Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Προγραμμα γαι pdf αρχεια

• Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
18 απαντήσεις σ'αυτό το θέμα

#1 Γιάννης Platano

Γιάννης Platano

Senior Member

• Members
  • 17551 μηνύματα
  • LocationΑθηνα == Λυκοβρυση

Δημοσίευση 10 September 2011 - 08:08 PM

Επειδη το acrobat reader μου κανει νερα για πειτε καποιο εναλακτικο προγραμμα για pdf αρχεια.
Ευχαριστω.

Ad Bot

Ad Bot

#2 flik

flik

Senior Member

• Members
  • 3385 μηνύματα

Δημοσίευση 10 September 2011 - 08:14 PM

Για reader μόνο: Foxit reader, sumatra pdf, pdf xchange viewer (δουλεύω με το sumatra τελευταία, πολύ λιτό, ελαφρύ, ελάχιστη ram, και γρήγορο άνοιγμα αρχείων).

Για creating+editing: Nitro pdf, pdf xchange pro αλλά προτιμώ το μικρό σε μέγεθος, γρήγορο επίσης αλλά και καλύτερο για τις δουλειές σε editing που κάνω το foxit phantom. Με έχει σώσει πραγματικά.
Υπάρχουν και άλλα και για τις 2 κατηγορίες. Οι readers είναι δωρεάν, τα άλλα όχι.

#3 accipio

accipio

Senior Member

• Members
  • 4139 μηνύματα

Δημοσίευση 10 September 2011 - 08:15 PM

Γιάννη διάλεξε:

PDF-X-Change Viewer
http://www.tracker-s...-xchange-viewer

Foxit Reader
http://www.foxitsoft...ure_PDF_Reader/

Sumatra PDF
http://blog.kowalczy...pdf-reader.html

Προσωπικά κλίνω στο PDF-X-Change Viewer (πολλές επιλογές, ελληνικό περιβάλλον, portable έκδοση) και στο (πανάλαφρο) Sumatra PDF.

#4 Γιάννης Platano

Γιάννης Platano

Senior Member

• Members
  • 17551 μηνύματα

Δημοσίευση 10 September 2011 - 08:18 PM

Ευχαριστω για την ...υπερκαλυψη παιδια.

#5 Bspus

Bspus

Senior Member

• Members
  • 3131 μηνύματα
  • LocationGlyfada

Δημοσίευση 10 September 2011 - 09:30 PM

Τι προβλημα εχεις με το adobe reader?

Και εγω εψαχνα και ελαφρυ εναλλακτικο του εδω και αρκετο καιρο για τους υπολογιστες στη δουλεια, χωρις δυστυχως να μπορω να βρω ενα που να με καλυπτει πληρως.
Υπαρχουν καποια interactive pdf με φορμες κλπ που δουλευουν σωστα μονο με το adobe.
Περα απο αυτο, με το foxit καποια δεν εκτυπωνονται σωστα η καθολου, χωρις να εχω βρει κοινο στοιχειο μεταξυ των pdf που αποτυγχανουν. Και ειναι λιγο πιο δυσχρηστο αμα θες να κανεις copy paste κειμενο. Αυτο ειχα ξεκινησει να βαζω και τελικα το ξηλωσα για να επιστρεψω στο adobe.

Για 99.9% των περιπτωσεων ομως το sumatra ειναι καλο. Αυτο εχω για το σπιτι

#6 Γιάννης Platano

Γιάννης Platano

Senior Member

• Members
  • 17551 μηνύματα

Δημοσίευση 10 September 2011 - 10:07 PM

Τι προβλημα εχεις με το adobe reader?

Πολλες φορες μου λεει οτι δεν ειναι δυνατον να ανοιξει το αρχειο και χρειαζεται να δοκιμασω δυο και τρεις φορες και αν το ανοξει.Καποιες αλλες δεν κανει προβλημα.Εκανα απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση χωρις λυση.

#7 xpapias

xpapias

Senior Member

• Members
  • 1970 μηνύματα

Δημοσίευση 11 September 2011 - 06:39 PM

Χρησιμοποιώ πολύ καιρό το foxit και μέχρι τώρα δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα.

Βέβαια, θα δοκιμάσω και τα άλλα δύο.

#8 Γιάννης Platano

Γιάννης Platano

Senior Member

• Members
  • 17551 μηνύματα

Δημοσίευση 11 September 2011 - 06:43 PM

Το οτι καποια links μας παραπεμπουν μονο στο acrobat reader για να δουμε ενα αρχειο αν δεν το εχουμε εγκατεστημενο κατα ποσο ειναι θεμιτο ?

#9 isay

isay

Senior Member

• Members
  • 7698 μηνύματα

Δημοσίευση 11 September 2011 - 07:52 PM

Το οτι καποια links μας παραπεμπουν μονο στο acrobat reader για να δουμε ενα αρχειο αν δεν το εχουμε εγκατεστημενο κατα ποσο ειναι θεμιτο ?

Δεν είναι πόσο θεμιτό είναι, αλλά η συνήθεια και το marketing. Η adobe εχει ξοδέψει πάρα πολύ χρήμα στο να συνδέσει το "διαβάζω pdf" με το "acrobat reader" οπότε ο μέσος χρήστης έχει συνηθίσει να αναγνωρίζει και να χρησιμοποιεί αυτό το "χρέπι" ακόμα κι αν γονατίζει το σύστημα ή αν χρειάζεται ενα extra module μνήμης για να τρέξει. Θεωρεί (ο μέσος χρήστης) οτι ειναι σωστό να περιμένει υπομονετικά να ανοίξει το AR για να διαβάσει ένα απλό pdf. Ακόμα ευγνωμονώ κάποιον που πρίν από χρόνια μου έδειξε το foxit pdf reader και από τότε είμαστε κολλητοί (μέχρι πρόσφατα που μπήκε στην παρέα και ο sumatrapdf).

Άμα στο link έλεγε "κατεβάστε πρόγραμμα προβολής pdf" ή "κατεβάστε το sumatrapdf" ο μέσος επισκέπτης μάλλον δεν θα καταλάβαινε. Η αλήθεια ειναι οτι στα τόσα χρόνια ασχολίας μου με Η/Υ χρειάστηκα 3 φορές (κυριολεκτικά 3) να εγκαταστήσω το AR γιατί τα pdf που είχα είχαν ειδική δομή/κλείδωμα που ήταν αναγνώσιμα μόνο με AR.

Να ξεκαθαρίσω. Δεν κράζω την adobe. Την δουλειά της κάνει.

ΥΓ: Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ένα pdf πρέπει να ανοίγει ΜΕΣΑ στον browser; Ποια η ευκολία/ευχρηστία;

#10 evoracing

evoracing

Member

• Members
  • 2384 μηνύματα
  • LocationΑθήνα

Δημοσίευση 11 September 2011 - 08:18 PM

http://gooreader.com/

#11 Bspus

Bspus

Senior Member

• Members
  • 3131 μηνύματα
  • LocationGlyfada

Δημοσίευση 11 September 2011 - 08:31 PM

ΥΓ: Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ένα pdf πρέπει να ανοίγει ΜΕΣΑ στον browser; Ποια η ευκολία/ευχρηστία;

Ειναι κατι που πολλοι απο εμας ποτε δεν θα καταλαβουμε.
Εχω βαλει τις φωνες σε χρηστη (κακως ομολογουμενως) επειδη προσπαθουσα να του εξηγησω οτι ειναι πιο καλη πρακτικη τα pdf να τα σωζει στο δισκο και μετα να τα ανοιγει με διπλο κλικ με το κανονικο pdf viewer. Η διαδικασια αυτη επειδη ηταν παραπανω απο 1 κλικ ηταν πολυ δυσκολη και παραπονιοταν!

#12 KilliK

KilliK

Senior Member

• Members
  • 6413 μηνύματα

Δημοσίευση 12 September 2011 - 12:51 PM

αν δεν θελετε να βλεπετε το pdf μεσα στον browser,απλως καντε disable to αντιστοιχο pdf plugin μεσα απο τα settings του browser.
αν το κανετε αυτο,οποτε πατατε πανω σε ενα online pdf αρχειο,αυτο θα κατεβαινει αυτοματα στον υπολογιστη σας,οπoυ θα μπορειτε να το ανοιγετε με το αγαπημενο σας pdf reader.

τo παραπανω ισχυει για ολους τους browsers (για IE δεν ξερω,δεν ασχολουμαι)

#13 ss13

ss13

Senior Member

• Members
  • 2644 μηνύματα

Δημοσίευση 12 September 2011 - 05:35 PM

+ 1 για sumatra και foxit reader , είναι και σαν βαρίδι το adobe !! :rolleyes:

#14 Γιάννης Platano

Γιάννης Platano

Senior Member

• Members
  • 17551 μηνύματα

Δημοσίευση 22 October 2013 - 02:49 PM

Εχω το Foxit Reader μονο αλλα απο το taxis αρνειται να μου ανοιξει αρχει pdf

Καποια ιδεα ???

#15 flik

flik

Senior Member

• Members
  • 3385 μηνύματα

Δημοσίευση 22 October 2013 - 03:11 PM

Τι εννοείς δεν στα ανοίγει;

Μήπως ο browser δεν είναι σωστά ρυθμισμένος ώστε να τα βάζει να ανοίγουν με το foxit; Γιατί σε εμένα μου ανοίγουν κανονικά.

Δηλαδή αν τα κατεβάζεις πάλι δεν ανοίγουν με τον foxit;