Προς το περιεχόμενο

Κυστη κοκκυγος με laser


firegarden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειχα βγαλει κατι σαν σπυρακι και μολις εσπασε εβγαλε αρκετο πυο και αιμα.

Εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε και ουτε αιμα εχει ξαναβγαλει,ουτε πυο,ουτε με ποναει(τοτε πονουσε) μονο η σιχαμενη τρυπα εχει μεινει.

Θα παω καποτε σε γιατρο γιατι δεν ψηνομαι τωρα να χαλασω τις διακοπες μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χειρουργία (κλειστή μέθοδος, ημίκλειστη μέθοδος, ανοιχτή μέθοδος)

αμέτρητοι καθαρισμοί σε εξωτερικό ιατρείο

πόνος που δε λέγεται

και πάλι που κ που βρίσκω αίμα..

 

εγώ το έχω πάρει απόφαση και απλά ζω μ'αυτό :)

 

με νυστερι ή λειζερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις λαπτοπ, ξαπλωμενος πλαγια στο κρεβατι

Επι 3 εβδομαδες ελιωνα στο zoo παιζοντας λεξοκοντρες.. :-D

Αλλα και πλαγια με ενοχλουσε καποιες φορες.

Ωρες ωρες ενιωθα λες και ο κ@λος μου κοβοταν στα 2!

Ωραιες στιγμες.. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως η τρέχουσα προτιμόμενη μέθοδος είναι η χειρουργική (νυστέρι) ανοιχτή (η πληγή μένει ορθάνοιχτη ώστε να παροχετεύονται απο μόνα τους τα υγρά).

 

Την εγχείριση την έχω κάνει 2 φορές και τις δύο με νυστέρι. Την πρώτη φορά ήταν μικρή η κύστη και δεν πονούσε, έγινε κλειστή με παροχέτευση (σωληνάκι που κατέληγε σε ένα πλαστικό δοχείο αρνητικής πίεσης για να ρουφάει). Η ανάρρωση πονούσε εννοείται και υπήρχε και το τράβηγμα απο τα ράμματα που όσο έθρεφε το τραύμα γινόταν χειρότερο. Μετά απο 3 χρόνια η κύστη επέστρεψε τρείς χειρότερη και με πολύ πόνο.

 

Αυτή τη φορά έγινε ολική εκτομή όπως την έλεγε ο γιατρός και ανοιχτή (χωρίς ράμματα). Μάλλον εννοούσε σκάψιμο μέχρι το κόκκαλο γιατί κάπως έτσι ήταν, και ήταν τεράστια η πληγή.

Το τρελό σοκ είναι όταν σου έρθει να πάς για χ... την πρώτη φορά μετά την επέμβαση LOL.

 

Μεγάλη ταλαιπωρία, πόνος και πάλι πόνος και αυτό το σπάσιμο με τις άπειρες γάζες είναι το κάτι άλλο. Ακόμα και μετά απο 4 εβδομάδες δεν μπορούσα να βγώ έξω άνετα γιατί παρά τις γάζες, τα υγρά της πληγής εμπότιζαν τα πάντα και έφταναν παντελόνι.

 

Ευτυχώς έχουν περάσει 15 χρόνια απο τότε και δεν υποτροπίασε.

Επεξ/σία από gtsamour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Εκλεισα για εγχειρηση εντος της εβδομαδας.Με παραξενεψε το οτι ο γιατρος μου ειπε οτι δε χρειαζεται να μεινω νηστικος το προηγουμενο βραδυ. οταν ειχα κανει διαφραγμα ειχα μεινει νηστικος.Προφανως δε με νοιαζει τοσο για το φαι, οσο για το γεγονος μηπως δεν ειναι καλος ο γιατρος.

Θυμαστε εσεις τι προεγχειρητικες οδηγιες ειχατε λαβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λέιζερ έκλεισες ή νυστέρι; Γιατί με το νυστέρι είναι τοπική η αναισθησία (εγώ τουλάχιστον έτσι το έκανα). Οπότε μήπως δεν υπάρχει λόγος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Καλά έκανες και μίλησες με πολλούς γιατρούς. Την τοπική αναισθησία δεν μπορώ να την καταλάβω. Εγώ πήγα σε τρεις. Κατά σειρά, σε έναν παιδοχειρουργό και δύο γενικούς χειρουργούς. Λάβε υπ'όψιν ότι έχω και μάνα παιδίατρο. Ο τρίτος (και εμπειρότερος) με χειρούργησε με γενική αναισθησία και "κλειστή μέθοδο" (δηλ. έραψε την τομή). Οι άλλοι δύο πρότειναν την ανοικτή, με τις γάζες. Ο πόνος ήταν έντονος και η ανάρρωση διήρκεσε αρκετά, αλλά τουλάχιστον δεν είχα τη βάρβαρη αλλαγή στις γάζες. Την έκανα πριν τέσερα χρόνια και είμαι ΟΚ.

2) Η "φάση" με την αναισθησία είναι τέλεια. Κοιμάσαι χωρίς να το καταλάβεις και όταν ξυπνάς, λες του κόσμου τις μαλακίες.

3) Όταν έκανα την εγχείρηση, ήμουνα φαντάρος. Είχα πάρει 1 μήνα αναρρωτική άδεια. Τελικά, η κατάσταση στην περίπτωσή μου, φιξαρίστηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λειζερ αλλα με γενικη αναισθησια.

4 απο τους 5 γιατρους μου ειπαν με γενικη.

Προφανως η περιπτωση μου ειναι αρκετα βαρια.

 

Πως ηταν η εμπειρια τελικα; Πονος; Μπορείς να μου στείλεις το ονομα του γιατρου γιατι σκεφτομαι και γω να κανω λειζερ; ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ηταν η εμπειρια τελικα; Πονος; Μπορείς να μου στείλεις το ονομα του γιατρου γιατι σκεφτομαι και γω να κανω λειζερ; ευχαριστω.

 

Γράφτηκες στο ins για να ρωτήσεις για την κύστη κόκκυγος σωστά?

Μιλάμε για πολλά χρόνια μπροστά το φόρουμ και δεν ειρωνεύομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Παιδιά επειδή μάλλον έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει κάνει την εγχείρηση μέσω ΙΚΑ και μήπως θυμάται πόσο στοιχίζει.

Ευχαριστώ πολύ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σχολια σας με σκοτωσανε...Ειμαι 18 και ανακαλυψα περισυ οτι εχω κυστη.Το μοναδικο θεμα που εχω απο αυτο ειναι λιγο αιμα..ουτε πονους ουτε τιποτα..Το θεμα ειναι οτι δεν ηξερα οτι μπορει να αναπτυχθει και να γινει χειροτερα και απλα ελεγα i can live with that..τωρα ομως με βαλατε σε σκεψεις για χειρουργειο..ποτε ομως να το κανω ? απο σεπτεμβριο αν ολα πανε καλα παω φοιτητης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...