Προς το περιεχόμενο

Facebook και Twitter δημιουργούν μια γενιά με εμμονή στον εαυτό της


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με διακεκριμένη επιστήμων, οι υπηρεσίες κοινωνικής δικτύωσης όπως το Facebook και το Twitter έχουν μετατρέψει μια ολόκληρη γενιά χρηστών σε ανθρώπους που έχουν μόνιμη εμμονή με τον εαυτό τους, εμφανίζοντας την “παιδιάστικη” επιθυμία να αναζητούν κάποιου είδους επιβράβευσης σε ότι και να κάνουν. Η συμπεριφορά αυτή συναντάται κυρίως στα μικρά παιδιά που ζητούν την προσοχή των γονιών τους σε κάθε τους “επίτευγμα”.

 

Η άποψη ανήκει στην Baroness Greenfield, καθηγήτρια φαρμακολογίας στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης. Η Greenfield υποστηρίζει ότι η επανειλημμένη ενασχόληση σε υπηρεσίες κοινωνικής δικτύωσης μπορεί να προκαλέσει στους ανθρώπους “κρίση ταυτότητας”.

 

article-0-0B6BA724000005DC-639_468x352.jpg

 

Συμπληρώνει επίσης ότι η ραγδαία αύξηση των Διαδικτυακών «φίλων» καθώς και των ωρών που αφιερώνουμε στα video games θα μπορούσαν να “επανακαλωδιώσουν” διαφορετικά τον εγκέφαλο. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα τη μειωμένη συγκέντρωση, την αύξηση της ανάγκης για επιβράβευση αλλά και την αποδυνάμωση των μη λεκτικών δεξιοτήτων επικοινωνίας, όπως για παράδειγμα η επαφή των ματιών κατά τη διάρκεια μιας συνομιλίας.

 

Όσον αφορά τα εκατομμύρια χρηστών του Twitter, η Greenfield θεωρεί εντελώς κοινότυπο το περιεχόμενο των μηνυμάτων του. “Γιατί κάποιος να νοιάζεται για το πρωινό που έφαγαν οι φίλοι του; Μου θυμίζει τα μικρά παιδιά που συνέχεια φωνάζουν: Μαμά! Μαμά! έκανα αυτό! Έκανα το άλλο!” τονίζει. Είναι σχεδόν σαν να παθαίνουν οι άνθρωποι κρίση ταυτότητος με την έννοια της διαστρέβλωσης του χρόνου, συμπληρώνει.

 

Σχετικά με τους χρήστες του Facebook, η καθηγήτρια πιστεύει ότι ένα μεγάλο ποσοστό τους νοιώθει την ανάγκη να γίνουν «μικροί celebrities» που έχουν το κοινό τους να τους παρακολουθεί σε καθημερινή βάση. Φανταστείτε τι επιπτώσεις έχει το γεγονός οι άνθρωποι να ανησυχούν περισσότερο για το τι σκέφτονται οι άλλοι για τους εαυτούς τους, παρά οι ίδιοι γι’ αυτούς.

 

Link.png Site: dailymail.co.uk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόνο ένα έχω να πω. ΟΥΑΟΥ. Και συμφωνώ με αυτά που λένε. Δεν είμαι κατά του twitter όσο κατά του FB. Αυτό φυσικά είναι προσωπική μου άποψη, δηλαδή δεν κατηγορώ τον κόσμο που είναι κολιμένος με το FB. Απλός πιστεύω ότι υπάρχουν τρόποι να μιλάς με κάποιον χωρίς να χρειάζεσαι το ιντερνετ. Δηλαδή έχω δει ανθρώπους που μένουν στην ίδια γειτονιά και να λένε "θα τα πούμε στο FB" έλεος. Άσε που πολλά παιδιά βάλανε κιλά, άλλα σταματήσανε να διαβάζουν κ.τ.λ..... εγώ το FB μου το έκλεισα απο τον πρώτο χρόνο χρήσης. Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχει δίκιο αν και θα έπρεπε να λέει κιόλας ότι αυτό είναι κυρίως στις γυναίκες (αυτό επικρατεί και στο σχολείο)

Κορίτσι μετά το τεστ των μαθηματικών γράφει μήνυμα στο facebook: καλά μιλάμε πανδυσκολο το τεστάκι αλλά τα κατάφερα ναι και έγραψα σίγουρα βάση (σχολια: ουαου :confused: , μπράβο :shock: , τέλειο :rolleyes: , τρελο τρελο (το τεστάκι :huh: ) ) <--- όλα αυτά ήταν σε greeklish cause greeklish are cool and they own :P B) .

Δεν έχω ΦΑΣΟΜΠΟΥΚΙ ( οχι τα caps δεν είναι από λάθος) αλλά το είδα επειδή κάποιος φίλος μου έκανε comment σε αυτό :o την στιγμη που ειχε αντιγραψει απο αυτο το κοριτσι :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθώς και των ωρών που αφιερώνουμε στα video games θα μπορούσαν να “επανακαλωδιώσουν” διαφορετικά τον εγκέφαλο. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα τη μειωμένη συγκέντρωση, την αύξηση της ανάγκης για επιβράβευση αλλά και την αποδυνάμωση των μη λεκτικών δεξιοτήτων επικοινωνίας, όπως για παράδειγμα η επαφή των ματιών κατά τη διάρκεια μιας συνομιλίας.

μαλακίες. τελείως. πώς καταφέρνουν και κολάνε τα video games παντού δεν καταλαβαίνω. παίζω games απο 8 χρονών είμαι 26 και έχω αυξημένη συγκέντρωση στα πάντα. :mad:

αυτοί που γράφουν αυτά τα άρθρα θα πουλάγαν και την μάνα τους για μερικά ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δημοσιότητα θέλεις να πεις. Γιατί μια που δεν την ξέρει κανείς κάνει ηλιθιες ανακοινώσεις και γίνεται γνωστή. Ότι νανε. Που κολλάνε τα παιχνίδια είναι άλλο θέμα. Για όλα φταίει το Ίντερνετ και τα βίντεο παιχνίδια και ποτέ η τηλεόραση π.χ που προβάλει όλη μέρα τσοντες σεξ βία και ναρκωτικά τσιγάρα κτλπ κτλπ

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μονο εγω βρισκω σαν μοναδικη χρησιμοτητα του twitter αμα εισαι διασημος να ενημερωνεις του θαυμαστες σου τι κανεις? Ουσιαστικα δηλαδη η λειτουργια wall του facebook...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δημοσιότητα θέλεις να πεις. Γιατί μια που δεν την ξέρει κανείς κάνει ηλιθιες ανακοινώσεις και γίνεται γνωστή. Ότι νανε. Που κολλάνε τα παιχνίδια είναι άλλο θέμα. Για όλα φταίει το Ίντερνετ και τα βίντεο παιχνίδια και ποτέ η τηλεόραση π.χ που προβάλει όλη μέρα τσοντες σεξ βία και ναρκωτικά τσιγάρα κτλπ κτλπ

 

 

iphone.png

Ποιο κανάλι ακριβός παρακολουθεις που τα δείχνει όλα αυτά γιατί η δικιά μου μόνο life style εκπομπές δείχνει.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά στο facebook (γιατί στο twitter δεν εχω μπει ποτέ) έχω να προσθέσω ότι έχει να κάνει και με το σεξ. Ένα σωρό άτομα ανεβάζουν φωτογραφίες δείχνοντας πως είναι με μαγιώ παραδείγματος χάρην. Αυτό δεν νομιζω να έχει να κάνει με το ότι θέλει να δείξει τι ωραίο μαγιώ αγόρασε η κοπελιά φέτος. Ούτε όταν κάποιος βάζει φωτογραφία το αμάξι του το βάζει γιατί θέλει να το χαρεί με τους φίλους, λες και δεν θα τους δει ποτέ. Απλά κάνει την ποζεριά του.

Για τα games, νομίζω ότι αναφέρεται στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει μέτρο. Και δεν λέω για τυχαίες περιπτώσεις που μπορεί να σκαλώσει κάποιος, αλλά σε βαρβάτες καταστάσεις που προκαλούνται από games όπως wow, lineage, aoc κτλ. Παιδιά μιλάμε ότι υπάρχουν αρρωστημένες καταστάσεις με τέτοια games, είδικα στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς για όλα αυτά που λέει το άρθρο αλλά και τα σχόλια από κάτω, δεν γίνεται να φταίει μια ιστοσελίδα, αλλά οι ίδιοι οι χρήστες. Δεν ξέρω αν θυμάστε την πρώτη μέρα που φτιάξατε facebook account ή αν δημιουργήσατε κάποιο πρόσφατα, αλλά αυτό που βλέπω εγώ είναι ένα άδειο wall και έναν χώρο πάνω αριστερά για να βάλεις φωτογραφίες της επιλογής σου. Τώρα αν οι ανάγκες για επιβεβαίωση ή για διασημότητα προυπήρχαν σε κάποιους, λογικό είναι να προβληθούν μέσω του facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο κανάλι ακριβός παρακολουθεις που τα δείχνει όλα αυτά γιατί η δικιά μου μόνο life style εκπομπές δείχνει.

.

Κατα καιρούς όλα τα κανάλια έχουν κατηγορήσει το Ίντερνετ για ότι συμβαίνει στον κόσμο.

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η έρευνα λέει τα αυτονόητα. Για εμένα, τρεις είναι οι κατηγορίες ανθρώπων που είναι κολλημένοι με το facebook:

-Οι άνθρωποι που ψάχνουν για ζευγάρι.

-Οι επιδειξιομανείς, είτε με την καλή είτε με την κακή έννοια.

-Αυτοί που προωθούν οποιαδήποτε επαγγελματική τους ενέργεια.

Η μόνη ευεργετική χρήση που του έχω βρει τόσα χρόνια είναι η επανασύνδεση με ανθρώπους που είχα χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεμ μήπως δε δημιουργούν τέτοια γενιά, απλά αποτελούν μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία ως πρόσφορα μέσα να αναδειχθούν τέτοιου είδους προϋφιστάμενες ροπές;Λέω εγώ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να βρω ανθρώπους που τους είχα χάσει?

Εάν με ενδιέφεραν αρκετά δεν θα τους έχανα...

 

Facebook=κουτσομπολιό και φιγούρα, Υποκαταστατο σχέσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι θέλουν να μας κάνουν πρόβατα και το καταφέρνουν. Εγώ πιστεύω ότι το ίντερνετ είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο αρκεί να το χρησιμοποιήσεις σωστά. Όπως και ένα μαχαίρι, με το οποίο μπορείς απλός να κόψεις ψωμί για να φας ή αλλιώς να σκοτώσεις κάποιον με αυτό. Το κακό σε όλη την υπόθεση είναι ότι θα μπορούσαν να μας παρέχουν κάτι πολύ πιο χρήσιμο απο το FB αλλά κρίμα που πάντα στηρίζουν της μακακίες και όχι κάτι σωστό. Και όπως είπα πριν όλα τα προβατάκια στην σειρά να πέσουν απο τον γκρεμό. Μπορεί να το τράβηξα λίγο το θέμα αλλά έτσι βλέπω τα πράγματα. Ανεβάζει η κάθε κοπελιά μια φοτο στο FB και περιμένει σχόλια (οοοοο τη κούκλα είσαι/ καλά θυμάσαι εκείνη την μέρα ήταν τέλεεεειιιααααα / κ.τ.λ. κ.τ.λ.) ε και μετά ο βιαστής φταίει, διότι έχουν γίνει και τέτοια περιστατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...