Προς το περιεχόμενο

Πόσο πετρέλαιο καίτε το χρόνο για θέρμανση?


NeuroN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έπεσε στην αντίληψή μου οτι οι γονείς μου καίνε 2000 λίτρα πετρέλαιο το χρόνο! και μου φάνηκαν πολλά. Δλδ για 6 μήνες πέρσι πλήρωσαν 1600 ευρώ... Ο λέβητας λέει είναι παλιός απο τοτε που φτιάχτηκε το σπίτι και μπορει να υποστηρίξει 4 ορόφους, ενώ μέχρι τώρα υπάρχουν δύο όροφοι με τον ένα να είναι φουλ λειτουργικός (δλδ αυτά τα λίτρα κάηκαν ουσιαστικά για τον ενα όροφο). Το σπίτι είναι 80 τ.μ. και έχει 6 σώματα καλοριφέρ 1x1 πες + 1 μικρό του μπάνιου. Επίσης είναι ανοιχτό απο όλες τις πλευρές και βρίσκεται βόρεια (Ξάνθη) οπότε το κρύο είναι μπόλικο και το καλοριφέρ δουλεύει συχνά.

Πέρα απο την αντικατάσταση του λέβητα που μάλλον θέλει αρκετα λεφτά τι άλλο μπορεί να γίνει? Απο εκει που τον ανοίγοκλείνουν 2-3 φορές τη μέρα μηπως ειναι πιο οικονομικό να τον έχουν συνέχεια ανοικτό? το κανετε εσείς αυτο? Κατι μουρμούραγαν και για μόνωση, οτι δεν εχει μόνωση το σπίτι γι αυτό είναι τόσο κρύο κλπ.. Καμια ιδέα? Εσείς πόσο καίτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα έλεγα ότι είναι υπερβολικά 2000 λίτρα. Ειδικά αν ξεκινάνε να ανάβουν Οκτώβρη και σταματάνε τέλος Απρίλη. Είναι και Ξάνθη που έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες κτλ. Κατα τ'άλλα σίγουρα η "ενεργειακή αναβάθμιση" του σπιτιού θα βοηθήσει. Καλύτερα κουφώματα, μόνωση, διπλά παράθυρα, ψηφιακός θερμοστάτης (τρελή διαφορά) κτλ. Επίσης είναι καλύτερο (πιό οικονομικό) να το έχεις όλη μέρα π.χ. στο 20 παρά να το ανάβεις π.χ 3 φορές τη μέρα στο 23 ξέρω γω. Φυσικά το ότι απο κάτω και απο πάνω δεν κατοικούνται τα διαμερίσματα είναι και αυτό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400 lt, μονοκατοικία 85 τετραγωνικά με λέβητα τοποθετημένο το 1981!!!!

 

Βέβαια χρησιμοποιώ και τα a/c αλλά και μια ηλεκτρική σόμπα για θέρμανση.

 

Γενικά το αντέχω το κρύο πάντως και δεν ξεπαραδιάζομαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακαλυπτες σωληνωσεις, ηλιακος τριπλης ενεργειας,μονωση κτηριου,εσωτερικα ακαθαρτα τοιχωματα χωρου καυσης λεβητα,λαθος ρυθμιση θερμοκρασιων καυστηρα-κυκλοφοριτη,νοθευμενο πετρελαιο,κατεστραμενη μονωση λεβητα απο ποντικια πχ,ελληψη-καταστροφη λαμας περιδηνησης ζεστου αερα μεσα στον λεβητα,αρυθμιστος καυστηρας.

ολα αυτα αυξανουν κατα πολυ την καταναλωση και συνηθως στους περισοτερους καυστηρες τουλαχιστον τα μισα ισχυουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.google.gr/search?hl=el&source=hp&biw=1024&bih=631&q=%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%B7+%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1&oq=%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%B7+%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1&aq=f&aqi=g1&aql=1&gs_sm=e&gs_upl=4501l7842l0l7864l19l15l1l2l2l1l387l2850l0.3.7.2l12l0

αφου μπορειτε να πληρωσετε καποια λεφτα υπαρχουν δανεια+επιδοτηση γι αυτες τις δουλειες..

αεριο,pellet κτλ.εχετε ψαξει αν μπαινουν?

εννοειτε ερχεται ενεργειακος επιθεωρητης και μετραει το ποσο "τρυπιο" ειναι...

βασικα 2 διαμερισματα ειναι ολα και ολα?εισαι ενοικιαστης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στην ελλαδα εχετε καλοριφερ αναμενο απο οκτωβριο μεχρι απριλιο εχετε καποιο προβλημα... λονδινο αναψαμε καλοριφερ πριν 1 βδομαδα μια φορα, και ειχε να αναψει απο μαρτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ZAKKWYLDE αν αυτα τα λίτρα είναι καλα τότε βάζουμε ενα αερόθερμο σε κάθε δωμάτιο και πληρώνουμε μονο ρεύμα που θα βγαινει λιγότερο απο 1600 ευρω.

Ασε chill και μεις καίμε a/c στα λίγα κρύα. Δεν ανάβεις συχνά καλοριφέρ δλδ?

LOULATRANS αυτά δεν τα κοιτάει ο τεχνικός? Νομίζω κάνουμε συντήρηση.

kage αν εννοεις φυσικο αέριο όχι δεν έχουμε στη βόρεια ελλάδα ακόμα. Το pellet τι λέει?

Ναι το κτίριο δυο διαμερίσματα έχει πάνω κάτω και είναι δικό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στην ελλαδα εχετε καλοριφερ αναμενο απο οκτωβριο μεχρι απριλιο εχετε καποιο προβλημα... λονδινο αναψαμε καλοριφερ πριν 1 βδομαδα μια φορα, και ειχε να αναψει απο μαρτιο.

Πολύ απόλυτος είσαι ωρέ Toufas. Δεν είναι κάθε χρονιά το ίδιο (πέρσι μέχρι Δεκέμβρη κοντομάνικο) ούτε κάθε σπίτι το ίδιο ούτε κάθε περιοχή το ίδιο. Κέντρο που μένω συνήθως μπορώ και κοιμόμουν την περασμένη βδομάδα με κοντομάνικο, ανοιχτή μπαλκονόπορτα και λεπτή κουβερτούλα (προφανώς χωρίς θέρμανση). Μαρούσι το ίδιο διάστημα ήθελα a/c στο full και το βράδυ μακριμάνικο και διπλό πάπλωμα. Για να μη μιλήσουμε για Ξάνθη που λέει ο ts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις καιμε 1.200 για μονοκατοικια διπατη 150μ, αλλα με καποια δωματια κλειστα. Και με αρκετο τζακι περισυ για να δουλευουμε λιγοτερο το πετρελαιο.

 

Γενικα το ολο θεμα δεν ειναι αμα το εχεις στο 20 ή 21, αμα βαλεις κουβερτα κτλ. Το βασικο ειναι αμα εχεις ΜΟΝΩΣΗ καλη!= εως 40% λιγοτερη καταναλωση. Και οταν μιλαμε για καλη μονωση, εννοω για εμφαση στην λεπτομερεια, που ουτε το 5% των σπιτιων δεν εχει στην ελλαδα.

 

Πριν 5 μερες πειραματιζομουν ενα βραδυ με την θερμοκαμερα ενω φιλο, Εντυπωσιαστικα απο τις τεραστιες απωλειες καποιων σπιτιων, κυριως παλιων. Με το πετρελαιο να φτανει συντομα στο 1.4+ επενδυση στην μονωση ειναι το μονο πραγμα που αξιζει και θα αποδώσει στο μελλον τα χρηματα πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε chill και μεις καίμε a/c στα λίγα κρύα. Δεν ανάβεις συχνά καλοριφέρ δλδ?

 

Ειλικρινά ανάβω όποτε έχω ή περιμένω επισκέψεις :-D . Μόνος μου εξαιρετικά σπάνια.....και όλοι μου λένε ότι έχω το πιο κρύο σπίτι που έχουν βρεθεί lol (μονοκατοικία που την βαράει το κρύο και η ζέστη αντίστοιχα από παντού). Πέρυσι το γέμισα δυο φορές γιατί ήμουν μπλεγμένος με κρυουλιάρα........

 

Δεν έχω θέμα με το κρύο της χώρας μας, εντάξει δεν λέω ότι κυκλοφορώ και με φανελάκι μέσα στο σπίτι αλλά ούτε τίποτα πενταπλές μπλούζες ξέρω εγώ. Και όχι δεν είμαι τόφαλος για να με προστατεύει το λίπος, είμαι 65kg :P

 

Το a/c το ανάβω όταν κάνω μπάνιο και την σόμπα τα πρωινά για να αντέξω την έξοδο από τις κουβέρτες και τα παπλώματα (ευτυχώς δεν δουλέυω το φετινό χειμώνα οπότε θα κάνω οικονομία, ευχαριστώ κράτος.......oh w8 :devil:)

 

Δυστυχώς όμως το καλοκαίρι ισχύουν τα ακριβώς αντίθετα......οι 30 βαθμοί για μένα είναι καύσωνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στην ελλαδα εχετε καλοριφερ αναμενο απο οκτωβριο μεχρι απριλιο εχετε καποιο προβλημα... λονδινο αναψαμε καλοριφερ πριν 1 βδομαδα μια φορα, και ειχε να αναψει απο μαρτιο.

Λονδίνο. Τι ακριβώς πας να συγκρίνεις αναμεσα σ'εσάς που ζείτε κι έχετε συνηθίσει τις εκεί θερμοκρασίες κι εμάς που έχουμε συνηθίσει και ζουμε σε γενικά πιο ζεστό κλίμα. Σαν σαν έρχεται ο άλλος από Καναδά ξερωγώ (κάποιο πιο κρύο μέρος από Λονδίνο τεσπα) και να σου λέει ότι έχεις πρόβλημα εσύ που άνοιξες το καλοριφέρ σου την προηγούμενη βδομάδα κι όχι πιο πίσω, όπως αυτοί. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά μάλλον θα πάμε για πελλετ.

Να ρωτήσω κάτι, μια πελλετ σόμπα που είδα γράφει 8KW, χρειάζεται συνέχεια τόσο ρεύμα δλδ? γιατι 8KW δεν είναι και λίγα, 4 μικρά αερόθερμα πες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...