Προς το περιεχόμενο

φωτογραφικες μηχανες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι ακριβώς έτσι, στα χέρια ενός επαγγελματία ένα πορτραίτο ας πούμε υπό κανονικό φωτισμό μια SLR μπορεί να τραβήξει διαφορετικές φωτογραφίες, μπορεί να χαμηλώσει τον φωτισμό, να αλλάξει τις αντιθέσεις να κάνει δηλαδή αλλαγές που σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει το photoshop. Μιλάμε για πάρα πολλές δυνατότητες που σου προσφέρονται με μια τέτοια μηχανή, αλλά είναι πολύ δύσκολο να εφαρμόσεις τις αλλαγές αυτές με τέτοιο τρόπο που να σου φέρουν καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που έχεις μπροστά σου, χρειάζεται να εξασκηθεί το μάτι μέσω συνεχούς ενασχόλησης, γι αυτό λέμε ότι είναι για επαγγελματική χρήση...Για να μην πούμε και για διαφορές ανάλογα με τον φακό που χρησιμοποιείς...

Προφανώς. Απλώς λέω ότι αν βγάζεις τις συνήθεις φωτογραφίες, μάλλον δεν αξίζει τα παραπάνω λεφτά και τον μεγαλύτερο όγκο της μηχανής. Ενώ στα τοπία ή σε κινούμενα αντικείμενα, η διαφορά είναι τόσο εμφανής, που αξίζει. Γενικότερα, με μια καλή μηχανή μπορείς να κάνεις περισσότερα πράγματα και στην πιο απλή και εύκολη φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εχω αυτη http://www.trustedreviews.com/Kodak-EasyShare-Z1275_Digital-Camera_review_features-table_Page-4 και δεν μπορω να τραβηξω κοντινες καθολου γιατι θολωνει αμεσως

Αυτή η φωτογραφική δεν έχει πρόγραμμα macro, δεν είναι για κοντινές αποστάσεις. Το macro δεν επηρεάζει το ζουμ, επηρεάζει το σημείο εστίασης (γι αυτό σου θολώνει χωρίς το πρόγραμμα, δεν μπορεί να εστιάσει)|, άρα το πόσο ζουμ έχει η φωτογραφική δεν έχει σημασία...

 

Φίλιππε αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τη φωτογραφία, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να όντως να πάρει μια SLR και να πειραματιστεί, σιγά σιγά θα μάθει τα κόλπα ^_^

Απλά τονίζω το θέμα επαγγελματικής χρήσης γιατί οι εταιρίες κοροϊδεύουν τον κόσμο, που ψάχνει για καλές φωτογραφικές μόνο και μόνο για να έχει φωτογραφίες από οικογενειακές στιγμές, και τους πασάρουν φωτογραφικές με ένα κάρο χαρακτηριστικά, πλασματικά πολλές φορές, που τους είναι εντελώς άχρηστες και υπερβολικά ακριβές για αυτά που προσφέρουν :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικο εαν εισαι παααρα πολυ κοντα.

anyway,

χρησιμοποιεις τη λειτουργια μακρο οταν πας να το τραβιξεις;

 

δεν εχει μακρο λειτουργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν εχεις δουλεψει για λιγο εστω και μια slr της σειρας ~500 ευρω , θα δεις οτι εχει παρα πολλες επιλογες στις ρυθμισεις για μια φωτογραφια...

απο τη διαρκεια που θα μενει ανοιχτο το κλειστρο , απο το ISO , Κλπ (πραγματα που δε γνωριζω και εγω καλα μιας και το εχω καθαρα σα χομπι ΟΤΑΝ και ΕΑΝ μου δωθει η ευκαιρια.)

Μετα πας στους φακους που εαν ξερεις πως και που πρεπει να χρησιμοποιησεις των καθενα μπορεις να εχεις πολυ διαφορετικα αποτελεσματα στο ιδιο τοπιο...

 

π.χ η απο κατω φωτογραφια δεν βγαινει με compact, εχει τραβιχθει με slr με εργοστασιακο φακο και παλι , δεν θεωρειται καλη, θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερη.

φαντασου οτι ειναι 1 το βραδυ , και εμεις δε βλεπαμε τη μυτη μας...

πειραζεις το ISO και το χρονο του κλειστρου για να ''μαζεψει'' φως και τσουπ.

 

dsc0780tk.jpg

 

 

να κατι τετοιο θελω και εγω, σε camping που κανμε στο βουνο και ειχε κατω κατι παρομοιο δεν φαινοτανε τιποτα....παντος πολυ ωραιο αποτελεσμα ! δηλαδη να κοιταξω κατι σε dslr και να πειραματιστω πανω σε αυτην για την ,μαθω καλα ? αλλωστε ποσο δυσκολο ειναι ρε παιδια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει μακρο λειτουργια

οτι ειπε η τραυματιας. δεν διαβασα τα σπεκς.

 

να κατι τετοιο θελω και εγω, σε camping που κανμε στο βουνο και ειχε κατω κατι παρομοιο δεν φαινοτανε τιποτα....παντος πολυ ωραιο αποτελεσμα ! δηλαδη να κοιταξω κατι σε dslr και να πειραματιστω πανω σε αυτην για την ,μαθω καλα ? αλλωστε ποσο δυσκολο ειναι ρε παιδια ?

ναι , θες slr γι αυτο το αποτελεσμα.

 

δεν ειναι δυσκολο με αρκετο πειραματισμο , και λιγο διαβασμα απο το ιντερνετ , μαθαινεις...οχι να γινεις επαγγελματιας αλλα δεν χαραμιζεις ενα σημαντικο ποσο ετσι.

 

π.χ nikon 3100 με αυτη ειναι τραβηγμενη η παραπανω...πολυ καλη για ενα μεσο χρηστη.

εαν εισαι πιο απαιτητικος αλλαζεις και ενα φακο και εισαι αρχοντας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλαπάτσα στην αρχή όταν θα διαβάζεις το πόσες δυνατότητες πραγματικά έχει θα σου φανεί βουνό. Πολλές SLR έχουν διαφορετικά προγράμματα λειτουργίας. Είναι 3 το αυτόματο, το ημιαυτόματο και το ελεύθερο. Το αυτόματο τα κάνει όλα μόνο του και ενδείκνυται για όσους δεν ξέρουν. Το ημιαυτόματο ρυθμίζει μόνο του κάποια χαρακτηριστικά, αλλά σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις αλλαγές, και στο ελεύθερο είσαι μόνος σου με το θέμα :mrgreen:

Μπορείς να ξεκινήσεις βάζοντας τη φωτογραφική στο ημιαυτόματο και να βλέπεις τι αλλαγές γίνονται όταν αλλάζεις κάποια χαρακτηριστικά, βλέποντας και το "σωστό" που προτείνει η μηχανή.

Για εξάσκηση ενδείκνυνται θέματα σε κλειστό χώρο με τεχνικό φωτισμό για να μην υπάρχουν εξωτερικές μεταβολές στο θέμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειπε η τραυματιας. δεν διαβασα τα σπεκς.

 

 

ναι , θες slr γι αυτο το αποτελεσμα.

 

δεν ειναι δυσκολο με αρκετο πειραματισμο , και λιγο διαβασμα απο το ιντερνετ , μαθαινεις...οχι να γινεις επαγγελματιας αλλα δεν χαραμιζεις ενα σημαντικο ποσο ετσι.

 

π.χ nikon 3100 με αυτη ειναι τραβηγμενη η παραπανω...πολυ καλη για ενα μεσο χρηστη.

εαν εισαι πιο απαιτητικος αλλαζεις και ενα φακο και εισαι αρχοντας!

 

πορω να διαθεσω με αυτα που ακουσα μεχρι 2.000 μπορεις να μου προτεινεις κατι ? οι κανον δεν ειναι λιγο καλυτερες ? οταν λες φακο ? ποσους να απρω ? εχει καποιο σιτε φακους για να δω τι παιζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πορω να διαθεσω με αυτα που ακουσα μεχρι 2.000 μπορεις να μου προτεινεις κατι ? οι κανον δεν ειναι λιγο καλυτερες ? οταν λες φακο ? ποσους να απρω ? εχει καποιο σιτε φακους για να δω τι παιζει ?

 

Αυτή μας την πρότειναν στη σχολή. Είναι ότι πρέπει για αρχάριους, εκτός αν θες να μπεις στα βαθιά (αν μου λες μέχρι 2000 ευρά) από τώρα...

Όσο για το φακό, θα σου δώσουν φακό στην αρχή που θα είναι και για μακρινά και για κοντινά θέματα, μετά αλλάζουν ανάλογα με το τι θες να τραβήξεις, ας πούμε για τοπία και για κτήρια οι φακοί που χρησιμοποιούνται είναι οι ευρυγωνικοί...

 

Χοχο Κούζγκο την ίδια φωτογραφική προτείναμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πορω να διαθεσω με αυτα που ακουσα μεχρι 2.000 μπορεις να μου προτεινεις κατι ? οι κανον δεν ειναι λιγο καλυτερες ? οταν λες φακο ? ποσους να απρω ? εχει καποιο σιτε φακους για να δω τι παιζει ?

οπα,

 

2000 ειναι πολλα για να μπορω να βρω διαφορες σε αυτα τα λεφτα , μεχρι 800 μπορω να σου πω δυο-τρια value for money.

απο κει και περα δε με απασχολησε ποτε το ποσο και δεν το εχω ψαξει καλα.

 

φακο;

Εναν, δε θες πολλους :P. εκτος και αν το πας για φωτογραφος.

απλα να εχει καλυτερο ζουμ καλυτερα κρισταλα κλπ.

και εξειδικευεις μετα το φακο αναλογα με το τι θες να τραβηξεις.

ευρυγωνιοι για τοπια...κλπ

 

επισης , σκεψου πως εαν παρεις ενα σωμα 2000 ευρω ο φακος σου (ενας αξιολογος) , για να μην παει το σωμα στραφει θα σου κοστισει πανω-κατω 700 ευρω...

 

εαν θες να επενδυσεις σε αυτα τα λεφτα , καλυτερα να σου πει καποιος που ασχολειται καθημερινα με το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπα,

 

2000 ειναι πολλα για να μπορω να βρω διαφορες σε αυτα τα λεφτα , μεχρι 800 μπορω να σου πω δυο-τρια value for money.

απο κει και περα δε με απασχολησε ποτε το ποσο και δεν το εχω ψαξει καλα.

 

φακο;

Εναν, δε θες πολλους :P. εκτος και αν το πας για φωτογραφος.

απλα να εχει καλυτερο ζουμ καλυτερα κρισταλα κλπ.

και εξειδικευεις μετα το φακο αναλογα με το τι θες να τραβηξεις.

ευρυγωνιοι για τοπια...κλπ

 

επισης , σκεψου πως εαν παρεις ενα σωμα 2000 ευρω ο φακος σου (ενας αξιολογος) , για να μην παει το σωμα στραφει θα σου κοστισει πανω-κατω 700 ευρω...

 

εαν θες να επενδυσεις σε αυτα τα λεφτα , καλυτερα να σου πει καποιος που ασχολειται καθημερινα με το θεμα.

 

 

τοτε προτεινε μου μια καλυτερη φωτογραφικη απο την προηγουμενη νικον, με εναν προσθετο φακο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χοχο Κούζγκο την ίδια φωτογραφική προτείναμε :P

 

και εγω την 3000 εψαχνα , αλλα δεν την ειχε το πλαισιο :P

 

εχεις σπουδασει φωτογραφια τραυματια;

η με το ''σχολη'' εννοουσες τα γνωστα σεμιναρια φωτογραφιας που γινονται στις σχολες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω την 3000 εψαχνα , αλλα δεν την ειχε το πλαισιο :P

 

εχεις σπουδασει φωτογραφια τραυματια;

η με το ''σχολη'' εννοουσες τα γνωστα σεμιναρια φωτογραφιας που γινονται στις σχολες;

 

δεν εχω θεμα εαν ειναι απο εξω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πάρεις από το Πλαίσιο? Ένα κάρο μαγαζιά υπάρχουν, μια συμφοιτήτριά μου την πήρε από ένα μαγαζί στην Πατησίων, και επειδή του είπε ότι είναι φοιτήτρια της έκανε δώρο και καλή τσάντα μεταφοράς :-D .

Χλαπάτσα η D3000 παίρνει διαφορετικό φακό...

 

Κούζκο κάνουμε ψηφιακή φωτογραφία στη γραφιστική, έχουμε εργαστήριο και μάλιστα για 3 ή 4 εξάμηνα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πάρεις από το Πλαίσιο? Ένα κάρο μαγαζιά υπάρχουν, μια συμφοιτήτριά μου την πήρε από ένα μαγαζί στην Πατησίων, και επειδή του είπε ότι είναι φοιτήτρια της έκανε δώρο και καλή τσάντα μεταφοράς :-D .

Χλαπάτσα η D3000 παίρνει διαφορετικό φακό...

 

Κούζκο κάνουμε ψηφιακή φωτογραφία στη γραφιστική, έχουμε εργαστήριο και μάλιστα για 3 ή 4 εξάμηνα :)

 

σε ποιο μαγαζι να παω δηλαδη ? και τι να του δωσε μου και εναν φακο μαζι ? (ο φακος ποσο κανει περιπου 400+ ευρω η λιγοτερα ? και εχει καποια συγκεκριμενη ονομασια ? μην μου δωσει οτι να ναι !)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πάρεις από το Πλαίσιο? Ένα κάρο μαγαζιά υπάρχουν, μια συμφοιτήτριά μου την πήρε από ένα μαγαζί στην Πατησίων, και επειδή του είπε ότι είναι φοιτήτρια της έκανε δώρο και καλή τσάντα μεταφοράς :-D .

Χλαπάτσα η D3000 παίρνει διαφορετικό φακό...

ναι βρε, το ειχα στα bookmarks ευκαιρο.

μαλλον απο Link "]εδω[/url] μιας και γω απο κει πηρα τη δικια μου απλα μου εκανε εκπτωση στο τριποδο για το θεμα φοιτητης.

ειναι κοντα στη σχολη μου.

 

 

χλαπατσα , μια και οι Nikon Με βολευουν πολυ θα σου προτεινα την D90 που την εχω δουλεψει για λιγο. εαν και λιγες διαφορες βρηκα -που μπορουσα να πειραξω και να καταλαβω.- (σα μεσος χρηστης ) με την 3100.

 

τωρα για φακο, πρεπει να δεις τι θες να τραβας, αλλο για πορτραιτα αλλο για τοπια, εαν παμε σε αυτα τα λεφτα...με τον εργοστασιακο εισαι καλυμμενος για αρχη..

 

 

 

Κούζκο κάνουμε ψηφιακή φωτογραφία στη γραφιστική, έχουμε εργαστήριο και μάλιστα για 3 ή 4 εξάμηνα :)

 

πολυ καλο , δεν το ειχα υπ οψιν μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...