Προς το περιεχόμενο

Computer Hardware Store στη Βουλγαρία


Dimitris362

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1)Δεν είναι έξι ώρες το Θεσσαλονίκη Σαντάτσκι (που είναι και το κοντινότερο μέρος για ψώνια) πήγαινε-έλα ;

πλάκα με κάνεις ;

2)Αν έχεις όμως 2 χιλιάρικα για ψώνια και πας στη Βουλγαρία να τα σκορπίσεις, προφανώς δε σου λείπουν .. Νομίζω ;

Αλλά ποιος την έχασε τη λογική για να τη βρουν οι έλληνες..

 

1)Θεσσαλονίκη-Sofia μπορεί,Θεσσαλονίκη-Sandanski με τίποτα...

2)Αυτό είναι της ίδιας λογικής με το "όποιος έχει αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού είναι πλούσιος και φοροφυγάς"; :rolleyes:

Ο άλλος μπορεί να τα μαζεύει όλο το χρόνο για να πάει ΜΙΑ φορά και να πάρει ότι χρειάζεται (ρούχα,ηλεκτρικές συσκευές κ.λπ.) για να κάνει οικονομία,τι πάει να πει αυτό;

Κι ακόμη κι αν "δεν του λείπουν",αυτό σημαίνει ότι τα έχει για πέταμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wrong economic system is wrong.

 

Ολοι θα κοιταξουν τον εαυτο τους γιατι πολυ απλα δεν κοιταει κανεις για αυτους, οταν δε σε υποστηριζει το κρατος, θα κοιταξεις να καταναλωσεις προιον της χωρας σου για να το υποστηριξεις εσυ?

 

Αν δεν υποστηριχτει μια αλλαγη νοοτροπιας απο το κρατος ειναι σχεδον αδυνατο να αποφασισει ο καθενας μας να στερηθει για να βοηθησει, ειδικα οταν βλεπουμε οτι και αυτα που δινουμε μεχρι τωρα δεν εκμεταλευονται σωστα.

 

Εγω αυτη τη στιγμη πχ. αν θα χρειαζομουν pc για να κανω τη δουλεια μου(σχεδιαστης) και ειμαι low on budget γιατι μολις μου εχουν ζητησει και κεφαλικο και ειμαι απληρωτος θα το περνα οπου ηταν φθηνοτερο σε σχεση βεβαια και με την υποστηριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι όσοι έχουν αυτές τις απόψεις δεν έχουν ασχοληθεί ΠΟΤΕ με οποιαδήποτε εμπορική δραστηριότητα.

Ναι υπάρχουν και απατεώνες όπως παντού άλλωστε.

Όπως είπε και ο Xdanger ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα μάγκες.

Ελεύθερη αγορά έχουμε. Οποιοσδήποτε μπορεί να βγει και να πουλήσει σε τιμές amazon στην Ελλάδα. Ο δρόμος της κονόμας είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω κανενας εδω να αφησε να εννοηθεί οτι θα εκανε τη δουλεια καλύτερα απο καποιον που την κανει ηδη, ασχετο εαν θα μπορουσε καλιστα να συμβει σε πολλες περιπτώσεις. Ειδαμε τις τιμες, ειδαμε την εξυπηρέτηση, ειδαμε και την αξιοπιστία και ειπαμε την αποψη μας. Ουτε μη το περνεις απ αυτον παρτο απ τον αλλον, πουλα το ετσι πουλα το αλλιώς ειπε κανεις. παρτο απο που θες, αμα θες βαλτο και φωτια και καψτο το μαγαζι σου κανεις δεν θα νιαστει εδω μεσα.Αλλα σε τεχνολογικο φορουμ εισαι, αρα θα δεις κοσμο να σχολιαζει να βαθμολογει και να προτείνει οτι ειναι καλυτερο κατα τη δικη του αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα φίλε μου δε με απασχολεί άμεσα το ζήτημα. Με απασχολεί έμμεσα λαμβάνοντας υπόψιν ότι αν δεν έχει το boss δουλειά τώρα δε θα έχω και εγώ αύριο. Δικό μου μαγαζί δεν έχω.

Κανείς δεν είπε πως στην Ελλάδα είναι φθηνότερα τα καταστήματα από αλλού.

Για το γεγονός αυτό όμως δεν ευθύνεται στο μεγαλύτερο μέρος ο Έλληνας έμπορος. Τα παράπονα σου στις κατασκευάστριες εταιρίες που με τις μονοπωλιακές τακτικές που ακολουθούν διαλέγουν ποιους να τους βγάζουν κλέφτες και ποιους τίμιους.

Η εξυπηρέτηση είναι απόρροια του ότι τα καταστήματα δεν έχουν δουλειά και ένα κέρδος Α που θα τους δώσει τη δυνατότητα να δουλέψουν σωστά όπως λες. Εκεί που ένα μαγαζί χρειάζεται 3 υπαλλήλους να δουλέψει σωστά έχει 2 ή έναν.

Η αξιοπιστία είναι θέμα εργοδότη στο μεγαλύτερο μέρος που συνδέεται όμως ως ένα βαθμό και με την επάρκεια προσωπικού.

Πως είναι δυνατόν να απαιτείς από το πλαίσιο να πουλάει ίδια τιμή με το amazon όταν οι ίδιες εταιρίες πουλάνε άλλη τιμή στον έναν και άλλη τιμή στον άλλο συν δεκάδες ακόμη λόγους. Σου βάζω το πλαίσιο που έχει μια Α δυναμική. Σκέψου τώρα τον μικρομεσαίο.

Κράζεις προς λάθος κατεύθυνση. Απλά αυτό λέω.

Σου ξαναπροτείνω και εγώ όμως αφού νομίζεις ότι οι έμποροι οικονομάν στις πλάτες σου άδικα να ανοίξεις ένα μαγαζί εσύ που δεν είσαι κλέφτης όπως οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι όσοι έχουν αυτές τις απόψεις δεν έχουν ασχοληθεί ΠΟΤΕ με οποιαδήποτε εμπορική δραστηριότητα.

Ναι υπάρχουν και απατεώνες όπως παντού άλλωστε.

Όπως είπε και ο Xdanger ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα μάγκες.

Ελεύθερη αγορά έχουμε. Οποιοσδήποτε μπορεί να βγει και να πουλήσει σε τιμές amazon στην Ελλάδα. Ο δρόμος της κονόμας είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα.

το eshop ετσι δεν ειχε ξεκινησει?

καλες τιμες,αποστολες μεσω ελτα,και καλο support.

βεβαια μετα το ανελαβε καποιος ελληνας τρομερος επιχειρηματιας και ειδες πως κατεληξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέληξε γιατί έπρεπε να ανταγωνιστεί το αντίστοιχο eshop της Αγγλίας ή της Αμερικής αγοράζοντας πιο ακριβά από τους ανταγωνιστές του.

Εκτός αν νομίζεις ότι η intel πουλάει ίδια τιμή στο ελληνικό e-shop και το αντίστοιχο αμερικάνικο.

Στην επιχείρηση που δουλεύω έχω δει να αγοράζει το boss προϊόν από το ίδιο το εργοστάσιο απευθείας και στο ebay ακόμη και τώρα το πουλάνε πιο φθηνά από τη τιμή αγοράς.

Σε mail το οποίο έστειλα εγώ στο εργοστάσιο η απάντηση ήταν ότι η εν λόγο εταιρία στο ebay είναι από τους καλύτερους πελάτες της και παίρνει ειδικά πακέτα εκπτώσεων. Να μην τα πολυλογώ οι ποσότητες που ζητούσαν για να πάρουμε και εμείς την έκπτωση αυτή στην Ελλάδα θα πουλιόντουσαν σε καμιά 30 χρόνια και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Έλληνες ανακαλύψαμε το internet, οι μαγαζάτορες θα πρέπει να ανακαλύψουν τις ανταγωνιστικές τιμές.

 

Που να τις ανακαλύψουν; Δες και το ποστ του apd453, ακριβώς πάνω απ'το δικό σου. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει σε προϊόντα τεχνολογίας, αλλά σε άλλα ισχύει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως καταναλωτής δεν με ενδιαφέρει τι πως και γιατί. Κοιτάω απλώς τις τιμές και αγοράζω. Το πως θα γίνουν ανταγωνιστικοί είναι δική τους δουλειά. Αν δεν μπορούν.......στο καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι ο προμηθευτης. Αυτος πουλαει, αυτος κολλαει τις τιμες, αυτος κοβει και ραβει με λιγα λογια. Βεβαια ενα Χ ποσοτο φταιξιματος παει και στον μαγαζατορα και ειδικα σε τεχνολογικα προιοντα οι τιμες ειναι μερα με τη νυχτα απο καταστημα σε καταστημα. Δεν ειναι φαγητο που μπορεις να το ριξεις στην ποιοτητα, σερβις, ωρες λειτουργιας καταστηματος για να δικαιολογησεις τα -παντα- για τις οποιες τιμες.

 

Σε μια GTX 560 ti (πχ Super Gibabyte Xtreme) πως δικαιολογεις την διαφορα τιμης απο το ενα καταστημα που την εχει 200 και το αλλο 250? O καταναλωτης στην ουσια δεν εχει επιλογη στο θεμα. Θα παει εκει που το βρισκει φθηνοτερα ή το εν λογο καταστημα διαθετει και μπονους αν αγορασεις απο αυτους. Παραδειγμα παλια το πλαισιο εκανε ανταλλαγες hardware μονο και μονο επειδη κατι δεν αρεσε στον πελατη. Πλεον αυτο δεν ισχυει, αλλαζει μονο ελατωματικο προιον οποτε λοιπον ποια τα "extra" για να παω σε πλαισιο? Η ιδια λογικη ισχυει για παντου και για ολα τα στανταρ προιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως καταναλωτής δεν με ενδιαφέρει τι πως και γιατί. Κοιτάω απλώς τις τιμές και αγοράζω. Το πως θα γίνουν ανταγωνιστικοί είναι δική τους δουλειά. Αν δεν μπορούν.......στο καλό.

 

E, να φύγουν όλοι, να καταργηθεί ο τομέας των πωλήσεων σαν έννοια στην ελλάδα, να δούμε που θα μας βγάλει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορεις απο τη μια να ζητας καπιταλισμο και ελευθερη αγορα και απο την αλλη να βαζεις ορια οταν δε σε παιρνει.

η ολα η τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...