματα και προβληματα.

τα υπολοιπα ειναι περιτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...