Προς το περιεχόμενο

Πόσο πετρέλαιο καίτε το χρόνο για θέρμανση?


NeuroN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στην Θεσσαλονίκη που σπουδάζω δεν καίω σχεδόν τίποτα

 

πέρσι πρέπει να καψα το πολύ 2 ώρες όλον τον χειμώνα, είμαι τυχερός γιατί ο ήλιος χτυπάει στο δωμάτιο τα μεσημέρια, και η ζέστη μένει μέσα, δε ξέρω εάν φταίει το υλικό, αλλά μπορεί να φταιέι που ο γείτονας από δίπλα που καίει

 

μέχρι τώρα δεν έχω κάψει τίποτα πάντως, βασικά είμαι με air condition από φέτος το οποίο δεν ανάβω καθόλου επομένως δε πληρώνω τίποτα για το πετρέλαιο :P

 

στην Κομοτηνή που μένω πάντως έχουμε μεγάλο πρόβλημα γιατί ζούμε σε μεγάλη μονοκατοικία και αναγκαστικά πρέπει να κάψεις πολύ πράμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

οκ, μετά από ψάξιμο δεν βρήκα κάτι παρόμοιο... οπότε θα ρωτήσω εδώ...

 

 

παλιά πολυκατοικία 3 ορόφων... (ισόγειο, 1ος και 2ος που είμαι εγώ)

2 διαμερίσματα που κατοικούνται ισόγειο, 1 στα 2 κατοικήσιμα στον 1ο και 1 στα 2 κατοικήσιμα στον δεύτερο...

τα διαμερίσματα είναι 2άρια και 3άρια, άρα από 60 έως 75-80 τετραγωνικά...

βάλαμε πετρέλαιο πριν περίπου 40 μέρες, 1000 λίτρα, και μόλις με πήρε τηλέφωνο ο διαχειριστής ότι πρέπει να ξαναβάλουμε!!

 

α!!!

 

και ώρες κατανάλωσης ΜΕΧΡΙ 5μιση τη μέρα. Δλδ, έχουμε ένα πρόγραμμα σπαστό όπου ΟΤΑΝ η θερμοκρασία πέσει κάτω από 15 ΤΟΤΕ θα ανάψει ο λέβητας!! (μόνο μέσα σε αυτές τις ώρες) = αν δεν πιάσει 14 βαθμούς στις 8μισι το βράδυ πάμε από τις 18:00 μέχρι τις 7 το πρωί χωρίς θέρμανση...

 

ερωτήσεις:

και τις 40 μέρες (λέμε τώρα) να δούλευε ο λέβητας για 5μισι ώρες τη μέρα, τελειώνουν έτσι 1000 λίτρα?

τι τιμές παίζουν στο πετρέλαιο?

αν έχετε λέβητα με θερμοστάτη, σε τι θερμοκρασία το βάζετε?

 

 

απαντήστε αν θέλετε πριν πάω και τον κάψω με το πετρέλαιο που θα πάρουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήσεις:

ο λέβητας την παλεύει;Γενικά είναι γίνει σωστή συντήρηση; (Σίγουρα θα υπάρχουν απώλειες ελέω παλαιότητας)

Πληρώνεις όσο κάψεις/υπάρχουν μετρητές ή είναι χύμα στο κύμα η κατάσταση και τα βρίσκετε άρτζι μπούρτζι για το ποιός έκαψε και πόσο;

 

Στην πολυκατοικία μου υφίσταται κεντρική θέρμανση,άλλα με αυτόνομο θερμοστάτη σε κάθε σπίτι.Αν βάλω θερμοκρασία 20~21C έχω ζεστάνει στο σπίτι μέσα σε 30' και θα παραμείνει έτσι για ~1.30 ώρα μέχρι να ενεργοποιηθεί πάλι ο θερμοστάτης.Τριάντα λεπτά καύσης για μιάμιση ώρα ζέστης στο σπίτι!Κάτι ανάλογο δέν υπάρχει στον λέβητα σας;Δουλεύει μόνο βάση εξωτερικής θερμοκρασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρώνουμε μόλις τελειώσει... τώρα που κοντεύει να τελειώσει, με πήρε να μου πει πόσο θα είναι το μερίδιο μου να ξαναβάλουμε 1000 λίτρα... όχι ενδιάμεσα, όχι μηνιαία.

 

το σύστημα είναι:

έχουμε ένα αισθητήρα στην είσοδο, κάποιες συγκεκριμένες ώρες της μέρας (και σε αθροιστικό σύνολο 5μιση μέσα στο 24ωρο) μπαίνει σε "ον" φαση, για αυτές και μόνο τις ώρες αν η θερμοκρασία είναι 15 ή λιγότερο -> ανάβει...

 

ο χώρος που βρίσκεται ο αισθητήρας ΔΕΝ ζεσταίνεται, άρα δεν τον επηρεάζει το αν καίει ο καυστήρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρώνουμε μόλις τελειώσει... τώρα που κοντεύει να τελειώσει, με πήρε να μου πει πόσο θα είναι το μερίδιο μου να ξαναβάλουμε 1000 λίτρα... όχι ενδιάμεσα, όχι μηνιαία.

 

το σύστημα είναι:

έχουμε ένα αισθητήρα στην είσοδο, κάποιες συγκεκριμένες ώρες της μέρας (και σε αθροιστικό σύνολο 5μιση μέσα στο 24ωρο) μπαίνει σε "ον" φαση, για αυτές και μόνο τις ώρες αν η θερμοκρασία είναι 15 ή λιγότερο -> ανάβει...

 

ο χώρος που βρίσκεται ο αισθητήρας ΔΕΝ ζεσταίνεται, άρα δεν τον επηρεάζει το αν καίει ο καυστήρας...

 

Μιλαμε για νομπελ ευρεσιτεχνιας... λες και το συνδεσες με τα φωτα κλιμακοστασιου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο απο θέμα οικονομίας σε πρόγραμμα με λίγες ώρες είναι να λειτουργεί σπαστά ο λέβητας. Μέχρι να ζεστάνει το καζάνι και να πιάσει μια καλή θερμοκρασία αφού κυκλοφορήσει το νερό σε όλο το κύκλωμα θέλει περίπου 30-45 λεπτά ίσως και 1 ώρα. Αν βάλουμε σπαστό πρόγραμμα και όχι συνεχόμενο τότε αν για παράδειγμα το ανάβουμε για 6 ώρες σπαστά, δηλαδή 3 και 3 τότε χάνουμε μισή ώρα στο 1ο άναμα και άλλη μισή στο 2ο... Δηλαδή έχουμε maximum απόδοση για 5 ώρες. Αν το ανάψουμε σερί τότε θα έχουμε maximum απόδοση για 5,5 ώρες.

 

Φανταστείτε το αυτό για πιο μεγάλες εγκαταστάσεις σε πολυόροφες πολυκατοικίες όπου το νερό αργεί ακόμα περισσότερο να πιάσει μέγιστη θερμοκρασία.

 

Μια παρατήρηση επίσης για τα σώματα, τα οποία για να αποδώσουν τις θερμίδες που λέει ο κατασκευαστής θα πρέπει το νερό που κυκλοφορεί μέσα τους να έχει φτάσει στη σωστή θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "σπαστό" είναι ώρα-ώρα-μιάμιση ώρα-δίωρο διασκορπισμένο μέσα στη μέρα

 

προτάσεις περιμένω...

να του προτείνω να αλλάξει κάτι?

είναι φυσιολογική η κατανάλωση 1000 λίτρων για τόσο σύντομο χρονικό διάστημα? (40 μέρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...