Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι θελω την εκτιμηση σου αν πιστευεις πως θα δωσουν το δανειο οι Ρωσοι επειδη εγω δεν φοβαμαι να εκτεθω το αποκλειω,η αποψη σου πια ειναι ? Για την ιστορια και προς το παρον δικιο εχω εγω μεχρι να το δωσουν οι Ρωσοι...

 

Το οτι θες δικη μου εκτιμηση δε σημαινει οτι ειμαι σε θεση να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι πρώτοι που δημιούργησαν προβλήματα στις ελληνικές τράπεζες ήταν οι ιταλοί. :mad:

Πάρε τώρα λίγο τον γνωστό _ούλο και άλλη φορά να προσέχεις. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειχνει οτι υπαρχει slowdown σε παγκοσμια κλιμακα καθως ειναι ενα απο τα BRIC. αυτο επηρεαζει και την ευρωπη. ως οικονομικο δεικτη το παρουσιασα. δεν εχει αμεση σχεση αλλα εμμεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά σιγά πάμε για παγκόσμια ύφεση; :fear:

Λογικό πάντως δεν είναι να επιβραδύνεται η ανάπτυξη στην Κίνα μετά τα παλαβά νούμερα των τελευταίων ετών; Τα προϊόντα της σε ποιους θα τα πουλάει αν σχεδόν όλες οι μέχρι τώρα "πλούσιες" χώρες έχουν οικονομικά προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ νομίζω πως ό,τι αρνητική οικονομική είδηση κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, έχουμε βρει και την κοτσάρουμε εδώ. Έχει δεν έχει την όποια σχέση με το θέμα του νήματος.

 

Πράγμα το οποίο δε με ενοχλεί (έχουμε πολύ χειρότερα offtopic από αυτά), αρκεί όλοι αυτοί οι δείκτες και οι πίνακες να συνοδεύονται από έναν, στοιχειώδη, έστω, σχολιασμό (και, όχι, οι υποτίθεται ψαγμένες φωτογραφιούλες τύπου "I lol'd", "rofl" κτλ. ΔΕΝ λογίζονται ως επαρκής σχολιασμός).

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά σιγά πάμε για παγκόσμια ύφεση; :fear:

 

 

ετσι δειχνει.

 

 

 

Λογικό πάντως δεν είναι να επιβραδύνεται η ανάπτυξη στην Κίνα μετά τα παλαβά νούμερα των τελευταίων ετών; Τα προϊόντα της σε ποιους θα τα πουλάει αν σχεδόν όλες οι μέχρι τώρα "πλούσιες" χώρες έχουν οικονομικά προβλήματα;

 

 

αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι οτι απο το 2009 που αρχισε να ανακαμπτει μετα απο 3 χρονια φτανει παλι στα ιδια επιπεδα της υφεσης που ειχε ξεκινησει το 2007 απο την αμερικης. απο το 2007 εως το 2009 εκανε βουτια οσο κρατησε και η υφεση της αμερικης, 18 μηνες και τωρα παμε παλι πισω στα ιδια επιπεδα.

 

φαινεται δηλαδη οτι ουσιαστικα δεν τελειωσε η υφεση το 2009 αλλα ηταν τεχνητη η αναπτυξη εξαιτιας της παρεμβασης των κεντρικων τραπεζων ανα τον κοσμο. αυτο περιλαμβανει και την ευρωπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(και, όχι, οι υποτίθεται ψαγμένες φωτογραφιούλες τύπου "I lol'd", "rofl" κτλ. ΔΕΝ λογίζονται ως επαρκής σχολιασμός).

 

 

οκ εχεις δικιο σε αυτο οταν προκειται για εικονες. οταν δηλαδη βαζω εικονες για να σχολιασω λογια δεν υπαρχει θεμα. οταν βαζω εικονες για να σχολιασω εικονες λες προφανως. για το αλλο που λες δεν θα συμφωνησω γιατι η οικονομια δεν βρισκεται στα στενα ορια της ευρωπης. δηλαδη εαν τα ευρωπαικα χρηματιστηρια πεσουν εξαιτιας τετοιων αρνητικων ειδησεων και γινει αναφορα για το τι φταιει θα πρεπει να αναφερθει για παραδειγμα η πτωση στο αεπ της κινας. δε ξερω πως ακριβως το εννοεις δηλαδη. νομιζω ειναι λιγο υποκειμενικο αυτο το θεμα. οταν ας πουμε ειχα αναφερει τις αρνητικες εξαγωγες της ασιας που προκαλεσαν αναστατωση στην ευρωπη αυτο ειχε εμμεση εξαρτηση. δεν το βρηκα ασχετο με το θεμα γιαυτο και το εγραψα. εαν παλι θελεις να αναφερομαστε αποκλειστικα για οικονομικες ειδησεις εντος ευρωπης γεωγραφικα δηλαδη να μας το πεις για να ξερουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που θέλω να σας πω, το είπα ήδη:

 

Μη δημοσιεύετε ξερούς πίνακες, συνδέσμους και άρθρα, χωρίς έναν στοιχειώδη σχολιασμό.

 

Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος, λ.χ., να ξέρει ποιες είναι οι BRIC (Βrazil, Russia, India, China) για να δώσω ένα απλό παράδειγμα.

 

Ο λόγος, απλός: αν κάποιος καταλαβαίνει τι σημαίνουν όλα αυτά, χωρίς σχολιασμό, δε χρειάζεται αυτό το νήμα. Η δουλειά είναι να ενημερώνεται και κάποιος που δεν ξέρει γιατί η Κίνα από το εξωφρενικό 10+ που είχε ανάπτυξη έπεσε στο 7,5+ κι αυτό έχει (αν έχει) κάποια σχέση με το ενδεχόμενο τέλος του ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλειά είναι να ενημερώνεται και κάποιος που δεν ξέρει γιατί η Κίνα από το εξωφρενικό 10+ που είχε ανάπτυξη έπεσε στο 7,5+ κι αυτό έχει (αν έχει) κάποια σχέση με το ενδεχόμενο τέλος του ευρώ.

 

 

ενταξει. εγω το πηρα αλλιως. οποιος δε καταλαβαινει ρωταει και απανταμε! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, μεταξύ μας, η επάνοδος σε πιο φυσιολογικά επίπεδα μετά τα σκασίματα των διαφόρων "φουσκών" και της εικονικής ευημερίας, είναι ύφεση;

Ισχύει ακόμα και στην περίπτωση της Ελλάδας.

Μήπως η πραγματικότητα και το φυσιολογικό είναι λίγο πολύ αυτό που ζούμε;

Μήπως οι πραγματικές δυνατότητες της οικονομίας είναι αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός, οπότε θα το γράψω μία τελευταία φορά:

 

Ο σχολιασμός των δημοσιευόμενων συνδέσμων αποτελεί υποχρέωση των μελών, δεν επαφίεται στη διακριτική τους ευχέρεια. Το ζήτημα αυτό αναφέρεται ρητά στους Συμπληρωματικούς Κανόνες για το Μπλα-Μπλα (σημείο 7).

 

Να υπενθυμίσω με την ευκαιρία πως, αν έχετε αντίρρηση για το περιεχόμενο της παρέμβασης ενός συντονιστή, στέλνετε αποκλειστικά προσωπικό μήνυμα ή μεταφέρετε τις όποιες διαφωνίες σας στο διαχειριστή του insomnia.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...