Προς το περιεχόμενο

Google - ΟΑΣΑ: Τώρα και με πληροφορίες Transit για την Αθήνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με δελτίο τύπου τελικά και όχι επίσημη παρουσίαση, η Google ανακοινώνει σήμερα τα «εγκαίνια» της ελληνικής πλατφόρμας των Χαρτών Google με πληροφορίες Transit, για την εύκολη μετακίνηση στην πόλη με αστικές συγκοινωνίες.

 

Σε συνεργασία με τον Οργανισμό Αστικών Συγκοινωνιών Αθηνών (ΟΑΣΑ), η Google έχει ενσωματώσει στους χάρτες της πληροφορίες για τις διαδρομές λεωφορείων, μετρό, ηλεκτρικού, τρόλεϊ, τραμ και προαστιακού. Η πληροφόρηση αυτή παρέχεται στο κοινό δωρεάν στη διεύθυνση maps.google.gr/transitathens.

 

Με το Google Transit, οι χρήστες που αναζητούν οδηγίες για τις μετακινήσεις τους στην πόλη, μπορούν πλέον να σχεδιάζουν τις διαδρομές τους εντός του λεκανοπεδίου Αθηνών, χρησιμοποιώντας τα Mέσα αστικών συγκοινωνιών του ΟΑΣΑ. Οι διαδρομές αυτές εμφανίζονται ως εναλλακτική επιλογή στις οδηγίες μετακίνησης από τους Χάρτες της Google.

 

googlemap1.png

 

Η πρωτοβουλία αυτή, αποτέλεσμα συνεργασίας μεταξύ της Google και του ΟΑΣΑ, είναι μία επέκταση των δυνατοτήτων που προσφέρονται από τους Χάρτες της Google, με χρήσιμες πληροφορίες τόσο για τους καθημερινούς χρήστες των αστικών συγκοινωνιών όσο και για τους επισκέπτες της πόλης. Παράλληλα αποτελεί μέρος της αποστολής της ομάδας Χαρτών της Google να βοηθήσει τους χρήστες να εξερευνήσουν τον κόσμο με αστικές συγκοινωνίες, αυτοκίνητο ή και πεζοί.

 

Οι πληροφορίες Transit είναι διαθέσιμες τόσο στους Χάρτες της Google στο διαδίκτυο, όσο και στην εφαρμογή Χαρτών της Google για κινητά.

 

Για άμεση πρόσβαση στις παραπάνω πληροφορίες, επισκεφτείτε απλά το maps.google.gr, κάντε κλικ στo «Λήψη Οδηγιών» και επιλέξτε την μετακίνηση «Με δημόσια συγκοινωνία» (το εικονίδιο με το λεωφορείο). Εισάγοντας στοιχεία εκκίνησης και προορισμού και κάνοντας κλικ στο “ΛΗΨΗ ΟΔΗΓΙΩΝ” οι οδηγίες για μετάβασή σας με χρήση αστικών συγκοινωνιών θα είναι στη διάθεσή σας. Εναλλακτικά, μπορείτε να τοποθετήσετε απευθείας τα στοιχεία εκκίνησης και προορισμού σας στη διεύθυνση maps.google.gr/transitathens

 

Παράλληλα η Google έχει ετοιμάσει εκπλήξεις για τις επόμενες μέρες στους δρόμους της Αθήνας για να γνωρίσετε και να δοκιμάσετε τη νέα υπηρεσία Transit.

 

Link.png Site: Google Maps Athens Transit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό & χρήσιμο (για μια πόλη που θα λειτουργούσαν ιδανικά οι συγκοινωνίες όμως) :)

 

Λίγο αστείο να συμβαίνει αυτές τις ημέρες που τεμπελιάζουν απεργούνε οι υπάλληλοι των μέσων μεταφοράς... περιμένω integration με το apergia.gr αλλιώς μιλάμε για ξενόφερτα μοντέλα που μας επιβάλουν οι δανειστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάτι τέτοιο αλλά δεν έχει ακριβείς χρόνους δρομολογίων.

 

Βέβαια στην τελική νομίζω ότι θ αποδειχθεί πιο ακριβές το youdrive μιας και σου βάζει στον υπολογιζόμενο χρόνο το worst case scenario, δηλ. το Δ57 περνάει κάθε 10-25 λεπτά, στο google θα σου λέει θα ρθει στις 14:04 στη στάση σου (κάτι που δεν παίζει εκτός κι αν πρόκειται για την αφετηρία), το youdrive σου λέει θα περιμένεις 10-25 λεπτά.

 

Εκτός κι αν υπάρχει live ενημέρωση που δεν το νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η λειτουργία υπάρχει εδώ και χρόνια για την Αθήνα στο www.youdrive.gr

Η διαφορά είναι ότι το youdrive δεν ξέρει/δείχνει την ώρα διέλευσης των μέσων απ την κάθε στάση, παρά μόνο την συχνότητά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι η διαφορα είναι ότι ΑΛΛΟ το youdrive άλλο το insomnia άλλο το facebook και άλλο google maps!!! δεν είναι όλα "internet" !

 

 

Το συγκεκριμένο άρθρο απλά μας ενημερώνει ότι η υπηρεσία google maps ενσωμάτωσε αυτό το χαρακτηριστικό (που το έχει σε άλλες χώρες από παλιά) και στην αθηνα -γιατί ελλάδα μάλλον είναι μονο η αθηνα-

 

Είναι ανούσιο να λέμε ότι παρόμοια πράματα έχουν η είχαν άλλες σελίδες... είναι ας πούμε σαν να έβγαινε άρθρο ότι τα κινητά υποστηρίζουν πλέον video κλίση (τότε όταν ήταν καινούργιο πράγμα) και να γράφετε "πσσσ σιγά εγώ με το msn χρονια τώρα κάνω κλήσεις με video"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα. Είμαι στο σπίτι μου και θέλω να πάω στην άλλη μεριά της Αθήνας. Ποια είναι κατά τη γνώμη σου η διαφορά του να χρησιμοποιήσω google maps απ το youdrive;

 

Δε μιλάω για όλο το api του google maps. Για το functionality που αναφέρει η συγκεκριμένη είδηση λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο αστείο να συμβαίνει αυτές τις ημέρες που τεμπελιάζουν απεργούνε οι υπάλληλοι των μέσων μεταφοράς... περιμένω integration με το apergia.gr αλλιώς μιλάμε για ξενόφερτα μοντέλα που μας επιβάλουν οι δανειστές.

Οταν λες τεμπελιαζουν και απεργουνε,τι εννοεις; Που διεκδικουν τα δικαιωματα τους εναντια στη χουντα των κυβερνησεων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν κατάλαβα. Είμαι στο σπίτι μου και θέλω να πάω στην άλλη μεριά της Αθήνας. Ποια είναι κατά τη γνώμη σου η διαφορά του να χρησιμοποιήσω google maps απ το youdrive;

 

Δε μιλάω για όλο το api του google maps. Για το functionality που αναφέρει η συγκεκριμένη είδηση λέω.

 

Το youdrive δεν είναι τόσο απλό και πρακτικό (προφανώς κατά τη γνώμη μου) όσο το Google maps το οποίο βρίσκεται και ενσωματωμένο στις περισσότερες mobile συσκευές που κυκλοφορούν! Άρα ως είδηση είναι σημαντικό!

 

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι η διαφορα είναι ότι ΑΛΛΟ το youdrive άλλο το insomnia άλλο το facebook και άλλο google maps!!! δεν είναι όλα "internet" !

 

 

Το συγκεκριμένο άρθρο απλά μας ενημερώνει ότι η υπηρεσία google maps ενσωμάτωσε αυτό το χαρακτηριστικό (που το έχει σε άλλες χώρες από παλιά) και στην αθηνα -γιατί ελλάδα μάλλον είναι μονο η αθηνα-

 

Είναι ανούσιο να λέμε ότι παρόμοια πράματα έχουν η είχαν άλλες σελίδες... είναι ας πούμε σαν να έβγαινε άρθρο ότι τα κινητά υποστηρίζουν πλέον video κλίση (τότε όταν ήταν καινούργιο πράγμα) και να γράφετε "πσσσ σιγά εγώ με το msn χρονια τώρα κάνω κλήσεις με video"...

Το φόρουμ σας ευχαριστεί για τις νουθεσίες, αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται εισαγγελέας στις απόψεις των χρηστών..

 

Τουλάχιστον δεν είδα κάποιον να φλαμμάρει όπως γίνεται σε windows-linux-apple-android threads κλπ. , ώστε να δικαιολογηθεί το ποστ σου.

 

Το να παρέχει η google υπηρεσία που ήδη υπάρχει από το youdrive και από άλλους, δεν ξέρω καν γιατί θα έπρεπε να είναι είδηση.

Ακόμα και στο site του ΟΑΣΑ υπήρχε κάτι τέτοιο, αν και όχι τόσο βολικό.

 

Είδηση θα είναι να δίνει realtime χρόνους άφιξης - αναχώρισης με gps στα οχήματα ή με σύνδεση με το σύστημα του metro.

Θεωρώ ότι δεν δικαιολογειται ντόρος για τη συγκεκριμένη, και μάλλον αυτό θα σκέφτηκαν και στη google και δεν έκαναν παρουσίαση...

 

 

 

Όσο για το "Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα" , έχω να παρατηρήσω ότι η συγκεκριμένη ανάγκη είναι νομίζω μεγαλύτερη στην δαιδαλώδη πρωτεύουσα, παρά σε κάποια μικρότερη πόλη.

Παρόλα αυτά , να θυμίσω ότι πολλές φορές, τεχνολογικές εφαρμογές έχουν ξεκινήσει από μικρές επαρχιακές πόλεις , για να μην πω ότι κατά κόρον αυτό γίνεται .

Είναι πιο εύκολο από άποψη κόστους και μπλεξίματος με γραφειοκρατία ...

 

Οταν λες τεμπελιαζουν και απεργουνε,τι εννοεις; Που διεκδικουν τα δικαιωματα τους εναντια στη χουντα των κυβερνησεων;

 

Μάλλον θα έλεγα , διεκδικούν τα ατομικά δικαιώματα τους από αυτούς που οι ίδιοι ψήφισαν, και των οποίων είναι πελάτες, αδιαφορώντας για τους υπολοίπους.

Τα κοματόσκυλα , οι τεμπέληδες, οι τσάτσοι, οι αργόμισθοι, οι συνδικαλιστές,

κάποιοι χαζοχαρούμενοι που νομίζουν ότι κάνουν επανάσταση κάνοντας βόλτα στο κέντρο,

και κάποιοι που θέλουν να εκτονωθούν..

Σε μεγάλο βαθμό, τα αίτια της σημερινής κατάντιας , συγκεντρωμένα σε ένα σημείο (μέσα κι έξω απ' τη βουλή)..

 

Προσθέστε και τη λίστα των φοροφυγάδων, εξοντώστε τους όλους αυτούς και καθαρίσαμε.

 

Παρεμπιπτόντως, στο σκαι (στην τηλεόραση) τώρα δώσανε οδηγίες στο τι να κάνει κάποιος πολίτης σε περίπτωση προσαγωγής !!!! Εντυπωσιάστηκα απ' το φασιστοκάναλο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...