Προς το περιεχόμενο

Κυστη κοκκυγος με laser


firegarden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω ειχα το ιδιο,προβλημα..

Καποια στιγμη το σπυρακι εσπασε εβγαλε πυο(αρκετο)  και ο πονος περασε.Απο τοτε εχουν περασει ορισμενα χρονια και δεν με εχει ξαναενοχλησει,αλλα λογικα καποια στιγμη θα επιστρεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς το ίδιο πράγμα, όπως το περιγράφεις,  αλλά εδω και αρκετούς μήνες δεν έχει εμφανιστεί ξανά. Έχει γούστο να'ταν κύστη κοκκυγος. δεν πήγα σε γιατρό. Διαβάζω και τα σχόλια εδώ και δεν θέλω να σκέφτομαι εμένα στην θέση σας. Αυτό το πράγμα "εξαφανίζεται" μόνο του ή θα εμφανιστει ξανα μέχρι να χειρουργηθείς;

 

Και ξέχασα να αναφέρω ότι την περίοδο που μου εμφανίστηκε είχα πολύ καθιστική ζωή.

Δεν εξαφανίστηκε σε εμένα, αν και το χειρούργησα μετά απο 5 ημέρες απ' τη μέρα που το ανακάλυψα. Μπορεί να υποχωρούσε, αλλά η κύστη θα έμενε έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εξαφανίστηκε σε εμένα, αν και το χειρούργησα μετά απο 5 ημέρες απ' τη μέρα που το ανακάλυψα. Μπορεί να υποχωρούσε, αλλά η κύστη θα έμενε έτσι και αλλιώς.

 

Ναι ε; Εμένα μου εμφανίστηκε και μεγάλωσε μέσα σε δυο μέρες, ή αν υπήρχε δεν του είχα δώσει σημασία, και δεν είχα την παραμικρή ιδέα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο (κύστη κόκκυγα), τώρα το μαθαίνω.. Νόμιζα θα περάσει αλλα πρήστηκε άσχημα. Πονούσα όταν πήγαινα να κάτσω.

 

Ο muchacho πιο πάνω λέει ότι του έβγαλε πύον, αλλά δεν ήταν τόσο επιφανειακό σε μένα ώστε να σπάσεις, σαν ένα σπυρί.

 

Αν νιώσω την παραμικρή ενόχληση ότι πάει να ξαναβγει θα πάω αμέσως σε γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε; Εμένα μου εμφανίστηκε και μεγάλωσε μέσα σε δυο μέρες, ή αν υπήρχε δεν του είχα δώσει σημασία, και δεν είχα την παραμικρή ιδέα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο (κύστη κόκκυγα), τώρα το μαθαίνω.. Νόμιζα θα περάσει αλλα πρήστηκε άσχημα. Πονούσα όταν πήγαινα να κάτσω.

 

Ο muchacho πιο πάνω λέει ότι του έβγαλε πύον, αλλά δεν ήταν τόσο επιφανειακό σε μένα ώστε να σπάσεις, σαν ένα σπυρί.

 

Ουτε εμενα ακριβως ηταν επιφανειακο,πονουσα για κανενα μηνα δεν πηγα σε γιατρο βγηκε κατι σαν σπυρακι εσπασε και αφησε πισω του μια τρυπα(συριγγιο) που εβγαλε αρκετο πυον .Μεχρι το βραδυ ειχε σταματησει εντελως σχεδον και ο πονος περασε.Εμενα αυτο που με παραξενευει ειναι πως απο τι ειχα ακουσει πως αμα γινει αυτο μετα θα βγαζει συνεχεια πυον,αλλα εγω ποτε μου δεν ειδα,αλλα ουτε ξαναπονεσα.Λογικα καποια στιγμη στο μελλον θα επιστρεψει και τοτε θα παω σε γιατρο.

 

Υγ.Αυτη η μικρη τρυπιτσα ομως παραμενει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα παλια. και ειχε ξανανοιξει εξαιτιας του ποδηλατου. απο τοτε που ξανακλεισε δε ξαναβγηκε τιποτα βεβαια. γιαυτο προσεχτε τα ποδηλατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 3 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά τον τελευταίο καιρό εχω ενα πόνο στην ουρίτσα.Όταν είμαι καθιστός δεν με πονάει,αλλά την ώρα που σηκώνομαι ή κάθομαι με πονάει.Βέβαια οταν είμαι όρθιος και κινούμαι ή ακόμη και όταν γυμνάζομαι δεν καταλαβαίνω τίποτα ! Είναι κύστη κοκκυγος ? Χρειάζεται χερουργείο ? Γίνεται να το αποφύγω με καποιον τρόπο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλο μπλα μπλα αλλά το ουσιώδες το έριξε ένας κομήτης και δεν ξέρουμε για πια μέθοδο :mad:

Δημοσίευση 09 Ιανουάριος 2016 - 07:16 μμ

Sokraths2015, on 30 Sept 2015 - 2:38 PM, said:snapback.png

Κοστος 200+100για βιωψια

 Όποιος φίλος έχει κάνει την επέμβαση ας μας πει και κάποιο κοστολόγιο για να πάμε προετοιμασμένοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει για μια μεθοδο που ανοιγουν μια μικρη τομη στο σημειο, καθαριζουν την κυστη με μια μινι-καμερα και μετα εισερχεται ενα μικρο συρμα στην περιοχη το οποιο τα καυτηριαζει ολα με θερμοκυματα (?) και η πληγη εχει κλεισει σε 5 ωρες.

Ουτε αλλαγες ουτε ραμματα.

Κοστος γυρω στα 500.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!είπα να σας πω και γω την εμπειρία μου με τη κύστη κοκκυγγος με λέιζερ.Μια μέρα στα ξαφνικά ένιωσα μια μικρή ενοχληση, ούτε καν πόνο και έτρεξα σε ένα χειρουργό απλά να με δει γιατί κάπως μου είχε κάτσει στο μυαλό ότι μπορεί να είναι κυστη .Όντως ήταν και αμέσως το έψαξα για λειζερ πιο πολύ γιατι η δουλειά μου δε μου επέτρεπε να λείψω πολύ καιρό.πήγα σε ένα πολύ γνωστό γιατρό στην Αθήνα όπου μπήκα στις 9 εκανα ένα προεγχειριτικο ελεγχο και στις 1το μεσημέρι μπηκα χειρουργείο στην αρχή με μέθη απλά ξύπνησα διασωληνωμενη οπότε μάλλον έγινε ολική στη πορεία..ΔΕΝ ενιωσα τίποτα απολυτως-τρέμω τα χειρουργεία -και σε μισή ώρα είχα βγει..έκατσα μια ώρα σε ένα δωμάτιο και έφυγα στις 2:30 .θα σας πω μόνο ότι στις 4 μαγειρευα! !!!!!!έχει περάσει ένας μήνας ακόμη αλλάζω γάζες αλλά δε πονάει καθόλου

.πιο πολύς είναι ο κόπος του να σε αλλαζει κάποιος κάθε μέρα..το συστήνω ανεπιφύλακτα! !ελπιζω να βοήθησα!!

Με ΙΚΑ μου κόστισε 1000 ευρώ σε ιδιωτική κλινική όταν σε άλλη κλινική μου ζητούσαν 1200 κανονικό χειρουργείο. .να ξέρετε ότι σε ιδιωτικές τόσο χρεώνουν ..πήρα τηλέφωνα σε αρκετές..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλημέρα σας!είπα να σας πω και γω την εμπειρία μου με τη κύστη κοκκυγγος με λέιζερ.Μια μέρα στα ξαφνικά ένιωσα μια μικρή ενοχληση, ούτε καν πόνο και έτρεξα σε ένα χειρουργό απλά να με δει γιατί κάπως μου είχε κάτσει στο μυαλό ότι μπορεί να είναι κυστη .Όντως ήταν και αμέσως το έψαξα για λειζερ πιο πολύ γιατι η δουλειά μου δε μου επέτρεπε να λείψω πολύ καιρό.πήγα σε ένα πολύ γνωστό γιατρό στην Αθήνα όπου μπήκα στις 9 εκανα ένα προεγχειριτικο ελεγχο και στις 1το μεσημέρι μπηκα χειρουργείο στην αρχή με μέθη απλά ξύπνησα διασωληνωμενη οπότε μάλλον έγινε ολική στη πορεία..ΔΕΝ ενιωσα τίποτα απολυτως-τρέμω τα χειρουργεία -και σε μισή ώρα είχα βγει..έκατσα μια ώρα σε ένα δωμάτιο και έφυγα στις 2:30 .θα σας πω μόνο ότι στις 4 μαγειρευα! !!!!!!έχει περάσει ένας μήνας ακόμη αλλάζω γάζες αλλά δε πονάει καθόλου

.πιο πολύς είναι ο κόπος του να σε αλλαζει κάποιος κάθε μέρα..το συστήνω ανεπιφύλακτα! !ελπιζω να βοήθησα!!

Με ΙΚΑ μου κόστισε 1000 ευρώ σε ιδιωτική κλινική όταν σε άλλη κλινική μου ζητούσαν 1200 κανονικό χειρουργείο. .να ξέρετε ότι σε ιδιωτικές τόσο χρεώνουν ..πήρα τηλέφωνα σε αρκετές..

 

Γεια σας και από μένα!

Όταν λες laser τι εννοείς? Σου εκανε τομή με laser ή σωληνάκι με laser που εισχώρησε στην κύστη? Ρωτάω γιατί με παρεξένεψε το ότι αλλάζεις γάζες, καθώς απ ότι γνωρίζω με μια τελευταία τεχνική laser η πληγή δε μένει ανοιχτη.

Επίσης το προτείνεις το ιατρίο αυτό? Αν ναι ποιο είναι γτ είμαι σε φάση ψαξίματος..

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει για μια μεθοδο που ανοιγουν μια μικρη τομη στο σημειο, καθαριζουν την κυστη με μια μινι-καμερα και μετα εισερχεται ενα μικρο συρμα στην περιοχη το οποιο τα καυτηριαζει ολα με θερμοκυματα (?) και η πληγη εχει κλεισει σε 5 ωρες.

Ουτε αλλαγες ουτε ραμματα.

Κοστος γυρω στα 500.

 

Mikeasdf, μπορεί να πεις σε ποιο ιατρείο πήγες γιατί ακούγεται αρκετά καλή η τιμή σε σύγκριση με άλλα ιατρεία που έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και εγώ πριν κάτι μέρες, 2η φορά επέμβαση. Την πρώτη ήταν πριν μερικά χρόνια. Νυστέρι και τις 2 φορές. Ευτυχώς δεν έχει πολύ βάθος η τομή, αλλά έχει διάμετρο. Αλλαγή γάζες ανα 1-2 μέρες. Πόνο δεν έχω γενικά. Πάλι καλά. Μόνο όταν μου αλλάζουν γάζες πονάει κάπως για λίγο. Μετά όταν γίνω καλά ο γιατρός πρότεινε αποτρίχωση με λέιζερ στο σημείο εκείνο για να μην γυρίσει καμιά τρίχα και έχω πάλι τρεχάματα. Αν και τέτοιες επεμβάσεις έχουν και άλλες αιτίες υποτροπής και δυστυχώς το ποσοστό είναι σχετικά υψηλό. Ανάλογα πάντα. Σε δημόσιο την έκανα, σε γιατρό που μου πρότειναν. Καλή ανάρρωση παιδιά. Είναι ταλαιπωρία δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...