Προς το περιεχόμενο

Τα παντα για το Πλυσιμο στο πλυντηριο


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, εκανα χοντρη μλκ.

Σε ενα απο αυτα τα καλαθακια για τα ευαισθητα, εβαλα 3 εσωρουχα, το ενα ηταν γκρι αθλητικό και τα άλλα 2 απο δαντελα. Και τα δυο απο ασπρα εγιναν λιιιγο γκρι. Τι να κανω για να ξανασπρισουν;;

Σκεφτηκα να βαλω λιγη χλωρινη, αλλά και που λιγο στα γρηγορα τα ετριψα, δεν ειδα διαφορά...

 

Συνηθως τα γκρι δεν ξεβαφουν, εντυπωση μου κανει.

Αν ηξερες τι θα συνεβαινε, θα εβαζες μια χρωμοπαγιδα.

 

Δεν τα αφηνεις λιγες ωρες να μουλιασουν με χλωρινη;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνηθως τα γκρι δεν ξεβαφουν, εντυπωση μου κανει.

Αν ηξερες τι θα συνεβαινε, θα εβαζες μια χρωμοπαγιδα.

 

Δεν τα αφηνεις λιγες ωρες να μουλιασουν με χλωρινη;;;;

Το γαμωτο ειναι οτι ειχα βαλει και χρωμοπαγιδα, αλλα νομιζω πως επειδη ηταν κλεισμενα μεσα στο σακουλακι βαφτηκαν πιο ευκολα...

Ειναι δαντελα και φοβαμαι μη χαλασουν αν τα αφησω ωρα στη χλωρινη. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, εκανα χοντρη μλκ.

Σε ενα απο αυτα τα καλαθακια για τα ευαισθητα, εβαλα 3 εσωρουχα, το ενα ηταν γκρι αθλητικό και τα άλλα 2 απο δαντελα. Και τα δυο απο ασπρα εγιναν λιιιγο γκρι. Τι να κανω για να ξανασπρισουν;;

Σκεφτηκα να βαλω λιγη χλωρινη, αλλά και που λιγο στα γρηγορα τα ετριψα, δεν ειδα διαφορά...

Ε σιγά το πρόβλημα μωρέ, άστα έτσι...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δαντέλα και να ασπρίσει; Δεν ξέρω (μάλλον φταίει που δεν έχω αρκετά δαντελωτά εσώρουχα).

 

Πάντως, για να αποφύγεις άλλες τέτοιες δυσάρεστες εκπλήξεις, χρωμοπαγίδα. Έξτρα έξοδο, αλλά σώζει ζωές δαντέλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mary, πάρε όποια ρούχα λερώθηκαν, βάλτα στο πλυντήριο σε πιο χαμηλή θερμοκρασία, και βάλε μαζί με το απορρυπαντικό λίγη μαγειρική σόδα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δαντέλα και να ασπρίσει; Δεν ξέρω (μάλλον φταίει που δεν έχω αρκετά δαντελωτά εσώρουχα).

 

Πάντως, για να αποφύγεις άλλες τέτοιες δυσάρεστες εκπλήξεις, χρωμοπαγίδα. Έξτρα έξοδο, αλλά σώζει ζωές δαντέλες.

Μα έβαλα και παντα βαζω, αλλά μαλλον επειδη ηταν ολα μαζι στο ιδιο σακουλακι για ευαισθητα, το εκανε χειροτερο. :(

 

Mary, πάρε όποια ρούχα λερώθηκαν, βάλτα στο πλυντήριο σε πιο χαμηλή θερμοκρασία, και βάλε μαζί με το απορρυπαντικό λίγη μαγειρική σόδα. :)

Χμ...θα το δοκιμασω και θα σας πω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μου εφεραν δωρο κατι μικρα πετσετακια ( μεγεθος 20 επι 20 εκ ) και εκανα την εξυπναδα να τα πλυνω πρωτη φορά μαζι με μια πικέ πρασινη κουβερτα στους 60.

 

Το κρισιμο ερωτημα:

Αν τα βαλω πάλι στους 60 αλλά με πιο ανοιχτόχρωμα σεντονια, πετσετες κλπ, θα φύγει εστω λίγο το χρώμα; Και αν φύγει παιζει να παει στα άλλα; (οκ για το τελευταιο θα βαλω χρωμοπαγιδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Αφού το κάρμα σε λέει «πέτα τα», γιατί επιμένεις;;;

 

Κανα διαβολάκο του λεκέ δοκίμασες;

Μπα οχι. Δεν εγινε τιποτα τελικα. Αλλά δεν γ@μι#τ ας μεινουν ετσι, λαχανί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πάρε:

8831681986590.jpg

 

'Οχι απαραιτητα αυτη τη μάρκα, έχει κι άλλες. Τα μουλιάζεις σε λεκάνη με αυτο για μερικές ώρες, τα πλένεις και γίνονται όπως πριν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Τα φώτα σας, αυτη τη φορα για μ2λ@κια που εγινε λογω στεγνωτηριου.

 

Μαζεψε μια αθλητικη φορμα και μου κοντυνε γυρω στους 10 ποντους. Μετα προσεξα οτι δεν επρεπε να μπει στεγνωτηριο.

 

Διαβασα οτι αν τη βαλω σε κρυο νερό με μαλακτικό μαλλιών ( ; ), την αφησω κανενα τεταρτο, την τραβηξω και την απλωσω χωρις να τη στυψω, παιζει να επανελθει. Ισχυει; Καμια άλλη λυση;

 

2ον, πάλι λογω στεγνωτηριου αλλά αυτη τη φορά καλυμμα καναπε. Ειναι εμφανες οτι εχει μαζεψει γιατι ζαρωσε. Παιζει να λειτουργησει το απο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την φόρμα πολύ πιθανό αναλόγως το ύφασμα. Από το βάρος του νερού ίσως επανέλθει. Το ίδιο και για το κάλυμμα.

Έχω μια ζακέτα και μια φόρμα που τα απλώνω οριζόντια αλλιώς μεγαλώνουν αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν στίβει τα ρούχα και πετάει νερό στην αποχέτευση βγαίνει μια μυρωδιά αυγουλίλας να το πω έτσι.Τεχνικός που ήρθε και το είδε για άλλο θέμα μου είπε ότι πιθανότατα θέλει καθάρισμα η αποχέτευση του πλυντηρίου πίσω στον τοίχο γιατί μετά από τόσα χρόνια θα έχει μαζέψει αρκετό πουρί. 

Γνώμες; Έχει τύχει σε κάποιον; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...