Προς το περιεχόμενο

Computer Hardware Store στη Βουλγαρία


Dimitris362

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

E, να φύγουν όλοι, να καταργηθεί ο τομέας των πωλήσεων σαν έννοια στην ελλάδα, να δούμε που θα μας βγάλει

 

Προσπαθώ να είμαι ορθολογικός καταναλωτής απλά. Όταν το ίδιο προϊόν κοστίζει στον Α x και στον Β 2x έχω καθήκον απέναντι στην τσέπη μου να αγοράσω από τον Α. Απλά τα πράγματα.

 

Ναι είναι ακριβά τα ενοίκια,ναι ο ΦΠΑ αντιστοιχεί στο 1/4 της αξίας αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει ούτε να πλουτίσω τους ιδιοκτήτες, ούτε να τα σκάσω σε ενα κράτος που δεν θα μου επιστρέψει την δαπάνη των φόρων μου με μορφή παροχών.

 

Σωστά θα μου πεις πως έτσι δουλειά δεν κάνουμε, απόλυτα κατανοητό αλλά τα μπικικινια πλέον είναι πολύτιμα και δεν χαρίζονται.

 

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οταν το πλαισιο πουλουσε σκληρους δισκους για καινούριους, και ο κοσμος εβρισκε μεσα αρχεια αλλων χρηστων, ηταν καθαρο παραδειγμα χτυπήματος του μεγαλοκαρχαρία Amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τις τιμές είναι και η υποστήριξη που είναι για κλάματα,η Amazon δίνει καινούργιο Kindle εάν το παλιό πάθει κάτι για αντικατάσταση σε λίγες μέρες(στην Αμερική αυθημερόν)και εδώ υπήρχαν άτομα που τρέχανε κάνα μήνα για να αλλάξουν χτυπημένα εξαρτήματα από το Πλαίσιο και το e-shop.Όλα μέσα στην εγγύηση για τα ελαττωματικά εξαρτήματα που υποχρεούνται από τον νόμο να τα αλλάξουν κατευθείαν.

 

Μετά είναι και το service που είναι πανάκριβο και άθλιο στην εξυπηρέτηση.

 

Επίσης όποιος έχει πάει Πλαίσιο στην Θεσ/νικη θα δει την ποιότητα και την επάρκεια των υπαλλήλων,ρώτησα κάτι για ένα mp-3 την τελευταία φορά που αγόρασα κάτι και δεν ήξερε τίποτα ο τύπος και είχε ένα βλέμμα σαν να τον σκότωσα την μάνα.Η 3η περίπτωση στην αλυσίδα πλαίσιο που μου συμβαίνει.

Τα ίδια και χειρότερα σε επαρχιακά καταστήματα που ο ιδιοκτήτης βαριόταν να σηκωθεί από την καρέκλα!Άλλος σε διαφορετικό μαγαζί στην επαρχία δεν είχε ιδέα για του τι έλεγα και προσπαθούσε να μου πουλήσει άλλο αντί άλλου.

 

Δηλαδή θέλουν και να πληρώνουμε περισσότερα(που λες εντάξει ΙΣΩΣ έχουν κάποιο δίκιο λόγω φόρων)αλλά όλοι έχουμε ζήσει ή έχουμε ακούσει για το πως οι ελληνικές αλυσίδες ηλεκτρονικών(για να μην μιλήσω για τους "τίμιους μεροκαματιάρηδες" τοπικούς) αντιμετωπίζουν τους πελάτες πριν και μετά την πώληση.

 

Όπως είπε ο φίλος ποιο πάνω: ελληνικά καταστήματα; λυπάμαι αλλά ποτέ ξανά ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σας το χαλάσω, αλλά η συζήτηση γίνεται επί της ουσίας για το Ελλάδα vs Βουλγαρία. Αν πιστεύετε ότι θα βρείτε καλύτερο service και after sales στη Βουλγαρία να το συζητήσουμε, αλλά η σύγκριση με τον κολοσσό Amazon είναι λίγο άκυρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σας το χαλάσω, αλλά η συζήτηση γίνεται επί της ουσίας για το Ελλάδα vs Βουλγαρία. Αν πιστεύετε ότι θα βρείτε καλύτερο service και after sales στη Βουλγαρία να το συζητήσουμε, αλλά η σύγκριση με τον κολοσσό Amazon είναι λίγο άκυρη.

Εδώ και τρεις σελίδες είναι ελληνικά vs ξένα γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ από έξω αγοράζω ρε παιδιά αφού είναι φθηνότερα. Ξέρω όμως ότι αυτό με επηρεάζει έμμεσα γιατί θα μείνω χωρίς δουλειά. Όπως Π.Χ. θα μείνουν άνεργοι 3 φίλοι μου που δουλεύουν στο media markt ή στο saturn που τη κάνει από Ελλάδα (οι συγκεκριμένες δεν είναι Ελληνικές αλλά όλα αλυσίδα είναι).

Απλά προσπαθώ να εξηγήσω τους λόγους για τους οποίους έξω είναι φθηνότερα. Και ο λόγος δεν είναι ότι ο Έλληνας έμπορος είναι κλέφτης αλλά ότι απλά η Ελληνική αγορά είναι μια τρίχα από @@@ σε σχέση με την αγορά που απευθύνεται το κάθε amazon.

Φθηνοί και ακριβοί υπάρχουν παντού. Όποιος έχει πάει εξωτερικό θα έχει δει τιμές πάρα πολύ ακριβές στη τοπική αγορά της κάθε χώρας. Μιλάμε για τα φυσικά καταστήματα και όχι ιντερνετικά.

Θα μου πεις και γιατί μια Ελληνική εταιρία δε κάνει ένα ιντερνετικό κατάστημα για να πουλάει αυτή στην Αγγλία, Γερμανία κλπ.

α) ένα κατάστημα έστω και αν είναι ιντερνετικό στηρίζεται στις πωλήσεις εντός της χώρας που εδρεύει.

β) οι αντιπροσωπίες πουλάνε φθηνότερα σε μεγάλες χώρες λόγο μεγαλύτερης κατανάλωσης.

γ) ας πάει κάποιος να ρωτήσει τις τιμές στις πολυεθνικές κούριερ για αποστολές στο εξωτερικό και θα διαπιστώσει πως η τιμή από Ελλάδα προς Γερμανία ενός δέματος Χ κιλών έχει Π.Χ. 50ευρά και το ίδιο ακριβώς δέμα από Γερμανία προς Ελλάδα έχει 25ευρά. Ο λόγος? Η ΤΝΤ στη Γερμανία έχει Π.Χ. 1μύριο αποστολές το μήνα ενώ στην Ελλάδα έχει 100χιλιάδες αποστολές το μήνα. Και σου λέει η ΤΝΤ: κάνε αποστολές για να σου χαμηλώσω τη τιμή. Πως θα κάνω αποστολές ρε φίλε όταν εξ αρχής αγοράζω ακριβότερα, όταν εξ αρχής έχω ακριβότερα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού όλος ο κόσμος είναι πρόβατα, δηλαδή επειδή κυκλοφορεί η πιπίλα ότι οι Έλληνες είναι λαμόγια και τεμπέληδες και οι ξένοι τίμιοι και εργατικοί, ε αυτό πρέπει να λέμε όλοι.

 

Δεν είπε κανείς να μην αγοράζει από εξωτερικό όταν η τιμή είναι σημαντικά μειωμένη, αλλά όταν κερδίζεις 2-3€ ή πας απευθείας να αγοράσεις από το εξωτερικό χωρίς να κάνεις μια έρευνα αγοράς πρώτα να δεις που υπάρχει το ποιο φθηνό, ε τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν έχουν ασχοληθεί ΠΟΤΕ με εμπόριο και δε ξέρουν τι παίζει.

Αφού δε ξέρεις μην λες τον άλλο κλέφτη έτσι αβίαστα. Πες τον απλά ακριβότερο.

Το ότι τα Ελληνικά μαγαζιά πεθαίνουν και θα μείνουν κάποιες χιλιάδες άνθρωποι άνεργοι και φέτος δε το λέω για να αγοράσει κανείς από Ελλάδα. Απλά αυτή είναι η αλήθεια.

Το ότι οι περισσότεροι λίγο ή πολύ εξαρτιόμαστε επαγγελματικά από τις μικρομεσαίες και μεγάλες εμπορικές επιχειρήσεις είναι επίσης αλήθεια.

Αρέσει δεν αρέσει αυτό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν είπε κανείς να μην αγοράζει από εξωτερικό όταν η τιμή είναι σημαντικά μειωμένη, αλλά όταν κερδίζεις 2-3€ ή πας απευθείας να αγοράσεις από το εξωτερικό χωρίς να κάνεις μια έρευνα αγοράς πρώτα να δεις που υπάρχει το ποιο φθηνό, ε τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.

 

αυτο που λες ειναι σιγουρα λαθος γιατι πλεον οι περισσότεροι που γνωριζουν απο τεχνολογια και ψωνιζουν τακτικα (οπως οι περισσότεροι εδω μεσα) αγοραζουν μεσω ιντερνετ. Και ειμαι 100% σιγουρος πως το 99% αυτων πρωτα θα κοιταξουν στο skroutz και μετα θα πανε στα amazon και τα ebay οποτε ερευνα αγορας κανουν. Τωρα αν εσυ θες να παρω τους δρομους για 10 ευρω καλυτερη τιμη αυτο που λες ειναι ασυμφορο λογο χρονου και χρηματος φυσικα(βενζινες εισητηρια κτλ). Αρα ερευνα αγορας γινετε και ευκολα σημερα με το skroutz και γενικα με το ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...