Προς το περιεχόμενο

Θερμοπομπομποι ποσο ρευμα καιει


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To thread έχει τίτλο Θερμοπομποί και πόσο ρεύμα καίει, άρα είμαι on topic...

 

Είναι στην Κύπρο και παραθέτεις τις χρεώσεις της ΔΕΗ.

Το off-topic ήταν δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο αγωγός που λές είναι απλώς κουβέντες.

 

Το ρεύμα στη Κύπρο δεν πέφτει.

 

Όπως και να έχει, το θεμοπομπό τον επέστρεψα.

 

Πήρα ένα αερόθερμο να χτυπά επάνω μας όταν βγαίνουμε από το μπάνιο.

 

Μόνο το κλιματιστικό συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο αγωγός που λές είναι απλώς κουβέντες.

 

Το ρεύμα στη Κύπρο δεν πέφτει.

 

Όπως και να έχει, το θεμοπομπό τον επέστρεψα.

 

Πήρα ένα αερόθερμο να χτυπά επάνω μας όταν βγαίνουμε από το μπάνιο.

 

Μόνο το κλιματιστικό συμφέρει.

 

Κάνεις λάθος, έχει ήδη υπογραφή συμφωνία...

 

http://www.energypress.gr/news/Sta-4-7-dis.-eyrw-to-kostos-toy-agwgoy-Israhl-Kyproy-Elladas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γειά σας Έλληνες.

 

Έτσι και εγώ λόγω κρίσης ψάχτηκα για εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης.

Έβαλα aircodition…500 γιούρια μαζί με περαστικά….για το καλοκαίρι καλό για-το-χειμώνα βράστα .. συνέχεια πρέπει να καίει μου βολίζει το κεφάλι η ζέστη του ‘’ψεύτικη’’ οικονομικό σε ρεύμα αλλά… θόρυβος και ζαλούρα και ξερή ατμόσφαιρα… και στα 0 και κάτω κρύα ανίκανο να ζεστάνει…

Πήρα κεραμικό αερόθερμο λοιπόν για να έχω σίγουρη ζέστη όσο κρύο και να έχει έξω . πράγματι πολύ καλό  γρήγορη δυνατή ζέστη και σε συνδυασμό με το αρκουδέρ όλα καλά….αλλά δεν μπορείς να το αφήνεις να καίει όλο το βράδυ δεν έχει και θερμοστάτη και καίει συνέχεια τα έντερα του και μόλις το κλείσεις….κρύοοοο.

Οπότε μετά από μπόλικο ψάξιμο πήρα και θερμοπομπό ατλαντικ αν και πιστεύω πως άσχετα με την μάρκα όλοι οι θερμοπομποί με επίστρωση αλουμινίου και ηλεκτρονικό θερμοστάτη θα σας φτιάξουν την μέρα η καλύτερα τον χειμώνα!

 

Νοικιάζω παλιό σπίτι με χάλια μόνωση… και έβαλα στο σαλόνι 20 τμ τον θερμοπομπό 2000 watt στους 20 βαθμούς με κλειστές όλες τις ενδιάμεσες πόρτες και κοιμάμαι στον καναπέ –κρεβάτι του σαλονιού! Δεν τον κλείνω ποτέ γυρνάω από δουλειά  σαλόνι ζεστό …. Ξυπνάω το πρωί σαλόνι ζεστό! Έχω συνέχεια 21 βαθμούς χωρίς θόρυβο ούτε καμένη ατμόσφαιρα – ξερή με μια πολύ γλυκιά ζέστη σαν του καλοριφέρ! Ο ηλεκτρονικός θερμοστάτης ανοιγοκλείνει αυτόματα χωρίς να κάνω εγώ κάτι κάνοντας οικονομία καθώς καίει περίπου 9-10 ώρες στο 24ορο!

Προσοχή στα βατ και την μόνωση του δωματίου ώστε να αγοράσετε τον κατάλληλο για τον χώρο σας και πάντα τον βάζετε μπροστά σε μπαλκονόπορτα η παράθυρο για την καλύτερη θέρμανση του χώρου σας!

Έπειτα και τον εκκαθαριστικό λογαριασμό είδα πως καίει 50 ευρώ τον μήνα μόνο και το κόλπο είναι να μην τον κλείνεις ποτέ καθώς με το άνοιξε κλείσε συνέχεια προσπαθεί να ζεστάνει ένα κρύο δωμάτιο από την αρχή οπότε καίει συνεχεία.

50 ευρώ για συνέχεια ένα ζεστό δωμάτιο θεωρώ πως είναι καλά… τώρα για ολόκληρο σπίτι βάλε ένα πενηντάρικο για κάθε δωμάτιο περίπου και δες εσύ τι συμφέρει να κάψεις …πάντως αντί πετρελαίου στο θέμα ποιότητας θέρμανσης είναι το καλύτερο σε σχέση και αρκουδέρ και αερόθερμα.

Εχω και το αερόθερμο για το μπάνιο και είμαι κομπλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Καλησπερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ  :-D ...μετα απο οσα διαβασα εδω μεσα αγορασα τον θερμοπομπο  Atlantic Odyssee 2000W... υπαρχει ακομα ενας θερμοπομπος 2000W οχι atlantic (μαλλον μαρκα μ εκαψες :eek: αλλα τον εχουμε 3-4χρονια ευτυχως με θερμοστατη).....μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενη απο την αποδοση του Atlantic...διαμερισμα 30ετων- καθολου μονωση και μου καλυπτει 30 τετραγωνικα ( σαλονι μακροστενο και χωλ )...σε 10-15 λεπτα πιανει θερμοκρασια 20 και μετα αναβοσβηνει...οπως ολοι λοιπον ετσι κι εγω αναρωτιεμαι ποσο καιει...τι λογαριασμο θα εχω...(αν δεν παθω εγκεφαλικο τυχερη θα ειμαι  :wacko: )...θα σας πω μεχρι στιγμης τι εχω κανει αν ειμαι λαθος σε κατι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι με διορθωνεται    ...ΛΟΙΠΟΝ...1μερα κατεβηκα και πηρα την τελευταια ενδειξη του ρολογιου και μετα το αναψα για 3 ωρες...θερμοκρασια 19 και αναβοσβηνε...ζεστη ικανοποιητικη...αναβε ΚΑΙ ο αλλος θερμοπομπος επισης...( ενδειξη ρολογιου πριν την χρηση 77298 στης 2:30 η ωρα (μεσημερι)...στης 10:52  ενδειξη 77311...ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ οτι ηταν αναμμενος και ο αλλος θερμοπομπος ...επισης και ο υπολογιστης αναμμενος απο την πρωτη ενδειξη...ας υπολογισουμε λοιπον  77298-77311=13kw σωστα ?? εμενα μου φανηκε λιγο υπερβολικο η κανω λαθος ?? να σας πω οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε μου με λογαριασμο της δεη γιατι δεν καταλαβαινα και πολλα πραγματα μονο το ποσο κοιταω και ΠΛΗΡΩΝΩ...τωρα αρχισα να το ψαχνω....2μερα ενδειξη 77323 στης 19:00 ....δεν θελω να σας κουρασω με της ενδειξεις λιγο πολυ καταλαβατε τι εκανα......θελω να μου πειτε ειναι λογικες οι ενδειξεις με 2 θερμοπομπους των 2000W ο καθενας??...επισης η δεη εχει καποιες χρεωσεις με βαση της κιλοβατωρες που καιμε π.χ απο 800kw-1500kw...απο 1500kw-2000kw και παει λεγοντας...εγω ειμαι σιγουρη οτι θα ξεπερασω της 1500kw οποτε οι χρεωσεις μου θα ειναι αναλογες σωστα ??...γιατι το λεω αυτο ??...ηδη απο την τελευταια μετρηση που εκαναν απο την ΔΕΔΔΗΕ στης 4/11/2014 μεχρι τωρα εχω καψει 500kw και εχω αλλους 2 μηνες μπροστα μου για να κλεισω τετραμηνο  OMGGGG  :shock: ...με εναν υπολογισμο που εκανα για της 1500kw-2000kw δειτε τι θα πληρωσω στην δεη και για τους 2 θερμοπομπους αν τους καιω 12ωρες συνολο....η χρεωση σ αυτην την κλιμακα καταναλωσης ειναι υψηλη  1kw ειναι 0,09460...

                                

                                 4000w χ 1kw χ 0,09460 =0,37 λεπτα την ωρα

                                 0,37 χ 12ωρες =4,44ευρω την ημερα

                                 4,44 χ 30μερες = 133,2ευρω το μηνα

                                 133,2 χ 2μηνες = 266,4 το διμηνο

                                  266,4 χ 2μηνες = 532,8 το τετραμηνο..... (πιο αναλυτικα...πεθαινεις  :-D )...

 

συν της χρεωσεις της δεη κοντα στα 50ευρω...δεν παιρνω και ορκο για το πενηνταρικο μπορει και παραπανω  ....παιδια αν ειμαι λαθος στον υπολογισμο διορθωστε με  :-( ζαλιστηκα.....σας ευχαριστω για τον χρονο σας  :-) 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πληρωσεις πολλα μη το ψαχνεις. Με 2 θερμοπομπους ειναι σαν να αναβεις το φουρνο (4kw) της κουζινας ολη μερα. Αμα προσθεσεις και τις ρυθμιζομενες & λοιπες χρεωσεις που χρεωνονται αναλογικα με την καταναλωση, το φπα, τη νεριτ και τα δημοτικα τελη, το χρεωστικο του λογαριασμου σου θα παει στα ουρανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ  :-D ...μετα απο οσα διαβασα εδω μεσα αγορασα τον θερμοπομπο  Atlantic Odyssee 2000W... υπαρχει ακομα ενας θερμοπομπος 2000W οχι atlantic (μαλλον μαρκα μ εκαψες :eek: αλλα τον εχουμε 3-4χρονια ευτυχως με θερμοστατη).....μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενη απο την αποδοση του Atlantic...διαμερισμα 30ετων- καθολου μονωση και μου καλυπτει 30 τετραγωνικα ( σαλονι μακροστενο και χωλ )...σε 10-15 λεπτα πιανει θερμοκρασια 20 και μετα αναβοσβηνει...οπως ολοι λοιπον ετσι κι εγω αναρωτιεμαι ποσο καιει...τι λογαριασμο θα εχω...(αν δεν παθω εγκεφαλικο τυχερη θα ειμαι  :wacko: )...θα σας πω μεχρι στιγμης τι εχω κανει αν ειμαι λαθος σε κατι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι με διορθωνεται    ...ΛΟΙΠΟΝ...1μερα κατεβηκα και πηρα την τελευταια ενδειξη του ρολογιου και μετα το αναψα για 3 ωρες...θερμοκρασια 19 και αναβοσβηνε...ζεστη ικανοποιητικη...αναβε ΚΑΙ ο αλλος θερμοπομπος επισης...( ενδειξη ρολογιου πριν την χρηση 77298 στης 2:30 η ωρα (μεσημερι)...στης 10:52  ενδειξη 77311...ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ οτι ηταν αναμμενος και ο αλλος θερμοπομπος ...επισης και ο υπολογιστης αναμμενος απο την πρωτη ενδειξη...ας υπολογισουμε λοιπον  77298-77311=13kw σωστα ?? εμενα μου φανηκε λιγο υπερβολικο η κανω λαθος ?? να σας πω οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε μου με λογαριασμο της δεη γιατι δεν καταλαβαινα και πολλα πραγματα μονο το ποσο κοιταω και ΠΛΗΡΩΝΩ...τωρα αρχισα να το ψαχνω....2μερα ενδειξη 77323 στης 19:00 ....δεν θελω να σας κουρασω με της ενδειξεις λιγο πολυ καταλαβατε τι εκανα......θελω να μου πειτε ειναι λογικες οι ενδειξεις με 2 θερμοπομπους των 2000W ο καθενας??...επισης η δεη εχει καποιες χρεωσεις με βαση της κιλοβατωρες που καιμε π.χ απο 800kw-1500kw...απο 1500kw-2000kw και παει λεγοντας...εγω ειμαι σιγουρη οτι θα ξεπερασω της 1500kw οποτε οι χρεωσεις μου θα ειναι αναλογες σωστα ??...γιατι το λεω αυτο ??...ηδη απο την τελευταια μετρηση που εκαναν απο την ΔΕΔΔΗΕ στης 4/11/2014 μεχρι τωρα εχω καψει 500kw και εχω αλλους 2 μηνες μπροστα μου για να κλεισω τετραμηνο  OMGGGG  :shock: ...με εναν υπολογισμο που εκανα για της 1500kw-2000kw δειτε τι θα πληρωσω στην δεη και για τους 2 θερμοπομπους αν τους καιω 12ωρες συνολο....η χρεωση σ αυτην την κλιμακα καταναλωσης ειναι υψηλη  1kw ειναι 0,09460...

                                

                                 4000w χ 1kw χ 0,09460 =0,37 λεπτα την ωρα

                                 0,37 χ 12ωρες =4,44ευρω την ημερα

                                 4,44 χ 30μερες = 133,2ευρω το μηνα

                                 133,2 χ 2μηνες = 266,4 το διμηνο

                                  266,4 χ 2μηνες = 532,8 το τετραμηνο..... (πιο αναλυτικα...πεθαινεις  :-D )...

 

συν της χρεωσεις της δεη κοντα στα 50ευρω...δεν παιρνω και ορκο για το πενηνταρικο μπορει και παραπανω  ....παιδια αν ειμαι λαθος στον υπολογισμο διορθωστε με  :-( ζαλιστηκα.....σας ευχαριστω για τον χρονο σας  :-) 

0,24 και κάτι είναι η χρέωση όχι 0,09460. Χα .χα. χα .Δεν τα διαβασες καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

                                [/size]

                                 4000w χ 1kw χ 0,09460 =0,37 λεπτα την ωρα[/size]

                                 0,37 χ 12ωρες =4,44ευρω την ημερα[/size]

                                 4,44 χ 30μερες = 133,2ευρω το μηνα[/size]

                                 133,2 χ 2μηνες = 266,4 το διμηνο[/size]

                                  266,4 χ 2μηνες = 532,8 το τετραμηνο..... (πιο αναλυτικα...πεθαινεις  :-D[/size] )...[/size]

Το πρώτο λάθος στον υπολογισμό σου είναι ότι οι θερμοπομποί δεν καταναλώνουν συνεχώς 2000w, αν πχ πάνω στην ώρα δουλεύουν συνολικά 45' τότε καίνε 1,5kwh ανά ώρα έκαστος.

Το δεύτερο είναι ότι δεν πρόσθεσες ούτε ρυθμιζόμενες ούτε λοιπές χρεώσεις ούτε ΦΠΑ στο 0,09460€, συνολικά βγαίνει πάνω από 0,20€.

 

Όπως και να έχει, εικάζω ότι το εγκεφαλικό δεν το γλιτώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0,24 και κάτι είναι η χρέωση όχι 0,09460. Χα .χα. χα .Δεν τα διαβασες καλά

Καλημερα...0,24 σε ποια κλιμακα καταναλωσης ??..800kw εως1500kw  η  1500kw εως 2000kw ??....

Το πρώτο λάθος στον υπολογισμό σου είναι ότι οι θερμοπομποί δεν καταναλώνουν συνεχώς 2000w, αν πχ πάνω στην ώρα δουλεύουν συνολικά 45' τότε καίνε 1,5kwh ανά ώρα έκαστος.

Το δεύτερο είναι ότι δεν πρόσθεσες ούτε ρυθμιζόμενες ούτε λοιπές χρεώσεις ούτε ΦΠΑ στο 0,09460€, συνολικά βγαίνει πάνω από 0,20€.

 

Όπως και να έχει, εικάζω ότι το εγκεφαλικό δεν το γλιτώνεις.

Καλημερα...απ οτι ειδα οι λοιπες χρεωσεις πανω-κατω ειναι στο 50 αλλα δεν ξερω αν αυξανονται αναλογα με την κλιμακα καταναλωσης που καιμε......

Θα πληρωσεις πολλα μη το ψαχνεις. Με 2 θερμοπομπους ειναι σαν να αναβεις το φουρνο (4kw) της κουζινας ολη μερα. Αμα προσθεσεις και τις ρυθμιζομενες & λοιπες χρεωσεις που χρεωνονται αναλογικα με την καταναλωση, το φπα, τη νεριτ και τα δημοτικα τελη, το χρεωστικο του λογαριασμου σου θα παει στα ουρανια.

Καλημερα....το κοβω μαλλον...εγω θα παω στα ουρανια  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα θα σου πω εσένα με τους 2 θερμοπομπους... Εγω με έναν πέρυσι Νοέμβρη έως Μάρτη πλερωσα 1800. Με έσκισε!! Πλέον έχω αλλάξει μηχάνημα πήρα στα 1500 f117 και το έχω στους 18 μόνιμα όχι παραπάνω οπότε δουλεύει στην ώρα το πολύ 15 λεπτά :)

Εννοείται με λίγη βοήθεια από φυσικό αέριο.

 

Βρες άλλη λύση είναι πολύ ακριβό σπορ ο θερμό πομπός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα θα σου πω εσένα με τους 2 θερμοπομπους... Εγω με έναν πέρυσι Νοέμβρη έως Μάρτη πλερωσα 1800. Με έσκισε!! Πλέον έχω αλλάξει μηχάνημα πήρα στα 1500 f117 και το έχω στους 18 μόνιμα όχι παραπάνω οπότε δουλεύει στην ώρα το πολύ 15 λεπτά :)

Εννοείται με λίγη βοήθεια από φυσικό αέριο.

 

Βρες άλλη λύση είναι πολύ ακριβό σπορ ο θερμό πομπός :)

Καλημερα...1800  :shock: ...εε  δεν το γλυτωνω παιδια το εγκεφαλικο...αντε 700 η 800...1800 ?? ποσο το εκαιγες ?? συνεχεια ανοιχτο ??....θα σου πω τι ακριβως ειχα για 2 χρονια για να ζεσταινομαστε και πες μου την αποψη σου....ειχα τζακοσομπα :-D ... μενω 2 οροφο σε 5οροφη πολυκατοικια...φανταζεσαι τι μπουρια ειχα μεσα στο σπιτι και στο φωταγωγο οκ ??παρ ολα αυτα τραβουσε απιστευτα δυνατα...παρα πολυ ζεστη... ολα καλα....ωσπου αρπαξε φωτια το μπουρι απο μεσα...ηρθε η πυροσβεστικη μου εδωσε καποιες οδηγιες και ολα καλα...απο εκεινη την ημερα καθε μηνα καθαριζα τα μπουρια με συνεργειο (βουρτσες συρματινες-κονταρια-σκουπες ολα) οχι μονη μου...πλερωνα οπως λες κι εσυ :-)  50 ε μετα 40 ε και αργοτερα αφου ειδαν οτι ερχονται καθε μηνα μου το εκαναν 25ε ...φετος ξαναπηρε φωτια το μπουρι ενω ηταν καθαρα ...η πυροσβεστικη μου ειπε (μετα απο ελεγχο που εκανε στον φωταγωγο) οτι εχω πολλα μετρα μπουρια και ο καπνος δεν μπορει να φτασει στην εξοδο με αποτελεσμα να κολλαει στα μπουρια...επισης μου ειπαν οτι κινδυνευω ανα πασα στιγμη για φωτια οχι μονο το δικο μου σπιτι και τα απο πανω διαμερισματα...ετσι λοιπον λογικο ειναι οτι επρεπε να σκεφτω κατι αλλο προς το παρον για ζεστη γι αυτο κατεληξα στον θερμοπομπο...ξερω οτι θα πληρωσω ειμαι προετοιμασμενη γι αυτο αλλα... υπολογιζω η θελω να πιστευω οτι θα ειναι νορμαλ το ποσο οχι ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ένα θα σου πω εσένα με τους 2 θερμοπομπους... Εγω με έναν πέρυσι Νοέμβρη έως Μάρτη πλερωσα 1800. Με έσκισε!! Πλέον έχω αλλάξει μηχάνημα πήρα στα 1500 f117 και το έχω στους 18 μόνιμα όχι παραπάνω οπότε δουλεύει στην ώρα το πολύ 15 λεπτά :)

Εννοείται με λίγη βοήθεια από φυσικό αέριο.

 

Βρες άλλη λύση είναι πολύ ακριβό σπορ ο θερμό πομπός :)

Καλημερα...1800  :shock: ...εε  δεν το γλυτωνω παιδια το εγκεφαλικο...αντε 700 η 800...1800 ?? ποσο το εκαιγες ?? συνεχεια ανοιχτο ??....θα σου πω τι ακριβως ειχα για 2 χρονια για να ζεσταινομαστε και πες μου την αποψη σου....ειχα τζακοσομπα :-D ... μενω 2 οροφο σε 5οροφη πολυκατοικια...φανταζεσαι τι μπουρια ειχα μεσα στο σπιτι και στο φωταγωγο οκ ??παρ ολα αυτα τραβουσε απιστευτα δυνατα...παρα πολυ ζεστη... ολα καλα....ωσπου αρπαξε φωτια το μπουρι απο μεσα...ηρθε η πυροσβεστικη μου εδωσε καποιες οδηγιες και ολα καλα...απο εκεινη την ημερα καθε μηνα καθαριζα τα μπουρια με συνεργειο (βουρτσες συρματινες-κονταρια-σκουπες ολα) οχι μονη μου...πλερωνα οπως λες κι εσυ :-)  50 ε μετα 40 ε και αργοτερα αφου ειδαν οτι ερχονται καθε μηνα μου το εκαναν 25ε ...φετος ξαναπηρε φωτια το μπουρι ενω ηταν καθαρα ...η πυροσβεστικη μου ειπε (μετα απο ελεγχο που εκανε στον φωταγωγο) οτι εχω πολλα μετρα μπουρια και ο καπνος δεν μπορει να φτασει στην εξοδο με αποτελεσμα να κολλαει στα μπουρια...επισης μου ειπαν οτι κινδυνευω ανα πασα στιγμη για φωτια οχι μονο το δικο μου σπιτι και τα απο πανω διαμερισματα...ετσι λοιπον λογικο ειναι οτι επρεπε να σκεφτω κατι αλλο προς το παρον για ζεστη γι αυτο κατεληξα στον θερμοπομπο...ξερω οτι θα πληρωσω ειμαι προετοιμασμενη γι αυτο αλλα... υπολογιζω η θελω να πιστευω οτι θα ειναι νορμαλ το ποσο οχι ΠΑΡΑΛΟΓΟ...
Γύρω στις 12 ώρες. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω... Βρες άλλη λύση όμως κάτι άλλο, πάρε κλίμα αν έχεις χρήματα πάρε ένα 24αρι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...