Προς το περιεχόμενο

φωτογραφικες μηχανες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακουω λενε πολλοι να παρεις ια καλη καμερα, ενταξει ρε φιλε καλη λεγοντας ? μια φωτογραφικη των 200 ευρω με αυτη εδω τι διαφορες εχουν ? http://www.amazon.com/Canon-Mark-16-7MP-Digital-Camera/dp/B00064O8Z8 ενταξει μια διαφορα ειναι η τιμη (μικρη θα ελεγα :mrgreen: ) αλλα λεμε αν αποφασισω και διαθεσω μεχρι 5.0000 σε φωτογραφικη θα βγαζω καλες φωτογραφιες ? ποια φωτογραφικη προτεινεται και μεχρι τι ποσο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Χωρις τον φακο και χωρις φλας; Σιγουρα θα εχει τεραστια διαφορα απο μια των 200 ευρω σιγουρα. Αλλα καποιος ειδικος να μας πει λεπτομερειες :D

Εγω σου προτεινω αυτη http://www.amazon.com/Hasselblad-H4D-50-Medium-Format-Camera/dp/B004FGZS0W/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1314546877&sr=1-2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα , αν δεν εισαι εππαγγελματιας/χομπιστας-->τρελαμενος με τη φωτογραφια και 8000 μηχανη να σου δωσουν παλι την ιδια φωτογραφια θα βγαλεις πανω κατω, ειδικα μερα!

αλλαζουν πολυ τα πραγματα οταν φωτογραφιζεις με ενα background πισω που θες να γραψει , που εκει φενεται η διαφορα κατα πολυ , και φυσικα το βραδυ...

μετα παιζεις με του φακους που και εκει ισχυει το ιδιο , εαν δε ξερεις τσαμπα χαλας λεφτα...

 

γενικα παντως slr και compact δε συγκρινονται.

 

κατα τη γνωμη μου best value for money compact: εδω εισαι.

 

εαν ενδιαφερεσαι για slr το ξανασυζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα , αν δεν εισαι εππαγγελματιας/χομπιστας-->τρελαμενος με τη φωτογραφια και 8000 μηχανη να σου δωσουν παλι την ιδια φωτογραφια θα βγαλεις πανω κατω, ειδικα μερα!

αλλαζουν πολυ τα πραγματα οταν φωτογραφιζεις με ενα background πισω που θες να γραψει , που εκει φενεται η διαφορα κατα πολυ , και φυσικα το βραδυ...

μετα παιζεις με του φακους που και εκει ισχυει το ιδιο , εαν δε ξερεις τσαμπα χαλας λεφτα...

 

γενικα παντως slr και compact δε συγκρινονται.

 

κατα τη γνωμη μου best value for money compact: εδω εισαι.

 

εαν ενδιαφερεσαι για slr το ξανασυζηταμε.

 

εγω για παραδειγμα παω πολλα ταξιδια καθε χρονο, με αποτελεσμα να βγαζω πολλες φωτογραφιες, κυριως προσωπα αλλα και πολλα τοπια, θελω να ειναι καλες η φωτογραφιες μου και αναρωτιεμαι τι το καλυτερο εχουν αυτες οι ακριβες ? ο επαγγελματιας δηλαδη πως θα την χειριστει καλυτερα ? ενα κουμπακι παταμε αντε και πεζουμε λιγο με το ζουμ, τα αλλα τα κανει η μηχανη !

 

Χωρις τον φακο και χωρις φλας; Σιγουρα θα εχει τεραστια διαφορα απο μια των 200 ευρω σιγουρα. Αλλα καποιος ειδικος να μας πει λεπτομερειες :D

Εγω σου προτεινω αυτη http://www.amazon.com/Hasselblad-H4D-50-Medium-Format-Camera/dp/B004FGZS0W/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1314546877&sr=1-2

 

χαχαχαχαχαχαχα $28,995.00

Δηλαδη 19,998.10 EUR ευκαιρια ειναι να παω να την παρω ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται καθαρά από το τι δουλειά θέλεις να κάνει με τη μηχανή και το πόσα πράγματα ξέρεις για αυτή.

Οι ψηφιακές μηχανές χωρίζονται σε 3 κατηγορίες. Τις κλασσικές ψηφιακές, τις "εξελιγμένες" φωτογραφικές και τις SLR, που είναι οι επαγγελματικές ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές. Οι SLR πέρα από τα καλύτερα χαρακτηριστικά που διαθέτουν συγκριτικά με τις κλασσικές ψηφιακές, έχουν τη δυνατότητα να παίρνουν διαφορετικούς φακούς καθώς και δίνουν πολύ μεγαλύτερη ελευθερία στο χρήστη να διαμορφώνει τις συνθήκες υπό τις οποίες θα τραβηχτεί η φωτογραφία, πως θα αποθηκευθεί κ.τ.λ. δυνατότητα που οι κλασσικές ψηφιακές δεν προσφέρουν. Όμως, όπως είπα και πριν, οι SLR είναι για επαγγελματική χρήση και, προσωπικά, το θεωρώ χαζό κάποιος που δεν ξέρει να τις χειρίζεται να δίνει 500+ ευρώ για να τις αγοράσει και να τις έχει μόνιμα στο AUTO, ενώ εκτός αυτού, δεν ξέρω και γιατί ακριβώς θα του χρειαστεί μια τέτοια μηχανή για να τραβάει φωτογραφίες στα πάρτι των παιδιών του κ.τ.λ. Καλύτερα σε αυτή την περίπτωση είναι μια πολύ καλή απλή ψηφιακή μηχανή :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για παραδειγμα παω πολλα ταξιδια καθε χρονο, με αποτελεσμα να βγαζω πολλες φωτογραφιες, κυριως προσωπα αλλα και πολλα τοπια, θελω να ειναι καλες η φωτογραφιες μου και αναρωτιεμαι τι το καλυτερο εχουν αυτες οι ακριβες ? ο επαγγελματιας δηλαδη πως θα την χειριστει καλυτερα ? ενα κουμπακι παταμε αντε και πεζουμε λιγο με το ζουμ, τα αλλα τα κανει η μηχανη !

 

εαν εχεις δουλεψει για λιγο εστω και μια slr της σειρας ~500 ευρω , θα δεις οτι εχει παρα πολλες επιλογες στις ρυθμισεις για μια φωτογραφια...

απο τη διαρκεια που θα μενει ανοιχτο το κλειστρο , απο το ISO , Κλπ (πραγματα που δε γνωριζω και εγω καλα μιας και το εχω καθαρα σα χομπι ΟΤΑΝ και ΕΑΝ μου δωθει η ευκαιρια.)

Μετα πας στους φακους που εαν ξερεις πως και που πρεπει να χρησιμοποιησεις των καθενα μπορεις να εχεις πολυ διαφορετικα αποτελεσματα στο ιδιο τοπιο...

 

π.χ η απο κατω φωτογραφια δεν βγαινει με compact, εχει τραβιχθει με slr με εργοστασιακο φακο και παλι , δεν θεωρειται καλη, θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερη.

φαντασου οτι ειναι 1 το βραδυ , και εμεις δε βλεπαμε τη μυτη μας...

πειραζεις το ISO και το χρονο του κλειστρου για να ''μαζεψει'' φως και τσουπ.

 

dsc0780tk.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω λενε πολλοι να παρεις ια καλη καμερα, ενταξει ρε φιλε καλη λεγοντας ? μια φωτογραφικη των 200 ευρω με αυτη εδω τι διαφορες εχουν ? http://www.amazon.com/Canon-Mark-16-7MP-Digital-Camera/dp/B00064O8Z8 ενταξει μια διαφορα ειναι η τιμη (μικρη θα ελεγα :mrgreen: ) αλλα λεμε αν αποφασισω και διαθεσω μεχρι 5.0000 σε φωτογραφικη θα βγαζω καλες φωτογραφιες ? ποια φωτογραφικη προτεινεται και μεχρι τι ποσο ?

Προφανώς και δεν έχω πιάσει μηχανή των 10.000 ευρώ, για να σου πω, αλλά η εμπειρία μου είναι η εξής. Μέχρι πρόσφατα είχα μια τυπική compact μηχανή των 150-200 ευρώ. Τώρα έχω μία DSLR των 500. Η διαφορά είναι μεγάλη, ειδικά σε κάποια πράγματα. Αν θες τις συνήθεις φωτογραφίες με τους φίλους σου σε διακοπές κτλ, μια χαρά είναι η compact. Αν θες να βγάζεις φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ή με μεγάλο ζουμ από μακριά ή κινούμενα αντικείμενα ή σε ενοχλεί η χρονοκαθυστέρηση ανάμεσα στο πάτημα του κουμπιού και τη λήψη της φωτογραφίες, έχεις λόγο να πάρεις πιο ακριβή. Τώρα, από ένα σημείο και μετά, αφορά μόνο τους επαγγελματίες. Το παν είναι να ξέρεις για τι είδους χρήση τη θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι που ειχα παντα απορια αν μπορει καποιος να μου πει πως γινονταi oi πολυ κοντινες φωτογραφιες σε πολυ μικρα αντικειμενα/εντομα τι φωτογραφικη χρειαζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι που ειχα παντα απορια αν μπορει καποιος να μου πει πως γινονταi oi πολυ κοντινες φωτογραφιες σε πολυ μικρα αντικειμενα/εντομα τι φωτογραφικη χρειαζεται?

slr.

νομιζω,

θες πολυ καλο ζουμ -οχι ψηφιακο εννοειται- με καλο φακο , και εστιαση.

 

αλλα μια ερασυτχενικη μπορει να τραβιχθει και με compact.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν έχω πιάσει μηχανή των 10.000 ευρώ, για να σου πω, αλλά η εμπειρία μου είναι η εξής. Μέχρι πρόσφατα είχα μια τυπική compact μηχανή των 150-200 ευρώ. Τώρα έχω μία DSLR των 500. Η διαφορά είναι μεγάλη, ειδικά σε κάποια πράγματα. Αν θες τις συνήθεις φωτογραφίες με τους φίλους σου σε διακοπές κτλ, μια χαρά είναι η compact. Αν θες να βγάζεις φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ή με μεγάλο ζουμ από μακριά ή κινούμενα αντικείμενα ή σε ενοχλεί η χρονοκαθυστέρηση ανάμεσα στο πάτημα του κουμπιού και τη λήψη της φωτογραφίες, έχεις λόγο να πάρεις πιο ακριβή. Τώρα, από ένα σημείο και μετά, αφορά μόνο τους επαγγελματίες. Το παν είναι να ξέρεις για τι είδους χρήση τη θέλεις.

Δεν είναι ακριβώς έτσι, στα χέρια ενός επαγγελματία ένα πορτραίτο ας πούμε υπό κανονικό φωτισμό μια SLR μπορεί να τραβήξει διαφορετικές φωτογραφίες, μπορεί να χαμηλώσει τον φωτισμό, να αλλάξει τις αντιθέσεις να κάνει δηλαδή αλλαγές που σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει το photoshop. Μιλάμε για πάρα πολλές δυνατότητες που σου προσφέρονται με μια τέτοια μηχανή, αλλά είναι πολύ δύσκολο να εφαρμόσεις τις αλλαγές αυτές με τέτοιο τρόπο που να σου φέρουν καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που έχεις μπροστά σου, χρειάζεται να εξασκηθεί το μάτι μέσω συνεχούς ενασχόλησης, γι αυτό λέμε ότι είναι για επαγγελματική χρήση...Για να μην πούμε και για διαφορές ανάλογα με τον φακό που χρησιμοποιείς...

 

JERONIMO είναι μια επιλογή σε κάποιες φωτογραφικές που λέγεται macro και είναι για φωτογράφιση από μικρές αποστάσεις ^_^ Μια compact που έχω έχει αυτή τη δυνατότητα, προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

slr.

νομιζω,

θες πολυ καλο ζουμ -οχι ψηφιακο εννοειται- με καλο φακο , και εστιαση.

 

αλλα μια ερασυτχενικη μπορει να τραβιχθει και με compact.

 

 

εχω αυτη http://www.trustedreviews.com/Kodak-EasyShare-Z1275_Digital-Camera_review_features-table_Page-4 και δεν μπορω να τραβηξω κοντινες καθολου γιατι θολωνει αμεσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αυτη http://www.trustedreviews.com/Kodak-EasyShare-Z1275_Digital-Camera_review_features-table_Page-4 και δεν μπορω να τραβηξω κοντινες καθολου γιατι θολωνει αμεσως

λογικο εαν εισαι παααρα πολυ κοντα.

anyway,

χρησιμοποιεις τη λειτουργια μακρο οταν πας να το τραβιξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...