Προς το περιεχόμενο

μεταπτυχιακό - μετανάστευση


NHNA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε οτι αφορα το θεμα να πω οτι επειδη ο συντροφος μου ειναι στον χωρο της Πληροφορικης θα ελεγα στην παρουσα την Βρετανια να την ξεχασετε. Ειναι εντελως κορεσμενο το ζητημα

 

Για Ηλεκτρολόγους από ΤΕΙ, έχει δουλειές? Σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό εκεί, αλλά καλά θα ήταν να έβρισκα και δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

πραγματικά μου θυμιζεις κυρατσα που παει σε μπακάλικο και ρωτάει τι καλο εοχυμε απο τουτο και τι απο εκείνο.

 

τι καλος που εισαι...αν δεν σου αρεσει μπορεις πολυ απλα να μην διαβαζεις...εγω τις πληροφοριες που θελω ολο και καπως θα τις βρω...

Suntory όντως...

στο εξωτερικό τα πράγματα είναι πολύ πιο αυστηρά..

και εδώ έτσι πάνε να τα κάνουν αλλα το θέμα είναι να δουλεύεις όλη μέρα αλλα να ανταμείβεσαι και να έχεις κάτι να κανεις...όχι να λιώνεις στις υπερωρίες και να παρακαλάς για τον βασικό..

τουλάχιστον έξω θa έχεις κάτι να κανεις και θα παίρνεις τον ανάλογο μισθό...

βασικά παντού υπάρχουν δουλειές αρκεί να ψάξεις..

η αλήθεια είναι καλύτερα να μην παίρνουμε και πολύ στα σοβαρά τις αγγελίες στο internet..ειδικά σε 1 ξένη χωρα...το καλύτερο είναι να κάνουμε 1 βόλτα για 2-3 βδομάδες στην χωρα που θέλουμε και από κοντά να ψάξουμε για δουλειά..πιστεύω ότι είναι πιο αξιόπιστο..ίσως μπορούν να μας βοηθήσουν και οι ελληνικές πρεσβείες η διάφοροι ελληνικοί οργανισμοί για αρχή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι καλος που εισαι...αν δεν σου αρεσει μπορεις πολυ απλα να μην διαβαζεις...εγω τις πληροφοριες που θελω ολο και καπως θα τις βρω...

Suntory όντως...

στο εξωτερικό τα πράγματα είναι πολύ πιο αυστηρά..

και εδώ έτσι πάνε να τα κάνουν αλλα το θέμα είναι να δουλεύεις όλη μέρα αλλα να ανταμείβεσαι και να έχεις κάτι να κανεις...όχι να λιώνεις στις υπερωρίες και να παρακαλάς για τον βασικό..

τουλάχιστον έξω θa έχεις κάτι να κανεις και θα παίρνεις τον ανάλογο μισθό...

βασικά παντού υπάρχουν δουλειές αρκεί να ψάξεις..

η αλήθεια είναι καλύτερα να μην παίρνουμε και πολύ στα σοβαρά τις αγγελίες στο internet..ειδικά σε 1 ξένη χωρα...το καλύτερο είναι να κάνουμε 1 βόλτα για 2-3 βδομάδες στην χωρα που θέλουμε και από κοντά να ψάξουμε για δουλειά..πιστεύω ότι είναι πιο αξιόπιστο..ίσως μπορούν να μας βοηθήσουν και οι ελληνικές πρεσβείες η διάφοροι ελληνικοί οργανισμοί για αρχή..

 

Δεν είναι μόνο ο μισθός όμως, είναι και η γενικότερη ποιότητα ζωής. Μου είχε κάνει πολύ εντύπωση στην Ολλανδία που οι άνθρωποι με κινητικά προβλήματα οδηγούσαν αναπηρικά καροτσάκια στους ποδηλατόδρομους και είχαν μια κανονική κοινωνική ζωή. Ακόμα και οι πόρτες στα περισσότερα καταστήματα είναι φαρδιές και χωράνε να μπούνε χωρίς προβλήματα.

 

Οσο για τις αγγελίες, το καλύτερο νομίζω είναι να ψάξεις απο ιστοσελίδες των εταιριών που σε ενδιαφέρουν. Οι ιστοσελίδες ευρέσεως εργασίας έχουν αρκετή "σαβούρα".

Αλλα σε τι θα σε βοηθήσει αν πας ξεκάρφωτος κάπου? Θα δεις κάποια πράγματα και ίσως να πας και στο "δημαρχείο", όπου σε βοηθάνε να βρεις δουλειά, ακόμα και αν δεν ξέρεις τη γλώσσα, αλλά και πάλι αν θες να πας σε κάποια καλή εταιρία θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σίγουρα...

πρέπει να ξέρεις που θέλεις να πας..δεν μπορείς απλά να περιφέρεσε στην πόλη μπας και βρεις κάποια δουλειά..

όντος..εδώ ο καλήτερο που μπορούμε να κάνουμε για τουσ ανθρώπους με κινητικά προβλήματα είναι να παρκάρουμε μπροστά στις μπάρες τους..δεν λέω ότι δεν μου αρέσει η χώρα μου,αλλα είμαστε κάφροι ώρες ώρες..εδώ ούε δμόσιες υπηρεσίες δεν έχουν μπάρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό,και στις δύο χώρες υπάρχουν συγκεκριμένα κανόνες που πρέπει να ακολουθήσεις, είτε λόγω νομικής υποχρέωσης, είτε απλα για να κάνεις τη δουλεία σου απλά και όμορφα. Στο τέλος τα πράγματα κυλάν ομαλότατα, αρκεί να είσαι ΟΚ απο την πλευρά σου.

 

Δουλειες υπάρχουν αλλα φυσικά το θέμα είναι τι προσόντα εχεις εσύ. Εαν είσαι ανταγωνιστικός και μπορείς να προσφέρεις κάπου, δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα, είτε Ολλανδία είτε Γερμανία. Απο την άλλη για δουλειές τύπου Lidl μη το πολυ ψάχνεις αμα δεν ξέρεις τη γλώσσα, ειδικά Γερμανία (Ολλανδια κάτι μπορει να γινει). Για δουλειά μαζί με το MSc μπορείς να κάνεις Intenship, αλλα είναι δύσκολο να βρεις και μπορεί να είναι σε άλλη πόλη απο το πανεπιστήμιο, ή να δουλέψεις στο πανεπιστήμιο κάπου. Ολλανδία μπορείς εύκολα να μοιράζεις γράμματα στην TNT η να είσαι σε κάποιο "call center".

 

 

Εαν αποκτήσεις το MSc, τα πράγματα ειναι σχετικά "εύκολα", απο τη μέχρι τώρα εμπειρία μου ισως να πάρει και 4-5 μήνες να βρεις κάτι καλό. Και σε πολλές εταιρίες σου δίνουν ενα "feedback" για την συνέντευξη που εκανες μαζί τους, οπότε μαθαίνεις απο τις συνεντεύξεις κάποια πράγματα.

 

Για τους ανθρώπους, προτιμούσα να κάνω παρεα με άλλες εθνικότητες, ισως λόγω γλώσσας. Και το κόστος ζωής δεν ειναι μεγάλο, Ολλανδία εδινα για ενοικιο 220 ευρω για ενα μικρό δωμάτιο, Γερμανία 300 ευρώ. Για δικό σου διαμέρισμα υπολόγιζε 400-500 ελάχιστο.

τι ειναι το intenship?Τι εννοείς με το feedback?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε redplanet, ελπίζω να μην σκέφτεσαι κι εσύ για δουλειά στο εξωτερικό, γιατί αν δεν ξέρεις και τις βασικές αυτές έννοιες σκούρα τα πράγματα :rolleyes:

 

Χωρίς παρεξήγηση, έτσι!

 

Ιnternship σημαίνει πρακτική εργασία, συνηθίζεται πολύ στην Ευρώπη (εκεί βέβαια δουλεύεις κανονικά, όχι καφέδες-φωτοτυπίες, και πληρώνεσαι με ένα ποσό συνήθως 1/2 του full time job. Έτσι αποκτάς εμπειρία και μετά παίζει πολύ να σε κρατήσουν ως κανονικό υπάλληλο. Στην Αγγλία ειδικά πολλοί φοιτητές το καλοκαίρι κάνουν internships (ιδιαίτερα σε Investment Banks, Big 4 κτλ) και στα 21-22 τους έχουν τελειώσει, έχουν δουλέψει σε μεγάλες εταιρείες και πάμε εμείς να τους ανταγωνιστούμε για θέσεις στα graduate schemes στα 25-26 με 0 εργασιακή εμπειρία :) Γιατί θες 4-5 χρόνια να τελειώσεις Ελλάδα, αλλο 1 στρατό, άλλο 1 τουλάχιστον μεταπτυχιακό.. Κι έφτανα στα assessment centres στο Λονδίνο να συναγωνιστώ με 7-8 αγγλάκια 4 χρόνια μικρότερα μου, και φυσικά δεν ήμουν στους 1-2 που επέλεγαν :mrgreen:

 

Anyway, το feedback είναι η επεξήγηση που σου δίνουν μαζί με το rejection letter (τα γνωστά mail που ξεκινούν ''Ι regret to inform you'') στο γιατί σε απέρριψαν ώστε να μπορέσεις να βελτιωθείς στις επόμενες αιτήσεις σου. Πολλές φορές βοηθάνε, άλλες πάλι όχι, αλλά γενικά να ζητάτε, είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν.

 

Φυσικά για Ευρώπη μιλάω, για Ελλάδα σιγα μην ασχοληθούν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε redplanet, ελπίζω να μην σκέφτεσαι κι εσύ για δουλειά στο εξωτερικό, γιατί αν δεν ξέρεις και τις βασικές αυτές έννοιες σκούρα τα πράγματα :rolleyes:

 

Χωρίς παρεξήγηση, έτσι!

 

Ιnternship σημαίνει πρακτική εργασία, συνηθίζεται πολύ στην Ευρώπη (εκεί βέβαια δουλεύεις κανονικά, όχι καφέδες-φωτοτυπίες, και πληρώνεσαι με ένα ποσό συνήθως 1/2 του full time job. Έτσι αποκτάς εμπειρία και μετά παίζει πολύ να σε κρατήσουν ως κανονικό υπάλληλο. Στην Αγγλία ειδικά πολλοί φοιτητές το καλοκαίρι κάνουν internships (ιδιαίτερα σε Investment Banks, Big 4 κτλ) και στα 21-22 τους έχουν τελειώσει, έχουν δουλέψει σε μεγάλες εταιρείες και πάμε εμείς να τους ανταγωνιστούμε για θέσεις στα graduate schemes στα 25-26 με 0 εργασιακή εμπειρία :) Γιατί θες 4-5 χρόνια να τελειώσεις Ελλάδα, αλλο 1 στρατό, άλλο 1 τουλάχιστον μεταπτυχιακό.. Κι έφτανα στα assessment centres στο Λονδίνο να συναγωνιστώ με 7-8 αγγλάκια 4 χρόνια μικρότερα μου, και φυσικά δεν ήμουν στους 1-2 που επέλεγαν :mrgreen:

 

Anyway, το feedback είναι η επεξήγηση που σου δίνουν μαζί με το rejection letter (τα γνωστά mail που ξεκινούν ''Ι regret to inform you'') στο γιατί σε απέρριψαν ώστε να μπορέσεις να βελτιωθείς στις επόμενες αιτήσεις σου. Πολλές φορές βοηθάνε, άλλες πάλι όχι, αλλά γενικά να ζητάτε, είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν.

 

Φυσικά για Ευρώπη μιλάω, για Ελλάδα σιγα μην ασχοληθούν..

Ευχαριστώ για τη απάντηση.Πάντως το topic είναι για μεταπτυχιακά.Ολα τα υπόλειπα έρχονται(feedback internships)

 

Αν κάποιος εχει συγκεκριμένες ερωτήσεις για Ολλανδια/Γερμανια παντως ας μου πει, ισως μπορέσω να βοηθήσω.

δηλαδη μπορεις να πεις τα καλητερα πανεπιστημια πληροφορικης καθως και κοστος σπουδων και ζωης και οτι γενικα χρειαζεται καποιος(δηλαδη θελω να με παρεισ απο το χερακι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιnternship σημαίνει πρακτική εργασία, συνηθίζεται πολύ στην Ευρώπη (εκεί βέβαια δουλεύεις κανονικά, όχι καφέδες-φωτοτυπίες, και πληρώνεσαι με ένα ποσό συνήθως 1/2 του full time job. Έτσι αποκτάς εμπειρία και μετά παίζει πολύ να σε κρατήσουν ως κανονικό υπάλληλο. Στην Αγγλία ειδικά πολλοί φοιτητές το καλοκαίρι κάνουν internships (ιδιαίτερα σε Investment Banks, Big 4 κτλ) και στα 21-22 τους έχουν τελειώσει, έχουν δουλέψει σε μεγάλες εταιρείες και πάμε εμείς να τους ανταγωνιστούμε για θέσεις στα graduate schemes στα 25-26 με 0 εργασιακή εμπειρία :) Γιατί θες 4-5 χρόνια να τελειώσεις Ελλάδα, αλλο 1 στρατό, άλλο 1 τουλάχιστον μεταπτυχιακό.. Κι έφτανα στα assessment centres στο Λονδίνο να συναγωνιστώ με 7-8 αγγλάκια 4 χρόνια μικρότερα μου, και φυσικά δεν ήμουν στους 1-2 που επέλεγαν :mrgreen:

Σε 6 γραμμές περιέγραψες με τον καλύτερο τρόπο πως εχει ακριβώς η κατάσταση όταν καποιος Ελληνας παει για μεταπτυχιακό στο Ηνωμένο Βασίλειο και μετα αρχίσει να ψάχνει για δουλειες. Ειναι δυστυχώς η πικρή αλήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη απάντηση.Πάντως το topic είναι για μεταπτυχιακά.Ολα τα υπόλειπα έρχονται(feedback internships)

 

 

δηλαδη μπορεις να πεις τα καλητερα πανεπιστημια πληροφορικης καθως και κοστος σπουδων και ζωης και οτι γενικα χρειαζεται καποιος(δηλαδη θελω να με παρεισ απο το χερακι)

 

Οχι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 6 γραμμές περιέγραψες με τον καλύτερο τρόπο πως εχει ακριβώς η κατάσταση όταν καποιος Ελληνας παει για μεταπτυχιακό στο Ηνωμένο Βασίλειο και μετα αρχίσει να ψάχνει για δουλειες. Ειναι δυστυχώς η πικρή αλήθεια

 

Κάποιοι είναι πιο τυχεροί/ικανοί ή το παλεύουν πιο πολύ καιρό και βρίσκουν. Η προσωπική μου εμπειρία ήταν ένα σύντομο 2μηνο στο Λονδίνο, με πάνω από 120 applications, δεκάδες interviews, 5 assessment centres (τελικό στάδιο) και 0 offers :rolleyes: . Ίσως αν είχα την οικονομική και ψυχολογική δυνατότητα και το πάλευα περισσότερο κάτι να καθόταν, άλλα ένιωθα ότι α)ξεκινούσα με ντεζαβαντάζ έναντι των Άγγλων (μόνο και μόνο λόγω γλώσσας και internship) κι ότι β) ότι δεν ταίριαζα λόγω χαρακτήρα με το σύστημα των assessment centres για τα graduate schemes.

 

Αnyway, ήταν σίγουρα εμπειρία το job hunting στην Αγγλία, και για άλλους λόγους που το έκαναν πιο περιπετειώδη όπως το ότι έμεινα σε 4 διαφορετικά σπίτια μέσα σε 2 μήνες, καθώς έβρισκα μόνο για 1-2 βδομάδες διαθέσιμο δωμάτιο στην τιμή που μπορούσα να πληρώσω. Τουλάχιστον τώρα εκτιμώ πάρα πολύ ότι έχω δουλειά :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα φυσικα το internship ειναι αναλογα το πεδιο σπουδων σου. Μπορεις ανετα να εισαι first jobber κ χωρις καποιο internship αν κ γενικα θα ηταν καλο.Προσωπικα απο φοιτητης πηρα αμεσα εμπειρια σε αμοιβομενο ποστο κ ετσι με το που βγηκα στην αγορα εργασιας επεφταν βροχη οι προτασεις.Εξαρταται τι ανθρωπος εισαι,πως θες να τα συνδιασεις κ το πεδιο σπουδων σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

έχω τελειώσει τει πληροφορικής και σκέφτομαι να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό έξω...θέλω μια χώρα που να έχω και προοπτικές αν χρειαστεί να μείνω εκεί...

σκεφτόμουν για φιλανδία ή για ελβετία..

έχετε κάτι να προτίνετε??κάτι να μου πείτε που μπορεί να ξέρετε??έχει πάει κάποιος??ξέρει πως είναι η ζωή σε κάποιο από τα 2 μέρη??

υπάρχουν δουλειές εκεί??η γλώσσες??το κλίμα??η εκπαίδευση??τα ενοίκια και γενικός οι τιμές??και κυρίως υπάρχουν ομάδες ελλήνων να μην είμαι μόνη μου??

:) :) :) :) :)

 

Προοπτικές υπάρχουν παντού (και στο Πακιστάν ακόμα), το θέμα όμως είναι αν μπορείς να ανταπεξέλθεις.

 

Είμαι 30κάτι. Όταν τελειωνα τις σπουδές μου, είχα πολλούς συμφοιτητές που την κάναν για έξω. Τα πράγματα ήταν καλά τότε, μετά από 6 μήνες καπου βολευόντουσαν (12ώρα και κάποια Σ/Κ). Απ' ότι μου λένε, οι νέοι δεν έχουν τις ίδιες ευκαιρίες. Πρέπει να είσαι στο top 5-10 για να βρεις δουλειά αντίστοιχη του επιπέδου σπουδών σου (είτε είσαι γηγενής, είτε ξένος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...