Προς το περιεχόμενο

μεταπτυχιακό - μετανάστευση


NHNA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα

έχω τελειώσει τει πληροφορικής και σκέφτομαι να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό έξω...θέλω μια χώρα που να έχω και προοπτικές αν χρειαστεί να μείνω εκεί...

σκεφτόμουν για φιλανδία ή για ελβετία..

έχετε κάτι να προτίνετε??κάτι να μου πείτε που μπορεί να ξέρετε??έχει πάει κάποιος??ξέρει πως είναι η ζωή σε κάποιο από τα 2 μέρη??

υπάρχουν δουλειές εκεί??η γλώσσες??το κλίμα??η εκπαίδευση??τα ενοίκια και γενικός οι τιμές??και κυρίως υπάρχουν ομάδες ελλήνων να μην είμαι μόνη μου??

:) :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

λοιπόν..

θέλω μια χώρα η οποία να μπορώ να έχω και προοπτική σε περίπτωση που χρειαστεί να μείνω και μόνιμα εκεί...

αν και είναι λίγο δύσκολο που θα πάω μόνη μου,αλλά......

θέλω μια χώρα που να έχει θέσεις εργασίας πάνω στην πληροφορική και να πληρώνωμε καλά(τουλάχιστον όσο αξίζω και να μπορ'ω να ζήσω,όχι το 90% να πηγαίνει σε λογαριασμους),να είναι κάπως ασφαλές σαν χώρα(αρκετή τρομάρα πέρνω κάθε μέρα εδω) και να μπορώ να κάνω και μεταπτυχιακό αλλά το θέμα μου είναι ότι φοβάμε πως στην φιλανδία που θέλω να πάω εκεί οι άνθρωποι είναι πολύύύύύύ μπροστά στην εκπαίδευση και φοβάμε μήπως δεν τα καταφέρω...

καμία ιδέα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω ακριβώς είμαι στην ιδια θέση με NHNA και redplanet... Ολλανδία, Γερμανία και Σουηδία(εκει είναι δωρεάν τα προγράμματα)

Εχεις βρε΄καμία πληροφορία για ολλανδια η σουηδία στα ελληνικά κατά προτιμιση?

 

λοιπόν..

θέλω μια χώρα η οποία να μπορώ να έχω και προοπτική σε περίπτωση που χρειαστεί να μείνω και μόνιμα εκεί...

αν και είναι λίγο δύσκολο που θα πάω μόνη μου,αλλά......

θέλω μια χώρα που να έχει θέσεις εργασίας πάνω στην πληροφορική και να πληρώνωμε καλά(τουλάχιστον όσο αξίζω και να μπορ'ω να ζήσω,όχι το 90% να πηγαίνει σε λογαριασμους),να είναι κάπως ασφαλές σαν χώρα(αρκετή τρομάρα πέρνω κάθε μέρα εδω) και να μπορώ να κάνω και μεταπτυχιακό αλλά το θέμα μου είναι ότι φοβάμε πως στην φιλανδία που θέλω να πάω εκεί οι άνθρωποι είναι πολύύύύύύ μπροστά στην εκπαίδευση και φοβάμε μήπως δεν τα καταφέρω...

καμία ιδέα???

νινα η ολλανδία καλύπτει ασφάλεια και δουλεια(σύμφωνα με μελέτες που έχουν βγει).Τώρα η σουηδια χέρω μονο οτι αναπτύζεται πολλυ στη πληροφορική αλλα μέχρι εκεέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να ξέρεις ότι ίσως έχεις πρόβλημα με το πτυχίο του ΤΕΙ σε κάποιες από αυτές τις χώρες.

Ολλανδία δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εννοείται ότι χρειάζεται καλό βαθμό όμως.

Επίσης στον τομέα της Πληροφορικής υπάρχει έλλειψη σε ανθρώπινο δυναμικό και τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να ξέρεις ότι ίσως έχεις πρόβλημα με το πτυχίο του ΤΕΙ σε κάποιες από αυτές τις χώρες.

Ολλανδία δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εννοείται ότι χρειάζεται καλό βαθμό όμως.

Επίσης στον τομέα της Πληροφορικής υπάρχει έλλειψη σε ανθρώπινο δυναμικό και τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα από Ελλάδα.

 

To πτυχίο των ΤΕΙ είναι bachelor ισάξιο με των ΑΕΙ, στο εξωτερικό. Γιατί να αντιμετωπίσει πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το βλέπουν όλες οι χώρες και όλα τα πανεπιστήμια έτσι. Πάρε παράδειγμα πολλά αγγλικά πανεπιστήμια που δεν δέχονται άτομα από ΤΕΙ για μάστερ ή έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις στο βαθμό για αποφοίτους ΤΕΙ.

Γενικά δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα, αλλά καλό είναι να υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού οποιουδήποτε θέλει να την κάνει.

Επαναλαμβάνω ότι στην Ολλανδία δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στα περισσότερα πανεπιστήμια (αν όχι σε όλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω ψάξει λίγο για φιλανδία..

έχει πάρα πολύ κρύο και αν δεν ξέρεις την γλώσσα σου κάνουν 2χρόνια μαθήματα και επειδή είναι πολλές οι ώρες θεωριτικά δεν μπορείς να δουλεύψεις και έτσι σε πληρώνουν περίπου 500Ε..

να ρωτήσω κάτι άλλο που άκουσα??ισχύει ότι επειδή εμείς κάνουμε 4 χρόνια την σχολή και έξω 2 θεωρούμαστε ότι έχου κάνει μεταπτυχιακό και μπορούμε να πάμε κατευθίαν για μάστερ???

και κάτι ακόμα..η ιταλια ή ελβετία έχετε ακούσει τίποτα??κυρίως ιταλία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω ψάξει λίγο για φιλανδία..

έχει πάρα πολύ κρύο και αν δεν ξέρεις την γλώσσα σου κάνουν 2χρόνια μαθήματα και επειδή είναι πολλές οι ώρες θεωριτικά δεν μπορείς να δουλεύψεις και έτσι σε πληρώνουν περίπου 500Ε..

να ρωτήσω κάτι άλλο που άκουσα??ισχύει ότι επειδή εμείς κάνουμε 4 χρόνια την σχολή και έξω 2 θεωρούμαστε ότι έχου κάνει μεταπτυχιακό και μπορούμε να πάμε κατευθίαν για μάστερ???

 

γιατι αναμεσα στο μαστερ και το μεταπτυχιακο υπαρχει διαφορα ε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...