Προς το περιεχόμενο

Επαφές iphone 4s - Itunes – icloud - outlook..και κάτι σαν το ovi contacts???


sculper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Θα κάνω το μεγάλο βήμα και θα πάρω iphone μετά από χρόνια με BB και Nokia. Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα:

1) αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο iphone σαν αυτό που έχει η nokia με το ovi contacts. Κάνω συγχρονισμό των επαφών μου από το Outllok στο κινητό και μετά μέσω wifi κάνω από το κινητό στο ovi contacts. Είναι πολύ χρήσιμο διότι και να μου κλέψουν το κινητό απλά παίρνω ένα καινούργιο nokia και παρόλο που δεν θα είμαι σε pc θα κάνω συγχρονισμό και θα έχω άμεσα όπου και αν είμαι τις επαφές μου.

Προσφέρει κάτι αντίστοιχο η apple για τα iphone??? Και

2) Επίσης στο itunes δεν είδα επιλογή , αν υπάρχει conflict σε κάποια επαφή μεταξύ outlook και iphone , να μπορείς να ορίζεις πιο να υπερισχύει ή τι να γίνεται. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) δες icloud, όπου αποθηκεύεις πλέον τις επαφές και τις έχεις όποτε θες ...μπορείς επίσης να κάνεις όλο το κινητό backup στο icloud, βέβαια προϋποθέτει λογαριασμό κτλ... απλό πράμα...

 

2)μεταξύ adress book και iphone αν υπάρχει σε ρωτάει ποια από τις 2 θα υπερισχύσει, τώρα μεταξύ outlook και iphone, δε ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις συγχρονισμό των επαφών/ημερολογίων/σημειώσεων με 2 τρόπους:

 

1. Απ΄ευθείας με το Outlook, μέσω του iTunes.

 

2. Από το iPhone στο iCloud μέσω 3G/Wi-Fi. Το iCloud δίνεται δωρεάν. Μπορείς να διαχειρίζεσαι On-line τις επαφές σου στο www.icloud.com.

Αν εγκαταστήσεις την εφαρμογή iCloud στον υπολογιστή σου μπορείς να κάνεις και sync από το iCloud στο Outlook (μόνο σε windows vista ή νεώτερα και μόνο σε Outlook 2007 ή νεώτερο).

 

Σε κάθε περίπτωση, αν υπάρχει conflict σε ρωτάει ποιά είναι η σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να αναφέρω επίσης και τη λύση του Gmail που προσωπικά μου έχει λύσει τα χέρια και όταν αλλάζω συσκευή το τελευταίο που με απασχολεί είναι πλεον οι επαφές μου!

 

Τα βάζεις όλα στις επαφές του Gmail και μετά άνετα όταν σετάρεις το gmail σου στο iphone σε ρωτάει αν θέλεις να σου φέρει μαζί και τις επαφές σου, το calendar κλπ.

 

Αν το ρυθμίσεις και σαν exchange mail το gmail σου στο iphone, έχεις ακόμη πιο άμεσο sync και ό,τι αλλαγές κάνεις στις επαφές σου (είτε στο iphone είτε στο pc σου), βρίσκονται ταυτόχρονα παντού!

 

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λυση που ανεφερε ο φιλος απο πανω με gmail exchange ειναι η πιο ευκολη κ γρηγορη για εμενα. και η συνεργασια με mac ειναι επισης αμεσοτατηβκ πανευκολη αν εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το gmail περνάνε ΌΛΑ τα πεδία που έχεις στο outlοοκ , ή μερικά μπορεί να μην...

 

???

Να αναφέρω επίσης και τη λύση του Gmail που προσωπικά μου έχει λύσει τα χέρια και όταν αλλάζω συσκευή το τελευταίο που με απασχολεί είναι πλεον οι επαφές μου!

 

Τα βάζεις όλα στις επαφές του Gmail και μετά άνετα όταν σετάρεις το gmail σου στο iphone σε ρωτάει αν θέλεις να σου φέρει μαζί και τις επαφές σου, το calendar κλπ.

 

Αν το ρυθμίσεις και σαν exchange mail το gmail σου στο iphone, έχεις ακόμη πιο άμεσο sync και ό,τι αλλαγές κάνεις στις επαφές σου (είτε στο iphone είτε στο pc σου), βρίσκονται ταυτόχρονα παντού!

 

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα που χρησιμοποιω τηλεφωνα email γεννεθλια και σε καποιες επαφες επαγγελμα περνανε κανονικα.

μαλιστα κανοντας εξαγωγη σε tab delimited xls εχω περασει τις επαφες σε 2-3 η/υ και σε outlook.

καθε φορα που ανοιγεις τον καταλογο στο κινητο σου και εισαι online ψαχνει αυτοματα και βρισκει τυχουσες αλλαγες ειτε στις επαφες του google ειτε στο τηλεφωνο σου, και αυτοματα τις ενημερωνει.

Με τον ιδιο τροπο λειτουργει και λογαριασμος hotmail (exchange) αν δεν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...