Προς το περιεχόμενο

φοιτητικο πασο!!


panos_99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις υπεργαμάτες δημόσιες συγκοινωνίες που σέβονται και εξυπηρετούν τον πολίτη ε;

Ειδικά στην Αθήνα. Πληρώνεις 1,40€ χρυσό το εισιτήριο αλλά ξέρεις οτι θα φτάσεις στη δουλειά σου αξιόπιστα, στην ώρα σου, με αξιοπρέπεια και ψυχικά υγιής χωρίς απεργίες, καθυστερήσεις, μειωμένα δρομολόγια, στριμωξίδι και σπάσιμο νεύρων.

 

Στην τελική, όταν το κράτος με κοροιδεύει κατάμουτρα λέγοντάς μου "σου προσφέρω ΜΜΜ με εισιτήριο 1,40€", και αυτά υπολειτουργούν, δεν βρίσκω λόγο να μην το κοροιδέψω κι εγώ με το πλαστό μου πάσο και να πληρώσω 0,70€. Ούτε εγώ ειμαι άγιος, ούτε το κράτος.

Κοίτα, αυτή είναι η λογική "το κράτος δεν με ικανοποιεί με αυτά που προσφέρει, οπότε δικαιολογούμαι να το κλέψω, οπότε δεν έχει λεφτά για να μου προσφέρει αυτά που θέλω, οπότε το ξανακλέβω κτλ. κτλ". Προσωπικά διαφωνώ κάθετα και πιστεύω ότι είναι μια από τις βασικές αιτίες που έχουμε φτάσει εδώ που έχουμε φτάσει. Αν από τα 140 χιλιάδες φοιτητικά δελτία πούμε ότι τα μισά ήταν στην Αττική και είχαν έκπτωση 100 ευρώ τον χρόνο κατά μέσο όρο, μιλάμε για 7 εκατομμύρια τον χρόνο που στερούνται από τις δημόσιες συγκοινωνίες. Κάθε χρόνο. Εγώ που πληρώνω πάντα ό,τι μου αναλογεί, δικαιούμαι να γκρινιάζω για την ποιότητα των συγκοινωνιών. Αυτός που είναι τζαμπατζής ή απατεώνας ημιτζαμπατζής, δεν δικαιούται. Άσε που το επιχείρημα για το 1,40 δεν ισχύει, γιατί η ίδια κατάσταση επικρατούσε και όταν το εισιτήριο κόστιζε τα μισά. Πριν λίγα χρόνια, το εισιτήριο στα λεωφορεία έκανε 0,50, απεργίες είχαμε μια στο τόσο κι εγώ ήξερα πολλούς που έτρεχαν να πάρουν παρατύπως πάσο. Και το 0,50 ακριβό ήταν; Μήπως να μας πλήρωναν για να πάρουμε ΜΜΜ;

 

Επίσης, το πάσο σου δίνει έκπτωση και αλλού (και σε ιδιωτικές επιχειρήσεις). Αν εγώ είμαι επιχειρηματίας και ξαφνικά εμφανίζονται χιλιάδες νέοι και γέροι με πάσο, θα την σταματήσω την έκπτωση ή θα την μειώσω γιατί πια δεν με συμφέρει. Κάτι το οποίο έχει συμβεί στους περισσότερους κινηματογράφους, για παράδειγμα. Οπότε, η απατεωνιά των 140 χιλιάδων κοστίζει στους πιτσιρικάδες πραγματικούς φοιτητές πολλαπλώς. Σέβομαι την άποψή σου, κατανοώ ότι είναι η επικρατούσα, αλλά δεν παύω να την θεωρώ υπεύθυνη για πολλά από τα στραβά της χώρας.

 

Μάλλον έχεις δίκιο. Δεν θυμάμαι που το είχα ακούσει για το όριο ηλικίας :X

Το είχα γράψει εγώ, γιατί το έγραφε στις προϋποθέσεις που ανέφερε στο site (μέχρι 29 ετών). Αυτό πριν καμιά 10αριά μερες. Τώρα βλέπω κι εγώ ότι δεν γίνεται αναφορά. Ίσως το άλλαξαν στο μεταξύ. Θα δοκιμάσω να κάνω την αίτηση και θα σας πω τι έγινε.

 

Edit: Υπέβαλα την αίτηση και δεν με ρώτησε πουθενά ηλικία. Το να με κόψει η γραμματεία της σχολής λόγω ηλικίας μου φαίνεται δύσκολο (σιγά μην ψάχνουν), οπότε μάλλον το πήραν πίσω το ηλικιακό όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χασει τους κωδικους που μου δωσε η γραμματεια(1-2 φορες τους χρησημοποιησα αλλα με την μετακομιση χαθηκαν).Τι γινεται σ αυτη την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αιτήσεις για νέο δελτίο ειδικού εισιτηρίου δικαιούνται να υποβάλλουν:

 

α) Οι φοιτητές πλήρους φοίτησης του πρώτου κύκλου σπουδών που δεν είναι ήδη κάτοχοι πτυχίου ΑΕΙ για όσα έτη απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών προσαυξημένα κατά δύο (2) έτη.

 

β) Οι φοιτητές μερικής φοίτησης του πρώτου κύκλου σπουδών που δεν είναι ήδη κάτοχοι πτυχίου ΑΕΙ για διπλάσια έτη από όσα απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών.

 

γ) Οι φοιτητές του δεύτερου κύκλου σπουδών που δεν είναι ήδη κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου για όσα έτη διαρκεί η φοίτησή τους σύμφωνα με το εκάστοτε ενδεικτικό πρόγραμμα δεύτερου κύκλου σπουδών.

 

δ) Οι φοιτητές του τρίτου κύκλου σπουδών που δεν είναι ήδη κάτοχοι διδακτορικού τίτλου για τέσσερα (4) έτη από την ημερομηνία εγγραφής τους.

 

ε) Οι φοιτητές-πολίτες κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τρίτων κρατών, οι οποίοι σπουδάζουν σε ημεδαπό ΑΕΙ στα πλαίσια του προγράμματος κινητικότητας της Ευρωπαϊκής Ένωσης «Erasmus» για όσο χρόνο διαρκεί η φοίτησή τους στο ημεδαπό ΑΕΙ.

 

Η για οποιοδήποτε λόγο διακοπή της φοιτητικής ιδιότητας συνεπάγεται αυτόματα παύση του δικαιώματος κατοχής του δελτίου ειδικού εισιτηρίου, το οποίο στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να επιστρέφεται στη Γραμματεία του οικείου Τμήματος.

 

Και ξαναρωτώ,οι ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ για πόσο το δικαιούνται το ριμάδι;

 

Θα μου πεις γιατί ρωτάς...γιατί με το παλιό καθεστώς το δικαιούμουν για ν+2,τώρα βλέπω ότι οι "μερικής" το δικαιούνται για 2ν!Εγώ εργάζομαι,αλλά δεν μπορώ να μπω στο καθεστώς "μερικής" φοίτησης γιατί αυτός ο διαχωρισμός προβλέπεται μόνο για τους φετινούς εισαχθέντες!Πως την έχουν δει,εμείς τα κορόιδα είμαστε;!

 

Στο Υπουργείο πάντως,μαύρα μεσάνυχτα...όχι εφεδρεία,στους πέντε δρόμους να τους πετάξουν όλους! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Έχεις δίκιο. Και εγώ μέχρι τώρα ήξερα για το ν+2 στα πάσο. Αυτή η αναφορά που γίνεται με έχει μπερδέψει...

 

 

Το είχα γράψει εγώ, γιατί το έγραφε στις προϋποθέσεις που ανέφερε στο site (μέχρι 29 ετών). Αυτό πριν καμιά 10αριά μερες. Τώρα βλέπω κι εγώ ότι δεν γίνεται αναφορά. Ίσως το άλλαξαν στο μεταξύ. Θα δοκιμάσω να κάνω την αίτηση και θα σας πω τι έγινε.

Παίζει να το είχα δει και εγώ στις προϋποθέσεις...

 

Εχω χασει τους κωδικους που μου δωσε η γραμματεια(1-2 φορες τους χρησημοποιησα αλλα με την μετακομιση χαθηκαν).Τι γινεται σ αυτη την περιπτωση?

 

θα πας στην γραμματεία να σου δώσουν νέο κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά τι γίνεται με αυτά τα πάσο?

Το πήρε κανείς το καινούριο?

 

νομίζω μέχρι κάπου αυτές τις μέρες ισχύει το παλιό, αλλά δεν έχω ακούσει να πήρε και κανείς το καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς δεν εχουμε κανει καν εγγραφή στο εξάμηνο. οποτε πασο γιοκ. το παλιο ισχυει μεχρι 31/10.

αν θυμαμαι καλα απ τα στατιστικα στο site του υπουργειου που ειδα, το είχαν πάρει κάπου 20.000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι λογικά αμα μπεις σου λεει τι γινεται. εμενα...

Η αίτησή σας έχει υποβληθεί επιτυχώς και αναμένεται η αξιολόγησή της από τη Γραμματεία του Τμήματός σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είναι έτοιμο σου στέλνουν μήνυμα στο κινητό και email να πας να το παραλάβεις. Εμένα μου στείλανε αλλά γινόταν χαμός στο γερμανο και δεν το πήρα. Πολλοί τα έχουν πάρει πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σε μέγεθος και υλικό ίδιο με την κάρτα του ΑΤΜ , μπροστά έχει την μουτσουνάρα σου , το πανεπιστήμιο και το όνομά σου

απο πίσω έχει εκείνο το σηματάκι που γυαλίζει (αυθεντικό και καλά) , λέει την σχολή σου , εξάμηνο , ΑΕΜ και πόλη .

και ενα barcode ( φακέλωμαααααααα) ( 666 666 666 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι μέχρι τώρα φοιτητικό πάσο μπορούσαν να έχουν και φοιτητές άλλων σχολών πέραν τον ανώτατων εκπαιδευτικών και τεχνικών ιδρυμάτων όπως για παράδειγμα φοιτητές στις ακαδημίες εμπορικού ναυτικού και φοιτητές σε ιδιωτικά ανωτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα.

 

Αυτούς δεν τους βλέπω μέσα στην λίστα που έχει για εγγραφη οποτε τι θα γίνει? θα συνεχίσουν να παίρνουν τα "κλασικά" πάσο από τις γραμματείες τους όπως παλιότερα η δεν θα δικαιούνται πάσο καθόλου?

 

Τέλος ρίξτε μια ματια στο συγκεκριμένο video της σελίδας που δείχνει την όλη διαδικασία http://paso.minedu.gov.gr/Video.aspx

 

(και ναι το περήφανο ελληνικό δημόσιο στηρίζεται στο τζαμπατζίδικο youtube σαν ένας ακόμη ερασιτέχνης vlogger της γειτονιάς :P χρησιμοποιώντας username γερμανικής προέλευσης schatz6546

 

σημείωση: έλεος πιο ερασιτεχνική επίδειξη πρώτη φορα βλέπω δεν μπήκαν στον κόπο ούτε να κάνουν μια δεύτερη ηχογράφηση για να διορθώσουν τα φωνητικά λάθη και σαρδάμ... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...