Προς το περιεχόμενο

αντιμετώπιση τριχόπτωσης


santana99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να το κάνει για να αρέσει στον εαυτό του, είναι χειρότερο

Διαφωνώ.

Εαν αισθάνεσαι καλά με τον εαυτο σου έχεις και αυτοπεποίθηση.

Υπάρχει κοσμος που τον ενοχλεί η φαλάρκα.

Αν θεωρει οτι βαζοντας μαλλιά θα αισθανθει καλυτερα, το κάνει.

Εδω ένα καινουργιο ρουχο παιρνεις και αισθάνεσαι καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στο ιδιο θεμα εχω γραψει στη δευτερη σελιδα νομιζω, απλα επειδη το διαβασα* στο προτελευταιο ποστ, μπηκα να σωσωσω ψυχες:

 

μην κανετε τη μαλακια να παρετε οποιοδηποτε σκευασμα τυπου propecia*.

Ο φιλος σας ο γουγλης θα σας πεισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ιδιο θεμα εχω γραψει στη δευτερη σελιδα νομιζω, απλα επειδη το διαβασα* στο προτελευταιο ποστ, μπηκα να σωσωσω ψυχες:

 

μην κανετε τη μαλακια να παρετε οποιοδηποτε σκευασμα τυπου propecia*.

Ο φιλος σας ο γουγλης θα σας πεισει.

 

Αυτο ακριβως που ειπα και εγω μια σελιδα πριν.

Κανει δουλεια, εχει αποτελεσμα, αλλα ειναι υπο-ανδρωγονο!!

 

Παιζει δηλαδη να μην σου σηκωνετε κιολας, αλλα μαλλια θα εχεις!! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να μην σου πέσει το μαλλί θα σου πέσει το κ!@#$... Γαμώ τις λύσεις!!! Ή πρέπει να είσαι πολυ χαζός για να κάνεις κάτι τέτοιο ή απλα μπορείς να ευχαριστιέσαι το σεξ και χωρίς να έχεις στύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτελέσματα έχει και το λέω από προσωπική εμπειρία αλλά και τις παρενέργειες που ανέφερα πριν. Το πουλί ευτυχώς δεν έπεσε αλλά κάτι τέτοιο νομίζω είναι ακραίο φαινόμενο και ίσως να εμφανιστεί μετά από πολλά χρόνια χρήσης. Αυτή που επιδρά περισσότερο σε αυτό το θέμα είναι η φιναστεδίνη, οπότε μακρυά και από αυτήν και γενικά οτιδήποτε μειώνει την τεστοστερόνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θα πρέπει κάποιοι να παριστάνετε πάντα τους ξερόλες;

 

Ναι οκ ούτε εγώ θα έπαιρνα ποτέ τέτοια χαπάκια σκεφτόμενος τις παρενέργειες, αλλά δεν θα σας δώσει και κανείς λογαριασμό για ποιο λόγο θέλει να έχει μαλλιά.

Δικαίωμα του να κατεβάζει ότι και όσα χάπια θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας!Δε βρίσκω που αλλού μα το γράψω συγγνώμη.Εχω πρόβλημα με τα μαλλιά μου.Εχω φαγούρα στο τριχωτό της κεφαλής κυρίως όταν δεν είμαι καλά ψυχολογικά και τριχόπτωση.Τα μαλλιά μου κρατάνε 2 μέρες αντε 3 αλουστα και θα ήθελα να μου προτείνετε σαμπουάν μάσκα μαλακτική και βιταμίνες Ευχαριστώ πολύ! 

 

Επεξ/σία από Venia92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Venia92 είπε

Γειά σας!Δε βρίσκω που αλλού μα το γράψω συγγνώμη.Εχω πρόβλημα με τα μαλλιά μου.Εχω φαγούρα στο τριχωτό της κεφαλής κυρίως όταν δεν είμαι καλά ψυχολογικά και τριχόπτωση.Τα μαλλιά μου κρατάνε 2 μέρες αντε 3 αλουστα και θα ήθελα να μου προτείνετε σαμπουάν μάσκα μαλακτική και βιταμίνες Ευχαριστώ πολύ! 

 

Βένια το έχω χρόνια το πρόβλημα και έχω χρησιμοποιήσει τα πάντα. Με αυτό που βλέπω τελευταία κάποια καλυτέρευση είναι κάποια αιθέρια έλαια. Έχω πάρει τειόδεντρο , δεντρολίβανο , λεβάντα , και κάποιο δεν θυμάμαι το όνομα κέδρος Καναδά νομίζω τα οποία προτείνονται για τα μαλλιά ,από τα οποία ρίχνω 10,15 σταγόνες το καθένα στο μπουκάλι του σαμπουάν μόλις το ανοίξω. Με αυτή τη μέθοδο μπορεί να περάσουν και 4 και 5 μέρες (ύστερα από δοκιμές) χωρίς φαγούρα.Πριν την είχα από τη δεύτερη μέρα.

Σαμπουάν χρησιμοποιπώ το κλασικό h&s  για πιτυρίδα. Μετά από πολλά χρόνια και επισκέψεις σε δερματολόγους το έχω αποδεχτεί ως κάτι που εξαρτάται από την ψυχολογία μου και θα με συνοδεύει πάντα και προσπαθώ όσο μπορώ να το περιορίσω.Α και όχι πολλούς καφέδες οι οποίοι επιταχύνουν τη φαγούρα.

Μπορείς επίσης να ρίχνεις λίγες σταγόνες σε κάποιο λάδι ( σησαμέλαιο - καστορέλαιο) να κάνεις μασάζ με τα δάχτυλα στο τριχωτό της κεφαλής και να λούζεσαι μετά από 1-2 ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ψυψοσωματικο αυτό που έχω!Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου.Παιρνω ακριβά σαμπουαν πχ Kerastase .Όλα τα λάδια τα βάζεις στο σαμπουαν σου;Και επίσης τι βιταμίνες θα μπορούσα να πάρω για ενδυνάμωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Venia92 είπε

Είναι ψυψοσωματικο αυτό που έχω!Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου.Παιρνω ακριβά σαμπουαν πχ Kerastase .Όλα τα λάδια τα βάζεις στο σαμπουαν σου;Και επίσης τι βιταμίνες θα μπορούσα να πάρω για ενδυνάμωση;

Και εμένα δερματολόγοι μου είπαν πως είναι περισσότερο ψυχοσωματικό και έτσι το έχω αποδεχτεί προσπαθώντας να το περιορίσω. Υπάρχουν περίοδοι 1,2,3  μήνες που δεν με ενοχλεί αλλά κάποια στιγμή επανέρχεται. Τι να πω.Είναι κάποια πράγματα που ενδεχομένως θα μας συνοδεύουν πάντα.

Τα λάδια ναι όλα. Ρίχνω 10-15 σταγόνες από το καθένα. Για βιταμίνες δεν έχω να σου προτείνω κάτι και γενικά δεν έχω ασχοληθεί. Και προσοχή μιλάω για αιθέρια έλαια. Παίρνω μπουκαλάκια των 10 ml 4,5,6 ευρώ κάνει το καθένα δεν είναι και κάτι πολύ ακριβό.

Το ξεκίνησα όταν κάποιοι μου πρότειναν αιθέριο έλαιο που με έσωσε για άλλο πρόβλημα. Συγκεκριμένα μύκητες στα νύχια που με βασάνιζαν χρόνια,  φάρμακα θεραπείες κ.λ.π. Με το αιθέριο έλαιο τειόδεντρου σώθηκα. Εξαφανίστηκαν τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσα τις προαλλες στο συγκεκριμενο θεμα και ηθελα να ρωτησω και το δερματολογο μου καθως μου εχει γραψει λοσιον με Φιναστεδινη.

Εμεινα λιγο με τις παρενεργειες που λετε και το εψαξα λιγο και ειδα οτι οντως υπαρχει αυτο και σκεφτομαι:

Σε μενα που γινεται χρηση δερματικη(δε παιρνω χαπι) και με μικρη συγκεντρωση (χρησιμοποιοω ενα μιξ που μου γραψε ο δερματολογος με 4 συνολο υλικα και ενα απο αυτα λεει οτι περιεχει 0,2% Φιναστεδινη και αυτο το σκευασμα δε θυμαμαι ποσα ml ειναι αλλα μεχρι το πολυ 50 απο τα συνολικα 200 της λοσιον πρεπει να ειναι) παιζει να εχει οντως τετοια επιδραση?

Θελω να παρω και το δερματολογο απο βδομαδα να δω τι θα μου πει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...