Προς το περιεχόμενο

Τα παντα για το Πλυσιμο στο πλυντηριο


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι για να νοικοκυρευτουμε, θα ηθελα να απευθυνω καποια σχετικα ερωτημα και αποριες που αφορουν την πλυση ρουχων στο πλυντηριο. Οποιοι δεν ασχολουνται με το νοικοκυριο και δεν σκοπευουν να το αρχισουν, ας μην διαβασουν παρακατω :P

 

Κατ'αρχας με ανυσηχει η πρωτη πλυση ρουχων, ειδικα των εγχρωμων και με ζωηρο χρωμα.

 

Καποτε εβαλα ενα βυσσινι με ασπρο γιακα σε μια λεκανη με νερο και ξεβαψε αμεσως το χρωμα και εσταξε πανω στο κολλαρο. Ευτυχως το μεγαλυτερο μερος απο το ξεβαμμα εφυγε με την δευτερη πλυση (στο πλυντηριο).

 

Επειτα εμαθα, πως τετοια ρουχα πρεπει να πλεονονται μονα τους στο πλυντηριο σε κρυο νερο.

 

Εχθες εβαλα με αυτο τον τροπο ενα νεο βυσσινο ρουχο (με κυνηγα μαλλον αυτο το χρωμα ρε γμτ), το εβαλα μονο του λοιπον, στους 30 που ειναι το χαμηλοτερο και με 3 χρωμοπαγιδες.

 

Αποτελεσμα?

 

-Κατ'αρχας απο την στιγμη που ηταν μονο του, δεν στιφτηκε καλα και απορροφησε ολο το νερο και το χρωμα. Το εστιψα στον κηπο με το χερι και εβγαλε ποσα λιτρα νερο.

 

Στην αρχη που ηταν και βρεγμενο φαινοταν σκουρο πολυ το χρωμα του και φανταστηκα πως σιγουρα θα ηπιε, αλλα σημερα που στεγνωσε καπως το βλεπω να επανερχεται. Αν και ο γιακας μου κανει οτι εχει παραμεινει πιο σκουρος απο οτι οταν το αγορασα και τα ασπρα καρτελακια ειναι σιγουρα βυσσινι.

 

Οποτε ουτε αυτο ηταν η λυση να φανταστω για πρωτη πλυση?

 

Τωρα εχω ενα τιρκουαζ που δεν εχει ξαναπλυθει και ενα βιολετι, καθως και αλλα 2 (πορτοκαλι/κοκκινο) που εχουν πλυθει μια φορα. Αν τα ριξω ολα σε ενα πλυσιμο θα καταστρεψω τπτ?

 

Δευτερη ερωτηση. Γνωριζει κανεις, στο περιπου τι καταναλωση νερου και ρευματος κανει το πλυντηριο? Το προγραμμα που βαζω (χωρις προπλυση) διαρκει 1:30-2 ωρες. Φανταζομαι θα εχουν ψηλες καταναλωσεις και περιμενω να μαζευτουν τα ρουχα, και κατα καιρους δεν εχω διαθεσιμενα συγκεκριμενα ρουχα που θα ηθελα πολυ να φοραγα...

 

Αν η καταναλωση ειναι νορμαλ, ας βαζω και 3-4 την φορα, μη περιμενω να μαζευονται πανω απο 10 ρουχα... Αλλα δεν το νομιζω.

 

Επειτα για να παμε και παρακατω.. το πλυσιμο στο χερι ποτε ενδεικνειται? Επισης υγρο απορρυπαντικο κανει και για πλυσιμο στο χερι ή ειναι μονο για πλυντηριο?

 

Αυτα τα βασικα για αρχη, αλλα ελπιζω να επεκταθει το ζητημα στην συνεχεια.

 

Νοικοκοιρες (και νοικοκυρηδες, γιατι οχι) ξηγηθειτε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γιατι εβαλες ολοκληρο πλυντηριο για ενα ρουχο μονο ? εγω τα κοκκινα τα πλενω με μαυρα, η μανα μου τα πλενει μονα τους. συνηθως αυτα που ξεβαφουν ειναι τα μαυρα και τα κοκκινα.εκτος αν ειναι πολυ κακης ποιοτητας. τα υπολοιπα χρωματιστα μπορεις να τα πλενεις ολα μαζι.

ποσα κιλα παιρνει ο καδος του πλυντηριου σου?εμεις ειμαστε 5μελης οικογενεια και παιρνει 5.5 κιλα. εκει πλενουμε και τις κουβερτες ομως. και δεν κανει ποτε πανω απο μια ωρα να τελειωσει. εσυ θα πρεπει να εχεις 3-4 κιλα αν εισαι μονος. μην βαζεις προπλυση και βλακειες. τοσο βρωμικα ειναι τα ρουχα σου? καταναλωνει γενικα πολυ ρευμα.

γενικα για χαμηλες θερμοκρασιες μονο υγρο απορρυπαντικο. η σκονη ειναι για 60 βαθμους και πανω για να μπορει να λιωσει( ενδεικνυται για ασπρορουχα σεντονια-πετσετες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ετσι μου ειχαν πει οτι ειναι το σωστο. Δλδ η μαγαζατορας που μου πουλησε το πρωτο βυσσινη, ετσι μου ειπε πως θελουν σαν πρωτη πλυση αυτα τα ρουχα.

 

Στους 60 δεν εχω πλυνει ποτε. Δεν ειναι επικινδυνω να καταστραφουν τα ρουχα σε τετοια θερμοκρασια? Οσα πλενω απλα για ξεπλυμα τα βαζω, δεν εχουν λεκεδες η βρωμες. Στους 40 τα πλενω, αντε 30 για πρωτη πλυση, αλλα με απορρυπαντικο σε σκονη. Οποτε λες σε αυτες τις θερμοκρασιες να χρησιμοποιω καλυτερα υγρο απορρυπαντικο?

 

Δεν ξερω ποσα κιλα υποστηριζει, αλλα δεν το υπερφορτωνω. Εδω δεν βρισκω ρουχα για να βαλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στους 60 πλενεις σεντονια, πετσετες,εσωρουχα. μην πλυνεις κανενα μαλλινο στους 40 ομως.

ναι το υγρο ειναι καλυτερο, εγω τουλαχιστον υγρο χρησιμοποιω.

αμα εχεις λιγα ρουχα συμπληρωνε το πλυντηριο με κατι αλλο, πχ κανενα μαξιλαρακι, κανενα λουτρινο. το να ειναι σχεδον αδειο το πλυντηριο δεν ειναι καλο. το καταστρεφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας πρακτικός τρόπος για να ξέρεις αν είναι πολλά τα ρούχα είναι να βάζεις το χέρι σου στον κάδο άνετα-χωρίς να πιέζεις τα ρούχα.

Τα χρωματιστά στους 30.Μόλις τελειώσει το πλυντήριο τα απλώνουμε αμέσως γιατί θα βάψει το ένα το άλλο.Αν έχουν λευκό με χρωματιστό το απλώνουμε με το λευκό πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αμα εχεις λιγα ρουχα συμπληρωνε το πλυντηριο με κατι αλλο, πχ κανενα μαξιλαρακι, κανενα λουτρινο. το να ειναι σχεδον αδειο το πλυντηριο δεν ειναι καλο. το καταστρεφει.

αλλο τι θα ακουσουμε........το πλυντηριο καταστρεφεται μονο απο τα αλατα,αντε και η αντισταση που καιγεται.

αν δεν υπαρχει η σωστη ποσοτητα ρουχων μεσα στον καδο,τα ρουχα ου βαλαμε ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΖΟΝΤΑΙ.το ιδιο και αν βαλεις περοσοτερο

απορυπαντικο.τα ρουχα στο πλυντηριο δεν πλενονται επιδη κανουν τουμπες στο νερο,αλλα επιδη τριβονται μεταξυ τους.

αν βαλεις λιγα ή και περισοτερα απο οτι σηκωνει ο καδος,δεν πλενονται!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρομάζουν οι άντρες που χρησιμοποιούν λέξεις όπως τιρκουαζ και βυσινι.

 

Τα χρωματιστά στους 30-40 και είσαι οκ. Αν φοβάσαι ότι κάτι θα ξεβάψει, βάλτο με κάτι σκουρότερο του που έχει πλυθεί πολλές φορές, ώστε να μη βγάζει χρωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο τι θα ακουσουμε........το πλυντηριο καταστρεφεται μονο απο τα αλατα,αντε και η αντισταση που καιγεται.

αν δεν υπαρχει η σωστη ποσοτητα ρουχων μεσα στον καδο,τα ρουχα ου βαλαμε ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΖΟΝΤΑΙ.το ιδιο και αν βαλεις περοσοτερο

απορυπαντικο.τα ρουχα στο πλυντηριο δεν πλενονται επιδη κανουν τουμπες στο νερο,αλλα επιδη τριβονται μεταξυ τους.

αν βαλεις λιγα ή και περισοτερα απο οτι σηκωνει ο καδος,δεν πλενονται!!!!!!!!!!!!!

τι λες βρε τρανς. αν βαλεις πλυντηριο με αδειο καδο θα καει!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη με τις υψηλες θερμοκρασιες....μονο λευκα!Ειχα ξεχασει μια πρασινη μπλουζα σε λευκα στους 90 βαθμους ...φανταζεστε πως βγηκαν σεντονια,πετσετες... :eek:

 

τι λες βρε τρανς. αν βαλεις πλυντηριο με αδειο καδο θα καει!

Γιατι θα καει καλε?Οταν παιρνεις καινουργιο πλυντηριο δε κανεις την πρωτη πλυση μονο με νερο?Καιγεται εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως, βάζω ξεχωριστά τα λευκά από τα χρωματιστά, αλλά σε περιπτώσεις που βιάζομαι ή βαριέμαι, η χρωμοπαγίδα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

 

Πλέον την χρησιμοποιώ σε κάθε πλύση, έστω και προληπτικά.

 

xromopagida.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφερόμαστε σε πλυντήρια, μπουγάδες και τα συναφή να κάνω και εγώ μια ερώτηση:

 

Έβαλα ένα πλυντήριο με γκρι ρούχα (σε κρύο νερό) και μία βερμούδα μου ξέβαψε σε κάποια σημεία (σαν σκουριά να ήταν) και μία μπλούζα μου, ο γιακάς της έχει μία άσπρη γραμμή και εκεί βγήκε με κιτρινίλες.

Τέλος, σε ένα προηγούμενο πλυντήριο είχα βάλει κάτι ροζ ρούχα και σε ένα φορεματάκι βγήκαν πάλι κίτρινες στάμπες.

 

Τι παίζει ρε παίδες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξαναβαλα πλυντηριο σημερα και γεννηθηκαν νεες ερωτησεις. Ας τις παραθεσω λοιπον και το κουβεντιαζουμε.

 

Καταρχας εσεις ολα τα μπλουζακια τα γυρνατε αναποδα για να πλενονται? Ειπα να ξεκινησω να το δοκιμαζω απο σημερα, ωστε σε περιπτωση τυχον ζημιας, τουλαχιστον να συμβει στο εσωτερικο της μπλουζας. Ετσι ομως πλενεται καλα το απεξω? Ας πουμε μια που ηταν πιο βρωμικη, επειδη την φορουσα στην παραλια και μοιριζε θαλασσα και ειχε πανω τις αλατια δεν την γυριζα για να πλυθει καλυτερα.

 

Εβαλα μεσα και μια πετσετα (παραλιας). Διαβασα καπου οτι καλο ειναι οι πετσετες και σεντονια να πλεονται στους 60, αλλα εγω πανω απο 40 δεν πηγαινω. Δλδ δεν θα ξεπλυθει καλα η πετσετα?

 

Κατοπιν προτασεως του φορουμ, χρυσιμοποιησα για πρωτη φορα υγρο απορυπαντικο (ΟΜΟ) αλλα με φοβιζει η δοσολογια που ειναι μονο ενα καπακι που αναφερει στις οδηγιες. Μου φενεται πολυ λιγο. Απο εκει που γεμιζα το συρταρακι γεματο σκονη τωρα μονο ενα καπακι? Εκατσα τα πρωτα 5 λεπτα να δω αν θα δημιουργηθει καθολου σαπουνι αλλα μονο νερο εβλεπα. Εκτος και αν στην αρχη ριχνει μονο νερο για καποιο διαστημα. Δεν ξερω πως ακριβως λειτουργει η πλυση...

 

Με τρομάζουν οι άντρες που χρησιμοποιούν λέξεις όπως τιρκουαζ και βυσινι.

 

Ε μωρε, καλοκαιρακι ειναι, χρειαζεται να ξεφυγουμε απο τα κλασσικα χρωματα. Αν δεν τα φορεσουμε τωρα, ποτε θα τα φορεσουμε, το Χειμωνα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...