Προς το περιεχόμενο

Lenovo Ideapad S100 N455- Electroworld 199 €


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα και να ρωτησω εδω.

Πηγα σημερα στον Κωτσοβολο να δω το netbook και ο πωλητης με αποθαρρυνε απειρα.

Κατ αρχην τον ενημερωσα οτι το θελω μονο για ιντερνετ και ααααααντε κανα word για παρουσιασεις.

Μου ειπε οτι ολα τα νετ ειναι πολυ αργα και δεν μπορεις να κανεις δουλεια και αν ανοιξεις παραπανω απο ενα tab θα αργει παρα πολυ και θα κολλαει.

Επισης μου ειπε τι θα αργει πολυ στο ξεκινημα, κλεισιμο και αλλα θεματα πχ να ανοιξεις καποιο αρχειο.

Ισχυουν ολα αυτα?

Θα το παρω και θα καταληξω να μη το χρησιμοποιω αν μου σπαει τα νευρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ισχύει τίποτα από αυτά εφόσον μιλάμε για φυσιολογική χρήση.

 

Π@π@ριές του πωλητή ήταν προκειμένου να σου πασάρει ακριβότερο μηχάνημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβεις τι @@αριες σου ελεγε ο πωλητης θα σου πω οτι εχω τρεξει και εχω δουλεψει ταυτόχρονα ADOBE PHOTOSHOP 7 και DREAMWEAVER 8. απλος να ξερεις οτι δεν μπορεις να κανεις παραπανω απο κατι τετοιο. οποιος θελει κατι παραπανω απο αυτο σαφος και δεν θα πρεπει να κοιταξει για νετβοοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα και να ρωτησω εδω.

Πηγα σημερα στον Κωτσοβολο να δω το netbook και ο πωλητης με αποθαρρυνε απειρα.

Κατ αρχην τον ενημερωσα οτι το θελω μονο για ιντερνετ και ααααααντε κανα word για παρουσιασεις.

Μου ειπε οτι ολα τα νετ ειναι πολυ αργα και δεν μπορεις να κανεις δουλεια και αν ανοιξεις παραπανω απο ενα tab θα αργει παρα πολυ και θα κολλαει.

Επισης μου ειπε τι θα αργει πολυ στο ξεκινημα, κλεισιμο και αλλα θεματα πχ να ανοιξεις καποιο αρχειο.

Ισχυουν ολα αυτα?

Θα το παρω και θα καταληξω να μη το χρησιμοποιω αν μου σπαει τα νευρα?

 

δεν έχω το ιδιο μηχανιμα αλλα αλλης μάρκας με ακριβώς ιδια χαρ/κα! μπορω να σου πω οτι λιγο καιρο που το χρησιμοποιω με εχει βγάλει παλικάρι! για ιντερνετ επεξεργασια κειμενου και καμια ταινιούλα είναι μια χάρα!! :-D αν θέλεις κάτι που μπορέις να το μεταφέρεις εύκολα, με hardware και stoftware που λιγο πολυ το γνωρίζουμε όλοι μας είναι μια πολυ καλη λύση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να βελτιώσεις ανέξοδα τις επιδόσεις ενός νέτμπουκ, κατ' εμέ υπάρχουν τρεις λύσεις.

1) Απεγκατάστησε όποιο antivirus έχει προεγκατεστημένο (συνήθως με τρίμηνη άδεια) και βάλε το δωρεάν, αξιόλογο και πανάλαφρο Panda Cloud Antivirus. Επειδή δεν κατεβάζει ενημερώσεις, καθώς λειτουρεί με τεχνολογία Cloud, καταναλώνει αμελητέους πόρους του συστήματος. Ο μόνος περιρισμός είναι πως, για να δουλέψει, χρειάζεται να είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ (δεν κατεβάζει στον υπολογιστή βάσεις υπογραφών ιών, όπως τα υπόλοιπα).

2) Εγκατάστησε το Revo Uninstaller Free ή κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα και όρισε μέσω αυτού ποια εφαρμογή θα εκκινεί μαζί με τα Windows. Επίσης, όταν απεγκαθιστάς κάποιο πρόγραμμα, κάνε το από εκεί, ώστε να ξεφορτωθείς κάθε κατάλοιπό του από τον υπολογιστή σου.

3) Τέλος, αν έχεις λίγες γνώσεις από υπολογιστές (αν όχι, υπάρχουν άπειρα tutorials στο YouTube), εγκατάστησε σ' ένα κομμάτι του σκληρού σου το λειτουργικό Linux Ubuntu. Θα δεις σχεδόν σε όλες τις εργασίες που θα κάνεις (μόνο με τον Flash player έχει κάποια θεματάκια μερικές φορές) ότι θα είναι πολύ πιο γρήγορο σε σχέση με τα Windows. Όταν θα εκκινείς τον υπολογιστή, με το που θα εμφανίζεται η επιφάνεια εργασίας, το επόμενο δευτερόλεπτο θα μπορείς να κάνεις οτιδήποτε, χωρίς κολλήματα, αναμονή κτλ. Φυσικά, θα τρέχουν μόνο τα απαραίτητα προγράμματα στο παρασκήνιο (κάτι που σχεδόν πάντα δεν ισχύει στα Windows), ενώ δεν θα έχεις ανάγκη από τα -συνήθως μνημοβόρα- antivirus. Κι όλα αυτά χωρίς να αγγίξεις τα Windows, τα οποία θα χρησιμοποιείς κατ' επιλογήν όποτε τα χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατάστησε το Revo Uninstaller Free ή κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα και όρισε μέσω αυτού ποια εφαρμογή θα εκκινεί μαζί με τα Windows. Επίσης, όταν απεγκαθιστάς κάποιο πρόγραμμα, κάνε το από εκεί, ώστε να ξεφορτωθείς κάθε κατάλοιπό του από τον υπολογιστή σου.

 

δωσε μας ενα λινκ για αυτό το Revo Uninstaller Free μπορει να ενδιαφερει και αλλον κοσμο!

όσο για τα υπολοιπα λογια +1 απο εμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πραγματικα σας ευχαριστω...

απογοητευτηκα πολυ εκεινη την ωρα, μου αρεσε πολυ το μηχανημα...

και κατι ακομα, o φιλος vista32 προτεινε να κανω participation του δισκου αν καταλαβα καλα...μηπως θα ηταν καλυτερα να βαλω xp?ισως να ηταν πιο ευκολο για μενα, γι αυτο το λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωσε μας ενα λινκ για αυτό το Revo Uninstaller Free μπορει να ενδιαφερει και αλλον κοσμο!

όσο για τα υπολοιπα λογια +1 απο εμενα!

 

Revo Uninstaller. Επιλέξτε το Freeware.

 

Και τα υπόλοιπα που πρότεινα:

 

Panda Cloud Antivirus.

 

Linux Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Revo Uninstaller. Επιλέξτε το Freeware.

 

Και τα υπόλοιπα που πρότεινα:

 

Panda Cloud Antivirus.

 

Linux Ubuntu.

νομίζω οτι λεει μόνον για 30 μερες free.

όντος έτσι έιναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομα, o φιλος vista32 προτεινε να κανω participation του δισκου αν καταλαβα καλα...μηπως θα ηταν καλυτερα να βαλω xp?ισως να ηταν πιο ευκολο για μενα, γι αυτο το λεω

Αν βάλεις ΧΡ, θα πρέπει να φτιάξεις τα partitions μόνος σου.

Με το ubuntu, το κάνεις πολύ εύκολα με το εργαλείο που σου παρέχεται από το ίδιο κατά την εγκατάσταση. Κάπως έτσι δηλαδή.

 

 

νομίζω οτι λεει μόνον για 30 μερες free.

όντος έτσι έιναι?

Αυτό αφορά τη δοκιμαστική έκδοση του Professional. Εσύ θα επιλέξεις τη διπλανή στήλη, που γράφει Freeware. Αυτή έχει δωρεάν και απεριόριστη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος ψαχνει κατι αλλο,

φερνει συντομα το amazon.de το

Asus 1015BX (AMD Fusion C60, 1.3GHz, 1GB RAM, 320GB HDD, ATI HD 6250, Win 7)

http://www.amazon.de/1015BX-Netbook-Fusion-Starter-schwarz/dp/B005J47X0W/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1317182894&sr=1-1

 

στα περιπου 225ε τελικη

(αν δε σας πειραζει το πιθανον γερμανικο keyboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...