Προς το περιεχόμενο

Υγιεινό μαγείρεμα


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν καταλαβαίνω την λογική του ατμομάγειρα-εκτός αν υπάρχει πρόβλημα υγείας.

Υγιεινό μαγείρεμα για να τρως κάθε μέρα κρέας;

Αν θες υγιεινή διατροφή,ακολούθα την μεσογειακή.

 

mesog1.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι στη μεσογειακη διατροφη εχει ως καθημερινη τροφη τα ψωμια και μακαρονια εμενα δε με βρισκει συμφωνη.Σ'αυτο που συμφωνω ειναι σε καθημερινη χρηση το ελαιολαδο και τα λαχανικα.Τωρα σχετικα με τον ατμομαγειρα εχω ακουσει οτι λογω των ατμων δεν αφηνει καποιες κακες ουσιες να δημιουργηθουν.Αλλα δε ξερω λεπτομερειες να σου πω.<br>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι στη μεσογειακη διατροφη εχει ως καθημερινη τροφη τα ψωμια και μακαρονια εμενα δε με βρισκει συμφωνη.Σ'αυτο που συμφωνω ειναι σε καθημερινη χρηση το ελαιολαδο και τα λαχανικα.Τωρα σχετικα με τον ατμομαγειρα εχω ακουσει οτι λογω των ατμων δεν αφηνει καποιες κακες ουσιες να δημιουργηθουν.Αλλα δε ξερω λεπτομερειες να σου πω.<br>

Συμφωνώ.

Αυτή η πυραμίδα με τα ψωμια και τα μακαρόνια στη βάση είναι ο προθάλαμος στον σακχαρώδη διαβήτη. Εδώ λέμε αμάν και πως να εξισορροπηθεί η γελοία πυραμίδα που έχει ως αποτέλεσμα την πλειοψηφία των γέρων με ζάχαρο, και ακόμα η βιομηχανία των σιτηρών την πλασάρει ως πρότυπο. Δε πειράζει στο τέλος όπως στρώνει ο καθένας κοιμάται. Παραδειγματιστείτε από τους παλιότερους κ μην κάνετε τα ίδια λάθη. Ακούς εκεί "ΑΔΡΑ" επεξεργασμένοι υδατάνθρακες, έχουν το θράσος και το λένε κ μες τα μούτρα μας... Και μια υπενθύμηση σχετικά με το ελαιόλαδο που προωθείται ως υγιεινή τροφή, και είναι ΕΑΝ κ ΕΦΟΣΟΝ καταναλώνεται σε ΜΙΚΡΕΣ ποσότητες. 900 θερμίδες τα 100 γρ σε συνδυασμό με βούτες κ παπάρες με ψωμιά, κ μετά δωστου σαν χάμστερ στα γυμναστήρια να φύγουν οι κοιλούμπες και οι σβερκάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω για το ελαιολαδο δε λεω για τις παπαρες και το ενα κιλο που βαζουν μεσα στα λαδερα.Αλλα ειναι 100 φορες καλυτερο και πιο υγιεινο απο σπορελαια και τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι και πως μαγειρεύεις κάτι

Από ότι λένε διάφορες έρευνες το μαγείρεμα στον ατμό είναι αρκετά ωφέλιμο αφού τα τρόφιμα διατηρούν το χρώμα, τη γεύση και τα θρεπτικά συστατικά τους

Απο συσκευες εχετε δοκιμασει καμια απο αυτες?

ΑΤΜΟΜΑΓΕΙΡΑΣ 163902 BLACK LINE IZZY

Tefal VS4003 Vitacuisine Compact

Multi Four ΡΟΜΠΟΤΑΚΙ AX 777

Rohnson R-298 Master Chef

 

Σε μερικα μπορεις να κανεις και τηγανητες πατατες σαν το Tefal ActiFry ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να παρεις ατμομαγειρα ενω μπορεις να κανεις την ιδια δουλεια σε μια κατσαρολα?

 

ακριβώς, πλέον όλα τα λαχανικά τα κάνω στον άτομο με κατσαρόλα και ένα έξτρα μαραφέτι που αγώρασα απο το ικέα. γίνονται γρήγορα και κρατάνε αυτό το κράντσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τopic starter δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην επιλογή ρομποτάκι vs ατμομάγειρα. Σίγουρα το ρομποτάκι κάνει και σαν ατμομάγειρας ενώ το άλλο όχι.

 

Δεν ξέρω πόσο πραγματικά υγειηνά είναι αυτά όμως. Είχα ασχοληθεί να πάρω το Rohnson master shef R-289 που βρήκες και εσύ. Διάβασα αρκετά, τελικά δεν το πήρα γιατί δεν έβγαλα άκρη. Δεν είναι δοκιμασμένες αυτές οι τεχνολογίες για την υγεία. Ψήνουν με λάμπες αλογόνου και με τα λίγα που ξέρω, ίσως και να είναι καρκινογόνες.

 

Αλλα εγώ είμαι ψείρας. Εσύ μπορεί να μην φοβάσαι

 

Για να λέμε και τα καλα, κάνει μεγάλη εξοικονόμηση ενέργειας, μαγειρεύει υγειηνά και γρήγορα. Και όλα αυτά με πολύ λίγα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι στη μεσογειακη διατροφη εχει ως καθημερινη τροφη τα ψωμια και μακαρονια εμενα δε με βρισκει συμφωνη.Σ'αυτο που συμφωνω ειναι σε καθημερινη χρηση το ελαιολαδο και τα λαχανικα.Τωρα σχετικα με τον ατμομαγειρα εχω ακουσει οτι λογω των ατμων δεν αφηνει καποιες κακες ουσιες να δημιουργηθουν.Αλλα δε ξερω λεπτομερειες να σου πω.<br>

 

τα μακορόνια είναι μια χαρά τροφή πλούσια σε υδατάνθρακες και με λίγες θερμίδες αρκεί να μην το παρακάνουμε με τις σάλτσες που βάζουμε ..

 

Συμφωνώ.

Αυτή η πυραμίδα με τα ψωμια και τα μακαρόνια στη βάση είναι ο προθάλαμος στον σακχαρώδη διαβήτη. Εδώ λέμε αμάν και πως να εξισορροπηθεί η γελοία πυραμίδα που έχει ως αποτέλεσμα την πλειοψηφία των γέρων με ζάχαρο, και ακόμα η βιομηχανία των σιτηρών την πλασάρει ως πρότυπο. Δε πειράζει στο τέλος όπως στρώνει ο καθένας κοιμάται. Παραδειγματιστείτε από τους παλιότερους κ μην κάνετε τα ίδια λάθη. Ακούς εκεί "ΑΔΡΑ" επεξεργασμένοι υδατάνθρακες, έχουν το θράσος και το λένε κ μες τα μούτρα μας... Και μια υπενθύμηση σχετικά με το ελαιόλαδο που προωθείται ως υγιεινή τροφή, και είναι ΕΑΝ κ ΕΦΟΣΟΝ καταναλώνεται σε ΜΙΚΡΕΣ ποσότητες. 900 θερμίδες τα 100 γρ σε συνδυασμό με βούτες κ παπάρες με ψωμιά, κ μετά δωστου σαν χάμστερ στα γυμναστήρια να φύγουν οι κοιλούμπες και οι σβερκάδες.

 

 

 

πιο γελοία φράση από αυτή δεν έχω ακούσει ποτέ στην ζωή μου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μακορόνια είναι μια χαρά τροφή πλούσια σε υδατάνθρακες και με λίγες θερμίδες αρκεί να μην το παρακάνουμε με τις σάλτσες που βάζουμε ..

 

:shock: λιγες θερμιδες; τι λεει εκει το ατομο, κοιταξες ποτε να δεις ποσες θερμιδες εχουν και ποση ειναι η μεριδα ανα ατομο και τελικα τι μεριδα τρως; με τις μεριδες που σερβιρουν σε εστιατορια μπορεις ανετα να πιασεις μια 700αρα θερμιδες ΧΩΡΙΣ την σαλτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να παρεις ατμομαγειρα ενω μπορεις να κανεις την ιδια δουλεια σε μια κατσαρολα?

 

Εχεις δικιο για τον ατμομαγειρα

Με τα ρομποτακια δεν ξερω τι γινεται γιατι ακουω καλα λογια απο οσους εχουν παρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...