Προς το περιεχόμενο

φωτογραφικες μηχανες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι βρε, το ειχα στα bookmarks ευκαιρο.

μαλλον απο Link "]εδω[/url] μιας και γω απο κει πηρα τη δικια μου απλα μου εκανε εκπτωση στο τριποδο για το θεμα φοιτητης.

ειναι κοντα στη σχολη μου.

 

 

χλαπατσα , μια και οι Nikon Με βολευουν πολυ θα σου προτεινα την D90 που την εχω δουλεψει για λιγο. εαν και λιγες διαφορες βρηκα -που μπορουσα να πειραξω και να καταλαβω.- (σα μεσος χρηστης ) με την 3100.

 

τωρα για φακο, πρεπει να δεις τι θες να τραβας, αλλο για πορτραιτα αλλο για τοπια, εαν παμε σε αυτα τα λεφτα...με τον εργοστασιακο εισαι καλυμμενος για αρχη..

 

 

 

πολυ καλο , δεν το ειχα υπ οψιν μου.

 

 

οκ ευχαριστω πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εδώ την έχουν σε πολύ καλή τιμή και είναι μηχανή+φακός(ο 3 σε 1 που λέμε, δεν είναι ο επαγγελματικός εξειδικευμένος, για εξειδικευμένους φακούς πας αλλού, άστο το άλλου για την ώρα ^_^ )δωράκι από την νίκον+ τσάντα μεταφοράς δωράκι από το μαγαζί.

Με δωρεάν μεταφορικά αν την παραγγείλεις μέσω νετ +3 ευρώ αν την πάρεις με αντικαταβολή. Τζιτζί δηλαδή :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστω πολυ !

τιποτα , θα σου προτεινα παντως την προταση που καναμε εξ αρχης με την τραυματια , απολυτο vfm για να ξεκινησεις την ενασχοληση.

δε θα σου λειψει τιποτα.

και το λινκ που σου εδωσε, ευκαιρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ την έχουν σε πολύ καλή τιμή και είναι μηχανή+φακός(ο 3 σε 1 που λέμε, δεν είναι ο επαγγελματικός εξειδικευμένος, για εξειδικευμένους φακούς πας αλλού, άστο το άλλου για την ώρα ^_^ )δωράκι από την νίκον+ τσάντα μεταφοράς δωράκι από το μαγαζί.

Με δωρεάν μεταφορικά αν την παραγγείλεις μέσω νετ +3 ευρώ αν την πάρεις με αντικαταβολή. Τζιτζί δηλαδή :mrgreen:

 

πολυ καλη προταση, ευχαριστω παιδια ξεστραβωθηκα λιγο ! τωρα μας μενουν μονο τα τοπια και τα προσωπα αφου βρηκαμε την μηχανη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φωτογραφικη των 200 ευρω με αυτη εδω τι διαφορες εχουν ? http://www.amazon.com/Canon-Mark-16-7MP-Digital-Camera/dp/B00064O8Z8

Αν δεις ένα παπάκι δίπλα σε μια Ducati από πίστα του GT, τί νόημα έχει να ρωτάς τί διαφορές έχουν;

 

λεμε αν αποφασισω και διαθεσω μεχρι 5.0000 σε φωτογραφικη θα βγαζω καλες φωτογραφιες ?

Άμα είσαι άσχετος, θα βγάζεις καλύτερες από το να συνδύαζες την ασχετίλα σου με μια φτηνότερη, αλλά και πάλι θα είναι κρίμα τα λεφτά αν δε ξέρεις να βγάλεις από τη μηχανή αυτό που μπορεί να δώσει και δε ξέρεις γιατί κόστισε τόσο. Είναι σα τους Σεΐχηδές που αγοράζουν ένα πανάκριβο αυτοκίνητο για τη συλλογή τους και δεν το οδηγούν ποτέ, κάτι παρόμοιο.

 

ποια φωτογραφικη προτεινεται και μεχρι τι ποσο ?

TO ΕΡΩΤΗΜΑ: τί θέλεις να κάνεις με τις φωτογραφίες που θα βγάζεις; Θέλεις να τις τυπώνεις; Να τις κάνεις crop και να τις επεξεργάζεσαι σε φυσική ανάλυση pixel-pixel για επαγγελματικό λόγο; Θες να τις πουλάς; Θες απλά να τις βλέπεις στο PC / στη TV; Επίσης από manual mode έχεις καμιά ιδέα ή θα περιμένεις ό,τι δώσει η μηχανή στο αυτόματο; Θα βγάζεις με τη μηχανή στα χέρια ή θα κουβαλάς τρίποδο;

(2ΜΡ ανάλυση στη καλύτερη η οθόνη του PC/TV και για την εκτύπωση 5ΜΡ είναι υπεραρκετά, δηλαδή όσο αποδίδει σε ποιότητα μια φτηνή απλή cοmpact)

 

Η ΣΗΜΕΙΩΣΗ: οι φωτογραφικές μηχανές είναι αναλώσιμες συσκευές διότι ξεπερνιούνται αρκετά από τα νέα μοντέλα. Δηλαδή κάθε χρόνο (άντε το πολύ κάθε δεύτερο χρόνο) η σούπερ ουάου που αγόρασες φέτος δε θα αξίζει και τόσο. Αυτό συνεπάγεται τα ευκόλως εννοούμενα.

 

Μαγαζιά όλα τα ίδια είναι, τιμές σχεδόν ολόιδιες (κι εύκολα διαπραγματεύσιμες γα να γίνουν ίδιες όταν δεν είναι, αν πας στο μαγαζί διαβασμένος και ξέρεις τί ζητάς και τί λες), προτίμησε κάποιο εξειδικευμένο μαγαζί και όχι μεγαλοκαταστήματα με «τμήμα φωτογραφικών μηχανών κι έναν υπάλληλο εκεί γύρω», διότι τουλάχιστον στο μαγαζί θα σου πουν και 5 πράγματα, θα ξέρουν να σου προτείνουν, θα σου απαντήσουν μια απορία κι έχουν καλύτερη επαφή με τον πελάτη.

 

Υ.Γ. H Nikon D3000 που είδες παραπάνω είναι λίγο παλιότερο μοντέλο (σεζόν 2009-2010) και όχι με CMOS sensor, θα προτιμούσα άλλη στα λεφτά αυτά σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις ένα παπάκι δίπλα σε μια Ducati από πίστα του GT, τί νόημα έχει να ρωτάς τί διαφορές έχουν;

 

 

Άμα είσαι άσχετος, θα βγάζεις καλύτερες από το να συνδύαζες την ασχετίλα σου με μια φτηνότερη, αλλά και πάλι θα είναι κρίμα τα λεφτά αν δε ξέρεις να βγάλεις από τη μηχανή αυτό που μπορεί να δώσει και δε ξέρεις γιατί κόστισε τόσο. Είναι σα τους Σεΐχηδές που αγοράζουν ένα πανάκριβο αυτοκίνητο για τη συλλογή τους και δεν το οδηγούν ποτέ, κάτι παρόμοιο.

 

 

TO ΕΡΩΤΗΜΑ: τί θέλεις να κάνεις με τις φωτογραφίες που θα βγάζεις; Θέλεις να τις τυπώνεις; Να τις κάνεις crop και να τις επεξεργάζεσαι σε φυσική ανάλυση pixel-pixel για επαγγελματικό λόγο; Θες να τις πουλάς; Θες απλά να τις βλέπεις στο PC / στη TV; Επίσης από manual mode έχεις καμιά ιδέα ή θα περιμένεις ό,τι δώσει η μηχανή στο αυτόματο; Θα βγάζεις με τη μηχανή στα χέρια ή θα κουβαλάς τρίποδο;

(2ΜΡ ανάλυση στη καλύτερη η οθόνη του PC/TV και για την εκτύπωση 5ΜΡ είναι υπεραρκετά, δηλαδή όσο αποδίδει σε ποιότητα μια φτηνή απλή cοmpact)

 

Η ΣΗΜΕΙΩΣΗ: οι φωτογραφικές μηχανές είναι αναλώσιμες συσκευές διότι ξεπερνιούνται αρκετά από τα νέα μοντέλα. Δηλαδή κάθε χρόνο (άντε το πολύ κάθε δεύτερο χρόνο) η σούπερ ουάου που αγόρασες φέτος δε θα αξίζει και τόσο. Αυτό συνεπάγεται τα ευκόλως εννοούμενα.

 

Μαγαζιά όλα τα ίδια είναι, τιμές σχεδόν ολόιδιες (κι εύκολα διαπραγματεύσιμες γα να γίνουν ίδιες όταν δεν είναι, αν πας στο μαγαζί διαβασμένος και ξέρεις τί ζητάς και τί λες), προτίμησε κάποιο εξειδικευμένο μαγαζί και όχι μεγαλοκαταστήματα με «τμήμα φωτογραφικών μηχανών κι έναν υπάλληλο εκεί γύρω», διότι τουλάχιστον στο μαγαζί θα σου πουν και 5 πράγματα, θα ξέρουν να σου προτείνουν, θα σου απαντήσουν μια απορία κι έχουν καλύτερη επαφή με τον πελάτη.

 

Υ.Γ. H Nikon D3000 που είδες παραπάνω είναι λίγο παλιότερο μοντέλο (σεζόν 2009-2010) και όχι με CMOS sensor, θα προτιμούσα άλλη στα λεφτά αυτά σήμερα.

 

Δεν πειράζει που είναι της προηγούμενης σεζόν, ο άνθρωπος σου λέει δεν είναι επαγγελματίας φωτογράφος, απλά θέλει να μάθει περισσότερα για την φωτογραφία σαν χόμπι, γι αυτό τον σκοπό μια SLR όπως η Nikon D3000 του φτάνει και του περισσεύει μέχρι να πάει στα πιο προχωρημένα πράγματα.

Επίσης οι αισθητήρες CMOS τώρα άρχισαν να βελτιώνονται, στα προηγούμενα μοντέλα ήταν για τα μπάζα, απλά τους προτιμούσαν κάποιες εταιρίες επειδή έχουν χαμηλότερο κόστος παραγωγής συγκριτικά με τους CCD (που είναι οι πιο διαδεδομένοι) και τους super CCD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει που είναι της προηγούμενης σεζόν

Βεβαίως και πειράζει (τη περσινή τη ψάχνεις και μεταχειρισμένη αν είναι). Επίσης θα τον πειράξει που δεν έχει image stabilization, δε τραβάει βίντεο και η D3100 είναι σαφώς ανώτερη συνολικά, αν έχει διάθεση να δώσει κάτι παραπάνω από αυτές των 200€ και να πάρει τέτοιου τύπου.

Δεν είδα να γράψει πουθενά πως θέλει να μάθει κάτι παραπάνω ή το manual mode, ανέφερε πως τη χρησιμοποιεί για handheld shooting, οπότε ίσως να πρόσεχε να μη πάρει κάτι που δεν είναι σχεδιασμένο γι αυτό. Εξάλλου manual mode έχουν και μοντέλα με <200€ αν θες να μάθεις χειρισμό (εκτός χειροκίνητης εστίασης). Μένει ακόμα να απαντήσει κι αν μετά απλά κοιτάει τις εικόνες στο PC / τις εκτυπώνει, γιατί αν αυτό κάνει μόνο και δεν ψάχνει το τέλειο σε δείγματα cropping δε του χρειάζεται ακριβότερη κάμερα...

 

Υ.Γ. @xlapatsas4000 photo samples (το κυριότερο) και full reviews/specs εδώ http://www.photographyblog.com/reviews/manufacturer/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι Αθήνα πάντως, πέρνα από τον Γαλαίο, που είναι μια τρύπα στην Αριστείδου, στο κέντρο, αλλά ξέρει το αντικείμενο και έχει τις καλύτερες τιμές που έχω βρει. Έχει και site, αλλά από κοντά σου κόβει παραπάνω λεφτά και σου εξηγεί κιόλας, αν δεν γίνεται χαμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι Αθήνα πάντως, πέρνα από τον Γαλαίο, που είναι μια τρύπα στην Αριστείδου, στο κέντρο, αλλά ξέρει το αντικείμενο και έχει τις καλύτερες τιμές που έχω βρει. Έχει και site, αλλά από κοντά σου κόβει παραπάνω λεφτά και σου εξηγεί κιόλας, αν δεν γίνεται χαμός.

 

ειμαι προς θεσσαλονικη μερια...

 

Βεβαίως και πειράζει (τη περσινή τη ψάχνεις και μεταχειρισμένη αν είναι). Επίσης θα τον πειράξει που δεν έχει image stabilization, δε τραβάει βίντεο και η D3100 είναι σαφώς ανώτερη συνολικά, αν έχει διάθεση να δώσει κάτι παραπάνω από αυτές των 200€ και να πάρει τέτοιου τύπου.

Δεν είδα να γράψει πουθενά πως θέλει να μάθει κάτι παραπάνω ή το manual mode, ανέφερε πως τη χρησιμοποιεί για handheld shooting, οπότε ίσως να πρόσεχε να μη πάρει κάτι που δεν είναι σχεδιασμένο γι αυτό. Εξάλλου manual mode έχουν και μοντέλα με <200€ αν θες να μάθεις χειρισμό (εκτός χειροκίνητης εστίασης). Μένει ακόμα να απαντήσει κι αν μετά απλά κοιτάει τις εικόνες στο PC / τις εκτυπώνει, γιατί αν αυτό κάνει μόνο και δεν ψάχνει το τέλειο σε δείγματα cropping δε του χρειάζεται ακριβότερη κάμερα...

 

Υ.Γ. @xlapatsas4000 photo samples (το κυριότερο) και full reviews/specs εδώ http://www.photographyblog.com/reviews/manufacturer/

 

πηγα σε τοπικο μαγαζακι, και προχωρω να πραγματα για την d3000 να παω στην 3100 ? βγαζω φωτο πολλα τπια,νυχτα,προσωπα (και σε μεγαλες αποστασεις) δεν θελω να καθυστερει η καμερα, παταω το κουμπι και τρβαει φωτο ! βιντεο δεν θελω εχω κανονικη καμερα για αυτα,και αν υπαρχει κατι για σταθεροποιηγση εικονας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά άμα έχεις χρήμα να διαθέσεις και θέλεις κάτι πάνω από τα συνηθισμένα, πάρε τη 3100, ναι.

Όταν λες νύχτα, έχει διαφορά αν εννοείς κοντινά με φλας ή νυχτερινή φωτογράφηση σε μέρη/τοπία. Αν εννοείς το δεύτερο τότε μια μηχανή σαν τις 3000/3100 (και το τρίποδο εννοείται) είναι must, οι φτηνότερες δε βγάζουν καλές νυχτερινές.

Η σταθεροποίηση εικόνας είναι σοβαρό θέμα αν την έχεις στο χέρι. Η 3100 έχει. Δες στη σελίδα με το review, δείγμα από τη 3100 με σταθεροποίηση και χωρίς για να καταλάβεις πόσο μετράει: http://www.photographyblog.com/reviews/nikon_d3100_review/image_quality/

 

Αν επιμείνεις για την 3000, να επισημάνω ξανά πως πωλείται και μεταχειρισμένη (δε της έχει βγει το μάτι ως μεταχειρισμένη, απλά όπως είπα παραπάνω οι φωτογραφικές είναι αναλώσιμες και είναι περσινής σεζόν μοντέλο), ακόμα και στις αγγελίες του insomnia θα δεις φέτος να τη δίνουν μερικοί και με επιπλέον φακό για ζουμ. Αυτό εμένα θα με απέτρεπε να επιλέξω τη 3000, εφόσον έχω άλλα 100€ για την 3100 ή θα δεχόμουν τη 3000 μετάχειρη αν έβρισκα αγοραστή κοντά μου.

 

Πάντως το auto είναι ο εύκολος και γρήγορος τρόπος για point & shoot, αλλά αν δεν μάθεις το manual mode με τέτοια μηχανή είναι κρίμα. Αυτή είναι μία διαφορά με αυτόν που βγάζει καλύτερες φωτό, έχει τον έλεγχο, έχει πείρα πάνω στη μηχανή και ξέρει πώς να πάρει τη καλύτερη ποιότητα από αυτή γι αυτό που έχει στο μυαλό του τη στιγμή που φωτογραφίζει. Προσωπικά χωρίς το M mode δε μπορώ, σχεδόν μόνο έτσι τραβάω κι ας μην είμαι φωτογράφος. Αν και βλέπω από κάποια δείγματα πως πχ η 3100 σε auto έχει κάνει καλές επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και πειράζει (τη περσινή τη ψάχνεις και μεταχειρισμένη αν είναι). Επίσης θα τον πειράξει που δεν έχει image stabilization, δε τραβάει βίντεο και η D3100 είναι σαφώς ανώτερη συνολικά, αν έχει διάθεση να δώσει κάτι παραπάνω από αυτές των 200€ και να πάρει τέτοιου τύπου.

Δεν είδα να γράψει πουθενά πως θέλει να μάθει κάτι παραπάνω ή το manual mode, ανέφερε πως τη χρησιμοποιεί για handheld shooting, οπότε ίσως να πρόσεχε να μη πάρει κάτι που δεν είναι σχεδιασμένο γι αυτό. Εξάλλου manual mode έχουν και μοντέλα με <200€ αν θες να μάθεις χειρισμό (εκτός χειροκίνητης εστίασης). Μένει ακόμα να απαντήσει κι αν μετά απλά κοιτάει τις εικόνες στο PC / τις εκτυπώνει, γιατί αν αυτό κάνει μόνο και δεν ψάχνει το τέλειο σε δείγματα cropping δε του χρειάζεται ακριβότερη κάμερα...

 

Υ.Γ. @xlapatsas4000 photo samples (το κυριότερο) και full reviews/specs εδώ http://www.photographyblog.com/reviews/manufacturer/

Εγώ δεν του είπα να αγοράσει την D3000 καινούρια, εγώ του είπα πως πιστεύω ότι είναι ένα μοντέλο που καλύπτει τις ανάγκες του πλήρως και με το παραπάνω και είναι και οικονομικό. Όταν με ρώτησε που θα τη βρει, του έδειξα ένα σάιτ που την έχει σε καλό πακέτο. Αν ήξερα κάποιον να την πουλάει μεταχειρισμένη θα του το πρότεινα, προσωπικά δεν ξέρω κάποιον και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος θα πουλούσε μια μηχανή 1 έτους, η οποία δεν είναι για σούπερ επαγγελματίες (που σημαίνει ότι δεν την πουλάει επειδή δεν ικανοποιεί τις ανάγκες του πλέον), για αρχάριους φωτογράφους είναι οι οποίοι δεν χρειάζεται να παίρνουν καινούρια μηχανή κάθε χρόνο, έλεος. Βεβαίως υπάρχει και ο ακραίος καταναλωτισμός, σημαντικός παράγοντας... Ίσως και να την βρεις μεταχειρισμένη αν ψάξεις καλά Χλαπάτσα...

Ο άνθρωπος είπε πως θέλει να μάθει να χειρίζεται σωστά μια φωτογραφική μηχανή (άρα δεν ενδιαφέρεται απλά για το αυτόματο πρόγραμμα, και η χειρότερη κόμπακτ το έχει αυτό), αν δεν το ήθελε δεν υπήρχε λόγος εξαρχής να αγοράσει μια SLR.

Δεν γνωρίζω να υπάρχει φωτογραφική μηχανή, η οποία να απευθύνεται στο κοινό και να μην μπορεί να τραβήξει σωστές φωτογραφίες αν δεν είναι πάνω σε τρίποδα. Τέλος δεν νομίζω ότι ένας αρχάριος ψάχνει για την τέλεια ή έστω εξαιρετικά λεπτομερή εκτύπωση. Θέλει απλά μια καλή και όχι ότι να ναι εκτύπωση.

Τέλος πάντων, πολλοί τεχνικοί όροι μπήκαν στο παιχνίδι, Χλαπάτσα πιστεύω καλύτερα σημείωσε τα μοντέλα που σου πρότειναν όλα τα μέλη εδώ και (ακόμα και αν ψάχνεις για μεταχειρισμένη) πήγαινε σε ένα μαγαζί που να ειδικεύεται στις μηχανές και πάρε μια καλύτερη γνώμη από εκεί, καθώς ένας επαγγελματίας έμπορος θα ξέρει καλύτερα τι θα σε βολέψει τελικά, πάρε τη γνώμη του και μετά φύγε σαν κύριος και αγόρασε το μοντέλο που σου πρότεινε και πιστεύεις ότι σου ταιριάζει όπου γουστάρεις :mrgreen:

Καλή αρχή ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν ξέρω κάποιον και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος θα πουλούσε μια μηχανή 1 έτους, η οποία δεν είναι για σούπερ επαγγελματίες (που σημαίνει ότι δεν την πουλάει επειδή δεν ικανοποιεί τις ανάγκες του πλέον), για αρχάριους φωτογράφους είναι οι οποίοι δεν χρειάζεται να παίρνουν καινούρια μηχανή κάθε χρόνο, έλεος.

Βάλε D3000 στις αγγελίες του insomnia που δεν είναι εξειδικευμένο site να βρεις 5 άτομα που την έδιναν και με επιπλέον φακό μερικοί και σε ελκυστική τιμή. Είναι αναλώσιμες, απλά. Εγώ αν την είχα κι έβλεπα τη D3100 (άντε το πολύ τη 3200 του χρόνου) θα την έδινα αμέσως.

 

Ο άνθρωπος είπε πως θέλει να μάθει να χειρίζεται σωστά μια φωτογραφική μηχανή (άρα δεν ενδιαφέρεται απλά για το αυτόματο πρόγραμμα, και η χειρότερη κόμπακτ το έχει αυτό), αν δεν το ήθελε δεν υπήρχε λόγος εξαρχής να αγοράσει μια SLR.

Κι όμως ποτέ δεν έγραψε αυτό, εσύ το γράφεις μόνο, δύο φορές έχει γράψει πως κάνει μόνο point & shoot χρήση. :rolleyes:

Υ.Γ. SLR παίρνουμε για να βάζουμε το φακό της αρεσκείας μας πάνω, εφόσον υπάρχει όρεξη και γνώση και χρήμα για να πάρουμε κι άλλο φακό, όχι για να μάθουμε το manual mode. M modes έχουν και οι compact με <200€ πια. Με παραπάνω ακόμα και manual zoom βρίσκεις σε compact, απλά δε βγαίνει ο φακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κατι τετοιο θελω και εγω, σε camping που κανμε στο βουνο και ειχε κατω κατι παρομοιο δεν φαινοτανε τιποτα....παντος πολυ ωραιο αποτελεσμα ! δηλαδη να κοιταξω κατι σε dslr και να πειραματιστω πανω σε αυτην για την ,μαθω καλα ? αλλωστε ποσο δυσκολο ειναι ρε παιδια ?

Αλλά δεν τη θέλει για να πειραματιστεί και να μάθει να βγάζει καλύτερες φωτογραφίες...

Και εν πάση περιπτώσει, αφού πίστευες ότι δεν την ήθελε για να πειραματιστεί, γιατί του πρότεινες να αγοράσει καινούριο και πιο ακριβό -εξειδικευμένο έστω και καλά- μοντέλο? Θα έπρεπε να του προτείνεις να πάρει μια ότι να ναι κόμπακτ με αυτή τη λογική :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω έχω μια compact της sony και δεν εχω παράπονο

 

απλα κάποια στιγμή θα ήθελα να βγάζω κάτι καλύτερο ποιοτικά για να τις εκτυπώνω και να τις χαρίζω

 

εχω ενα κόλημμα με τις φωτογραφίες , δηλαδη με την ευκαιρία που μπορεί να έχω θα ξεσκιστώ , αλλα δεν ζω με την φωτογραφική στην τσέπη.

 

Τέλος πάντων , κάποια στιγμή απλα για να μπω στον χωρο των dslr σκέφτομαι κατα το Πάσχα να αγοράσω την d3100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...