Προς το περιεχόμενο

Προταση για αγορα δικυκλου


stormrain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Κατ'αρχην δηλωνω παντελως ασχετος με το θεμα μηχανης/scooter κλπ.

Αλλα μεσα στο μηνα θα βγαλω ενα διπλωμα μηχανης και να παρω κατι για μεσα στην πολη. Κυριως.

Δεδομενα:

Πρωτη αγορα και ειπαμε, ασχετος οποτε δεν θελω κανενα κτηνος κυβικων. Τουλαχιστον οχι προς το παρον.

Δεν εχω ιδεα απο τιμες κλπ αλλα διαθετω γυρω στα 1500 ευρω για μεταχειρισμενο. Παιζει αυτη η τιμη ή ειμαι απο αλλον πλανητη?

Εχω 1,94 υψος οποτε δεν θελω κατι που να με κανει να φαινομαι πως οδηγω μπομπο.

Δεν θελω να καιει τα αντερα του.

Δεν θελω να πολυασχολουμαι ιδιαιτερα με αυτο.

 

Μου προτεινετε γενικα κατι σε scooter ή κατι αλλο? Και ειδικα, ποια μοντελα?

 

Και μπονους ερωτηση. Ενα κρανος σχετικα καλης ποιοτητας ποσο περιπου κοστιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην δηλωνω παντελως ασχετος με το θεμα μηχανης/scooter κλπ.

Αλλα μεσα στο μηνα θα βγαλω ενα διπλωμα μηχανης και να παρω κατι για μεσα στην πολη. Κυριως.

Δεδομενα:

Πρωτη αγορα και ειπαμε, ασχετος οποτε δεν θελω κανενα κτηνος κυβικων. Τουλαχιστον οχι προς το παρον.

Δεν εχω ιδεα απο τιμες κλπ αλλα διαθετω γυρω στα 1500 ευρω για μεταχειρισμενο. Παιζει αυτη η τιμη ή ειμαι απο αλλον πλανητη?

Εχω 1,94 υψος οποτε δεν θελω κατι που να με κανει να φαινομαι πως οδηγω μπομπο.

Δεν θελω να καιει τα αντερα του.

Δεν θελω να πολυασχολουμαι ιδιαιτερα με αυτο.

 

Μου προτεινετε γενικα κατι σε scooter ή κατι αλλο? Και ειδικα, ποια μοντελα?

 

Και μπονους ερωτηση. Ενα κρανος σχετικα καλης ποιοτητας ποσο περιπου κοστιζει?

 

τα 1500 τα κοβω λιγα

αλλα για μεσα στην πολη ενα scooter ειναι must

επισης για το υψος δεν ξερω

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 1500 είναι πολύ λίγα. Γιατί λόγω φτώχειας τα οικονομικά μηχανάκια πόλης είναι αυτό που θέλουν όλοι. Με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν μεταχειρισμένα στην αγορά, γιατί κανείς δεν τα πουλάει, παρά μόνο σαράβαλα με πολλά χλμ κλπ. Κι εμείς για 1500 υπολογίζαμε και τελικά δώσαμε τα διπλάσια για καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα 1500 είναι πολύ λίγα. Κι εμείς για 1500 υπολογίζαμε και τελικά δώσαμε τα διπλάσια για καινούργιο.

Aυτα δεν ηθελα να ακουσω γμτ. Θα δω τι με παιρνει να προσθεσω και επανερχομαι. Thanks people :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην δηλωνω παντελως ασχετος με το θεμα μηχανης/scooter κλπ.

Αλλα μεσα στο μηνα θα βγαλω ενα διπλωμα μηχανης και να παρω κατι για μεσα στην πολη. Κυριως.

Δεδομενα:

Πρωτη αγορα και ειπαμε, ασχετος οποτε δεν θελω κανενα κτηνος κυβικων. Τουλαχιστον οχι προς το παρον.

Δεν εχω ιδεα απο τιμες κλπ αλλα διαθετω γυρω στα 1500 ευρω για μεταχειρισμενο. Παιζει αυτη η τιμη ή ειμαι απο αλλον πλανητη?

Εχω 1,94 υψος οποτε δεν θελω κατι που να με κανει να φαινομαι πως οδηγω μπομπο.

Δεν θελω να καιει τα αντερα του.

Δεν θελω να πολυασχολουμαι ιδιαιτερα με αυτο.

 

Μου προτεινετε γενικα κατι σε scooter ή κατι αλλο? Και ειδικα, ποια μοντελα?

 

Και μπονους ερωτηση. Ενα κρανος σχετικα καλης ποιοτητας ποσο περιπου κοστιζει?

 

http://www.youtube.com/watch?v=w_9iJLzEiaE PCX και όταν του Freedaba δεν θα παίρνει καν μπρος με λίγο κρύο εσυ θα κάνεις σουζες στην μπροστα ρόδα. :P

Θα το βρεις στα 2700 νομιζω ενώ καιει περιπου 2.5lt/100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χόντα πλέον έχει καταντήσει χειρότερη κοροιδία προς το αγοραστικό κοινό κι από τα κινέζικα. Και οι Ελληνες γενικά πάνε στα τυφλά και αγοράζουν μηχανάκι απλά και μόνο επειδή γράφει Χόντα έχοντας ως κριτήριο το στρογγυλοφάναρο του παππού τους που τσουλάει ακόμα μετά από 30 χρόνια.

 

Το pcx:

1. Είναι πανάκριβο

2. Έχει πανάκριβα πλαστικά (σημαντικό στα σκούτερ). Σύνολο το κουστούμι βγαίνει πιο ακριβό από το μηχανάκι.

3. Πολύ χαμηλό μπροστά, καμία προστασία από τον αέρα

4. Ταμπούρο πίσω εν έτει 2011

5. Δεν έχει 16ρες ρόδες

6. Όσο καλό μοτέρ και να έχει, δεν παύει να είναι 125 κυβικά, κάτι που σε βάθος χρόνου κουράζει

7. Είναι ΜΙΚΡΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να προσθέσω μόνο οτι με 1500€ βρίσκεις παπί πάρα πολύ καλό. Απλά δεδομένου του 1.94 θεωρώ αυτονόητο οτι δεν θα κοιτάξεις καν παπί.

Ναι το παπι ειναι εκτος.

Σκεφτομουν εναλλακτικα για καμια πιο normal μηχανη μεχρι 250cc ξερωγω, αλλα ακομα δεν εχω καταληξει στο τι ειναι καλυτερο για πρωτη επαφη με 2 ροδες + πολη.

Bλεπω πχ κατι τετοιο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1913291/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα που θα πηγαίνεις. Για μέσα στην πόλη ο συμπλέκτης και το συνεχές ανεβοκατέβασμα ταχύτητες θα σε κουράσουν. Εδώ και με το παπί κουραστικές είναι οι ταχύτητες. Το αυτόματο είναι πολύ πιο βολικό στην πόλη.

 

 

Bλεπω πχ κατι τετοιο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1913291/

 

Πλάκα κάνεις; Δεν βλέπεις τα κωλοφτιαξίματα που του έχει κάνει; Του έχει αλλάξει τα πρέκια να πούμε. ΜΑΚΡΙΑ από φτιαγμένα,μετατροπές κλπ.

 

Και μπονους ερωτηση. Ενα κρανος σχετικα καλης ποιοτητας ποσο περιπου κοστιζει?

 

Υπάρχουν όλα τα βαλάντια, αλλά μην το τσιγκουνευτείς. Το μηχανάκι ναι, το κράνος όχι. Δώσε όσα περισσότερα μπορείς να δώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χόντα πλέον έχει καταντήσει χειρότερη κοροιδία προς το αγοραστικό κοινό κι από τα κινέζικα. Και οι Ελληνες γενικά πάνε στα τυφλά και αγοράζουν μηχανάκι απλά και μόνο επειδή γράφει Χόντα έχοντας ως κριτήριο το στρογγυλοφάναρο του παππού τους που τσουλάει ακόμα μετά από 30 χρόνια.

 

Το pcx:

1. Είναι πανάκριβο

2. Έχει πανάκριβα πλαστικά (σημαντικό στα σκούτερ). Σύνολο το κουστούμι βγαίνει πιο ακριβό από το μηχανάκι.

3. Πολύ χαμηλό μπροστά, καμία προστασία από τον αέρα

4. Ταμπούρο πίσω εν έτει 2011

5. Δεν έχει 16ρες ρόδες

6. Όσο καλό μοτέρ και να έχει, δεν παύει να είναι 125 κυβικά, κάτι που σε βάθος χρόνου κουράζει

7. Είναι ΜΙΚΡΟ

 

Δεν ειμαι ιδιαιτερος γνώστης, περισσότερο ένα φίλο βοηθούσα να διαλέξει και καναμε μαζι σερτς.. Να μην τα πολυλογώ για δικους του λόγους είχε αποκλεισει τα Ευρωπαικά και ηταν ανάμεσα σε Honda, Kymco και sym, το sym αποκλείστηκε γρήγορα και αναμεσα στο 200αρι kymco και 125pcx επέλεξε το 2ο γιατι έχει μικρότερη κατανάλωση, ειναι πιο βολικό επειδη ειναι μικρότερο για μέσα στην πολή, μπορει να κινηθει αξιοπρεπώς και εκτός πολης και έχει μικρότερη κατανάλωση (1lt αν θυμαμαι καλά).

Δεν ξέρω αν έχει πέσει η Honda αλλά εμενα μου δειχνει μια τεραστια αξιοπιστία σε κινητήρες σε μηχανες και αυτοκίνητα εδώ και πάρα πολλά χρόνια με αυτοκινητα και μηχανές στο συγκεκριμένο τομέα να ειναι σκυλιά κατι που για μένα υπερισχύει από τον σχεδιασμό ή τα πλαστικά ή οτιδηποτε αλλο. Οποτε θα επέλεγα το 125αρι αν κινούμουν εντός πολης ή δεν έβγαινα πολύ συχνά σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.gorgolis.gr/symphonySR.htm ,πιστευω οτι μπορεις να διαπραγματευτεις λιγο την τιμη , παντως στους περισσοτερους που ρωτουσα μου λεγανε οτι αμα τα δωσω κασερι (cash :P ) τοτε θα κανουν εκπτωση στη τιμη [λογικό αυτο] και -μουφο-δωρακια κλπ !!

[για το 125 κοιτα αν και μερικους τους βολευουν τα 50cc , παντως 125 προτεινω ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..

 

http://www.gorgolis.gr/symphonySR.htm ,πιστευω οτι μπορεις να διαπραγματευτεις λιγο την τιμη , παντως στους περισσοτερους που ρωτουσα μου λεγανε οτι αμα τα δωσω κασερι (cash :P ) τοτε θα κανουν εκπτωση στη τιμη [λογικό αυτο] και -μουφο-δωρακια κλπ !!

[για το 125 κοιτα αν και μερικους τους βολευουν τα 50cc , παντως 125 προτεινω ]

πω πω τι ασχημα μηχανακια φτιαχνουν καμια φορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...