Προς το περιεχόμενο

Θερμοπομπομποι ποσο ρευμα καιει


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να δούμε...

 

αερόθερμο:

[+] μεγάλη ισχύς εως 2000W για να ζεστάνεις γρήγορα ένα κρύο χώρο

[+] σε ζεσταίνει άμεσα ακόμα κι αν είναι κρύος ο υπόλοιπος χώρος, όταν το βάλεις προς το μέρος σου

[+] πολύ γαμάτο για να σε στεγνώνει μετά το μπάνιο

[+] έχει πάρα πολύ μικρό κόστος η συσκευή

[-] επειδή έχει ανεμιστήρα, αν φυσάει πάνω σου περισσότερο από λίγα λεπτά νιώθεις ξηρότητα

[-] επειδή έχει ανεμιστήρα, αν σφουγγαρίζεις/ξεσκονίζεις μία φορά το 6μηνο (ναι, μερικοί βαριόμαστε), ανακατεύει τη σκόνη του δωματίου

[-] επειδή έχει ανεμιστήρα, κάνει λίγο θόρυβο (όχι ιδιαίτερο, αλλά χαλάει την απόλυτη ησυχία)

 

θερμοπομποί:

[+] είναι μοναδική λύση για μέσα στο μπάνιο για όσους δεν έχουν καλοριφέρ, επειδή είναι ασφαλείς για χρήση σε υγρό χώρο

[+] έχουν όχι μόνο θερμοστάτη στην αντίσταση, αλλά και θερμοστάτη χώρου και μπορείς να τους ρυθμίζεις με ακρίβεια για συνεχή χρήση

[+] είναι πιο ασφαλείς στη χρήση από ένα αερόθερμο

[+] είναι αθόρυβοι διότι η αντίσταση ψύχεται παθητικά

[+] αντίθετα με το αερόθερμο δεν ανακατεύουν τη σκόνη αν καθαρίζεις το δωμάτιο κάθε Πρωτοχρονιά

[-] από την άλλη, μαζεύουν σκόνη στο εσωτερικό τους και χρειάζονται καθάρισμα (κάθε σεζόν μάλλον)

[-] μικρή ισχύς, μάλιστα διάβασα πως ένας των 2000W καίει 1200Wh άρα έχει 60% duty cycle και δεν αποδίδει 100% όπως ισχυρίζονται (πάντως οι μικρότεροι θα έχουν πιστεύω μεγαλύτερο duty cycle, υποθέτω δηλαδή αν έχεις καλή μόνωση στο χώρο σου ο 1000άρης να είναι οριακά ΟΚ, αλλιώς θες μεγαλύτερο - οι ίδιοι προτείνουν ~1200W για θερμοπομπό σε 20τμ, δηλαδή ή 2-3 μικρούς <500W ή έναν 2000W)

[-] συνεπώς είναι είδος ηλεκτρικού καλοριφέρ, πολύ πιο αποδοτικού πχ από ένα βαρύ ηλεκτρικό καλοριφέρ λαδιού, αλλά (κατά τη γνώμη μου) όχι πιο γρήγοροι από ένα φτηνό αερόθερμο

[-] δε σε ζεσταίνουν άμεσα όπως το αερόθερμο που φυσάει πάνω σου

[-] ...άρα δεν είναι γαμάτοι μετά το μπάνιο σα σεσουάρ σώματος ή όταν έρχεσαι από έξω παγωμένος και θέλεις άμεσα θερμότητα

[-] είναι ακριβοί

 

 

Μαθηματικά σε σύγκριση με το αερόθερμο δε θα βγάλει τα λεφτά του, εφόσον είναι μεγαλύτερο το αρχικό κόστος, ΑΛΛΑ αν προτιμάς κάτι πιο ασφαλές (από ηλεκτρολογικής φύσης δηλαδή, πιθανότητα βλάβης) και πιο ήσυχο από ένα αερόθερμο, τότε πάρε θερμοπομπό, είναι ανώτερος σε αυτά τα δύο σημεία.

 

 

...και να πάρεις γαλλικό, μη τα ακουμπήσεις στους %$#γερμαναράδες, αρκετά τους έχουμε χορηγήσει πια. Οι Γάλλοι μας αγαπάνε κάπως. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω πετύχει Γαλλίδα τουρίστρια να με ρωτάει κάτι στα ελληνικά κι έμεινα λαλάκας. Θα μας δώσουν τσαμπέ για 5 χρόνια και δύο φρεγάτες είπαν. Φρανς ρε... :-D

 

 

 

Το «Θερμαντικό Πάνελ Τοίχου» (οι πλάκες) που μου είχες δείξει παραπάνω, εμένα μου γεμίζουν πιο πολύ το μάτι από τους θερμοπομπούς, δηλαδή πιστεύω θα ακτινοβολούν περισσότερη άμεση θερμότητα λόγω της μεγάλης επιφάνειάς τους. Οι θερμοπομποί που έδειξες τελευταία δουλεύουν περισσότερο σαν καλοριφέρ και χρειάζονται περισσότερα Watt ονομαστικά για να αποδώσουν, ενώ οι πλάκες έχουν μεγαλύτερο duty cycle. Αλλά οι πλάκες μάλλον δεν έχουν την πολυτέλεια με τις ιδιαίτερες ρυθμίσεις θερμοκρασίας όπως στο θερμοπομπό κι επίσης χρειάζονται στερέωση σε τοίχο, ενώ οι θερμοπομποί όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να προσθεσω και τη δικη μου εμπειρια, με καλοριφερ λαδιου και αεροθερμο. Προτιμω απο τα δυο το καλοριφερ λαδιου, για πιο "απλωμενη" θερμανση ολου του χωρου (πανω κατω οπως τα μετρησα, πρεπει να μου καταναλωνει λιγο πιο πολυ το αεροθερμο, ισως επειδη ειναι και λιγο παλιο). Επισης το καλοριφερ, δε ζεσταινει απευθειας τον αερα, αλλα το λαδι, το οποιο με τη σειρα του κρατα και διαχεει τη θερμοτητα, δινοντας τη δυνατοτητα στην αντισταση να κλεισει.

Και το βασικοτερο για μενα, ειναι το οτι ειναι εντελως αθορυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασήκωτο το καλοριφέρ λαδιού κι έχει το μειονέκτημα πως αργεί μέχρι να ζεστάνει, είναι ΟΚ για πολύωρη χρήση. Οι θερμοπομποί σαν αυτούς τους AEG/ATLANTIC που κυκλοφορούν τώρα, ουσιαστικά είναι η εξέλιξη του καλοριφέρ, μικρότεροι/ελαφρύτεροι/γρηγορότεροι...

 

Τα πουλάνε λίγο ακριβά αυτά τα καινούργια βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις παιδιά!

Αν και απ ότι κατάλαβα δεν θα κάνω απόσβεση, θα προτιμήσω τα θετικά της γαλλιδούλας :mrgreen:

 

Και συγκεκριμένα μάλλον εδώ Atlantic για να είμαστε και σίγουρα καλυμένοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις παιδιά!

Αν και απ ότι κατάλαβα δεν θα κάνω απόσβεση, θα προτιμήσω τα θετικά της γαλλιδούλας :mrgreen:

 

Και συγκεκριμένα μάλλον εδώ Atlantic για να είμαστε και σίγουρα καλυμένοι

 

Εάν τελικα το αγορασεις, και αφου το δοκιμασεις γράψε μας τις εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια γρηγορη ερωτηση για τον αδερφο μου.

Για μια γκαρσονιερα 30 τετραγωνικων, ενα δωματιο ειναι ουσιαστικα, ποιος ειναι ο πιο οικονομικος τροπος θερμανσης;

εχει καλοριφερ,απλα αν λογω μικρου χωρου συμφερει περισσοτερο κατι αλλο να κοιταξει προς τα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει τον θερμοπομπό που συζητούσαμε Atlantic μαζί με τα ποδαράκια.

 

Σκέφτηκα πως με τα ποδαράκια θα μπορώ να τον μετακινώ μέσα στον χώρο και θα έχω έτσι καλύτερο αποτέλεσμα.

Ισχύει κάτι τέτοιο ή δεν θα δω καμιά τρελή διαφορά?

 

Κάνω την ερώτηση γιατί τοπικό μαγαζί μου δίνει αυτόν άμεσα στα 130Ε (είναι και 2000W) ενώ το κατάστημα που φαίνεται ότι παρήγγειλα τον atlantic(1250W) με ενημέρωσε ότι θα καθυστερήσει ακόμα 10 εργάσιμες.. :-(

 

Επίσης κάτι τέτοιο λογικά χάνει σε ποιότητα?

 

Η διαφορά με αυτά ποια είναι? (εκτός απ το πανελ για το οποιο είχαμα συζητησει).

 

Έχω μπερδευτεί πραγματικά και επειδή δεν θέλω να νιώσω στο τέλος ότι πεταξα τα λεφτά μου, τι λέτε να κάνω?

 

Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Protherm και Dimplex είναι αμερικάνικοι.

Ο Protherm παέι μόνο σε τοίχο. Άλλη διαφορά δε βλέπω με το μάτι. Μάλλον είναι απλά λίγο φτηνότεροι.

Λόγω περισσότερων Watts μοιάζουν πιο δυνατοί, αλλά και πάλι δε ξέρεις με τί duty cycle θα δουλεύουν, δηλαδή ίσως ο 1250W που πήρες να αποδίδει το ίδιο με μεγαλύτερο duty cycle.

Αφού πήρες και τα ροδάκια, καλύτερα κράτα τον Atlantic. Τα ροδάκια δίνουν μια φορητότητα κι αυτό είναι θετικό. Επίσης όσοι είναι φορητοί σε αντίθεση με αυτούς που πάνω μόνο σε τοίχο έχουν το πλεονέκτημα πως το καλοκαίρι τους διώχνεις από μπροστά σου και τους αποθηκεύεις κάπου να μη σου πιάνουν το χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω έτσι ακριβώς το σκεφτόμουν, αλλά τελικά ποια η διαφορά με αυτό ?

 

Γιατί στα χρήματα είναι τεράστια.. Θα μου πεις και με το δίκιο σου ότι απ την αρχή μου πρότεινες να πάρω αεροθερμο για κάτι πιο φθηνό, αλλά το delonghi θα κάνει τηn ίδια δουλειά?

Γιατί κ αυτό είναι φυσικής ροής αέρα, ίδιας αρχής λειτουργίας δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά ποια η διαφορά με αυτό ?

 

Γιατί κ αυτό είναι φυσικής ροής αέρα, ίδιας αρχής λειτουργίας δηλαδή..

Όχι δεν είναι παθητικό, έχει και ανεμιστήρα, ουσιαστικά αερόθερμο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι παθητικό, έχει και ανεμιστήρα, ουσιαστικά αερόθερμο είναι.

 

Αυτό ακριβώς νόμιζα και γω και πηρα τηλέφωνο στην εταιρεία.. Μου ξεκαθάρισαν ότι έχει αντίσταση, είναι φυσικής ροης αέρα και απλά το συγκεκριμένο μοντέλο έχει και ανεμιστήρα για καλύτερη μετάδοση του αέρα στο χώρο.

π.χ αυτό δεν έχει καν ανεμιστήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η De'Longhi είναι ιταλική. (κάθε φορά γράφω τη προέλευση, γιατί μπορεί να αποτελεί δικαιολογία στη τιμή :P)

 

Κοίτα, αν αυτό είναι της ίδιας ποιότητας κατασκευής/σχεδιασμού με τα άνω, τότε μιλάμε για μεγάλο κέρδος στη τιμή σε κάτι που είναι το ίδιο και καλύτερο πρακτικά (αφού έχει κι επιλογή ανεμιστήρα, δηλαδή αύξησης του duty cycle). ΑΛΛΑ δε ξέρουμε από εδώ που είμαστε αν υπάρχουν ποιοτικές διαφορές που μπορεί να είναι πχ: α) το υλικό που ψύχει την αντίσταση, αν είναι πχ αλουμίνιο ή κεραμικό ή κάτι άλλο, β) ο σχεδιασμός εσωτερικά που μπορεί να κάνει διαφορά στην ταχύτητα ψύξης της αντίστασης > άρα στην ταχύτητα που αποδίδει θερμότητα στο χώρο > άρα συγκρίνουμε duty cycle πάλι και δε γνωρίζουμε την απάντηση αν δεν τα δούμε στη πράξη.

 

Δηλαδή δε γνωρίζουμε την απάντηση για το αν αποδίδει το ίδιο ή λιγότερο σε φάση παθητική (γιατί με τον ανεμιστήρα μαζί κάτι μου λέει πως αποδίδει καλύτερα από τα παραπάνω, αλλά τότε το ονομάζεις αερόθερμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έχεις δίκιο σ αυτά που μου λες φίλε μου PCharon.

Γι αυτό και θεωρώ την άποψη σου σημαντική πριν αγοράσω..

Γι αυτο και είναι ρίσκο να δώσω τόσα λεφτά χωρίς να το δούμε να δουλεύει

Επίσης με προβληματισαν τα σχόλια περι παράδοσης των προιοντων απο το κατάστημα που παρήγγειλα τον atlantic(υπερβολική καθυστέρηση όταν δεν είναι διαθέσιμα).

 

Σκέφτομαι έτσι να ακυρώσω την παραγγελία και να πάρω το delonghi. Αν δεν με ικανοποιήσει τότε θα το ξανασκεφτώ.

 

Η ιταλίδα είναι καλή προέλευση? :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη προέλευση δε ξέρω. Για μένα μετράει μόνο αν τα συγκρίνω από κοντά/στη πράξη και δω ποιοτητα κατασκευής/duty cycle αντίστοιχα, δε με νοιάζει η προέλευση προσωπικά (αρκεί να μην είναι γερμανικά, χαχαχαχα).

 

Πάντως σχετικά με την απόδοση, δηλαδή το πόσο γρήγορα αποδίδει θερμοτητα (το duty cycle εν τέλει που θα δουλέυει η αντίσταση), σίγουρα υπάρχει κάποιο catch. Για παράδειγμα αν δεις το site της De'Longhi, έχει κι άλλα πολλά τέτοια που είναι ακριβότερα παρά του ότι έχουν τα ίδια μέγιστα Watts. Άρα αυτό που λέμε για το duty cycle κάποια βάση θα έχει, δεν είναι τυχαίο. Άρα ίσως συγκρίνεις το ακριβό μοντέλο της Citroen με το φτηνό μοντέλο της Alfa Romeo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λίγη βοήθεια αν μπορείτε...

Το σπίτι το οποίο ζω είναι παλιό (35 χρονών περίπου) και δεν έχει καθόλου μόνωση και έχει πολύ υγρασία και κρύο και σε λίγους μήνες θα έχω παιδί...

Το παιδικό δωμάτιο είναι περίπου 3.5m x 3.5m, τί θα μου προτείνατε για τη θέρμανση του δωματίου αυτού?

Όχι air condition γιατί δεν είναι και οτι καλύτερο απο θέμα υγείας για το παιδί...

Για να το έχω αρκετές ώρες μεσα στην ημέρα αναμένο, και να μην πληρώνω τα κέρατα μου στη Δ.Ε.Η. και να ζεστένει όσο γίνεται ομοιόμορφα όλο το χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...