Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Με τι μάρκα τσιγάρα να αρχίσω..

• Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
86 απαντήσεις σ'αυτό το θέμα

#61 hashashin

hashashin

Member

• Members
  • 208 μηνύματα

Δημοσίευση 30 August 2011 - 02:32 AM

Prince ρε!!!Ειναι τα πιο βαρια αλλα και τα καλυτερα σε γευση :-D

#62 iGoPod

iGoPod

Senior Member

• Members
  • 166 μηνύματα

Δημοσίευση 30 August 2011 - 02:55 AM

Απο κανονικα ξεκινησα με κατι καναδεζικα τελικα κανω μαλμπορο μαλακο το αγαπημενο μου τωρα για καπνο οταν αρχισα να κανω καπνο μου αρεσε ο drum ο κιτρινος με rizzla πρασινα και swan ειναι πολυ καλος για αρχη τωρα κανω οταν περνω καπνο camel με γαλαζια rizzla και φιλτρακια swan.Τωρα βεβαια θελω να το κοψω και δεν μπορω και εγω ετσι ψαχνομουν στην αρχη αφου ψαχνεσαι θα σου αρεσει και δυσκολα θα το κοψεις γενικα τα τσιγαρα να ξερεις ειναι σαν το φαγητο εμενα μπορει να μου αρεσει ο αρακας εσενα οχι ετσι μπορει να μου αρεσει το μαλμπορο και εσενα οχι.Θα καταλληξεις σε μαρκα απο παρεες θα κανεις καμια τρακα θα περνεις διαφορετικο πακετο καθε φορα.

#63 arianos16

arianos16

Junior Member

• Members
  • 663 μηνύματα
  • LocationΘεσσαλονίκη

Δημοσίευση 30 August 2011 - 03:25 AM

Craven με χαρτακια ασημενια, οχι φιλτρο. Van nelle εναλλακτικα. Try it

χωρις φιλτρο :Ο
αδιαβαστο θα τον στειλει ρε

#64 nikosgia

nikosgia

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 69 μηνύματα

Δημοσίευση 30 August 2011 - 03:49 AM

ο ανθρωπος ποσταρε 8 Αύγουστου...με ολα αυτα που ακουσε μεχρι σημερα θα χει κανει τα παντα :blink:.....

#65 qsis

qsis

Senior Member

• Members
  • 7603 μηνύματα

Δημοσίευση 30 August 2011 - 05:42 AM

Βασικα ποσο χρονων εισαι?
Αν εισαι πανω απο 20 το θεωρω ηλιθιο στο να αρχισεις το καπνισμα.

Δεν μπορουμε να σου πουμε εμεις με τη να ξεκινησεις ειναι πως του αρεσει του καθενος.(πχ σε αλλους αρεσουν τα davidoff 4.10ευρα τσιγαρο και σε αλλον αρεσουν τα pall mall 2.50 ευρα) χωρις να του ειναι προβλημα τα λεφτα.

Τωρα αυτα με την μεντα οντως λενε οτι ειναι πολυ καρκινος και για εμενα ειναι τελειως αθλιο.

Στο θεμα καπνος οι περισσοτεροι το κανουν απο θεμα οικονομιας, οποτε αν καπνιζεις σαν αραπης
ξεκινα στριφτα.
Απο εδω για μαρκες αν θες κατι βαρυ κοιτα κατι προς Craven,Virginia πρασσινο.
Για κατι πιο ιπιο Old holborn κιτρινο mallboro κοκκινο.
Και για πιο ελαφρια Virginia κιτρινο,old holborn ασπρο :)

κι εγω αρχισα πανω απο τα 20 το τσιγαρο , ειναι πιο σωστο να το αρχισεις επειδη σου αρεσει, παρα για να το παιζεις μαγκας στο σχολειο

στριφτα μπορει να κανουν οι περισσοτεροι απο οικονομια, ομως η ποιοτητα του καπνου ειναι πολυ ανωτερη απο τα των διαφορων πακετων

απο ενα σημειο και μετα (καπνισματος καπνου), το πακετο σε ενοχλει, ειναι ξεροχορτο

εγω προσωπικα ξεκινησα με davidoff , αλλα συντομα σταματησαν να μου αρεσουν
μετα πηγα σε drum μπλε, αλλα ο συγκεκριμενος ειναι απο τους χειροτερους καπνους.. βρωμα

μετα πηγα σε lucky για καποια χρονια , εχοντας συμπαθεια και σε αλλες μαρκες , μεταξυ των οποιων και ο holborn κιτρινος που κανω σημερα (γενικα οσο ημουν σε πακετο , επαιζε πολλη τρακα και δεν δοκιμαζα απλα πολλα, αλλα τα εκανα ψιλοσυστηματικα )

απο ενα σημειο και μετα που τα lucky (το καλυτερο πακετιστιο imho ) , αρχισαν να μου γαμουν το λαιμο (καφε φλεματα και διαφορα αλλα ωραια) , αλλα και τη τσεπη αποφασισα να παω μια και καλη σε καπνο και δεν κοιταξα ποτε πισω

επειδη καπνιζω πολυ (εως και 30 στριφτα τη μερα ή 2 πακετα σε κανονικα) , θεωρω το συνδυασμο holborn + rizla γαλαζια + swan extra slim ο,τι καλυτερο για συστηματικο καπνισμα
υπαρχουν πιο γευστικες γευσεις βεβαιως, αλλα εγω μιλαω για κατι που θα κανεις πολλη ωρα και δε θα σε ενοχλησει ιδιαιτερα

ο συγκεκριμενος καπνος εχει το θετικο οτι ειναι καπνος (ανωτερη ποιοτητα και λιγοτερο "βιομηχανικος" γιατι ο καπνος ειναι κατι που χαλαει, ενω το πακετισιο ακομα και αν το κανεις μετα απο 2 χρονια επειδη το βρηκες πεσμενο πισω απο το γραφειο σου -το χω κανει- ειναι ακριβως το ιδιο) , ειναι οσο πρεπει αρωματικος αλλα οχι παρα πολυ ωστε να μην κουραζει/ζαλιζει μετα απο πολλα τσιγαρα (κατι που κανουν καπνοι οπως craven/holborn αρωματικος) και με τα γαλαζια χαρτακια εχεις ενα σχετικα ελαφρυ χαρτακι, το οποιο δε σβηνει και οσο ευκολα οσο το ασημι

επισης βγαινει με 60 χαρτακια/πακετο , κατι που βολευει, μιας και τα 25g καπνου βγαζουν πανω απο 50 τσιγαρα (για καποιον που δε στριβει μπουρια)

και οσο για τα φιλτρακια , ειναι αρκετα καλα στο θεμα γευσης και γενικα η αυτονοητη επιλογη

δεν ειναι τυχαιο οτι στο στους καπνιστες καπνου ο παραπανω συνδυασμος ειναι ο πιο δημοφιλης (θα μου πεις και τα marlboro σε αυτους που καπνιζουν πακετα, αλλα επιτρεψτε μου να θεωρησω πιο "ψαγμενους" τους καπνιστες καπνου)

γενικα θα το ελεγα μετριο προς το ελαφρυ τσιγαρο , αλλα εδω και χρονια πολυ σπανια μου εχει ενοχλησει το λαιμο
ειναι με λιγα λογια η ασφαλης επιλογη, το μονο αρνητικο ειναι οτι πρεπει να μαθει να στριβει ο ts, κατι που σημαινει οτι στην αρχη θα καταστρεψει μερικους καπνους και αυτα που θα καπνιζει θα ειναι απαραδεκτα κατασκευασματα απο τη κολαση, αλλα τελικα αξιζει το κοπο

ο,τι και να επιλεξει παντως εγω ειμαι υπερ του καπνου, ειμαι αρκετα αρνητικος με τα πακετισια και το επιπλεον κοστος δεν αξιζει το κοπο.. απο ενα σημειο και μετα στριβεις μηχανικα δε σε απασχολει

αντιθετως μπορει να γλιτωσεις και καποια τσιγαρα οταν δε θα μπορεις να στριψεις

Επίσης να δοκιμάσουν ότι το εισαγόμενο, αμέρικα, Αίγυπτο, Τουρκία, Βουλγαρία whatever

εχω κανει double hapiness απο κινα

πολυ ανωτερο απο τα περισσοτερα ελληνικα τσιγαρα :rolleyes:

#66 1lj4z1

1lj4z1

Senior Member

• Members
  • 217 μηνύματα

Δημοσίευση 30 August 2011 - 09:47 AM

Δημοσιευμένη Εικόνα

#67 NinjaMan

NinjaMan

Member

• Members
  • PipPip
  • 29 μηνύματα

Δημοσίευση 27 January 2013 - 03:08 AM

Ανακάλυψα πολύ γαμάτο θέμα τελικά.

Λοιπόν η δικιά μου ερώτηση έχει ως εξής: Ποια είναι τα καλύτερα τσιγάρα που μπορώ να βρω και να είναι 1-0.1-1; Δεν με πειράζει αν ένα τσιγάρο είναι είτε slim είτε όχι και επίσης θέλω να ξέρω αν υπάρχουν τσιγάρα με γεύσεις (π.χ. μαύρη σοκολάτα κτλ.) και ακόμη και αν υπάρχουν μόνο από παραγγελία από εξωτερικό δώστε κάποιο link αν μπορείτε. Επίσης κάτι έχω ακούσει ότι τα "ελαφριά" τσιγάρα έχουν τις ίδιες επιπτώσεις με τα κανονικά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Θα ήθελα τα φώτα σας και σε αυτό λοιπόν. Ευχαριστώ.

#68 Orpheas1992

Orpheas1992

Senior Member

• Members
  • 735 μηνύματα
  • LocationΠάτρα

Δημοσίευση 27 January 2013 - 04:12 AM

Κι εγω απο ο,τι ξερω ιδια ειναι σε επιπτωσεις απο την αποψη οτι με τα βαρια καλυπτεις καλυτερα την αναγκη σου για νικοτινη...πχ αν ξεκινησεις με ελαφρια πολυ συντομα θα κανεις 10 για πλακα και δεν θα καταλαβαινεις τιποτα ενω αντιστοιχα με 2 βαρια θα εισαι καλυμμενος...οποτε το ιδιο κανει.

Για πολυ ελαφρια davidoff white.

#69 linkin

linkin

Senior Member

• Members
  • 517 μηνύματα
  • LocationΜποτσοκρυο

Δημοσίευση 27 January 2013 - 04:16 AM

Κι εγω απο ο,τι ξερω ιδια ειναι σε επιπτωσεις απο την αποψη οτι με τα βαρια καλυπτεις καλυτερα την αναγκη σου για νικοτινη...πχ αν ξεκινησεις με ελαφρια πολυ συντομα θα κανεις 10 για πλακα και δεν θα καταλαβαινεις τιποτα ενω αντιστοιχα με 2 βαρια θα εισαι καλυμμενος...οποτε το ιδιο κανει.

Για πολυ ελαφρια davidoff white.

Τα τσιγαρα-τσιχλες που μασουσαμε 5 χρονων περισσοτερο τσιγαρα ειναι απο τα davidoff τα λευκα.

#70 NinjaMan

NinjaMan

Member

• Members
  • PipPip
  • 29 μηνύματα

Δημοσίευση 27 January 2013 - 04:24 AM

Τα τσιγαρα-τσιχλες που μασουσαμε 5 χρονων περισσοτερο τσιγαρα ειναι απο τα davidoff τα λευκα.

Xaxaxa  :-D 

#71 NinjaMan

NinjaMan

Member

• Members
  • PipPip
  • 29 μηνύματα

Δημοσίευση 28 January 2013 - 07:08 PM

Αγόρασα Silk Cut κίτρινο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν ξέρω αν ισχύει η επιγραφή που έχει το κουτάκι στα πλάγια και υποστηρίζει ότι είναι η μοναδική που ο καπνός της είναι 100% tobacco και καθόλου χημικά πρόσθετα. Πάντως σίγουρα για να υποστηρίζει κάτι τέτοιο μόνο η συγκεκριμένη εταιρεία θα έχει πάρει κάποια είδους πιστοποίηση που δεν έχουν πάρει οι άλλες. Τέλος, θα δοκιμάσω και τα George Karelias κάποια στιγμή για τα οποία έχω ακούσει μόνο καλές κριτικές. Καλό κάπνισμα και με μέτρο..!  :-) 

#72 RottenLungs

RottenLungs

Senior Member

• Members
  • 829 μηνύματα

Δημοσίευση 29 January 2013 - 12:20 AM

Καλησπέρα και απο εμένα,

δεν θυμάμαι αν είχα μιλήσει σε αυτό το thread (ελπίζω να μην ...)

Λοιπόν εγω έχω δοκιμάσει πολλά, οπότε θα πώ την άποψη μου. 

Θεωρώ τον Craven μέτριο καπνό και άμα ανοίξεις το σακουλάκι και πάρεις μία μεγάλη τζούρα απο την μύτη θα σου έρθει μία γερή ξινίλα που σημαίνει οτι είναι τίγκα στα πρόσθετα αρωματικά (δηλαδή δεν καπνίζει straight καπνό). Αυτο τον βαραίνει σαν καπνό (σου κάνει βαρύ κεφάλι και σου γαμάει τον λαιμό μετά απο λίγα τσιγάρα) αλλα συνάμα τον κάνει και πιο ελκυστικό (έκανα Craven γύρω στα 4 χρόνια, πλέον δεν το βάζω στο στόμα μου).

Έχει πολυ υγρασία κάτι που εγω σε δεν το θεωρώ θετικό. Έχω παίξει με τις υγρασίες σε καπνούς (παρα πολλες φορές) και πάντα η πολυ υγρασία μου κάνει το τσιγάρο πιο βαρύ στο στομάχι. (σημείωση με τις υγρασίες παίζεις βάζοντας φλούδες πορτοκαλιού, ανάλογα την ώρα που τις αφήνεις θα είναι και η υγρασία)

Συνδυάζεται τέλεια με ρίζλα ασημένιο (ένας φίλος μου το κάνει με λευκό αλλα αυτό είναι και λίγο μ@λάκ....)

Δεν τον προτίνω

-----------------------------

Έχω δοκιμάσει απο όλους τους Old Holborn και τους βάζω στους χειρότερους που έχω δοκιμάσει. Τα πρόσθετα αρωματικά είναι στην ίδια κατηγορία με Craven μόνο που οι συγκεκριμένοι βρωμάνε, άρα και σου βαραίνουν το κεφάλι και σου βγάζουν ξινίλα και δεν έχουν ωραίο άρωμα.

Η υγρασία είναι καλή και τα σκουπίδια είναι μέτρια.

Η κοπέλα μου κάνει τον κίτρινο και θεωρεί οτι συνδιάζεται τέλεια με τα πράσινα ρίζλα.

Εγω ούτε τράκα δεν κάνω πλέον, εννοείται οτι δεν τους προτίνω.

------------------------------

Ο Lucky strike είναι αρκετά καλός καπνός. Βέβαια έχω κάνει ένα καπνό μόνο (οπότε δεν είμαι και ο καλύτερος κριτής - θέλει μία βδομάδα για να βγάλεις καλή γνώμη). Έχει straight γεύση και απαλό άρωμα. Ένα θέμα που είχα είναι οτι μετα τα 3 τσιγάρα σερί με έπιανε το κεφάλι μου. Κάτι μάλλον με χάλαγε (βεβαια παίζει να με επηρρέασε κιόλας οτι εκέινη την βδομάδα είχα δοκιμάσει και άλλους δύο καπνούς).

Μέτρια υγρασία και ελάχιστα σκουπίδια.

Νομίζω τον έκανα με γαλάζιο ρίζλα.

Το προτίνω αυτόν.

-------------------------------

Ο Malboro gold είναι απο τους αγαπημένου μου. Πολυ ωραίο straight άρωμα (μυρίζεις το χαρμάνι και όχι πούτ... μπλέ), σου αφήνει καλή γεύση, είναι μέτριο απο άποψη βάρους και ευχαριστιέσαι να το καπνίζεις.

Καλή υγρασία αν και προς το τέλος μπορεί να σου στεγνώσει (σε αυτό φταίει το κόψιμο).

Συνδιάζεται καθαρά με ρίζλα γαλάζιο, άντε άμα θες να το βαρύνεις λίγο και ρίζλα κόκκινο αλλα τίτποτα άλλο.

Φοβερός καπνός, μακάρι να είχα λεφτά να τον συνέχιζα.

Τον προτίνω φούλ και αν σου φαίνεται light μπορείς να δοκιμάσεις τον ασπρο-κόκκινο που είναι αξίσου καλός και με πιο βαρβάτη γεύση αλλα όχι του δικού μου γούστου.

--------------------------------

Απο Drum πάλι τους έχω δοκιμάσει όλους. Ο λευκός είναι πεταμένα λεφτά, ο γαλάζιος έχει πολυ ωραία γεύση, μέτρια υγρασία αλλα το άρωμα είναι ανεπαίσθητο και πρέπει κάθε φορά να τον ανακατέβεις και να τον βγάζεις απο την μύτη για να τον νιώσει, άρα πάλι πεταμένα λεφτά. Ο μπλέ είναι ο καλύτερος, έχει τα χαρακτηριστικά του γαλάζιου στο πιο έντονο. Βαρύς καπνός.

Γενικά όλοι drum είναι μέσα στα σκουπίδια, κάτι που εμένα με εκνευρίζει αρκετά και μέτρια υγρασία

Άντε τον original (μπλε) μόνο προτίνω αλλα με επιφυλάξεις

---------------------------- 

Τώρα απο χύμα.

Γενικά ο Αγρινιώτικος είναι πολυ μπρούταλ καπνός. Ακόμα και ένας ελαφρύς που κάνω εγω εδω και μήνες μου έχει γ@μήσει όλο το σύστημα και δεν λέω να τον συνηθίσω. Εμένα μου αρέσει σαν καπνός αλλα όχι στο αναπνευστικό μου. 

Απο Μακεδονία που έκαναν μισό κιλό και ήταν ανάκατα διάφορες ποικιλίες, μπορώ να πω οτι έμεινα αρκετά ευχαριστημένος και ο οργανισμός μου είχε επανέλθει σε 3 μέρες μετα το πρώτο τσιγάρο.

ΕΡΩΤΗΣΗ (το έκανα μεγάλο για να ξεχωρίσει απο το σεντόνι που έγραψα)

Δυστυχώς δεν τον βρίσκω πλέον και ψάχνω να βρώ απο αλλού. Ένας λόγος που ρωτάω είναι μπας και μπορεί να μου προτίνει κάποιος μέσω P.M. κανα καλό μακεδονικό χαρμάνι και που περίπου να το βρώ...

Υ.Γ. Παιδιά μπορεί σε 2-3 χαρακτηριστικά να πέσω έξω γιατι κάποιες μάρκες, έχω πολυ καιρό μέχρι και χρόνια να τις καπνίσω. 

#73 zagas

zagas

Newbie

• Members
  • Pip
  • 0 μηνύματα

Δημοσίευση 23 September 2013 - 03:26 PM

καλησπερα παιδια,καπνιζω σχεδον ενα χρονο μαρλβορο γκολντ ριζλα σιελ και φιλτρακια ολντ χολμπορν...τον βαρεθηκα επειδη ειναι ξερος,εχετε να πρωτινετε καναν ωραιο και ελαφρυ συνδιασμο?

#74 saab_21

saab_21

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 72 μηνύματα

Δημοσίευση 23 September 2013 - 10:23 PM

σαν αρχαριος που εισαι θα δοκιμασεις τα παντα.καθε μερα διαφορετικη μαρκα θα παιρνεις.στο τελος παντως στα μαλμπορο θα καταληξεις.μακραν το καλυτερο χαρμανι

#75 nicoc89

nicoc89

Senior Member

• Members
  • 1410 μηνύματα
  • Locationκλειστή κοινωνία των βαπίρ

Δημοσίευση 23 September 2013 - 11:02 PM

αρχάριος λέει χχχχαχαχαχαααχ
μπζιλέ , δοκίμασε craven με γαλάζια ρίζλα