Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γίνεται όταν στο σύστημα έχεις 2 δίσκους χωρίς OS και σε clean install των win8.1 σου λέει ότι η μονάδα δίσκου είναι τύπου GPT Και δεν μπορεί να προχωρήσει η εγκατάσταση ;

 

Την εγκατασταση την εκανα οταν ειχα 1 δισκο κουμπωμενο (αυτον που εβαλα τα windows.)

Δειχνω φωτο στο προηγουμενο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω το εξής πρόβλημα με τα windows 8.1 στο φορητό Η/Υ μου.

Μετά το άνοιγμα του Η/Υ το σύστημα λειτουργεί καλά,αλλά μετά από 3-4 λεπτά,σταματάει να φορτώνει σελίδες στο ίντερνετ για 3 λεπτά περίπου και μετά επανέρχεται μόνη της η σύνδεση.Το κάνει κάθε φορά που από κλειστό τίθεται σε λειτουργία.Σαν κάποια διεργασία να τραβάει όλους τους πόρους της σύνδεσης.Αλλά δεν μπορώ να βρω ποια είναι.Πριν την αναβάθμιση σε 8.1 δεν το έκανε αυτό.

Ο φορητός μου είναι ένας Lenovo G580 με Intel I3,RAM 4GB.

Έχει κάποιος ιδέα τι συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, ειναι εφικτο να περασω σε ξεχωριστό σκληρο τα 8.1, και να αφησω τον C που εχει τα 7αρια ως εχει και να κανω boot σε όποιων θελω απο το bios?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται όταν στο σύστημα έχεις 2 δίσκους χωρίς OS και σε clean install των win8.1 σου λέει ότι η μονάδα δίσκου είναι τύπου GPT Και δεν μπορεί να προχωρήσει η εγκατάσταση ;

Μάλλον το ανάποδο εννοείς, οτι δεν είναι GPT και δε μπορει να συνεχιστει η εγκατάσταση.

Είτε κλείνεις το UEFI απο το bios και συνεχίζεις σε legacy mode είτε ξαναδημιουργείς το partition table σε GPT (custom εγκατασταση).

 

Περισσότερες πληροφορίες

Καλημερα, ειναι εφικτο να περασω σε ξεχωριστό σκληρο τα 8.1, και να αφησω τον C που εχει τα 7αρια ως εχει και να κανω boot σε όποιων θελω απο το bios?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις

Ναι,

ο bootloader των windows αναγνωρίζει τα παλαιότερα συστήματα, αν κάνεις εγκατάσταση τα 8.1 , θα σε ρωτήσει που να τα βάλει, και θα σου έχει επιλογή να ξεκινούν και τα δυο, όλα αυτά με την προυπόθεση οτι ο νεος δίσκος δεν θα μπουτάρει πρώτος, γιατι ο πρώτος έχει ήδη bootloader.

Η ερώτηση όμως είναι: είναι το partitioning του πρώτου σου σκληρού GPT ή MBR?

Με άλλα λόγια, υπάρχει ξεχωριστό efi partition στο σκληρό σου; 

Θεωρητικά θέτοντας το σύστημα να ξεκινά από το 2ο δίσκο και κάνοντάς το GPT μπορείς να εκκινήσεις απο όποιο δίσκο θες, δεν το έχω κάνει με τον default windows bootloader αλλά φαντάζομαι γίνεται. Πιστεύω πως γίνεται ακόμη και με MBR αν βάλεις πάνω grub2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια ερωτησούλα συγγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλά σε 224 σελίδες τι να πρωτο κοιτάξω; :P

 

Αυτό το περιβόητο update που βγάλανε στα 8,1 (και μάλιστα κυκλοφόρησαν και .iso στο technet με ονομασία Windows 8.1 with update) τι ακριβώς συμπεριλαμβάνει;

Είναι τα απλά 8,1 με επιπλέον αυτό; Αυτά δηλαδή τα 7 αρχεία + το KB2919442 που λέει ότι χρειάζεται για να μπει το KB2919355;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το λαπτοπ Dell Inspiron 15 3521 (i5-3337U/4GB/500GB) απο τοτε που εβαλα την 8.1 κατι εχουν παθει οι drivers και απενεργοποιουνται(ηχος και δικτυου) και ουσιαστικα μου ειναι αχρηστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο support, πονάει χέρι κόβει κεφάλι. :-( 

 

Για κοίτα λίγο εδώ πριν κάνεις reset:

http://www.dell.com/support/home/us/en/19/product-support/product/inspiron-15-3521/drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι τα αρχεια. Να προσεξεις την σειρα εγκαταστασης.

Τα ενσωμάτωσα στο iso και με την σειρά που λέει η microsoft. Το θέμα είναι ότι εδώ και 40 λεπτά βάζει άλλα 50 updates. Α ρε αθάνατη μικρομαλακή... Ας το έβγαζε σαν SP1 το Update αυτό και να είχε και τα υπόλοιπα updates μέσα. Για ακόμα μια φορά δεν την παλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε φορα που ανοιγω το pc εμφανιζεται το εξης σφαλμα στο event viewer "Windows Store failed to sync machine".

Με αποτελεσμα να μην εμφανιζονται updates για τα apps.

 

Το εχει παρατηρησει αλλος αυτο το σφαλμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο ένας; :D

 

Βουίζει ο τόπος, υποτίθεται ότι θα το διόρθωναν με το 8.1 update 1 αλλά τίποτε. Δες εδώ. Κάποια στιγμή όντως σταμάτησε -μετά το update tuesday του οκτωβρίου- και ξεκίνησε πάλι πριν λίγες ημέρες. Πάντως κάποιοι το διόρθωσαν με καθάρισμα winstore cache και με  -κι εγώ το έφτιαξα σε μηχάνημα κάποιου φίλου μεσω remote desktop. Σε μερικούς διορθώθηκε και με dism

Το ζήτημα είναι οτι μάλλον ούτε οι ίδιοι βρήκαν γιατί εμφανίζεται, ενώ υπαίτιο είναι το task "WSRefreshBannedAppsListTask", μπορείτε να το δοκιμάσετε αν το τρέξετε χειροκίνητα (μέσω task scheduler --> \Microsoft\Windows\WS\WSRefreshBannedAppsListTask". Μάλιστα το καλοκαίρι το είχα κάνει disable το task για κανα 20ήμερο και δεν είδα προβλήματα στα updates των εφαρμογών, αλλά δεν θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου. :unsure:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...