Προς το περιεχόμενο

Το Navigon έρχεται στο Windows Phone 7.5


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Η Navigon, μετά τις εφαρμογές πλοήγησης για το iPhone και για συσκευές Android, παρουσίασε στην έκθεση IFA 2011 το πρώτο πρόγραμμα πλοήγησης που δουλεύει στην πλατφόρμα Windows Phone 7.5 (όπως ονομάζεται πλέον το Windows Phone Mango), ένας δε υπεύθυνος της εταιρείας μας έκανε μία μικρή παρουσίαση του προγράμματος, το οποίο θα είναι διαθέσιμο εντός του μήνα από το Windows Marketplace στα 79,99 ευρώ.

 

Το πρόγραμμα ακολουθεί φυσικά τη σχεδίαση του λειτουργικού με το Panorama menu. Στην αρχική οθόνη ο χρήστης μπορεί να επιλέξει την τοποθεσία στην οποία θέλει να μεταβεί, τη λειτουργία επιστροφής στην προκαθορισμένη διεύθυνση (Take Me Home), να εισάγει συγκεκριμένες συντεταγμένες αλλά και να διαλέξει διεύθυνση παό τις επαφές που έχει αποθηκευμένες στο κινητό. Η επόμενη οθόνη έχει συγκεντρωμένα τα Σημεία Ενδιαφέροντος (PΟΙ) που έχουν συγκεντρωμένα στο πρόγραμμα, όσα προσθέτει ο κάθε χρήστης αλλά και όσα μπορεί να βρει μέσω της εύρεσης τοποθεσίας σε συνδυασμό με το Google (δεν είδαμε να υπάρχει επιλογή να μπορεί να αντικατασταθεί με το bing, τη μηχανή αναζήτησης της Microsoft).

 

Το πρόγραμμα ενσωματώνει και μία νέα λειτουργία Επαυξημένης Πραγματικότητας (Augmented Reality), το οποίο βέβαια απευθύνεται κυρίως στους πεζούς χρήστες του κινητού. Ο χρήστης σηκώνει το κινητό, βάσει του GPS, μπορεί να βρει Σημεία Ενδιαφέροντος, να επιλέξει ένα εξ αυτών και να αφήσει το Navigon να τον καθοδηγήσει.

 

Είδαμε μια μικρή δοκιμή του συστήματος πλοήγησης, το οποίο μας φάνηκε γρήγορο και, σε συνδυασμό με το πολύ ωραίο interface του Windows Phone 7, έδειχνε εξαιρετική ανταπόκριση. Διαλέξαμε να πάμε από το Βερολίνο στην Αθήνα και το πρόγραμμα μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα υπολόγισε τρεις διαφορετικές διαδρομές και μας πρότεινε μία εξ αυτών. Στο δρόμο έχει επιλογή να μας ειδοποιεί για τα Σημεία Ενδιαφέροντος που θα συναντήσουμε, πάντα από τη δική μας μεριά του δρόμου.

 

post-40281-0-04736900-1315069278_thumb.jpg post-40281-0-91529100-1315069278_thumb.jpg post-40281-0-69257000-1315069279_thumb.jpg

 

 

Source.png Πηγή: Navigon for Windows Phone 7.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(έχεις καταλάβει το σοκ που έχω πάθει βλέποντας εσένα να γράφεις αυτή την είδηση, ε; )

 

Επιτέλους! Έλειπαν από τα wp τα gps προγράμματα και επιτέλους παίρνει μπρος η πλατφόρμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έλεγα ότι μέχρι και τα 6 είχαν τα καλύτερα(destinator 7 με χάρτε ngi).Ακόμα και το talk and drive στο iphone (3gs) δεν φτάνει το p550 με destinator 7

 

Destinator;

Που το θυμήθηκες αυτό;

Η εταιρία έκλεισε το 2008.Μόνο στην Ελλάδα κρατιέται ζωντανό από την MLS ως Talk&Drive.Η NGI (GeoΙntelligence) έβγαλε δικό της πρόγραμμα το Don't Panic με τους χάρτες της φυσικά.

Σαν πρόγραμμα ένα είναι και μοναδικό: iGO8.

Επεξ/σία από giorgoslouk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω βολευομαι αρκετα καλα με το sygic αλλα αν ειχα και την επιλογη του garmin θα το προτιμουσα με κλειστα ματια!

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παντα!Με εχει βολεψει παρα πολυ!Αλλα το κυριοτερο ειναι οι λεπτομεριακοτατοι χαρτες του,ειδικα στις εκτος δρομου διαδρομες που με ενδιαφερει και πολυ!Αν και εχω ακουσει πολλους να το κατηγορουν!

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(έχεις καταλάβει το σοκ που έχω πάθει βλέποντας εσένα να γράφεις αυτή την είδηση, ε; )

 

Επιτέλους! Έλειπαν από τα wp τα gps προγράμματα και επιτέλους παίρνει μπρος η πλατφόρμα

 

Φήμες λένε ότι έχει υπό την απειλεί να του στερήσουν τα Apple gadget του!

 

 

Φαίνεται και στο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το navigon δεν με έχει ενθουσιασει και πολύ στο iphone. λαθος δρομολογήσεις (μέσα στην αθήνα) και μερικές φορές αργεί στον επαναυπολογισμό διαδρομής.σε windows phone είμαι περίεργος αν θα έχει κάτι παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη δεν είχα πρόβλημα. Φυσικά και Καβάλα, Δράμα, Ξάνθη που είναι μικρές πόλεις αλλά και στην Μαδρίτη μια χαρά με βολτάρισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη δεν είχα πρόβλημα. Φυσικά και Καβάλα, Δράμα, Ξάνθη που είναι μικρές πόλεις αλλά και στην Μαδρίτη μια χαρά με βολτάρισε.

 

Έλα ρε συ, τι κάνει ο Ζοζέ; :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...