Προς το περιεχόμενο

Πως να φτιαξω ενα ρομποτ.


doc1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδεια δεν ηξερα που να ανοιξω το θεμα για αυτο το ανηξα εδω. Θα ηθελα να ρωτησω να μου προτηνεται κανα βιβλιο για να φτιαξω ενα ρομποτ.Δε μιλαω για κανα τρελο πραγμα κατι πολυ απλο για αρχη.

Απλα με ενδιαφερει και λεω να ασχοληθω λιγο τωρα το καλοκαιρι.

Ειμαι φοιτητης πληροφορικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν "ρομπότ" μπορεί να χαρακτηριστεί σχεδόν οτιδήποτε που μπορεί να "λάβει" αποφάσεις (ακόμα κι αν αυτή η απόφαση είναι να αλλάξει πορεία άμα βρει εμπόδιο). Γιατί δεν ασχολείσαι αρχικά με κάτι τέτοιο; Δε στο λέω περιπαιχτικά, τα ρομποτάκια αυτά είναι πραγματικά απίστευτα, μπορείς να τα προγραμματίσεις να κάνουν ό,τι θες και αργότερα, άμα θες, τα εξελίσεις και σε κάτι δικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το arduino, εχει περισσοτερα πλεονεκτηματα απο το MINDSTORMS κατα τη γνωμη μου, ειναι κατα πολυ φθηνοτερο (20 δολλαρια απο Ebay, με το NTX στα 270 ), δεν περιοριζεσαι στα υλικα κατασκευης, ουτε στα διαφορα περιφεριακα-σενσορες-κινητηρες κτλ. το μονο που θα μπορουσα να σκεφτω στο ΝΤΧ ειναι το ενσωματωμενο bluetooth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ, ένα θέμα που με ενδιαφέρει!

 

 

Επειδή θέλω να ασχοληθώ με Arduino, μιας που έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια, δώστε μου κάποια στοιχεία όσοι από εσάς έχετε ασχοληθεί αν θέλετε. Μόνο δύο πραγματάκια θέλω να ρωτήσω.

 

Πρώτα απ'όλα. Σε τι γλώσσα γράφεις τα προγραμματάκια στο Arduino; Πήρε το μάτι μου κάτι για Python και C.

 

Τέλος, πόσο καιρό παίρνει να "μπεις στο παιχνίδι"; Π.χ., εγώ θέλω να κάνω ψιλοχαζομαρούλες που υποθέτω είναι γελοίες στο να τις φτιάξεις. Κάτι που πραγματικά είχα δει πριν καιρό και μου είχε τραβήξει τη προσοχή, είναι ένα προγραμματάκι σαν αυτό. Πόσο καιρό δηλαδή θα χρειαστώ, μέσα στις άκρες, αν πραγματικά ασχοληθώ μαζί του, ώστε να επιτύχω κάτι τέτοιο;

 

Edit: Κάτι που ξέχασα. Για να φτιάξεις κάτι τόσο απλό όπως το CPU Meter, πόσα χρήματα χρειάζεται να ξοδέψεις για τον απαραίτητο εξοπλισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γνωρίζεις C/C++ μέσα σε λιγότερα από μήνα μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα.

 

Το θέμα είναι ότι C δυστυχώς δε γνωρίζω. Δυστυχώς έχω ασχοληθεί μόνο με web development και γλώσσες όπως C, Python τις έχω αφήσει αν και θέλω να ασχοληθώ.

 

Πιστεύεις ότι είναι καλό να πάρω το Starter Pack του Arduino και να ασχοληθώ σιγά σιγά και έτσι να μάθω και τις λειτουργίες του μέσω της γλώσσας, ή να ανοίξω κανένα βιβλίο για τη C;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω εχει ενα καρο tutorials για arduino και οχι μονο

εγω παρειγγειλα αυτο, εχει δωρεαν εξοδα αποστολης και δωρο καλωδιο usb

φυσικα, θα σου χρειαστει και ενα prototype shield για να ξεκινησεις.

οσο για το περιβαλλον προγραμματισμου, δεν μπορω να πω οτι μου φανηκε τοσο δυσκολο στην κατανοηση, βεβαια, δεν το εχω δοκιμασει ακομη αλλα και απο ενα tutorial που ειδα, μου φανηκε πως ειναι απλα μια συγκεκριμενη σειρα με την οποια πρεπει να βαλεις τις εντολες και με συγκεκριμενο τροπο που πρεπει να κατανοησεις. μετα θα ειναι πολυ πιο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι C δυστυχώς δε γνωρίζω. Δυστυχώς έχω ασχοληθεί μόνο με web development και γλώσσες όπως C, Python τις έχω αφήσει αν και θέλω να ασχοληθώ.

 

Πιστεύεις ότι είναι καλό να πάρω το Starter Pack του Arduino και να ασχοληθώ σιγά σιγά και έτσι να μάθω και τις λειτουργίες του μέσω της γλώσσας, ή να ανοίξω κανένα βιβλίο για τη C;

 

Χωρίς C/C++ δεν θα μπορέσεις να τον προγραμματίσεις. Ρίξε μια ματιά σε ένα βιβλίο, η C/C++ των υπολογιστών είναι παρόμοια της C/C++ των μικροελεγκτών. Ρίξε και μια ματιά σε ένα βιβλίο σχετικά με arduino ή διάβασε το datasheet του μικροελεγκτή. Στο arduino υπάρχουν βιβλιοθήκες για τα πάντα και είναι a piece of cake!!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...