Προς το περιεχόμενο

Θερμοπομπομποι ποσο ρευμα καιει


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιπου ιδια ερωτηση με το απο πανω ποστ:

Επειδη εδω στη Κυπρο σπανια βρισκεις σε σπιτι καλοριφερ, σε αντιθεση με air condition που εχουν ολα, και επειδη ουτε το δικο μου σπιτι αποτελει εξαιρεση, πειτε μου για τις (λιγες) κρυες μερες του χειμωνα τι (ηλεκτρικη συσκευη) με συμφερει να χρησιμοποιησω απο αποψη κοστος/αποδοση.

Υποψιν οτι το ρευμα εδω ειναι τσουχτερο, οποτε εχει αρκετη σημασια να παρω μια συσκευη που θα θερμαινει ικανοποιητικα εξοικονομωντας ρευμα σε σχεση με μια αλλη.

 

Να μεινω στο κλιματιστικο η να επενδυσω σε θερμποπομπο or something?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να το έχω αρκετές ώρες μεσα στην ημέρα αναμένο, και να μην πληρώνω τα κέρατα μου στη Δ.Ε.Η.

Αυτό δε γίνεται φίλε μου. Δεν υπάρχει θερμαντικό στοιχείο που αποδίδει περισσότερη θερμότητα καίγοντας το ίδιο ή λιγότερο ρεύμα από κάποιο άλλο. Το μόνο που θεωρείται πιο οικονομικό όσον αφορά στην κατανάλωση ρεύματος είναι ένα κλιματιστικό τύπου inverter. Οτιδήποτε άλλο είναι απλά ένα θερμαντικό στοιχείο, όπως κι αν το ονομάζουν εμπορικά. Αλλά κλιματιστικό δε σου κάνει τόσο για λόγους αρχικού κόστους όσο και για λόγους υγείας.

Οπότε, για πολλές ώρες αναμένο σε παιδικό δωμάτιο, εγώ θα προτιμούσα ένα καλοριφέρ λαδιού. Λόγω του ότι είναι απλό/ασφαλές λειτουργικά, είναι value for money όταν το αγοράζεις και μπορείς να βάζεις και κανά ρουχαλάκι πάνω να το στεγνώνεις και να το ζεσταίνεις πριν το φορέσει το μικρό, πράγμα πολύ χρήσιμο. Χωρίς δεύτερη σκέψη, κατά τη γνώμη μου.

 

 

@MiDi_MiLiZ, εννοείται μένεις στο κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Τα πάνελ υπέρυθρης δουλεύουν διαφορετικά από την κλασική θέρμανση,ζεσταίνουν ύλη (τείχους,πατώματα έπιπλα κ.τ.λ.)

Συνεπώς όταν τραβάει 1000watt παράδειγμα δίνει 1000watt στον χώρο (1:1) με την διάφορα που όταν έχουνε ζεσταθεί τα ντουβάρια δίνουν και αυτά ενέργεια στον χώρο αρα το ( 1:1 ) δεν ισχύει, και εννοείτε όταν το σπίτι έχει πάρει μια ανάλογοι θερμοκρασία δουλεύουν και πολύ λιγότερο τα σώματα αρα μιλάμε και για περισσότερη οικονομία και με πιο υγιεινή θέρμανση.

Συν το ότι και να ανοίξεις το παράθυρο να εξαερίσεις το σπίτι δεν φεύγει η θέρμανση από τον χώρο.

 

 

 

infraredpower

 

ipglass1300x240.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάνελ υπέρυθρης δουλεύουν διαφορετικά από την κλασική θέρμανση,ζεσταίνουν ύλη (τείχους,πατώματα έπιπλα κ.τ.λ.)

Συνεπώς όταν τραβάει 1000watt παράδειγμα δίνει 1000watt στον χώρο (1:1) με την διάφορα που όταν έχουνε ζεσταθεί τα ντουβάρια δίνουν και αυτά ενέργεια στον χώρο αρα το ( 1:1 ) δεν ισχύει, και εννοείτε όταν το σπίτι έχει πάρει μια ανάλογοι θερμοκρασία δουλεύουν και πολύ λιγότερο τα σώματα αρα μιλάμε και για περισσότερη οικονομία και με πιο υγιεινή θέρμανση.

Συν το ότι και να ανοίξεις το παράθυρο να εξαερίσεις το σπίτι δεν φεύγει η θέρμανση από τον χώρο.

...

Πα**ρια μέντολες!

Έλεος με τη διαφήμιση-spam-παραπληροφόρηση!

 

Το μόνο πλεονεκτήματα του θερμοπομπού είναι το design. Όταν εχεις ένα κρυο δωμάτιο, ο θερμοπομπος ζεσταίνει μόνο οτι "βλέπει". Όποιος εχει κάτσει μπροστά απο τζάκι θα θυμάμαι οτι καιγεται η μούρη του (απο την ακτινοβολία) και παράλληλα κρυώνει η πλάτη και ο κώλος του. Ο θερμοπομπος ειναι σαν το γκριλ του φουρνου.

 

Το δωμάτιο (οι τοίχοι) θα αργήσουν πολύ να ζεσταθούν ώστε να δημιουργηθεί εκείνο το γλυκό αίσθημα ζέστης στο χώρο. Αυτό γιατί θα πρέπει να ζεσταθούν αρκετά όλα τα αντικείμενα που "βλέπει" και μετά θα αρχίσει να ζεσταίνεται ο αέρας απο τα ζεστα αντικείμενα.

 

Για μένα οι καλύτερες μεθοδοι θέρμανσης μετά το κλασσικό καλοριφέρ ειναι


  1.  
  2. aircondition με inverter (θέλει εγκατάσταση)
  3. Convector heater (ζεσταίνει άμεσα τον αέρα)
  4. καλοριφέρ λαδιού (αργεί να ζεστάνει, αλλά μετά ζεσταίνει τον αερα και ακουμπά και ένα ρουχο)
  5. θερμοπομπός

 

 

... όταν έχουνε ζεσταθεί τα ντουβάρια δίνουν και αυτά ενέργεια στον χώρο αρα το ( 1:1 ) δεν ισχύει, και εννοείτε όταν το σπίτι έχει πάρει μια ανάλογοι θερμοκρασία δουλεύουν και πολύ λιγότερο τα σώματα αρα μιλάμε και για περισσότερη οικονομία...

Η ενέργεια που θα καταναλώσεις για να ζεστάνεις τον χώρο (ΜΑΖΙ με τα ντουβάρια) ειναι σχεδόν η ίδια όποια μέθοδο και να διαλέξεις. Το πλεονέκτημα του inverter και του convctor ειναι οτι αυτό το αίσθημα ζέστης θα ειναι ΠΟΛΥ πιο σύντομο γιατί ζεσταίνουν τον άερα. Όσο για την οικονομία και οτι ο παραγωγός θερμότητας θα δουλεύει λιγότερο αυτό το ορίζει ο θερμοστάτης που έχουν ΟΛΕΣ οι παραπάνω συσκευές.

 

 

...υγιεινή θέρμανση.

Ναι ειναι πιο υγιεινή αν έκαιγες μαγκάλι!

 

 

...

Συν το ότι και να ανοίξεις το παράθυρο να εξαερίσεις το σπίτι δεν φεύγει η θέρμανση από τον χώρο.

...

Και πάλι Πα**ρια μέντολες.

Αν οι τοίχοι και τα αντικείμενα έχουν θερμανθεί (ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ) τότε αν ανοίξεις το παράθυρο δεν θα χαθεί άμεσα το αίσθημα ζέστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξανα διαβάσεις τι έγραψα θα καταλάβεις τι εννοώ.

Και δεν είμαι αντιπρόσωπος είμαι εισαγωγέας και δεν με ενδιαφέρουν οι πωλήσεις λιανικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τα πεις παραέξω αυτά και σε κοροϊδεύουν.

 

Παρόλο που είναι η γνώμη σου αυτή.

Όταν έχεις λογικά επιχειρήματα με απαντήσεις σε αυτά που γράφω, έλα να κάνουμε συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας αγορασει ενα panel υπερυθρης θερμανσης μπορω να πω οτι ηταν μαλλον απογοητευση η ολη εμπειρια.

 

Πηρα το μικρο στα 400W που υποτιθεται θα ηταν αρκετο για ενα δωματιο 10τμ. Ειτε δουλευει ειτε δε δουλευει το ιδιο μου φαινεται. Εκτος αν ειμαι πολυ κοντα που κατι νιωθω. Κατεληξα να χρησιμοποιω παλι τον κλασικο θερμοπομπο που μπορει να καιει 800W στη χαμηλη σκαλα αλλα τουλαχιστον κανει δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που το πάνελ είναι 400W ενώ ο θερμοπομπός που είχες τα διπλά, (κι αυτό στη μικρή σκάλα) θα έπρεπε να σε κάνει απ'την αρχή να σκεφτείς ότι δε θα αποδίδουν το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρεισιμοποιοίσουμε αντι για ηλεκτρικό ρεύμα, υγραεριο ειναι πιο οικονομικο?

ΠΧ http://www.hobbi.gr/...roducts_id=4333

Βλεπω οτι η ισχύς του ειναι 1290w

Τα γκαρακια που πουλαει η ιδια εταιρια 2.5€ 500gr

Σε μια ωρα καιει 100γρ αρα 0.5€ την ωρα.

Σε σχεση με ενα αεροθερμο των 1000w

Ποιο θα ειναι πιο οικονομικο στην τσεπη μου?

Βλεπω στο τιμολογιο της δεη για πχ μια μεση καταναλωση το κοστος ειναι 0,0815 / kwh

Δηλαδη 0,105135€ την ωρα.

 

Ρωταω επηδη υποτιθετε οτι το υγραεριο ειναι πιο φτηνο ενω μου βγαινει 5 φορες πιο ακριβο...

 

edit: ψαχνοντας λιγο βρήκα αυτο το αρθρο. Εκει λεει 15€ 100 ωρες υποθετω στην 1000αρα σκαλα. Παλι βγαινει 0.15€/ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε, νομίζω πως αυτό δεν είναι για σπίτια, αλλά για κανά ορειβατικό κάμπινγκ, ή κάτι τέτοιο. Από τη κατασκευή του και μόνο είναι επικίνδυνο για σπίτι. :rolleyes:

 

Αν μιλάμε για υγραέριο, να δεις αυτές που παίρνουν μπουκάλα, εκεί κάνε κάποια σύγκριση αν γίνεται.

http://www.bestprice.gr/cat/5810/gas-stoves

 

[edit μετά το edit] Μάλλον το αρθρο θα εννοεί αυτό με τη μπουκάλα, οπότε πήρες απάντηση (0,15€ δεν μου φαίνονται πολλά πάντως).

 

Πάντως εγώ υγραέριο δε το εμπιστεύομαι για σπίτι. Ας κρυώνω, να μου μείνει το σπίτι τουλάχιστον. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ με ενδιαφερει να μαθω αν υπολογισα σωστα το κοστος / ωρα ενoς 1000w αεροθερμου και αν ειναι σωστο γιατι τετοια αγαπη προς το υγραεριο αφου ειναι πιο οικονομικη η δεη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...