Προς το περιεχόμενο

Επενδυση χρηματων κ αγορα χρυσου??


pigos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια

Δεδομενης της οικονομικης καταστασης κ των προοπτικων της χωρας μας πιστευετε οτι θα με συνεφερε ενα 50% των χρηματων που εχω μαζεψει απο την δουλεια μου (δεν ειναι κ πολλα) να τα επενδυσω σε αγορα χρυσου ή χρυσης λιρας?? (ποιο απο τα 2 προτεινετε?? )

 

Ελπιζω να μην θεωρειτε προκλητικη η ερωτηση μου αυτην την περιοδο αλλα καλο θα ηταν να εχουμε μια ασφαλεια κ μια πισινη...

Σε περιπτωση που το αποφασισω ξερω οτι η αγορα γινεται απο Τρ Ελλαδος κ Τρ Πειραιως...Αν θελησω μετα να πουλησω παλι σε αυτες τις τραπεζες πρεπει να παω??Επισης οι τραπεζες σε περιπτωση που ανεβουν οι τιμες οταν θα παω εγω να πουλησω θα τις συμφερει να αγορασουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πως είμαι σύμβουλος επενδύσεων, αλλά θα γράψω απλά την προσωπική μου εκτίμηση ως στόκος.

 

Μόνο αν έχεις πολύ χρήμα που είσαι βέβαιος πως μέρος του δε χρειαστείς στα επόμενα 10 χρόνια, εφόσον υπολογίσεις πως ένα κομμάτι του ρευστού θα το χάσεις (μεγάλη η προμήθεια κατά την αγορά χρυσού + θα χάσει κάποια στιγμή την υπεραξία που αποκτά τώρα + το γεγονός πως δεν τοκίζεται) κι επιπλέον εφόσον είσαι βέβαιος πως θα έχεις κάποιο μέρος για να τον φυλάξεις με ασφάλεια (πάρα πολλά τα ερωτηματικά εδώ κι ως γνωστό: μυστικό που το ξέρουν δύο δεν είναι μυστικό).

 

Το θεωρώ αυτή τη στιγμή περισσότερο ως τρόπο να διαφυλάξεις στο χρόνο ένα μέρος μέρους, από μεγάλο κεφάλαιο με δεδομένο πως θα πληρώσεις κάποιο τίμημα, παρά ως επένδυση. Επένδυση θα ήταν αν όλα ήταν φυσιολογικά και τον αγόραζες όπως αγοράζεις μια μετοχή. Τώρα δεν είναι μετοχή, είναι υπόγειο καταφύγιο και τα καταφύγια δε μετατρέπονται σε κτίρια.

 

Συνεπώς, δε νομίζω πως τέτοιου είδους κίνηση αφορά τους «κοινούς θνητούς» με κεφάλαιο λίγω χιλιάδων €. Εδώ δε γνωρίζεις καν τί φόρους θα έχεις να πληρώσεις... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω ιδεα απο επενδυσης, με το μυαλο του καθε ουγκα-μπουκα βλεπω οτι καποτε τρεχαν ολοι στο χρηματιστιριο, εσπασε η φουσκα και μετα ολοι ριχνανε μπετα παντου γιατι "το ακινιτο δεν χανει ποτε αξια", ηρθε η κριση, πειρανε τα @@ τους και τωρα τρεχουν ολοι να επενδυσουν σε χρησο...

Βρες κατι αλλο φιλε... Μην ψαχνεις να βγαλεις το τρελο κερδος, δες με τι θα μπορεις να βγαζεις παντα κερδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω πως θα γλυτώσεις λεφτά.Νερό θα πίνεις από σχολεία.Φαγητό μακαρόνια με νερό από σχολείο.Ή χαρούπια.Ρούχα να τα πλένεις στο σχολείο με σαπούνι από Lidl.Ποδήλατο για μεταφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω πως θα γλυτώσεις λεφτά.Νερό θα πίνεις από σχολεία.Φαγητό μακαρόνια με νερό από σχολείο.Ή χαρούπια.Ρούχα να τα πλένεις στο σχολείο με σαπούνι από Lidl.Ποδήλατο για μεταφορές.

Γινε πρωθυπουργος αγοριναμ να σωθουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου , πρεπει αρχικα να ξεκαθαρισεις το λογο για τον οποιο θες να προχωρησεις σε ανταλλαγη χρηματων με χρυσο.

εαν ρωτησεις καποιον στο δρομο , το λογο για τον οποιο θα σκεφτοταν να κανει τη συγκεκριμενη εποχη ενα μερος των αποταμιευσεων του χρυσο , το μεγαλυτερο ποσοστο θα ελεγε ''γιατι διασφαλιζει τον πλουτο μου''.

πραγματι το ''ο χρυσος δε χανει την αξια του'' δεν ειναι ατοπο.

μακροχρονια αλλα και βραχυχρονια το κεφαλαιο σου δεν θα παρουσιασει μεγαλες μεταβολες (παντα εξαρταται απο το μεγεθος του κεφαλαιου).

Γενικα η ρευστοτητα στην αγορα χρησου ειναι μεγαλη , αυτο σημαινει πρακτικα οτι πολλοι θελουν να αγορασουν και πολλοι θελουν να πουλησουν.Οπως καταλαβαινεις παντα θα εχεις διαθεσιμο ενα αγοραστη που θα μπορει να ρευστοποιησει το κεφαλαιο σου.

 

Τωρα εαν εσυ θελεις να πραξεις σαν επενδυτης , εκει βρισκεται το θεμα.

Παραδειγμα, θα μπορουσες να εχει ενα κεφαλαιο 30000 ευρω και να τα κανεις χρυσες λιρες(περιπου 150 λιρες πρεπει να ειναι.) μπορει σε δυο μηνες να τις πουλησεις και να παρεις 33000 με κερδος 3000 ευρω.

Σε περιπτωση που ειχες τα συγκεκριμενα χρηματα στην τραπεζα το κερδος απο τους τοκους θα ηταν ελαχιστο. Ο χρυσος μπορει να αποτελεσει επενδυση αλλα μακροχρονια υπαρχει μια ταση γυρω απο την οποια γυριζει η τιμη του (θεμα προσφορας-ζητησης κλπ).

Κατα τη γνωμη μου (δεν παιρνω και ορκο , ετσι το φανταζομαι) οι επενδυσεις σε χρυσο θα πρεπει να εχουν βραχυχρονιο προγραμματισμο και μεγαλο αρχικο κεφαλαιο.

 

Το ενδεχομενο να κανεις τα χρηματα που εχεις στην τραπεζα χρυσο και να τα παρατησεις σε κανα ντουλαπι , ειναι κουτο τουλαχιστον συν οτι στην ουσια παιρνεις τα διαθεσιμα των τραπεζων και τα καθιστας μη εκμεταλευσιμα. (παιρνεις χρημα απο την αγορα-κατι που γενικα σε τετοιες εποχες δεν πρεπει να το κανεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδειγμα, θα μπορουσες να εχει ενα κεφαλαιο 30000 ευρω και να τα κανεις χρυσες λιρες(περιπου 150 λιρες πρεπει να ειναι.) μπορει σε δυο μηνες να τις πουλησεις και να παρεις 33000 με κερδος 3000 ευρω.

Δε παίζει αυτό. Για παράδειγμα, ΑΥΡΙΟ το πρωί αγοράζεις μια ράβδο 1kgr με 42.410€ και ΜΕΘΑΥΡΙΟ τη πουλάς 37.510€ χάνοντας επί τόπου 4.900€. Η προμήθεια είναι μεγάλη στην αγορά πραγματικού χρυσού.

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=422

 

 

Αμφιβάλλω πως είναι επένδυση, ούτε βραχυχρόνια, ούτε μακροχρόνια αυτή τη στιγμή. Είναι απλά τρόπος διασφάλισης ΜΕΡΟΥΣ περιουσίας με δεδομένο πως θα έχεις χάσιμο από τη πρώτη μέρα. Η υπεραξία που έχει πάρει το καιρό της κρίσης θα χαθεί σε μερικά χρόνια. «Κέρδος» θα έχεις μόνο αν γίνει κανά μέγα κραχ στα νομίσματα και σου μείνει τουλάχιστον ο χρυσός. Είναι καταφύγιο αυτή τη στιγμή, όχι επένδυση. Επένδυση ήταν πριν την αρχή της κρίσης.

 

 

Επίσης τονίζω και κάτι πολύ σοβαρό που αφορά το πού θα τον φυλάξεις. Μη θεωρείτε ελάσσων το θέμα της ασφάλειας (και δεν εννοώ μόνο του χρυσού ή του ρεστού που παίρνουν μερικοί σπίτια τους, αλλά και τις προσωπικής). Και δύσκολα κρατά κάποιος το στόμα του κλειστό. Προσωπικά - δε πάει καιρός - μου είχε προτείνει δικό μου πρόσωπο να του διαφυλάξω ρευστό στο σπίτι μου «σε κάποια κρυψώνα» και εισέπραξε ένα ξεκάθαρο όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγορες χρυσου (καθως και συναλλαγματος) δεν ειναι προσβασιμες μονο απο την κεντρικη τραπεζα καθε χωρας.

Υπαρχουν και οι ιδιωτικες αγορες , που δεν ακολουθουν τις τιμες πωλησης και αγορας της εκαστοτε τραπεζας και που μαλιστα βρισκεται το μεγαλυτερο μερος των επενδυσεων σε χρυσο.

στην ουσια εκει γινονται οι επενδυσεις.

Επισης καθε αγορα (πχ Λονδινο και Νεα Υορκη - οι δυο μεγαλυτερες αγορες χρυσου) εκτιμα με το δικο της τροπο την τιμη.

Το λινκ που παρεθεσες αφορα την πωληση και την αγορα απο την Τ.Ε , λογικο ειναι πως η τιμη αγορας θα ειναι μικροτερη απο την τιμη πωλησης (ακριβως οπως και στο συναλλαγμα).

με το σκεπτικο σου, ουτε αγορα συναλλαγματος επρεπε να υπαρχει μιας και τιμη αγορας ειναι μικροτερη απο την τιμη πωλησης στην ΚΤΕ.

 

ο χρυσος μπορει σιγουρα να αποτελεσει επενδυση , τωρα ειναι αλλο θεμα εαν θα ειναι επικερδης η οχι , ειναι θεμα ρισκου που βρισκεται στη συγκεκριμενη επενδυση.

 

 

εντιτ , θα μπορουσε το λινκ να το ειχες δωσει πριν 2 χρονια που σιγουρα θα ηταν πολυ διαφορετικη η τιμη αγορας και πωλησεις σε σχεση με τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς το σκεπτικό μου είναι συγκεκριμένο (δεν εντοπίζεται μόνο στο θέμα της προμήθειας) κι όταν αγοράζεις συνάλλαγμα υπολογίζεις και το χάσιμο στη διαφορά τιμής, απλά εκεί είναι κατά κανόνα λιγότερο.

 

Τί εννοείς ιδιωτικές αγορές, στην Ελλάδα πχ; Ψιλολόγια να αγοράσεις δηλαδή;

Και με το θέμα να σου πουλήσουν άσχετοι κανά κράμα επιχρυσωμένο ή κάλπικες λίρες (συχνό φαινόμενο) τί παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...