Προς το περιεχόμενο

Το World of Warcraft χάνει ακόμα 800.000 συνδρομητές


atonioz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το World of Warcraft χάνει ακόμα 800.000 συνδρομητές και πέφτει στα 10.3 εκατομμύρια

 

Η εταιρία Activision Blizzard στην τελευταία αναφόρα για το τελευταίο τρίμηνο ανακοίνωσε ότι οι συνδρομές της μειώθηκαν κατά ακόμα 800 χιλιάδες, έχοντας προηγηθεί άλλες 300 χιλιάδες το προηγούμενο τρίμηνο και άλλες 600 χιλιάδες του πρώτου. Συνολικά και εώς τώρα έχει γίνει μία πτώση συνδρομητών η οποία ανέρχεται στα 1.7 εκταμμύρια συνδρομές για τα τελευταία 3 τρίμηνα.Στην ανακοίνωση αυτή ανέφεραν επίσης τα παρακάτω σημεία

 

1. Οι περισσότερες από τις συνδρομές χάθηκαν στην Κίνα.

2. Κατά κανόνα υπάρχει μια αύξηση σε συνδρομές γύρω στον Δεκέμβριο.

3. Η μείωση των κερδών οφείλεται σε όλα τα παιχνίδια που βρίσκονται σε κατάσταση development και δεν έχουν ακόμα γίνει διάθεσιμα στο κοινό.

4. Θα υπάρχουν τουλάχιστον δύο σημαντικές εκδόσεις επόμενο έτος.

 

Link.png Site: mmo champion

Επεξ/σία από atonioz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

1. Οι περισσότερες από τις συνδρομές χάθηκαν στην Κίνα.

2. Κατά κανόνα υπάρχει μια αύξηση σε συνδρομές γύρω στον Δεκέμβριο.

3. Η μείωση των κερδών οφείλεται σε όλα τα παιχνίδια που βρίσκονται σε κατάσταση development και δεν έχουν ακόμα γίνει διάθεσιμα στο κοινό.

4. Θα υπάρχουν τουλάχιστον δύο σημαντικές εκδόσεις επόμενο έτος.

 

Source.png Πηγή: mmo-champion.com

 

όχι ότι τα 10 εκατομμύρια είναι λίγα, άλλα τώρα φαίνεται ακόμα πιο πολύ ότι το νέο expansion (Mist Of Pandarian) γίνεται για να ξανακερδίσει χαμένο έδαφος στην Ασία.

 

Επίσης δώστε έμφαση στο γεγονός ότι θα έχουμε δύο μεγάλα releases μέσα στο 2012, που για μένα σημαίνει ότι κατά άνοιξη μεριά θα έχουμε το MoP και από Σεπτέμβριο προσθήκες σε αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη γνώμη μου την έχω ξαναπεί. Το WoW είναι σαν την τέλεια κοπέλα που επειδή το έχουμε δεδομένο το έχουμε σκυλοβαρεθεί. Είναι μέχρι να δοκιμάσεις ένα άλλο για να καταλάβεις την αξία του WoW, όπως ακριβώς συμβαίνει και με τις κοπέλες! Έχεις την τέλεια, αυτή που ερωτεύτηκες κτλ κτλ και μετά από αρκετό καιρό βαρέθηκες γιατί πολύ απλά την ξέρεις και δεν έχει κάτι καινούριο να σου πει! Όσα update και να κάνει, είναι πάλι η ίδια. Χωρίζεις, βρίσκεις μια χειρότερη και μετά καταλαβαίνεις την αξία της πρώην!

 

Ή για να παραφράσω μια γνωστή ατάκα. Το WoW είναι ένα κακό mmo αλλά δεν ξέρω και κανένα καλύτερο.

 

Αν έχετε φτάσει στο σημείο να μη σας αρέσει το wow και να μη σας αρέσει και κανένα άλλο mmo τότε ίσως ήρθε η ώρα να δείτε τα πράγματα αλλιώς και να παίξετε άλλο είδος παιχνιδιών.

 

Η αλήθεια είναι ότι πιο παλιά, τα mmo ήταν στα πάνω τους ενώ τώρα έχω την εντύπωση ότι η φάση του mmo ξεθυμαίνει λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ότι τα 10 εκατομμύρια είναι λίγα, άλλα τώρα φαίνεται ακόμα πιο πολύ ότι το νέο expansion (Mist Of Pandarian) γίνεται για να ξανακερδίσει χαμένο έδαφος στην Ασία.

Mπινγκο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη γνώμη μου την έχω ξαναπεί. Το WoW είναι σαν την τέλεια κοπέλα που επειδή το έχουμε δεδομένο το έχουμε σκυλοβαρεθεί. Είναι μέχρι να δοκιμάσεις ένα άλλο για να καταλάβεις την αξία του WoW, όπως ακριβώς συμβαίνει και με τις κοπέλες! Έχεις την τέλεια, αυτή που ερωτεύτηκες κτλ κτλ και μετά από αρκετό καιρό βαρέθηκες γιατί πολύ απλά την ξέρεις και δεν έχει κάτι καινούριο να σου πει! Όσα update και να κάνει, είναι πάλι η ίδια. Χωρίζεις, βρίσκεις μια χειρότερη και μετά καταλαβαίνεις την αξία της πρώην!

 

Ή για να παραφράσω μια γνωστή ατάκα. Το WoW είναι ένα κακό mmo αλλά δεν ξέρω και κανένα καλύτερο.

 

Αν έχετε φτάσει στο σημείο να μη σας αρέσει το wow και να μη σας αρέσει και κανένα άλλο mmo τότε ίσως ήρθε η ώρα να δείτε τα πράγματα αλλιώς και να παίξετε άλλο είδος παιχνιδιών.

 

Η αλήθεια είναι ότι πιο παλιά, τα mmo ήταν στα πάνω τους ενώ τώρα έχω την εντύπωσει ότι η φάση του mmo ξεθυμαίνει λιγάκι.

 

lol αυτό είναι και πάλι προσωπική άποψη και αντιπροσωπεύει ένα μικρό ποσοστό των mmo gamers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol αυτό είναι και πάλι προσωπική άποψη και αντιπροσωπεύει ένα μικρό ποσοστό των mmo gamers.

 

Είπα εγώ ότι αυτά που γράφω είναι θρησκεία;! (Θα έπρεπε δηλαδή αλλά θα αναγνωριστώ μετα θάνατον xD )

 

Εγω δε θέλω να σας πείσω...μόνοι σας θα έρθετε στα λεγόμενά μου και ξέρετε γιατί; Γιατί μέχρι τώρα η blizzard σε ό,τι έχει βγάλει, βάζει δεδομένα στο χώρο, πάρε όποιο μεγάλο παιχνίδι θες από εποχή warcraft (όχι wow) και μετά. Επιπλέον ρισκάρει και μέχρι στιγμής τα έχει καταφέρει πολύ καλά.

Το ότι κάποια στιγμή θα πέσει και το wow είναι δεδομένο. Το θέμα είναι, γιατί να αναρωτιόμαστε και να ασχολούμαστε με το ΠΟΤΕ και το ΠΩΣ. Θα έλεγα ότι είναι μεγάλο hype να κράζει κανείς την blizzard και το wow.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι ο ανταγωνισμός δεν κάνει τίποτα το πρωτοποριακό, τίποτα πραγματικά καινούριο. Πατάνε εκεί που πάτησε η blizzard, πάνω κάτω, και πέρνουν όσους έχουν βαρεθεί το wow. Μα είναι δυνατόν να λειτουργούν έτσι; Είναι δυνατόν στη διαφήμιση του rift να λένε "we are not in azeroth anymore"? Πως είναι δυνατόν αυτό το παιχνίδι να πάει καλά; Όταν θες να χτυπήσεις ένα franchise σαν το WoW, δεν πας με τέτοια λογική, δεν πας να συγκριθείς κατευθείαν με την κορυφή.

Πρέπει να κάνεις κάτι πραγματικά καινούριο, να προσφέρεις κάτι που δεν το έχει ο άλλος.

 

TL/DR: Δε με νοιάζει η μοίρα του wow και του κάθε wow, με ενοχλεί που δε βλέπω σοβαρό ανταγωνισμό και αυτό είναι το χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα εγώ ότι αυτά που γράφω είναι θρησκεία;! (Θα έπρεπε δηλαδή αλλά θα αναγνωριστώ μετα θάνατον xD )

 

Εγω δε θέλω να σας πείσω...μόνοι σας θα έρθετε στα λεγόμενά μου και ξέρετε γιατί; Γιατί μέχρι τώρα η blizzard σε ό,τι έχει βγάλει, βάζει δεδομένα στο χώρο, πάρε όποιο μεγάλο παιχνίδι θες από εποχή warcraft (όχι wow) και μετά. Επιπλέον ρισκάρει και μέχρι στιγμής τα έχει καταφέρει πολύ καλά.

Το ότι κάποια στιγμή θα πέσει και το wow είναι δεδομένο. Το θέμα είναι, γιατί να αναρωτιόμαστε και να ασχολούμαστε με το ΠΟΤΕ και το ΠΩΣ. Θα έλεγα ότι είναι μεγάλο hype να κράζει κανείς την blizzard και το wow.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι ο ανταγωνισμός δεν κάνει τίποτα το πρωτοποριακό, τίποτα πραγματικά καινούριο. Πατάνε εκεί που πάτησε η blizzard, πάνω κάτω, και πέρνουν όσους έχουν βαρεθεί το wow. Μα είναι δυνατόν να λειτουργούν έτσι; Είναι δυνατόν στη διαφήμιση του rift να λένε "we are not in azeroth anymore"? Πως είναι δυνατόν αυτό το παιχνίδι να πάει καλά; Όταν θες να χτυπήσεις ένα franchise σαν το WoW, δεν πας με τέτοια λογική, δεν πας να συγκριθείς κατευθείαν με την κορυφή.

Πρέπει να κάνεις κάτι πραγματικά καινούριο, να προσφέρεις κάτι που δεν το έχει ο άλλος.

 

TL/DR: Δε με νοιάζει η μοίρα του wow και του κάθε wow, με ενοχλεί που δε βλέπω σοβαρό ανταγωνισμό και αυτό είναι το χειρότερο.

έχεις απόλυτο δίκαιο και μόνο το GW2 θα το κάνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις απόλυτο δίκαιο και μόνο το GW2 θα το κάνει αυτό.

 

Δεν το βλέπω αλλά πραγματικά το ελπίζω! Αν και δεν πρόκειται να ασχοληθώ προς το παρόν με άλλο ΜΜΟ λόγω έλλειψης χρόνου και διάθεσης αλλά η ύπαρξη καλού ανταγωνισμού μόνο καλο θα κάνει και δεν είναι καθόλου κακό να φάει και λίγο τα μούτρα της η blizzard και η κάθε blizzard.

 

Οι λόγοι για την πτώση που διαγράφουν οι συνδρομητές του wow είναι παααρα πολλοί και ίσως κάποια στιγμή να επεκταθώ αν και δεν ξέρω αν έχει νόημα. Το μικρότερο κακό πάντως είναι το ΜοΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό ειναι οσο περναν τα χρόνια να μειωνονται οι gamers,τωρα με το expansion θα ανεβουν καπως και μετα θα ξαναπέσουν πιο μονιμα αυτη τη φορα.

Δυνατα θα μπει το Τhe Old Republic,σε πολλες λιστες με preorder ειναι πρωτο.

Και μη ξεχναμε και το Diablo 3 που μπορει να μην ειναι ΜΜΟ αλλά θα τραβήξει πολυ κόσμο.

 

 

ps:Οταν ειδα το trailer απτο Mists of Pandaria είπα....''εβαλαν το Kung Fu Panda σε expansion'' χαχα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και 10.000.000 παίχτες για ένα παιχνίδι που σχεδιάστηκε το 2000, δεν είναι λίγο πράμα.

 

Σίγουρα οι παλιοί παίχτες έχουν κορεστεί. Ε μα πόσες φορές να σκοτώσεις τα boss, να αποφύγεις την φωτιά στο πάτωμα, να κάνεις heroics, να μαζέψεις reputation, gear κτλ κτλ.. 2-3 Expansion να έχεις παίξει σοβαρά, ε το είδες το παιχνίδι. Τώρα τι; Στο 90 άντε πάλι από την αρχή; Ήμαρτον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...