Προς το περιεχόμενο

mp3 ανακατεμενα σε φλασακι


tool1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια πηρα ενα φλασακι για να αποθηκευσω mp3 κ να τα ακουω απο ενα DVD που εχει θυρα USB ,το οποιο εχω συνδεσει στο ηχοσυστημα(χωρις USB).

 

Το προβλημα μου ειναι το εξης το DVD PLAYER δεν τα παιζει με τη σειρα που τα βαζω στο φλασακι πχ. εβαλα χτες 10 τραγουδια απο ενα συγκροτημα, μπηκαν στη σωστη σειρα κ τα 10.

Παω σημερα να βαλω 2 τραγουδια απο αλλο συγκροτημα κ μπαινουν ενδιαμεσα στα αλλα κομματια. στη θεση 2 κ 4.

 

Εβαλα νουμερα μπροστα στα κομματια 1,2,3,4 κτλ αλλα κ παλι το DVD τα παιζει ανακατεμενα.

 

Στο λαπτοπ φαινονται με σωστη αριθμητικη σειρα. Μονο στο DVD αναπαραγονται με ασχετη σειρα.

 

Διορθωνεται αυτο με καποιο τροπο ωστε να κομματια να αναπαραγονται απο το DVD με τη σειρα που τα βλεπω στο λαπτοπ?

Και γιατι συμβαινει αυτο?

Να σημειωσω οτι τα κομματια τα βαζω στο φλασακι με αυξουσα αριθμητικη σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να τα βαλεις σε φακελους και οχι χυμα

 

Μπορει να ειναι βιοτσιοζικος ο τροπος που τα διαβαζει το Player

 

Το σκεφτηκα κ εγω αλλα τοτε χρειαζομαι κ οθονη για να βλεπω ποιος φακελος ειναι, το dvd δειχνει μονο αριθμο κ χρονο

 

Παιδια παιζει να χει προβλημα το φλασακι ή η πατατα ειναι στο τροπο αναπαραγωγης του dvd player?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το DVD έχει ρύθμιση για το πως να ταξινομεί τα κομμάτια οπότε διάβασε το εγχειρίδιο για να δεις ποιες επιλογές έχεις,δεν είναι σε όλα το ίδιο για να σου πούμε με σιγουριά.

Όταν έβαλες νούμερα μπροστά άλλαξε καθόλου σειρά;;;Αν ναι τότε βάλε μπροστά 001,002,003 και πάει λέγοντας γιατί διαφορετικά το 10 είναι ποιο χαμηλά από το 1 τουλάχιστον στον Η/Υ αλλά ενδέχεται και το DVD έτσι να τα βλέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω πως τα ταξινομει, η σειρα δεν ειναι ουτε αλφαβητικη,ουτε αριθμητικη,ουτε η σειρα τα βαζω στο φλασακι.

Μου θυμιζει κατι παλια mp3 player που εχω ,που οταν βαλεις κομματια μπαινουν ενδιαμεσα στα τραγουδια που εχουν ηδη μεσα,χωρις καμμια λογικη.

 

Φιλε elf εξ αρχης εβαλα νουμερα(1,2,3κτλ.) μπροστα στα τραγουδια αλλα τιποτα.

Θα δοκιμασω αυριο το 001,002, αρκετα εξυπνο ακουγεται, θα δουμε αν θα το φαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το mp3tag και δες τα ονόματα των τίτλων και βάλε εκεί την αρίθμηση που θες.

Για να μην μπερδεύεσαι, η ονομασία του αρχείου mp3 δεν έχει καμία σχέση με την ονομασία του tag του ΙΔΙΟΥ αρχείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι γενικα ηρεμος ανθρωπος αλλα θα το εσπαγα το μπο@@@@λο.

 

Σε 3 ωρες δοκιμασα να βαλω αριθμους πριν τους τιτλους,να βαλω γραμματα πριν τους τιτλους,να σβησω εντελως τους τιτλους κ να βαλω μονο αριθμους,να σβησω εντελως τους τιτλους κ να βαλω μονο γραμματα,να συνδιασω αριθμους κ σημεια στιξης, τιποτα δεν ειχε αποτελεσμα(εννοειτε πως τα εβαζα με τη σειρα στο φλασακι)παντα βγαιναν με ασχετη σειρα στο dvd player.

 

Στο τελος κατι καταφερα,εχω 16 κομματια στο φλασακι.

Στα 14 πρωτα,(ειναι ολα απο red hot...) εβαλα πριν το τιτλο 1-,2-,3-κτλ. στα αλλα 2 τραγουδια (απο αλλα group) εβαλα μπροστα απο το καθε τιτλο ενα AA και AB.

 

Oλα μπηκαν στη σωστη σειρα.

 

Αν εβαζα μπροστα στους τιτλους στα αλλα 2 τραγουδια τους αριθμους 15-,16- κ οχι τα γραμματα ΑΑ,ΑΒ οπως εβαλα, τα ιδια αυτα τραγουδια θα μπαιναν ενδιαμεσα στα τραγουδια των red hot σε ασχετη σειρα πχ 1-,2-,3-16-,4-,5- .

(μη μου πειτε πως ειναι αλφαβιτικη σειρα,ειχα δοκιμασει μονο με γραμματα χωρις αποτελεσμα)

 

Εαν βγαλει κανεις ακρη τι ειδους λογικη ειναι αυτη ας μου το πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι γενικα ηρεμος ανθρωπος αλλα θα το εσπαγα το μπο@@@@λο.

 

Σε 3 ωρες δοκιμασα να βαλω αριθμους πριν τους τιτλους,να βαλω γραμματα πριν τους τιτλους,να σβησω εντελως τους τιτλους κ να βαλω μονο αριθμους,να σβησω εντελως τους τιτλους κ να βαλω μονο γραμματα,να συνδιασω αριθμους κ σημεια στιξης, τιποτα δεν ειχε αποτελεσμα(εννοειτε πως τα εβαζα με τη σειρα στο φλασακι)παντα βγαιναν με ασχετη σειρα στο dvd player.

 

Στο τελος κατι καταφερα,εχω 16 κομματια στο φλασακι.

Στα 14 πρωτα,(ειναι ολα απο red hot...) εβαλα πριν το τιτλο 1-,2-,3-κτλ. στα αλλα 2 τραγουδια (απο αλλα group) εβαλα μπροστα απο το καθε τιτλο ενα AA και AB.

 

Oλα μπηκαν στη σωστη σειρα.

 

Αν εβαζα μπροστα στους τιτλους στα αλλα 2 τραγουδια τους αριθμους 15-,16- κ οχι τα γραμματα ΑΑ,ΑΒ οπως εβαλα, τα ιδια αυτα τραγουδια θα μπαιναν ενδιαμεσα στα τραγουδια των red hot σε ασχετη σειρα πχ 1-,2-,3-16-,4-,5- .

(μη μου πειτε πως ειναι αλφαβιτικη σειρα,ειχα δοκιμασει μονο με γραμματα χωρις αποτελεσμα)

 

Εαν βγαλει κανεις ακρη τι ειδους λογικη ειναι αυτη ας μου το πει.

φιλε απλα επεσες σε σπ@σ@ρχιδικο dvd player,αν τελικα δεν λυσεις το ποβλημα με το φλασακι μπορεις να καις τα τραγουδια που θες,με οποια σειρα θες και να παιζουν στο dvd..δεν ειναι πρακτικο αυτο αλλα το προτεινω σαν τελευταια λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα tag δοκίμασες να τα αλλάξεις με το πρόγραμμα που σου είπα πριν ;

 

Φιλε tarantules δεν εχω καταλαβει τι ακριβως αλλαζει το συγκεκριμενο προγραμμα, κατι βιντεακια που ειδα στο youtube αλλαζουν τις εικονες. Αυτο εννοεις tug?

 

 

Φιλε haris χρησιμοποιουσα cd αλλα ηταν βαρετο να τα γραφω για 1-2 τραγουδια που ηθελα να ακουσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα tags είναι επιπλέον πληροφορίες αποθηκευμένες μέσα στο αρχείο mp3 και πολλά mp3 players τις χρησιμοποιούν για την ταξινόμηση ανεξαρτήτως της ονομασίας του mp3 τραγουδιού που φαίνεται στον windows explorer.

Οι πληροφορίες αυτές είναι πχ το Όνομα του καλλιτέχνη,το όνομα του τραγουδιού,το όνομα του δίσκου κλπ.

Εαν κατεβάσεις και τρέξεις το πρόγραμμα που σου είπα και φορτώσεις ένα φάκελο με τα τραγούδια που έχεις θα δείς οτι στην 1η στήλη αναφέρει το Όνομα του αρχείου mp3 (το οποίο εσύ του βάζεις ονομασίες πχ 001,002 κλπ).

Στην 4η και 5η στήλη όμως είναι το tag με το όνομα του τραγουδιού και το όνομα του Καλλιτέχνη αντίστοιχα.

Αυτά τα 2 σου προτείνω να αλλάξεις.Πχ στην 4η στήλη που έχει το όνομα του τραγουδιού βάλε μπροστά από το ονομα τον αριθμό 001 ανάλογα με ποια σειρά θες να ακούγονται στο mp3 player.Μην ξεχάσεις να αποθηκεύσεις τις αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...