Προς το περιεχόμενο

Eρωτηση περι ECDL


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ολα τα εξεταστικα κεντρα δινουν σε Office 2007, την πατησα. Δουλευω πολλα χρονια το Office 2003 και θα χρειαστω πολλη προετοιμασια για τα 2007.

Αν δινουμε σε Vista, παλι θα εχω προβλημα αφου απο το 2002 ως σημερα χρησιμοποιω ΧΡ.

:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, ξεθάβω το θέμα γιατί ενδιαφέρεται ενας γνωστός μου να δώσει ECDL και θέλει πληροφορίες

 

Ποιο αξίζει από άποψη κόστους ECDL, ACTA, κάποιο άλλο; Αν γνωρίζετε και κόστη καλό θα είναι να μου τα αναφέρετε

 

Επίσης σε ποιο απο όλα μπορεί να βρει εκπαιδευτικό υλικο για να διαβάσει; Εχει μια σχετική εμπειρία πάντως..

 

Ευχαριστώ και ευελπιστώ σε απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που διάβασα εγω κάπου σήμερα είναι πως τα πτυχία θα ανανεώνονται για μια 3ετία με 50-70 ευρώ. Αν ισχύει αυτό το δημοσίευμα ειναι κάτι παραπάνω απο γελοίο εισπρακτικό μέτρο (για ακομα μια φορά)...Να μας έλεγαν οτι μετά απο κάποια χρόνια ξεχνάς και πρέπει να δοσεις εξετάσεις πάλι, οκ το καταλαβαίνω, άσχετα αν και πάλι το θεωρω υπερβολη μια που οι περισσότερες γραφειακές θέσεις θεωρουν δεδομένη την απλή γνωση υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακρίβως βάζουν στις εξετάσεις για ECDL αν είναι multiple choice ή κάτι άλλο;Πόσες απαντήσεις σωστές πρέπει να έχω για να θεωρουμαι επιτυχής στις εξετάσεις;Και επίσης να μου στείλει κάποιος αν μπορεί έτσι θέματα σε demo γιατί σε windows 7/8 δε μπορώ να τα τρέξω;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω κατι για το ecdl, η υλη καθε ποτε αλλαζει? το syllabus για ποσο καιρο θα ειναι 5.0? και το office που εξεταζει τωρα ποιο ειναι 2003 ή 2007? και επισης και αυτο καθε ποτε το αλλαζουν? ...τα ρωταω αυτα γιατι θελω να παρω κατι βιβλια για να διαβασω μονος μου και το πιο πιθανο ειναι να μη δωσω τωρα συντομα οποτε σκεφτομαι μη παλιωσουν σε ενα 1,2 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω εγώ μια ερώτηση τώρα; Για πολλές θέσεις που θέλουν πτυχιούχους από μια ειδικότητα ΑΕΙ/ΤΕΙ  προκειμένου αυτοί οι καημένοι να πάρουν πτυχίο έχουν περάσει μερόνυχτα σε word ενδεχομένως και σε excel για να γράψουν την διπλωματική τους και άλλες εργασίες..  δεν είναι λίγο ηλίθιο πια το ECDL τουλάχιστον για την Ελλάδα; Δηλαδή έχει τελειώσει κάποιος πανεπιστήμιο χωρίς να ξέρει office?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω εγώ μια ερώτηση τώρα; Για πολλές θέσεις που θέλουν πτυχιούχους από μια ειδικότητα ΑΕΙ/ΤΕΙ  προκειμένου αυτοί οι καημένοι να πάρουν πτυχίο έχουν περάσει μερόνυχτα σε word ενδεχομένως και σε excel για να γράψουν την διπλωματική τους και άλλες εργασίες..  δεν είναι λίγο ηλίθιο πια το ECDL τουλάχιστον για την Ελλάδα; Δηλαδή έχει τελειώσει κάποιος πανεπιστήμιο χωρίς να ξέρει office?

 

πολύς κόσμος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω εγώ μια ερώτηση τώρα; Για πολλές θέσεις που θέλουν πτυχιούχους από μια ειδικότητα ΑΕΙ/ΤΕΙ  προκειμένου αυτοί οι καημένοι να πάρουν πτυχίο έχουν περάσει μερόνυχτα σε word ενδεχομένως και σε excel για να γράψουν την διπλωματική τους και άλλες εργασίες..  δεν είναι λίγο ηλίθιο πια το ECDL τουλάχιστον για την Ελλάδα; Δηλαδή έχει τελειώσει κάποιος πανεπιστήμιο χωρίς να ξέρει office?

 όπως το σκέφτεσαι έχει μια λογική. θεωρητικά....

 

επειδή όμως τυχαίνει να ασχολούμαι επαγγελματικά με αυτόν τον κλάδο μερικά χρόνια, άστα....

μεγάλο ποσοστό το μόνο που ξέρει είναι να ανοίξει λογαριασμό στο fb και μέχρι εκεί.

 

πραγματικό σκηνικό που έχει επαναληφθεί μερικές φορές:

 

-δώσε μου το mail σου να σου στείλω ασκήσεις για το σπίτι και να σου απαντά..

-δεν έχω mail.

-φβ έχεις;

-ναι.

-πως το έκανες χωρίς mail;

-ε δε ξέρω...

 

μη κρίνετε με βάση τον εαυτό σας ή με βάση πχ το φόρουμ

 

πως τελείωσαν το πανεπιστήμιο; θες να το συζητήσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 όπως το σκέφτεσαι έχει μια λογική. θεωρητικά....

 

επειδή όμως τυχαίνει να ασχολούμαι επαγγελματικά με αυτόν τον κλάδο μερικά χρόνια, άστα....

μεγάλο ποσοστό το μόνο που ξέρει είναι να ανοίξει λογαριασμό στο fb και μέχρι εκεί.

 

πραγματικό σκηνικό που έχει επαναληφθεί μερικές φορές:

 

-δώσε μου το mail σου να σου στείλω ασκήσεις για το σπίτι και να σου απαντά..

-δεν έχω mail.

-φβ έχεις;

-ναι.

-πως το έκανες χωρίς mail;

-ε δε ξέρω...

 

μη κρίνετε με βάση τον εαυτό σας ή με βάση πχ το φόρουμ

 

πως τελείωσαν το πανεπιστήμιο; θες να το συζητήσουμε;

Έχεις δίκιο για αυτό που λες μην κρίνουμε από τον εαυτό μας, απλά έχω στο μυαλό μου συμφοιτητές πχ.. dropbox, mails πήγαιναν και έρχονταν.. παρουσιάσεις σε power point, πήγαιναν και έρχονταν, αναζητήσεις σε pubmed.. δεν έχω ECDL και μου φαίνεται βλακεία να μου το ζητήσει εμένα κάποιος..  νιώθω απλά τα λεφτά μου θα δώσω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω κατι για το ecdl, η υλη καθε ποτε αλλαζει? το syllabus για ποσο καιρο θα ειναι 5.0? και το office που εξεταζει τωρα ποιο ειναι 2003 ή 2007? και επισης και αυτο καθε ποτε το αλλαζουν? ...τα ρωταω αυτα γιατι θελω να παρω κατι βιβλια για να διαβασω μονος μου και το πιο πιθανο ειναι να μη δωσω τωρα συντομα οποτε σκεφτομαι μη παλιωσουν σε ενα 1,2 χρονια

 

διάβασε για το 2007/2010 που είναι και ίδια εξάλλου.

η έκδοση είναι θέμα εξεταστικού κέντρου.

 

αμφιβάλλω αν πετύχεις κέντρο με 2003, θα είναι λίγο κατάντια

 

βασικά ούτε 1 μήνας υπόθεση δεν είναι το διάβασμα, αν ξέρεις τα βασικά κι εσύ σκέφτεσαι με ορίζοντα 1-2 χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασε για το 2007/2010 που είναι και ίδια εξάλλου.

η έκδοση είναι θέμα εξεταστικού κέντρου.

 

αμφιβάλλω αν πετύχεις κέντρο με 2003, θα είναι λίγο κατάντια

 

βασικά ούτε 1 μήνας υπόθεση δεν είναι το διάβασμα, αν ξέρεις τα βασικά κι εσύ σκέφτεσαι με ορίζοντα 1-2 χρόνια?

Πετα και εσύ.. σε 2 χρόνια μεταπτυχιακό κάνεις όχι ECDL :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση,επειδη θα παω στρατο σε δυο μηνες και αφου γυρισω δε ξερω αν θα ασχοληθω με αυτα αμεσως, για αυτο αναρωτηθηκα αν θα αλλαξουν παλι οι εξετασεις

αν παρω αυτα τα βιβλια ειμαι καλυμενος για core και expert?για ποσο καιρο θα εχουν ''διαρκεια'' μεχρι να αλλαξουν?

 

http://www.skroutz.gr/books/333381.%CE%95%CF%80%CE%AF%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-ECDL-Core-syllabus-5-0-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Windows-Vista-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Office-2007.html

 

http://www.skroutz.gr/books/139735.%CE%98%CE%B7%CF%83%CE%B1%CF%85%CF%81%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-ECDL-Expert-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Advanced.html

 

http://www.skroutz.gr/books/109974.ECDL-Expert-4-%CF%83%CE%B5-1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...