Προς το περιεχόμενο

Θερμοπομπομποι ποσο ρευμα καιει


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρωι σκελέα απο μεσα και μαλλινα ή φλις ρουχα και το βραδυ ηλεκτρικη κουβερτα Αeg στα 100 watt.

Ετσι, καθαριζεις με 1 καλοριφερ λαδιου 2.2-2.5kw 11-13 φετες στους 20C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το πρωι σκελαια απο μεσα και μαλλινα ή φλις ρουχα και το βραδυ ηλεκτρικη κουβερτα Αeg στα 100 watt.

Ετσι, καθαριζεις με 1 καλοριφερ λαδιου 2.2-2.5kw 11-13 φετες στους 20C.

σκελεα ???...τιν τουτο παλι ??.....το καλοριφερ λαδιου το ειχα στο παρελθον και για να πω την αληθεια δεν ηξερα να το χειριζομαι σωστα οποτε το εκαιγα στο φουλ....οταν ηρθε ο λογαριασμος η δεη  ρωτησε αν ειχα κανεναν ΤΟΡΝΟ.... (σορυυ δεν ξερω αν το λεω σωστα)...  μεσα στο σπιτι....χαχαχαχα....παντως καινε λιγο παραπανω απο τους θερμοπομπους οπως εχω διαβασει εδω μεσα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προέκυψε άμεση ανάγκη για αγορά θερμοπομπού

 

δωμάτιο κάτω από 15 τετραγωνικά

 

ύστερα από λίγο ψάξιμο βρήκα δύο θερμοπομπούς με τεχνολογία mica

 

Juro Pro Mica Proheat

 

και 

 

Kerosun KPMC20

 

τα έχει δοκιμάσει κανείς?

 

έχει να προτείνει κανείς κάποιο άλλο για ικανοποιητική θέρμανση τόσων τετραγωνικών? κάθε πρόταση δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρια απο mica θερμοπομπους, ειναι σκετη αποτυχια. Ψαξε για κανα θερμοπομπο atlantic στα 2kw.

Εναλλακτικα, ενα επωνυμο καλοριφερ λαδιου 11 φετες θα σε καλυψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από atlantic ο odyssee φαίνεται καλός, αλλά πάει πάνω από 100 €

 

για τους υπολοίπους της odyssee δεν διαβάζω πολύ καλές κριτικές

 

οι mica γιατί είναι αποτυχία?

 

o kerosun παίρνει γενικά καλές κριτικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προέκυψε άμεση ανάγκη για αγορά θερμοπομπού

 

δωμάτιο κάτω από 15 τετραγωνικά

 

ύστερα από λίγο ψάξιμο βρήκα δύο θερμοπομπούς με τεχνολογία mica

 

Juro Pro Mica Proheat

 

και 

 

Kerosun KPMC20

 

τα έχει δοκιμάσει κανείς?

 

έχει να προτείνει κανείς κάποιο άλλο για ικανοποιητική θέρμανση τόσων τετραγωνικών? κάθε πρόταση δεκτή.

Τον  juro pro ειχα περυσι φιλε και μου ηρθε ανεβασμενος λογαριασμνος ΔΕΗ . Απο αποδοση ηταν μετριος οχι κατι τρελο..

Ζεστη πλεον νιωθω ( ακομα και στους -2 που εχει η θεσσαλονικη) με τον Atlantic 1500 . Καλυπτει ανετα παιδικο δωματιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε πιο φτηνό, μη πάρεις Odyssee. Οι F118 Design Digital παίζουν κάτω από 80€.

 

Όχι μίκα. Πατάτα είναι. Απλά δεν υπήρχε πριν στην αγορά, τους βαφτίσαν και "τεχολογία mica" μπας και πουλήσουν τίποτα. Απλά ένα υλικό είναι η μίκα, τίποτα ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε πιο φτηνό, μη πάρεις Odyssee. Οι F118 Design Digital παίζουν κάτω από 80€.

 

Όχι μίκα. Πατάτα είναι. Απλά δεν υπήρχε πριν στην αγορά, τους βαφτίσαν και "τεχολογία mica" μπας και πουλήσουν τίποτα. Απλά ένα υλικό είναι η μίκα, τίποτα ιδιαίτερο.

Οχι δεν εχουν πεσει τοσο οι  F118 Desing Digital γιατι και εγω οταν αγορασα ειδα την τιμη τους,ειναι πανω απο 90ευρω+ εξοδα( Ο 500w και ανεβαινουν αρκετα οι υπολοιποι)  αν εισαι εκτος Αθηνων! Ο F 117 που πηρα εγω ειναι κατω απο 80e :) Δεν εχουν μου ειπαν διαφορα μονο στην οθονη LED που γραφει θερμοκρασια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ενα αλλο θεμα που δεν το ρωτησα ποτε..Οι Atlantic ας πουμε εχουν ασφαλεια ; Δηλαδη αν τον εχω πανω σε χαλι με ποδαρακι παιζει να παρει φωτια το χαλι ; Γενικως ειναι ασφαλειας αυτοι οι θερμοπομποι ;

Δεν το ρωτησε κανεις μεχρι στιγμης οποτε νομιζω ειναι καλη ευκαιρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίνδυνος φωτιάς στο χαλί σου φίλε δεν υπάρχει.

 

Ο θερμοπομπός εκπέμπει μεγάλη θερμοκρασία στην κορυφή του και στις περσίδες που βγάζει την ζέστη.

 

Στην βάση του γίνεται η εισροή του κρύου αέρα που θα περάσει μέσα από την αντίσταση για να θερμανθεί και εκ των πραγμάτων το χαμηλό σημείο είναι κρύο προς χλιαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Κίνδυνος φωτιάς στο χαλί σου φίλε δεν υπάρχει.</p>

<p> </p>

<p>Ο θερμοπομπός εκπέμπει μεγάλη θερμοκρασία στην κορυφή του και στις περσίδες που βγάζει την ζέστη.</p>

<p> </p>

<p>Στην βάση του γίνεται η εισροή του κρύου αέρα που θα περάσει μέσα από την αντίσταση για να θερμανθεί και εκ των πραγμάτων το χαμηλό σημείο είναι κρύο προς χλιαρό.</p>

 

ΣΕ ευχαριστώ να είσαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα σε ολους :-D ......μετα απο την χρηση του  Atlantic Odyssee 2000W ηρθε επιτελους ο λογαριασμος της ΔΕΗ..........μπορω να πω παιδια οτι ΤΣΑΜΠΑ τρομοκρατηθηκα :confused:  με τα τοσα που διαβασα οσο αφορα την καταναλωση ηλεκτρικου ρευματος....το ρευμα που μου ηρθε για νοεμβριο -δεκεμβριο-ιανουαριο-φεβρουαριο ειναι 250 ευρω ...σε σχεση με τα 1000 και 1500 που μου ελεγαν και που διαβαζα σε διαφορα σαιτ.......το εκαιγα ολη την ημερα...(οχι νυχτα)... σε μια σταθερη θερμοκρασια 18-20 βαθμους αναβοσβηνε ο θερμοστατης...παλιο σπιτι...μετρια θερμομονωση και ικανοποιητικη ζεστη με τον θερμοπομπο......οποτε ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΑΙΤ...σας ευχαριστω  :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να πιστεύουμε οτι το oddysee κάνει οικονομία ανεξάρτητα με την κατανάλωση; Προφανώς οι κλιματολογικές συνθήκες στο σπίτι σου επιτρέπουν τη συγκεκριμένη κατανάλωση ενέργειας η οποία αντιστοιχεί στην αντίστοιχη τιμή. Ακόμα κι αν αγόρασες άλλο θερμαντικό σώμα με τα ίδια χαρακτηριστικά θα ειχες ίδιο λογαριασμό. Την οικονομία δεν στην έκανε το odyssey (ή iliay ή dimitrei) αλλά οτι η ρυθμιση θερμοκρασίας και προσοχή να κλείνουμε πόρτες. 

 

Σε κάθε περιπτωση χαίρομαι που είδες οικονομία και ευχομαι να πέσει κι αλλο ο λογαριασμός, αλλά μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα.

 

ΥΓ: Χωρίς να θέλω να σε θίξω ή να βάλω φυτιλιές. Είναι λογαριασμός εναντι ή εκκαθαριστικός; Επίσης για πόσο διάστημα ειναι η μέτρηση (οχι πότε βγήκε ο λογαριασμός, αλλά εχει μετρησει το διάστημα που ειχες το θερμοπομπο; ) και τέλος ρίξε μια ματιά στο ρολόι σου αν συμφωνουν τα νουμερα της μέτρησης. Πολλοί εργολάβοι δεν περνάνε καθόλου και βάζουν νουμερα κουτουρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μην παρεξηγηθω οτι κανω διαφημιση τον  Atlantic Odyssee 2000W ειπα οτι ειδα στο λογαριασμο μου ΛΟΓΙΚΗ τιμη μετα απο την χρηση του...εννοειται οτι και οποιοσδηποτε αλλος θερμοπομπος να ηταν πιστευω οτι το ιδιο αποτελεσμα θα υπηρχε....ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ....επισης μενω ΣΕΡΡΕΣ οποτε μπορεις να καταλαβεις το κρυο που εχουμε.....ο λογαριασμος μου ειναι ο ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ...οσο για το ρολοι μου αν πας στην παλια αναρτηση που εκανα...  

 

 

ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΗΣ   26 Δεκέμβριος 2014 - 11:29 μμ    

 

 

Καλησπερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ   :-D ...μετα απο οσα διαβασα εδω μεσα αγορασα τον θερμοπομπο  Atlantic Odyssee 2000W... υπαρχει ακομα ενας θερμοπομπος 2000W οχι atlantic (μαλλον μαρκα μ εκαψες  :eek: αλλα τον εχουμε 3-4χρονια ευτυχως με θερμοστατη).....μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενη απο την αποδοση του Atlantic...διαμερισμα 30ετων- καθολου μονωση και μου καλυπτει 30 τετραγωνικα ( σαλονι μακροστενο και χωλ )...σε 10-15 λεπτα πιανει θερμοκρασια 20 και μετα αναβοσβηνει...οπως ολοι λοιπον ετσι κι εγω αναρωτιεμαι ποσο καιει...τι λογαριασμο θα εχω...(αν δεν παθω εγκεφαλικο τυχερη θα ειμαι   :wacko: )...θα σας πω μεχρι στιγμης τι εχω κανει αν ειμαι λαθος σε κατι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι με διορθωνεται    ...ΛΟΙΠΟΝ...1μερα κατεβηκα και πηρα την τελευταια ενδειξη του ρολογιου και μετα το αναψα για 3 ωρες...θερμοκρασια 19 και αναβοσβηνε...ζεστη ικανοποιητικη...αναβε ΚΑΙ ο αλλος θερμοπομπος επισης...( ενδειξη ρολογιου πριν την χρηση 77298 στης 2:30 η ωρα (μεσημερι)...στης 10:52  ενδειξη 77311...ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ οτι ηταν αναμμενος και ο αλλος θερμοπομπος ...επισης και ο υπολογιστης αναμμενος απο την πρωτη ενδειξη...ας υπολογισουμε λοιπον  77298-77311=13kw σωστα ?? εμενα μου φανηκε λιγο υπερβολικο η κανω λαθος ?? να σας πω οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε μου με λογαριασμο της δεη γιατι δεν καταλαβαινα και πολλα πραγματα μονο το ποσο κοιταω και ΠΛΗΡΩΝΩ...τωρα αρχισα να το ψαχνω....2μερα ενδειξη 77323 στης 19:00 ....δεν θελω να σας κουρασω με της ενδειξεις λιγο πολυ καταλαβατε τι εκανα......θελω να μου πειτε ειναι λογικες οι ενδειξεις με 2 θερμοπομπους των 2000W ο καθενας??...επισης η δεη εχει καποιες χρεωσεις με βαση της κιλοβατωρες που καιμε π.χ απο 800kw-1500kw...απο 1500kw-2000kw και παει λεγοντας...εγω ειμαι σιγουρη οτι θα ξεπερασω της 1500kw οποτε οι χρεωσεις μου θα ειναι αναλογες σωστα ??...γιατι το λεω αυτο ??...ηδη απο την τελευταια μετρηση που εκαναν απο την ΔΕΔΔΗΕ στης 4/11/2014 μεχρι τωρα εχω καψει 500kw και εχω αλλους 2 μηνες μπροστα μου για να κλεισω τετραμηνο  OMGGGG   :shock: ...με εναν υπολογισμο που εκανα για της 1500kw-2000kw δειτε τι θα πληρωσω στην δεη και για τους 2 θερμοπομπους αν τους καιω 12ωρες συνολο....η χρεωση σ αυτην την κλιμακα καταναλωσης ειναι υψηλη  1kw ειναι 0,09460...

                                

                                 4000w χ 1kw χ 0,09460 =0,37 λεπτα την ωρα

                                 0,37 χ 12ωρες =4,44ευρω την ημερα

                                 4,44 χ 30μερες = 133,2ευρω το μηνα

                                 133,2 χ 2μηνες = 266,4 το διμηνο

                                  266,4 χ 2μηνες = 532,8 το τετραμηνο..... (πιο αναλυτικα...πεθαινεις   :-D )...

 

συν της χρεωσεις της δεη κοντα στα 50ευρω...δεν παιρνω και ορκο για το πενηνταρικο μπορει και παραπανω  ....παιδια αν ειμαι λαθος στον υπολογισμο διορθωστε με   :-( ζαλιστηκα.....σας ευχαριστω για τον χρονο σας   :-) )......

 

 

 θα δεις ποσο προσεκτικη και αναλυτικη ημουν οσο αφορα το ρολοι....καθημερινη μετρηση ρολογιου για να βλεπω την καταναλωση ανα ωρα-ημερα.....οι μηνες που αναφερω...(νοεμβριο-δεκεμβριο-ιανουαριο-φεβρουαριο)... ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΙΓΑ ΤΟΝ ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟ...και τελος δεν ασχοληθηκα καθολου με τον λογαριασμο ΕΝΑΝΤΙ γιατι γνωριζω οτι το συνεργειο ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ.........πιστευω να ελυσα της αποριες σου arc  ;) .....ευχαριστω 

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους :-D ......μετα απο την χρηση του  Atlantic Odyssee 2000W ηρθε επιτελους ο λογαριασμος της ΔΕΗ..........μπορω να πω παιδια οτι ΤΣΑΜΠΑ τρομοκρατηθηκα :confused:  με τα τοσα που διαβασα οσο αφορα την καταναλωση ηλεκτρικου ρευματος....το ρευμα που μου ηρθε για νοεμβριο -δεκεμβριο-ιανουαριο-φεβρουαριο ειναι 250 ευρω ...σε σχεση με τα 1000 και 1500 που μου ελεγαν και που διαβαζα σε διαφορα σαιτ.......το εκαιγα ολη την ημερα...(οχι νυχτα)... σε μια σταθερη θερμοκρασια 18-20 βαθμους αναβοσβηνε ο θερμοστατης...παλιο σπιτι...μετρια θερμομονωση και ικανοποιητικη ζεστη με τον θερμοπομπο......οποτε ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΑΙΤ...σας ευχαριστω  :-) 

Μάλλον μην εμπιστεύεσαι αυτούς που μιλάνε για κόστος χωρίς να ξέρουν πόσο θα τον κάψεις τον θερμοπομπό . Συγκριτικά με ενα κλιματιστικό τα 250 ευρώ (θεωρώ ότι 250 ευρώ ήταν η κατανάλωση του θερμοπομπού αυθαιρετα το θεωρώ. Πιάνεις την ουσία όμως) που λές θα ταν τα μίσα και πιο κάτω για τις ίδιες ώρες χρήσης που του ΄έκανες. 

 

Ενας θερμοπομπός όσο καιεί τόσο αποδίδει σε watt στον χώρο . Ενα κλιματιστικό που αποδίδει όσα watt αποδίδει ο θερμοπομπός σου . Δηλαδή 2000 watt μπορεί να καίει ακόμα και 650 watt για να σου αποδώσει αυτα ta 2000 watt στον χώρο σου . Στους θερμοπομπούς έχουμε μετατροπή ηλεκτρικής ενεργιας σε θερμική 100% στα κλιαματιστικά δεν έχουμε μετατροπή ηλεκτρικής ενεργειας αλλά μεταφορά θερμότητας που η αναλογία μπορεί να φτάσει και 5.6 . Δηλαδή για 2000 watt στον χώρο σου σε θέρμανση το κλιματιστικό να καταναλώνει 2000/ 5.6  watt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...