Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και έχει ειπωθεί η παρουσα ατάκα με εμένα να ξεπερνάω τα όρια μου, αναφέροντας τους αστυνομικους και τους εκπαιδευτικους (μου κανει εντύπωση που δε το θυμάσαι), προτίμησα να παίξω στο θέατρο του παραλόγου, κάνοντας μια σύνδεση του ¨μαζικές απολύσεις = απόλυση όλων" με το "μαζί τα φάγαμε=κάποιοι τα φάγαμε".

Νομίζω πως όταν η συζήτηση φθάνει σε τέτοιο σημείο και σκοπός ειναι απλά να πέσει μια χαζομάρα για να μην "εκτεθουμε" (λες και γνωρίζει ο ένας τον άλλο), περιμένεις και την ανάλογη καζούρα στη πρώτη ευκαιρία. Αυτό έκανα προηγουμένως. Αν το θεωρείς μη αναγκαίο και προσβλητικό, μπορω να αναιρέσω.

 

Βλεπω οτι καπου εχεις λιγο προβλημα στην κατανοηση τηες ελληνικης γλωσσας οσον αφορα τις ιδιαιτεροτητες της (το κουβεντιασαμε και στο μεα περι Παγκαλου). Μεσα σε ενα φορουμ οπως αυτο που ειμαστε τωρα, και μετα απο τοσες και τοσες κουβεντες μεταξυ μας, οταν βγω εγω δειχνοντας υπερβολικη αγανακτιση και πω:

Να πεθανουν ολοι οι μπατσοι,

Να πεθανουν ολοι οι πολιτικοι,

Να απολυθουν ολοι οι δ.υ.

Να κρεμαστουν στο συνταγμα ολοι οι ταδε,

να πνιγουν στο σαρωνικο ολοι οι δεινα

κλπ

κλπ

 

τι νομιζεις απο αυτα οτι τα λεω στην κυριολεξια;

 

Οταν λοιπον καποιος εδω μεσα πεταξε καποια στιγμη μια ατακα "να απολυθουν ολοι οι υπαλληλοι" ειτε ειναι χαζος (με την κυριολεκτικη εννοια της λεξης, δεν καταλαβαινει απλα πραγματα), ειτε το ειπε μετα απο αγανακτικη, και σε καμμια περιπτωση δεν εκφραζει κανεναν υποστηρικτη σωστης εκκαθαρισης του δημοσιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κανένα προβλημα φιλε πουρνάρα. Αντιλαμβάνομαι ακριβως αυτο που λες.

Και εγώ από αγανάκτηση επαναλαμβάνω πολλές φορές ότι όλοι οι πολιτικοί ήταν (ή είναι, πράγμα το οποίο δε πιστεύω για το παρον) λαμόγια.

 

Οπότε ποιός ο λόγος της αντιπαράθεσης αφου ήδη γνωρίζεις τους λόγους της αγανάκτησης μου? Εκτος και αν και εσυ δεν καταλαβαίνεις τις ιδιαιτερότητες της Ελληνικης γλώσσας :-)

 

Άλλωστε ο λόγος που έγινε αυτό θέμα, ηταν επειδή κάποιοι υποστηρίξατε οτι όλοι φταίμε για οτι έγινε και εγω φωναζα για τσουβαλιασμα.

 

Αφου λοιπόν ξεκαθαρίστηκε οτι με το όλοι, εννοούσατε μερικοί, δεν έχω κάποιον λόγο να διαφωνώ μαζί σας.

 

Πράγματι κάποιοι τα φάγανε και αυτή τη στιγμή πληρώνουν τα σπασμένα ΚΑΙ άτομα που δε έφταιγαν, πράγματι έχουμε πολλά λαμόγια πολιτικούς, αλλά κάποιοι σίγουρα ειναι καλοί, σίγουρα, ένα μέρος των δημοσίων υπαλλήλων πρέπει να απολυθεί (οπως οι επίορκοι).

Στο μόνο το οποιο θα κρατήσω την προσωπική μου αποψη, έχει να κάνει με τους πολιτικους του παρελθόντος. Αν θέλετε το σέβεστε, αν όχι. δε μπορω να κάνω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλωστε ο λόγος που έγινε αυτό θέμα, ηταν επειδή κάποιοι υποστηρίξατε οτι όλοι φταίμε για οτι έγινε και εγω φωναζα για τσουβαλιασμα.

 

ε οχι και ολοι. το 90% μονο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οχι και ολοι. το 90% μονο.

Χμ...μειωσε λιγάκι. Σωματα ασφαλείας, εκπαιδευτικοι και γιατροι ξεπερνάνε το 10%. Δωσε κάτι παραπανω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...μειωσε λιγάκι. Σωματα ασφαλείας, εκπαιδευτικοι και γιατροι ξεπερνάνε το 10%. Δωσε κάτι παραπανω :P

 

Αυτοι ειναι στο 10% που δεν εφαγαν; Προφανως αστεϊζεσαι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Από το 2013 θα έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα, δηλαδή οι δόσεις θα πηγαίνουν μόνο για τη πληρωμή χρέους όχι για την οικονομία» πρόσθεσε, ο ίδιος παράγοντες, εξηγώντας ότι οι δανειστές γνωρίζουν ότι μόνο τώρα μπορούν να πιέσουν τόσο ασφυκτικά για δεσμεύσεις, παρεμβάσεις και μέτρα.

 

 

Πηγή:www.capital.gr

 

 

 

 

θα εχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

εγραψε τετοιο πραγμα η εφημεριδα...?

Εισαι σε περιοδο που λαμβανονται νεα μετρα μην ξεχνας...Αν ακουσεις οτι ξεχρεωνουμε οπου ναναι μην το παρεις και τοις μετρητοις. Οσο για το πρωτογενες πλεονασμα ειναι τοσο ανουσιο, οταν για να γινει αυτο θα εχεις δημιουργησει μερικα εκατομυρια ανεργων... Σιγουρα θα παραμενεις πολυ μακρια απο αναπτυξη κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγραψε τετοιο πραγμα η εφημεριδα...?

Η αγορά είναι σε μεγάλο βαθμό και ψυχολογία.

Οπότε πες πες, μπορεί και να γίνει όπως με τις αυτοεκπληρούμενες προφητείες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγραψε τετοιο πραγμα η εφημεριδα...?

 

 

ηταν απο το κειμενο της mafalda.

 

http://www.insomnia.gr/topic/424167-%CE%B6%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89/page__st__2445#entry5024935

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο την Ισπανια,ολοι οι αλλοι σπασαν το support

Ρε κατι γινεται και δεν μας το λενε...

 

post-216584-0-03437700-1350745175_thumb.jpg

 

 

 

ρε ξερεις τι γινεται? τωρα μου ηρθε η φλασια

 

πεφτουν οι τιμες των ομολογων γιατι βγηκε το σεναριο επαναγορας των ομολογων για να μειωθει το ελληνικο χρεος. θα δωσουν 10 δισ για να αγορασουν 30 δισ. προφανως τα ελληνικα ομολογα τα εχουν οι κερδοσκοποι και οι τραπεζες οποτε ξεκινησαν να ριχνουν τις αποδοσεις ετσι ωστε οταν ερθει η ωρα με 10 δισ δε θα αγορασουν 30 αλλα πολυ λιγοτερα σε ονομαστικη αξια. και οι φορεις που θα τα πουλησουν τα ειχαν αγορασει σε υψηλοτερες αποδοσεις. οποτε ετσι θα κερδισουν

 

ετσι το βλεπω εγω. δεν ειχα παρει πρεφα αυτο το σεναριο και το ακουσα τωρα στις ειδησεις. γιατι παλιοτερα που το φωναζε ο καζακης λεγανε οτι απαγορευεται μια χωρα να αγορασει ομολογα απο τη δευτερογενη αγορα. φαινεται ομως οτι ολα μπορουν να γινουν τελικα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο αλλα με τις αλλες τι παιζει; Ασε που το καθοδικο trend το ειχε πριν σκασει η ειδηση.

Πχ Ισπανια διψαει για τραπεζικη ενωση. Δεν την πηρε, λογικα επρεπε να δει παλι 7%.

 

Ρε κατι παιζει...

 

ΥΓ Για το τελευταιο το εχω απορια απο τοτε που ο ΓΑΠ μιλησε για δημοσκοπηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...