Προς το περιεχόμενο

WIND Αποσυνδέσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

mchls

1)Oι αποσυνδεσεις σου κοπηκαν διοτι σου ανεβασαν το margin και εχασες ταχυτητα.

2)Ξαναλεω, αυτα για μακρυα καλωδια τηλεφωνου ΜΗΝ τα λες, ειναι αδυνατον βασει φυσικης και μονο

3)Το margin ουσιαστικα ειναι θεμα χαλκου οποτε ναι, εργα οτε μπορουν να το επηρεασουν.

4)Disconnect επιτηδες δε σου κανει κανεις, ξερεις επιχειρηση που να θελει να διωξει πελατες;

Φιλικα παντα

 

1)ΧαΧα...Ωραιος..Απο 14 που κλειδωνα οταν ειχα αποσυνδεσεις, τωρα κλειδωνω στα 16.5 και χωρις αποσυνδεσεις...Ωραιος μαν...

2)Τα λεω και τα φωναζω...Ξερεις δεν ειναι απλα μια γνωμη, ειναι γεγονος ειναι αληθεια...Ασε τις φυσικες...

Ολοι εχουν δικαιωμα να πιστευουν σε μυθους...Και αυτος περι μακρυ rj-11, οχι απλα δεν ισχυει, αλλα ισχυει το αντιστροφο κιολας...Εγω ξερω τα νουμερα που ειδα...

3)Εργα του οτε;;; 5 η ωρα πηρα τηλεφωνο, κινητοποιηθήκε ο ΟΤΕ και στις 7 παρα 20 κοπηκαν ολα μαχαιρι ; ; ; Οτι να 'ναι...

4)Ξερω επιχειρησεις που δεν δινουν δεκαρα...

Φιλικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και εμεις φιλικα μιλαμε παντααα

 

saranti αν εχεις ενα μαπα καλωδιο μηκους 10μετρων δεν ειναι φισιολογικο εξασθενιση του σηματος?Παιζει αρκετα μεγαλω ρολο και ειδικα σε παροχους με χαμηλο σνρ που εξασθενισεις σε τετοια καλωδια [που πολλες φορες αντι για χαλκο εχουν κορδονακια τοσο λεπτα που ειναι :P]ειναι τεραστιες.Το μονο σημειο που διαφωνουμε ειναι αυτο.Δεν ειναι οτι συνεχιζει με καλωδιο ιδιας ποιοτητας με αυτην την λογικη μιλαμε παντα.

Τωρα το οτι του ανεβασαν το σνρ δεν το ειδανα το εγραψε πουθενα πριν...

 

 

 

 

mchls δεν ξερω αλλα,αν θα καταλαβεις τι ειναι το snr μαλλων θα συνιδιτοποιησεις πως το τι κανεις με το ethernet δεν επιραζουν τα στατιστικα της γραμμης σου ...

 

και εγω δεν ειπα οτι φωναξαν τον οτε,ειπα οτι μπορει να ηταν καππως γενικο το προβλημα και να παραπονεθηκαν αλλοι.Ποσο ειναι το σνρ του παροχου σου δεν ξερω.Αλλα απλα αποκλιετε να ειναι 12.Μεγαλυτερο σνρ=πιο σταθερη γραμμη + ομως μικροτερο σιγχρονισμο.Μικροτερο σνρ =πιο ασταθης γραμη + ομως μεγαλυτερο σιγχρονισμο. Οποτε οχι απλως δεν εκαναν τιποτα απλα εκαναν την γνωστη απλη λυση ανεβαζουμε το σνρ....

 

αυτο που ειπαι ο sarantis δηλαδη.Οποτε δεν υπαρχουν ''πολλα'' σημεια διαψευσης. :-D

και παντα φιλικαααα

 

το προβλημα στην γραμμη σου μαλλων ειναι ακομα εκει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

saranti αν εχεις ενα μαπα καλωδιο μηκους 20μετρων δεν ειναι φισιολογικο εξασθενιση του σηματος

αυτο λεω και γω, ισως δεν το διατυπωσα σωστα.

Anyway σταματαω εδω, δεν θα πεισω κανεναν για το τι ειναι σωστο και τι οχι, υπαρχουν πολλες πηγες στο internet για το πως δουλευει η τεχνολογια dsl. Kαλη συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο σημειο που διαφωνουμε ειναι αυτο.

So Cute...

 

 

Τωρα το οτι του ανεβασαν το σνρ δεν το ειδανα το εγραψε πουθενα πριν...

Δεν το γραψα γιατι δεν γνωριζω τι σκ@τ@ καναν τοτε...

 

mchls δεν ξερω αλλα,αν θα καταλαβεις τι ειναι το snr μαλλων θα συνιδιτοποιησεις πως το τι κανεις με το ethernet δεν επιραζουν τα στατιστικα της γραμμης σου...

Δεν ευθυνεται το ethernet που βελτιωθηκε η γραμμη, απλα με μακρυ rj-11 βελτιωθηκε αισθητα...Τρελο ξε-τρελο ετσι εγινε, τι να κανουμε...

 

αυτο που ειπαι ο sarantis δηλαδη.Οποτε δεν υπαρχουν ''πολλα'' σημεια διαψευσης.

Οτι πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok

αφου εισαι του πρακτικου.Παρε τηλ να σου βαλουν το default snr και δες τοτε αν θα κανει δουλεια το μακρι καλωδιο τηλεφωνου η ethernet...

Τα καλωδια δεν επηρεαζουν την σταθεροτητα...Σταθεροτητα ειχα και εχω...Μονο την ταχυτητα της γραμμης επηρεαζουν...

Προ ημερων εκανα μια δοκιμη γιατι μεγαλοι μυθοι ακουγονται περι καλωδιων και καποιοι τους πιστευουν..Damn...

 

-2 συνθεσεις:

Συνθεση Α: μακρυ rj-11 και κοντο rj-45...

Συνθεση Β: μακρυ rj-45 και κοντο rj-11...

 

-Τα αποτελεσμα:

 

Συνθεση Α: Κλειδωμα 16mpbs/ SNR 10db / Εξασθενηση Γραμμης 28

Συνθεση Β: Κλειδωμα 9mbps/ SNR 8db / Εξασθενηση Γραμμης 26

 

-Συμπερασματα:

Φυσικο να εχω μικροτερη εξασθενηση γραμμης με την συνθεση Β...

Αφυσικο και αξιο καταρηψης μυθου ομως, με λιγοτερα mbps η συνθεση Β, να πιανει χαμηλοτερο SNR απο την συνθεση Α...

[καταρηψη μυθου περι κοντων τηλεφωνικων καλωδιων].

 

Ο Sarandis μου ειπε ''mchls Οι αποσυνδεσεις σου κοπηκαν διοτι σου ανεβασαν το margin και εχασες ταχυτητα''

Και απαντησα πως ''Απο 14mbps που κλειδωνα οταν ειχα αποσυνδεσεις, τωρα κλειδωνω στα 16.5 και χωρις αποσυνδεσεις''

[καταρηψη μυθου περι αυξησης margin και μειωσης ταχυτητας].

 

Ετσι εχουν τα πραγματα...

Τωρα αν η θεωρια σας λεει αλλα, εγω παρεθεσα την πραξη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update:

 

Ηρθε ο τεχνικος, εκανε αναβαθμιση στο ρουτερ χθες.... Ε σημερα παλι απο το γειτονα μπενω. Αυριο με το καλο αλλαζω κλειδωμα να δω αν ειναι απο κει το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτο σε wpa σκετο και αλλαξε το mode σε b&g. Μπορεις να δοκιμασεις και διαφορετικο καναλι. Ο τεχνικος τι σου ειπε ακριβως, γεια σας, ηρθα να αναβαθμισω το router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλωδια δεν επηρεαζουν την σταθεροτητα...Σταθεροτητα ειχα και εχω...Μονο την ταχυτητα της γραμμης επηρεαζουν...

Προ ημερων εκανα μια δοκιμη γιατι μεγαλοι μυθοι ακουγονται περι καλωδιων και καποιοι τους πιστευουν..Damn...

 

-2 συνθεσεις:

Συνθεση Α: μακρυ rj-11 και κοντο rj-45...

Συνθεση Β: μακρυ rj-45 και κοντο rj-11...

 

-Τα αποτελεσμα:

 

Συνθεση Α: Κλειδωμα 16mpbs/ SNR 10db / Εξασθενηση Γραμμης 28

Συνθεση Β: Κλειδωμα 9mbps/ SNR 8db / Εξασθενηση Γραμμης 26

 

-Συμπερασματα:

Φυσικο να εχω μικροτερη εξασθενηση γραμμης με την συνθεση Β...

Αφυσικο και αξιο καταρηψης μυθου ομως, με λιγοτερα mbps η συνθεση Β, να πιανει χαμηλοτερο SNR απο την συνθεση Α...

[καταρηψη μυθου περι κοντων τηλεφωνικων καλωδιων].

 

Ο Sarandis μου ειπε ''mchls Οι αποσυνδεσεις σου κοπηκαν διοτι σου ανεβασαν το margin και εχασες ταχυτητα''

Και απαντησα πως ''Απο 14mbps που κλειδωνα οταν ειχα αποσυνδεσεις, τωρα κλειδωνω στα 16.5 και χωρις αποσυνδεσεις''

[καταρηψη μυθου περι αυξησης margin και μειωσης ταχυτητας].

 

Ετσι εχουν τα πραγματα...

Τωρα αν η θεωρια σας λεει αλλα, εγω παρεθεσα την πραξη μου...

ψαξε στο google να δεις τι ειναι το snr margin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ψαξε στο google να δεις τι ειναι το snr margin

Λοιπον απο οσο ειδα, οντως υπαρχουν καποιοι ''κανονες'' περι SNR και καλωδιων οπως ανεφερες και εσυ και ο Σαραντης...

Δεν αμφισβητω τους ''κανονες'' ή εσας, απλως παραθετω τις πραξεις που εκανα και τα αποτελεσμα τους, και ειναι εντελως αντιθετα απο αυτα που λετε [δεν ειναι κραξιμο, it's a fact]...

Οσο τρελα και αφυσικα να φαινονται, οσο και αν σπανε τους νομους της φυσικης, αυτα ειναι τι να κανουμε τωρα δηλαδη...

Θα το γ@μησουμε και αλλο το θεμα του παιδιου;;; Ελεος...

 

Δεν ειναι ποιος πειθει ποιον και ποιος εχει δικιο...

Δεν παω κοντρα, δεν ειναι μαχη για το ποιος ψευδεται...

Σου ειπα τρελο-ξετρελο, αφυσικο, μουρλο, αυτα που αναφερα εγιναν με αποδειξεις και νουμερα...

Τωρα αν παει κοντρα στους νομους της φυσικης ή στα λεγομενα 19392 χρηστων σου φαινομαι για τυπος που δινει δεκαρα;;;

 

Και που 'σαι;;; Αν νοιωθεις αμφισβητηση, βαλτα με την κωλογραμμη μου...Αυτη σας διαψευδει στεγνα, και οχι εγω...

Επεξ/σία από mchls
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτο σε wpa σκετο και αλλαξε το mode σε b&g. Μπορεις να δοκιμασεις και διαφορετικο καναλι. Ο τεχνικος τι σου ειπε ακριβως, γεια σας, ηρθα να αναβαθμισω το router;

 

Και αναβαθμιση εγινε και το αποτελεσμα ιδιο

 

Οποτε το αλλαξα σε wpa σκετο... Μια απο τα ιδια

 

Το αλλαζω σε wep και δεν ειχα ξανα αποσυνδεσεις.... Ολα οκ

 

Το μονο που δεν ειναι οκ ειναι η ασφαλεια με το wep

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πώ κι εγώ την γνώμη μου...λοιπόν, είχα HOL/Netfaster IAD router εδώ και 3 χρόνια...οι αποσυνδέσεις έδιναν κι έπαιρναν...άνοιξα την τηλ. πρίζα κι έξυσα τα χάλκινα καλώδια που είχαν μαυρίσει απο την υγρασία, αυτά που ξεβιδώνουμε, μπλέ και κόκκινο συνήθως. απο τότε δεν είχα ποτέ αποσυνδέσεις...εδώ κι 1.5 χρόνο περίπου είμαι στην WIND/TELLAS/Gennex router τότε και η ταχύτητα μου μειώθηκε στο 60%...τελικά αποδείχθηκε οτι το router αυτό έφταιγε για την κακή ταχύτητα, αφού έβαλα ξανά το router της HOL κι όλα οκ!! Τώρα έχω άλλο θέμα, εδώ και 2 μέρες λίγο πριν τις 2 τα ξημερώματα αποσυνδέεται κι έρχεται πάλι την άλλη μέρα αργά το πρωί!!! Ξέρουμε κάτι γιαυτό? υπάρχει κάποια ανακοίνωση? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...