Προς το περιεχόμενο

Eρωτηση περι ECDL


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωριζει καποιος καθε ποτε γινονται οι εξετασεις για τις διαφορες ενοτητες του ECDL;

 

Αν θυμάμαι καλά εξαρτάται από το εξεταστικό κέντρο που θα διαλέξεις . Σε εμάς νομίζω ότι ήταν 2 Σάββατα το μήνα , κάτι τέτοιο, είχε μεγάλη συχνότητα. Εγώ τις μοίρασα σε δύο ημέρες , 3 ενότητες τη μία , 4 ενότητες την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα κανω φροντιστηρια και θα δωσω κατευθειαν εξετασεις.

Γνωριζει κανεις το κόστος;

Περα από την κάρτα υποψηφίου τι άλλο πληρώνουμε;

Η κάρτα υποψηφίου θα πληρώνεται κάθε φορά που θα δίνω και λίγες ενότητες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κανω φροντιστηρια και θα δωσω κατευθειαν εξετασεις.

Γνωριζει κανεις το κόστος;

Περα από την κάρτα υποψηφίου τι άλλο πληρώνουμε;

Η κάρτα υποψηφίου θα πληρώνεται κάθε φορά που θα δίνω και λίγες ενότητες;

 

Στο ECDL πριν κάτι χρόνια είχα πληρώσει την κάρτα , μία φορά το πληρώνεις αυτό , τα εξέταστρα για κάθε ενότητα και το κόστος για να μου δώσουν το πιστοποιητικό. Ακριβή ποσά ρωτάς στο εξεταστικό κέντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση. Εντωμεταξυ βρηκα μερικες πληροφοριες απο φροντιστηριο και τις παραθετω για πληροφορηση μελλοντικων αναζητητών σαν εμενα!

 

Πόσο κοστίζει συνολικά η απόκτηση του ECDL CORE;

Για κάποιον που επιθυμεί να πιστοποιηθεί στις 7 θεματικές ενότητες του ECDL CORE, καθαρά ως προς το κόστος της εξεταστικής διαδικασίας (χωρίς δίδακτρα), ισχύουν τα εξής: α) η κάρτα δεξιοτήτων κοστίζει 70€, β) κάθε τεστ έχει κόστος 38€ και γ) το δίγλωσσο Πιστοποιητικό ECDL CORE (αγγλικά και ελληνικά, ώστε να μη χρειάζεται η διαδικασία μετάφρασης για την κατάθεσή του στο Δημόσιο) κοστίζει 25€.

Συνεπώς, το ελάχιστο συνολικό κόστος έως την απόκτηση του ECDL CORE είναι 70€+(7x38€)+25€ = 361 € (αν κάποιος δεν τα καταφέρει με την πρώτη σε κάποια ενότητα, επαναλαμβάνει το τεστ σε επόμενες εξετάσεις και χρεώνεται κανονικά τα 38€ για το επιπλέον τεστ). Φυσικά οι παραπάνω είναι οι τιμές που προτείνει η ECDL Hellas (στην ελεύθερη αγορά υπάρχουν Εξεταστικά Κέντρα που ορίζουν υψηλότερα τα εξέταστρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο ΤΕΙ που έχω τελειώσει ( Διοίκηση Επιχειρήσεων ) δίνει βεβαίωση για εργαστήρια Η/Υ , κάναμε Word 2 εργαστήρια με τυφλό μέσα εκμάθηση , Excel ( με σχεδόν όλη την ύλη του ECDL Expert μέσα με έμφαση σε στατιστικές και οικονομικές συναρτήσεις ) 2 εργαστήρια , Access ( με την ύλη του ECDL Expert μέσα ) , Microsoft Project. Κάναμε και άλλα με H/Y απλα αναφέρω τα σχετικά με το Office.

 

Eνώ λοιπόν το ΤΕΙ έχει καλύψει μεγαλύτερη ύλη και η λογική των εξετάσεων δεν ήταν σαν του ECDL ( π.χ. έπρεπε μόνοι μας να φτιάξουμε τη δομή στην Access , όχι να την έχουμε έτοιμη και απλά να κάνουμε data entry ας πούμε ) οι εργοδότες συνεχίζουν να δίνουν μεγαλύτερη σημασία στο ΕCDL CORE ενώ οι εξετάσεις του ECDL είναι γελοίες ( και γινόταν μην πω τι όταν έδινα με την αντιγραφή ).

 

Θαυμάστε λογική :devil:

 

Έχω ξεκινήσει και διαβάζω αυτά τα ξένα βιβλία Bible , αυτή τη σειρά ( 600-700 σελίδες το καθένα βέβαια ). Τα συνιστώ σε όσους δεν απογοητεύονται με τις πολλές σελίδες. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω σε κάθε thread για το ECDL και θα συνεχίσω: πριν δώσετε τα ωραία σας λεφτά στο ECDL διαβάσετε τους τρόπους απόδειξης γνώσης χιερισμού Η/Υ σύμφωνα με το ΑΣΕΠ, και ειδικά τις παραγράφους 2 & 3 που παραθέτω κι όλας. Εάν σας πιάνει λόγω σχολής ή προγράμματος σπουδων, είναι κρίμα να δίνετε έπιπλεον χρήματα στα φροντιστήρια. Και φυσικά πολύ λίγοι θα φροντίσουν να σας το πουν.

 

Η γνώση χειρισμού Η/Υ στα αντικείμενα: α) επεξεργασίας κειμένων, β) υπολογιστικών φύλλων και γ) υπηρεσιών διαδικτύου αποδεικνύεται ως εξής:

......

(2) Με τίτλους σπουδών, βασικούς ή/και μεταπτυχιακούς, Πανεπιστημιακής ή/και Τεχνολογικής εκπαίδευσης, από την αναλυτική βαθμολογία των οποίων προκύπτει ότι ο υποψήφιος έχει παρακολουθήσει τέσσερα (4) τουλάχιστον μαθήματα, υποχρεωτικά ή κατ’ επιλογή, Πληροφορικής ή γνώσης χειρισμού Η/Υ. Καθένα από τα τέσσερα (4) αυτά μαθήματα μπορεί να έχει πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο απόκτησης τίτλου σπουδών είτε Πανεπιστημιακής (Π.Ε.), είτε Τεχνολογικής (Τ.Ε.) Εκπαίδευσης είτε μεταπτυχιακού τίτλου είτε διδακτορικού διπλώματος και υπολογίζονται αθροιστικά.

 

(3) Οι υποψήφιοι της Πανεπιστημιακής, Τεχνολογικής και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αποδεικνύουν επαρκώς τη γνώση χειρισμού Η/Υ, προσκομίζοντας μόνο βεβαιώσεις τμημάτων ΑΕΙ και ΤΕΙ με τις οποίες πιστοποιείται ότι παρακολούθησαν επιτυχώς, σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό επίπεδο, τέσσερα (4) εξαμηνιαία μαθήματα τα οποία κατά την εκτίμηση του οικείου Τμήματος εμπίπτουν στην περιοχή της Πληροφορικής ή του χειρισμού Η/Υ.

.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ναι, αλλά το thread δεν διευκρινίζει αν μιλάμε αποκλειστικα για ιδιωτικό ή δημόσιο τομέα. Και ξέρω πολλούς που στοχεύουν ή στόχευαν) δημόσιο και δεν έχουν ιδέα για το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και όποιος μπορεί να πάρει βεβαίωση Η/Υ από το ΑΕΙ / ΤΕΙ του θα την έχει πάρει και θα το ξέρει ότι μετράει για το δημόσιο ( στην ορκομωσία στο δίνουν το χαρτί ).

 

Το θέμα είναι ότι τα έξοδα για τις εξετάσεις των πιστοποιήσεων για ιδιωτικό τομέα είναι διόλου ευκαταφρόνητα σε σχέση με το επίπεδο των μισθών .

 

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι οι εργοδότες ζητάνε ας πούμε ECDL αλλά δεν έχει τύχει ποτέ να ζητήσουν να δουν το πιστοποιητικό... Φταίω εγώ μετά στις αγγελίες που ζητάνε ECDL Expert ( ναι έχω δει τέτοιες αρκετές ) να γράφω ψέμματα ότι το έχω ( τα βιβλία και την ύλη την έχω βγάλει μόνη , εντάξει Word και Powerpoint κάνω και μία επανάληψη ); Μπαίνω σε πειρασμό η γυναίκα...

 

Δε βάζω μέσα το γεγονός ότι έχω πάρει την πιστοποίηση του Core σε Microsoft 2003 και όχι 2007 ( βέβαια στις περισσότερες δουλειές 2007 έχω χρησιμοποιήσει και σπίτι αυτό έχω ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και όποιος μπορεί να πάρει βεβαίωση Η/Υ από το ΑΕΙ / ΤΕΙ του θα την έχει πάρει και θα το ξέρει ότι μετράει για το δημόσιο ( στην ορκομωσία στο δίνουν το χαρτί ).

 

Κι όμως δεν το δίνουν :rolleyes: Μην υποθέτεις ότι όλες οι σχολές λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο. Σε φιλοσοφική πχ δύσκολα θα βρεις άτομο που να το ξέρει, και μιλάω ΚΑΙ για γραμματείς/διοικητικούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι όμως δεν το δίνουν :rolleyes: Μην υποθέτεις ότι όλες οι σχολές λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο. Σε φιλοσοφική πχ δύσκολα θα βρεις άτομο που να το ξέρει, και μιλάω ΚΑΙ για γραμματείς/διοικητικούς!

 

Τελικά τίποτα δεν πρέπει να θεωρώ αυτονόητο... Εντάξει εμάς η γραμματεία έχει το κλασικό σπαστικό φαινόμενο να είναι 6 ώρες τη βδομάδα ανοιχτή προς φοιτητές και μόνο πρωινές ώρες αλλά είναι εντάξει οι υπάλληλοι εκεί. Χαρακτηριστικά ο ένας εκεί λέει " πάρτε το χαρτί αυτό γιατί μόνο αυτό μπορεί να σας φανεί πουθενά χρήσιμο " :shock:

 

Κάποιος μου έστειλε π.μ. για ένα συγκεκριμένο βιβλίο στην Access να ρωτήσει , ας ξαναστείλει γιατί ήταν full το inbox

Επεξ/σία από black_widow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει βιβλια για τα προγραμματα του Office 2003 (σε αυτο δεν δινουμε τις εξετασεις; )

 

Μπορω να δώσω στα αγγλικα τις εξετάσεις; Στο demo εξετασεων που κατεβασα απο την επισημη σελιδα ειχε τετοια επιλογη.

 

Ομως τι βιβλια να διαβασω για τις αλλες ενοτητες του ecdl , δηλ:

1. Βασικές Έννοιες Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ)

2. Χρήση Υπολογιστή και Διαχείριση Αρχείων

7. Πλοήγηση στον Ιστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει βιβλια για τα προγραμματα του Office 2003 (σε αυτο δεν δινουμε τις εξετασεις; )

 

Μπορω να δώσω στα αγγλικα τις εξετάσεις; Στο demo εξετασεων που κατεβασα απο την επισημη σελιδα ειχε τετοια επιλογη.

 

Ομως τι βιβλια να διαβασω για τις αλλες ενοτητες του ecdl , δηλ:

1. Βασικές Έννοιες Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ)

2. Χρήση Υπολογιστή και Διαχείριση Αρχείων

7. Πλοήγηση στον Ιστό

 

Αν θυμάμαι καλά 2007 και Microsoft Vista παίζουν πλέον . Θα πρέπει να ρωτήσεις το εξεταστικό κέντρο . Για αγγλική γλώσσα δεν ξέρω καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Διάβασα πρώτη σελίδα)

 

Εγώ ξέρεται τι λέω; Ότι είναι μεγάλη φάκα/μούφα το ECDL. Και εγώ το πήρα στα νιάτα μου, και τώρα έχω τα @@ του καράμπελα.

 

Κάθε φορά που το Office βγάζει updates, και κάνει αλλαγές.. εσύ θα πρέπει να ανανεώνεις το ECDL σου πληρώνοντας για να κρατάς το Wisdom up to date. Η φάκα του αιώνα. Και ποιος το χρειάζεται; Καμιά γραμματέας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε το εξασκεις τα ξεχνας...εγω τωρα (το χα παρει το 2007)πχ αν μου ανοιξεις Excel ή Αccess δε θα θυμαμαι να κανω και τα πιο απλα.Αλλα αν τα ξανα κοιταξω για κανα δυο μερες επειδη ηταν αρκετα ευκολα θα τα επαναφερω στη μνημη(θελω να πιστευω)!Ενω το word με τοσες εργασιες στη σχολη το κατεχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...