Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσωτερικός sata κι ο 2ος hd να υποθέσω; Εχεις καταλάβει αν ξεκινάει για λίγο και πέφτει σε ύπνο ή δεν ξεκινάει καθόλου; 
 

Μου φαινεται για πρόβλημα στους INTEL RST drivers (μήπως έχεις παλιά έκδοση ή καθόλου?). Αλλο που σκέφτομαι είναι να ξεκινάει κανονικά ο δίσκος και να πέφτει γρήγορα σε sleep, λόγω ρυθμίσεων στο power profile. Δες εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορουμε να βαλουμε τα δικα μας live tiles με δικες μας ιστοσελιδες αλλα να δειχνουν κατι, οχι απλα σαν εικονιδιο. 

 

Επισης μπορουμε να αλλαξουμε χρωμα στα tiles ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουμε να βαλουμε τα δικα μας live tiles με δικες μας ιστοσελιδες αλλα να δειχνουν κατι, οχι απλα σαν εικονιδιο. 

 

Επισης μπορουμε να αλλαξουμε χρωμα στα tiles ; 

φυσικά...!!! δοκίμασε το  OblyTile κάνει παπάδες.... ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1899865 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση, εχω τα windows 8,1 και τα 7, η καρτα δυκτιου οταν σβηνω τον υπολογιστη μενει ανοιχτη στα 8 και το καταλαβα απο το λαμπακι του ρουτερ το ethernet μενει αναμενο,  στα 7 σβηνει κανονικα τι μπωρει να φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση, εχω τα windows 8,1 και τα 7, η καρτα δυκτιου οταν σβηνω τον υπολογιστη μενει ανοιχτη στα 8 και το καταλαβα απο το λαμπακι του ρουτερ το ethernet μενει αναμενο,  στα 7 σβηνει κανονικα τι μπωρει να φταιει;

τσέκαρε τούτο,εναλλακτικά δες μήπως στην καρτέλα για προχωρημένους μήπως είναι ενεργοποιημένη καμιά επιλογή για Wake On Lan κλπ.

post-184642-0-20872600-1412880521_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντος τα windows 8,1 εχουνε πολλες ρυθμισεις και ασκοπες ετσι το βλεπω εγω, μ αρεσε σαν λογισμικο ειναι πολυ ωραιο ασχετα αν πολοι λενε οτι ειναι σαν τα  βιστα καμια σχεση ετσι, παρολα αυτα ας πουμε ειχε μια ρυθμιση η οποια ελεγε για την γρηγορη εκκινηση και πχ οταν εκλεινα τον υπολογιστη εμενε αναμενο το λαμπακι της μητρικης του bios και δεν εβλεπε και τον boot laoder δηλαδη με εβαζε μεσα στα 8, εε το εκλεισα αυτο και λυθηκε το προβλημα,  τωρα το θεμα μου ειναι για το ιντερνετ το οποιο θα το κοιταξω, και για την ωρα η οποια αλλαζει απο μονη της,  να πω οτι δεν βγαζω τον υπολογιστη απο την πριζα και δεν κλεινω το τροφοδοτικο, μηπως επειδη εχω 2 λογισμικα 7 και 8 γι αυτο δεν μπωρει να βρει την σωστη ωρα και μερα; και επισης ακουσα την μητρικη να θελει να σβησει απο μονη της, το τροφοδοτικο ειναι καινουριο τχ650 corsair RM  το παλιο ειχε προβλημα με ενα πηνιο αλλα λειτουργουσε οι τασεις του ηταν καλες υπαρχει προβλημα στην μητρικη; επισης  γιατι καμια φορα δεν βλεπει το ποντικι και το πληκτρολογιο; ευχαριστω

 

(να πω οτι αυτο γινεται και στα 2 λογισμικα 7 και 8 αρα δεν ειναι θεμα λογισμικου-μηρικη asrock h87 fatality)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις εμπειρια απο windows 8/8.1 σε συστημα με poulsbo? Θελω να βαλω στο νετμπουκ ενος φιλου, για να τον απαλλαξω απο τα xp και τον μαπα driver, και το σκεφτομαι σοβαρα.

Η σιγουρη λυση ειναι τα 7, γιατι μονο για εκει εχει βγαλει σωστο driver η intel, αλλα με 1 γιγα μνημης δεν ξερω ποσο καλα θα πηγαινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα tip, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί: 

 

Στη StartScreen (modernUI) δίνω win+z ---> customize και γυρνάει όλη η startscreen σε edit mode για να κάνω μαζικές μετακινήσεις χωρίς να κρατάω το control και μαζικά rename στα groups. Φυσικά έτσι δεν εμφανίζει μενού στο δεξί κλικ, όπως ακριβώς γινόταν πρίν το 8.1 update.

Tελικα αυτο,συνειδητοποιησα  οτι γινεται μονο με το space και κανει ακριβως οτι εκανε και το δεξι κλικ.Δλδ στο γυρναει αμεσως στο edit mode.

Απλα προσωχη γιατι ουσιαστικα επιλεγει για edit το πρωτο tile! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα αυτο,συνειδητοποιησα  οτι γινεται μονο με το space και κανει ακριβως οτι εκανε και το δεξι κλικ.Δλδ στο γυρναει αμεσως στο edit mode.

Mαγεία! Ακόμα καλύτερα με το space.. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαγεία! Ακόμα καλύτερα με το space.. :-D

Προσεχε γιατι με το space επιλεγει αμεσως το πρωτο tile γι'αυτο μπαινει απ'ευθειας σε edit mode.

Οποταν κανεις διπλο κλικ το space,για να ξιεπιλεξει το πρωτο tile.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα ενα λαπτοπ lenovo ideapad z710 χωρις λειτουργικο και προσπαθω να εγκαταστήσω τα windows8. Οταν φτανω να επιλεξω διαμέρισμα για την εγκατάσταση δε με αφηνει να επιλεξω κανενα και μου λεει οτι το format τους πρέπει να ειναι σε ntfs. τι να κανω που δεν μπορω να εγκαταστήσω πουθενα το λειτουργικό; Μπορεί καποιος να δωσει τα φωτα του;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

support please

 

υποτιθεται οτι τα win 8 + 8.1 ειναι φτιαγμενα για πολλα μονιτορ και αποφασισα να το δοκιμασω.

Κατεβασα το Hyper for youtube app και δοκιμασα να δω youtube στην μια οθονη και να δουλεψω κατι φακελους στην αλλη αλλα με το που κλικαρα στον φακελο το youtube app γινοταν minimize...

 

Γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδια.

Εγκατεστησα τα Windows 8.1 enterprise και εχω καποιο πρόβλημα.

Στην διαχειριση δισκων δεν βλεπω να δημιουργηθηκε το System Reserved Partition των 350 MB που δημιουργουν συνηθως τα Windows.

Αυτό το προσεξα και με το πρόγραμμα εγκαταστασης των Windows.

Πριν απ την εγκατασταση διαμορφωσα τον δισκο των Windows σε NTFS με το GParted μεσα από Live dvd Linux.

Mπορει να ηταν αυτό το λαθος;

Eίναι πρόβλημα που δεν εχω αυτό το Reserved Partition και τα Windows είναι εγκατεστημένα σε ένα παρτισιον;

 

Εδώ ένα Screen Shot

Screenshot1_zpsd8f1edb8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τωρα συνδεσα και τους αλλους δυο σκληρους μου δισκους που εχω ελευθερους και προοριζονται και οι δυο για ubuntu και kubuntu 14.10 που βγαινει σημερα, όμως βλεπω το System Reserved Partition των 350 MB ότι εμφανιστηκε, αλλα όχι στον (C:) του δισκου (0) αλλα στο δισκο 2 με το ονομα System Reserved (F:)

Γιατι αυτό το μπερδεμα;

Λετε να βρει καποιο πρόβλημα με τον Bootloader του Ubuntu που θα εγκαταστησω;

 

Υποψιάζομαι (δεν θυμαμαι, δεν είμαι σιγουρος) ότι το System Reserved Partition στον δισκο 2 είναι από προηγουμενη εγκατασταση Windows 8.1, αλλα μπορει να είναι και απ αυτην που εχω στον δισκο 0 (μηδεν.)

 

Screenshot2_zps1ed8bea9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται όταν στο σύστημα έχεις 2 δίσκους χωρίς OS και σε clean install των win8.1 σου λέει ότι η μονάδα δίσκου είναι τύπου GPT Και δεν μπορεί να προχωρήσει η εγκατάσταση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...