Προς το περιεχόμενο

μεταπτυχιακό - μετανάστευση


NHNA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οκ..άρα το μεταπτυχιακό είναι το bachelor..

εγώ άκουσα ότι επειδή είναι 4 χρόνια η σχολή μας,θεωριτικά έχουμε κάνει ήδη bachelor άρα μπορούμε έξω να κάνουμε κατευθίαν master..ισχύει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bachelor είναι ο 1ος ακαδημαϊκός τίτλος σπουδών (ΤΕΙ -ΑΕΙ για την Ελλάδα).

Μεταπτυχιακό ή Master ή MSc (master in science) έχει προαπαιτούμενο το Bachelor.

Διδακτορικό (PhD) έχει προαπαιτούμενο το MSc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει διάκριση στο εξωτερικό.Το μεταπτυχιακό ονομαζεται graduate.Διαρκεί 9 μηνες δεν δίνεις εργασία στο τέλος και απλά ειναι μια απλή συνέχεια των σπουδών.Και δεν αναγνωριζεται στην ελλαδα.Εδο μεταπτυχιακο και μαστερ ειναι το ιδιο ακριβώς.

 

εγώ έχω ψάξει λίγο για φιλανδία..

έχει πάρα πολύ κρύο και αν δεν ξέρεις την γλώσσα σου κάνουν 2χρόνια μαθήματα και επειδή είναι πολλές οι ώρες θεωριτικά δεν μπορείς να δουλεύψεις και έτσι σε πληρώνουν περίπου 500Ε..

να ρωτήσω κάτι άλλο που άκουσα??ισχύει ότι επειδή εμείς κάνουμε 4 χρόνια την σχολή και έξω 2 θεωρούμαστε ότι έχου κάνει μεταπτυχιακό και μπορούμε να πάμε κατευθίαν για μάστερ???

και κάτι ακόμα..η ιταλια ή ελβετία έχετε ακούσει τίποτα??κυρίως ιταλία..

500 το μηνα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν..

η αλήθεια είναι ότι εδώ δεν θα μπορέσουμε να πάρουμε πολλές πληοφορίες πάνω σε αυτά που θέλουμε..

προτίνω να ρωτήσουμε ανθρώπους που να έχουν πάει στις χώρες που θέλουμε και μπορούν να μας βοηθήσουν..

βρήκα αυτή την συζήτηση http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2233 όπου μπορούμε να ενημερωθούμε και μετά να συζητάμε εδώ ότι μας έκανε εντύπωση...

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γερμανία πιστεύω ότι είναι πιο αυστηρά τα πράγματα..τουλάχιστον αυτή την φήμη έχει..ισχύει??

ολλανδία δεν έχω ψάξει καθόλου..

έχει ακριβή ζωή??υπάρχουν καθόλου δουλειές??πως είναι οι άνθρωποι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γερμανία πιστεύω ότι είναι πιο αυστηρά τα πράγματα..τουλάχιστον αυτή την φήμη έχει..ισχύει??

ολλανδία δεν έχω ψάξει καθόλου..

έχει ακριβή ζωή??υπάρχουν καθόλου δουλειές??πως είναι οι άνθρωποι??

 

οταν λες αυστηρα τι εννοεις ακριβως

γενικα να ξερεις οτι το μπατε-σκυλοι-αλεστε συστημα που εχουμε εδω ,σε ολους τους τομεις ,δεν υπαρχει σε καμια σοβαρη χωρα ,οποτε παντου ειναι πιο αυστηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχα...

ισχύει...

απλά δεν ξέρω με ανχώνει η γερμανία..ίσως έχω κατάλοιπα..χαχαχαχαχαχα...

βασικά δεν έχω ψάξει και πολύ για γερμνία..

από ολλανδία τι πληροφορίες έχουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες αυστηρα τι εννοεις ακριβως

γενικα να ξερεις οτι το μπατε-σκυλοι-αλεστε συστημα που εχουμε εδω ,σε ολους τους τομεις ,δεν υπαρχει σε καμια σοβαρη χωρα ,οποτε παντου ειναι πιο αυστηρα

 

 

Σωστό,και στις δύο χώρες υπάρχουν συγκεκριμένα κανόνες που πρέπει να ακολουθήσεις, είτε λόγω νομικής υποχρέωσης, είτε απλα για να κάνεις τη δουλεία σου απλά και όμορφα. Στο τέλος τα πράγματα κυλάν ομαλότατα, αρκεί να είσαι ΟΚ απο την πλευρά σου.

 

Δουλειες υπάρχουν αλλα φυσικά το θέμα είναι τι προσόντα εχεις εσύ. Εαν είσαι ανταγωνιστικός και μπορείς να προσφέρεις κάπου, δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα, είτε Ολλανδία είτε Γερμανία. Απο την άλλη για δουλειές τύπου Lidl μη το πολυ ψάχνεις αμα δεν ξέρεις τη γλώσσα, ειδικά Γερμανία (Ολλανδια κάτι μπορει να γινει). Για δουλειά μαζί με το MSc μπορείς να κάνεις Intenship, αλλα είναι δύσκολο να βρεις και μπορεί να είναι σε άλλη πόλη απο το πανεπιστήμιο, ή να δουλέψεις στο πανεπιστήμιο κάπου. Ολλανδία μπορείς εύκολα να μοιράζεις γράμματα στην TNT η να είσαι σε κάποιο "call center".

 

 

Εαν αποκτήσεις το MSc, τα πράγματα ειναι σχετικά "εύκολα", απο τη μέχρι τώρα εμπειρία μου ισως να πάρει και 4-5 μήνες να βρεις κάτι καλό. Και σε πολλές εταιρίες σου δίνουν ενα "feedback" για την συνέντευξη που εκανες μαζί τους, οπότε μαθαίνεις απο τις συνεντεύξεις κάποια πράγματα.

 

Για τους ανθρώπους, προτιμούσα να κάνω παρεα με άλλες εθνικότητες, ισως λόγω γλώσσας. Και το κόστος ζωής δεν ειναι μεγάλο, Ολλανδία εδινα για ενοικιο 220 ευρω για ενα μικρό δωμάτιο, Γερμανία 300 ευρώ. Για δικό σου διαμέρισμα υπολόγιζε 400-500 ελάχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχα...

ισχύει...

απλά δεν ξέρω με ανχώνει η γερμανία..ίσως έχω κατάλοιπα..χαχαχαχαχαχα...

βασικά δεν έχω ψάξει και πολύ για γερμνία..

από ολλανδία τι πληροφορίες έχουμε??

 

πραγματικά μου θυμιζεις κυρατσα που παει σε μπακάλικο και ρωτάει τι καλο εοχυμε απο τουτο και τι απο εκείνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bachelor είναι ο 1ος ακαδημαϊκός τίτλος σπουδών (ΤΕΙ -ΑΕΙ για την Ελλάδα).

Μεταπτυχιακό ή Master ή MSc (master in science) έχει προαπαιτούμενο το Bachelor.

Διδακτορικό (PhD) έχει προαπαιτούμενο το MSc.

 

Δεν ειναι σε ολες τις χωρες ετσι.Πχ σε εμας στην Βρετανια μπορεις να μπεις ακομα κ σε διδακτορικο χωρις να εχεις καν την τυπικη ακαδημαικη εκπαιδευση κ χωρις καν να εχεις ολοκληρωσει βασικες σπουδες, αρκει να εχεις γερη επαγγελματικη εμπειρια.Γενικα η Βρετανια εχει ενα απο τα λιγοτερο rigid κ περισσοτερο flexible εκπαιδευτικα συστηματα στον κοσμο.

 

Σε οτι αφορα το θεμα να πω οτι επειδη ο συντροφος μου ειναι στον χωρο της Πληροφορικης θα ελεγα στην παρουσα την Βρετανια να την ξεχασετε. Ειναι εντελως κορεσμενο το ζητημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι σε ολες τις χωρες ετσι.Πχ σε εμας στην Βρετανια μπορεις να μπεις ακομα κ σε διδακτορικο χωρις να εχεις καν την τυπικη ακαδημαικη εκπαιδευση κ χωρις καν να εχεις ολοκληρωσει βασικες σπουδες, αρκει να εχεις γερη επαγγελματικη εμπειρια.Γενικα η Βρετανια εχει ενα απο τα λιγοτερο rigid κ περισσοτερο flexible εκπαιδευτικα συστηματα στον κοσμο.

 

Σε οτι αφορα το θεμα να πω οτι επειδη ο συντροφος μου ειναι στον χωρο της Πληροφορικης θα ελεγα στην παρουσα την Βρετανια να την ξεχασετε. Ειναι εντελως κορεσμενο το ζητημα

 

πολύ ευχάριστο αυτό που λες για τη πληροφορική :fear:

και όλες αυτές οι αγγελίες που υπάρχουν στα site τι αντικατοπτρίζουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...