Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με υποτιτλους για 3d ταινιες


kisto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους ! εχω ενα προβλημα κ ελπιζω στην βοηθεια σας! κατεβαζω διαφορα 3d βιντεο τα οποια ειναι για τηλεοραση 3d αλλα επειδη ειναι δυο εικονες το βιντεο μολις βαζω τους υποτιτλους επειδη μοιραζονται οι δυο εικονες σε μια τοτε οι υποτιτλοι φαινονται οι μιση αριστερα κ οι μιση δεξια και στην μεση κενο .. πως θα μπορουσα να φτιαξω υποτιτλους 3d ταινιας κ να τους ενσωματοσο στο βιντεο επειδη η τηλεοραση κ τα media player Που εχω δεν διαβαζουν ελληνικα srt... αλλα χωρις να περιμενω 100 χρονια να κωδικοποιηση ολο το βιντεο ξανα.. δοκιμασα κ με το convertx to dvd και το προβλημα με τους υποτιτλους εξακολουθει να υπαρχει οσο αναφορα στο σπασιμο των υποτιτλων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΝ βρεθηκε καποιος να μου απαντηση...:( ωστοσο το βρηκα μονος μου κ επειδη πιστευω οτι θα βοηθησει παραπολυ κοσμο

επειδη δεν βρηκα ουτε σε ελληνικα αλλα ουτε σε ξενα site απαντηση σας την παραθετω παρακατω !!!

 

Λοιπον θα χρειαστουμε 2 προγραμματα το

 

3D subtitler --->http://84.27.10.123/3DSubtitler/

και το mkvmerge Gui --> http://www.videohelp.com/tools/sections/subtitle H http://rapidlibrary.com/index.php?q=mkvmerge+gui

ψαξτε το λιγακι! :)

 

λοιπον ανοιγουμε το 3d subtitler και εφαρμοστε της παρακατω ιδιοτητες οπως φαινονται στη φωτο 3d στο input βαζετε τους υποτιτλους που εχετε βρει σε srt και στο output βαζετε τον προορισμο αποθηκευσης (προτιμηστε τον φακελο που περιεχει την ταινια ) πατηστε πρωτα save settings -μετα check input και τελος - convert αφου τελειωσει η διαδικασια ανοιγουμε το

 

mkvmerge

εδω εισαγετε το βιντεο κ τους υποτιτλους που δημιουργησατε απ τον φακελο της ταινιας ( οι srt πλεον δεν μας χρειαζονται ) oi νεοι μας υποτιτλοι εχουν καταληξη idx και sub εισαγετε τα ολα κ με την διαδικασια drag and drom δηλαδη συρσημο τον αρχειων στο προγραμμα! αν σας εμφανισει οποιαδηποτε μνμ σφαλματος αγνοηστε τα !! στο κατω μερος επιλεξτε τον προορισμο αποθηκευσης

και σε λιγα λεπτα 2-3 (αναλογα κ την ταχυτητα του υπολογιστη σας)

 

το 3d βιντεο εχει τελειωση!! μπορειτε να το εισαγετε σε οποιονδηποτε media player ακομη κ σε τηλεορασης που δεν υποστηριζουν ελληνικους υποτιτλους μιας κ με αυτη την τεχνικη εχουμε καταφερει πολυ γρηγορα να ενσωματοσουμε τους ελληνικους υποτιτλους στην ταινια σε μορφη mkv . για οσους δεν εχουν 3d τηλεοραση κ απλα θελουν να βλεπουν της ταινιες τους χωρις προβληματα υποτιτλων (δηλαδη για 2d) απλα ας παρακαμψουν τα πρωτα βηματα με το 3d subtitler και να εισαγετε απευθειας υποτιτλους κ ταινια στο Mkv merge! :) :) Καλη διασκέδαση!

post-164704-0-05268000-1314275257_thumb.jpg

post-164704-0-74640500-1314275618_thumb.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστούμε πολύ για τον οδηγό. Πραγματικά είχα κολλήσει για το πώς θα βάλω Ελληνικούς Υπότιτλους σε SBS ταινία και ο οδηγός σου όχι μόνο βοήθησε αλλά έπαιξε γρήγορα, εύκολα και επιτυχημένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ευχαριστω για τις οδηγιες της ακολουθησα οπως λες αλλά πάλι μου βγαζει διπλουσ υποτιτλους οταν γυρναω την τηελεόραση

σε 3d mode .Εχεις καμια ιδέα για το τι φταίει?

Βάζω την ταινεία σε usb και το φορτώνω σε media player της LG που αγόρασα πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ kisto, είχα σκοπό να ψάξω για οδηγίες μια από αυτές τις μέρες,

πριν αγοράσω τα 3D γυαλιά μου, αλλά μου φαίνεται δεν θα χρειαστεί :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας σε όλους σήμερα πήρα μια Lg 42LW650 S κατέβασα μια ταινία 3D την έβαλα αλλά είχα το θέμα με τους κομμένους υπότιτλους έτσι βρήκα το post έκανα όλα τα βήματα αλλά όταν βάζω την ταινία να παίξει την ανοίγει και την κλείνει λες και δεν αναγνωρίζει το αρχείο το mkv. Μήπως υπάρχει καμιά άλλη ρύθμιση στο πρόγραμμα που ενσωματώνει τον υπότιτλο?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΝ βρεθηκε καποιος να μου απαντηση...:( ωστοσο το βρηκα μονος μου κ επειδη πιστευω οτι θα βοηθησει παραπολυ κοσμο

επειδη δεν βρηκα ουτε σε ελληνικα αλλα ουτε σε ξενα site απαντηση σας την παραθετω παρακατω !!!

 

Λοιπον θα χρειαστουμε 2 προγραμματα το

 

3D subtitler --->http://84.27.10.123/3DSubtitler/

και το mkvmerge Gui --> http://www.videohelp.com/tools/sections/subtitle H http://rapidlibrary.com/index.php?q=mkvmerge+gui

ψαξτε το λιγακι! :)

 

λοιπον ανοιγουμε το 3d subtitler και εφαρμοστε της παρακατω ιδιοτητες οπως φαινονται στη φωτο 3d στο input βαζετε τους υποτιτλους που εχετε βρει σε srt και στο output βαζετε τον προορισμο αποθηκευσης (προτιμηστε τον φακελο που περιεχει την ταινια ) πατηστε πρωτα save settings -μετα check input και τελος - convert αφου τελειωσει η διαδικασια ανοιγουμε το

 

mkvmerge

εδω εισαγετε το βιντεο κ τους υποτιτλους που δημιουργησατε απ τον φακελο της ταινιας ( οι srt πλεον δεν μας χρειαζονται ) oi νεοι μας υποτιτλοι εχουν καταληξη idx και sub εισαγετε τα ολα κ με την διαδικασια drag and drom δηλαδη συρσημο τον αρχειων στο προγραμμα! αν σας εμφανισει οποιαδηποτε μνμ σφαλματος αγνοηστε τα !! στο κατω μερος επιλεξτε τον προορισμο αποθηκευσης

και σε λιγα λεπτα 2-3 (αναλογα κ την ταχυτητα του υπολογιστη σας)

 

το 3d βιντεο εχει τελειωση!! μπορειτε να το εισαγετε σε οποιονδηποτε media player ακομη κ σε τηλεορασης που δεν υποστηριζουν ελληνικους υποτιτλους μιας κ με αυτη την τεχνικη εχουμε καταφερει πολυ γρηγορα να ενσωματοσουμε τους ελληνικους υποτιτλους στην ταινια σε μορφη mkv . για οσους δεν εχουν 3d τηλεοραση κ απλα θελουν να βλεπουν της ταινιες τους χωρις προβληματα υποτιτλων (δηλαδη για 2d) απλα ας παρακαμψουν τα πρωτα βηματα με το 3d subtitler και να εισαγετε απευθειας υποτιτλους κ ταινια στο Mkv merge! :) :) Καλη διασκέδαση!

 

 

Καλησπέρα! Ακολούθησα τις οδηγίες έτσι όπως τις αναφέρεις αλλά η μετατροπή των υποτίτλων δεν αλλάζει σε idx και sub.

Ξέρεις τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους, τελικά ρε παιδιά τι θα γινει με τους υπότιτλους εμένα το blueray player δεν τους αναγνωρίζει τους 3d υπότιτλους και ας ειναι και καινούργιο. Ξέρει κανείς καμιά λύση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...