Προς το περιεχόμενο

ΗΠΑ: το 1/3 των χρηστών του Internet θα κατέχουν tablet μέχρι το 2014


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αυξημένες πωλήσεις συσκευών tablet και ειδικότερα αυτή του iPad έχουν εκτοξεύσει τη δημοτικότητα της κατηγορίας σε προϊόντα που θεωρούνται πλεόν απαραίτητα. Στις Ηνωμένες Πολιτείες υπολογίζεται ότι μέχρι το τέλος του χρόνου 33.7 εκατομμύρια άνθρωποι θα έχουν στην κατοχή τους ένα tablet.

Η αύξηση των tablet χρηστών βρίσκεται περίπου στο 158% για το τελευταίο έτος, όταν και παρουσιάστηκε για πρώτη φορα το iPad πρώτης γενιάς από την Apple. Μέχρι το τέλος του 2014 πάνω από 90 εκατομμύρια χρήστες του Internet θα κατέχουν από ένα tablet, αναφέρει μια πρόσφατη έρευνα. Η εταιρεία eMarketer που πραγματοποίησε τους παραπάνω υπολογισμούς πιστεύει ότι μελλοντικά τα tablets θα χρησιμοποιούνται όσο και τα smartphones αλλά περισσότερο ως προσωπική συσκευή. Σήμερα, σε αρκετά tablets μοιράζεται η χρήση τους από δύο ή παραπάνω άτομα.

Όσον αφορά τα φύλα και τις ηλικίες, αναμένεται η αγορά των tablet να επηρεάσει ακόμη περισσότερο της γυναίκες οι οποίες μέχρι και σήμερα δεν έχουν μερίδιο περισσότερο από το 50% της αγοράς. Μέχρι το τέλος του 2011 περίπου το 13% των παιδιών κάτω των 18 θα κατέχουν και από μία συσκευή tablet. Το ποσοστό αυτό αναμένεται να φτάσει στο 15.9% μέσα σε τρία χρόνια. Ακόμη, στις ηλικίες μεταξύ 18 και 34 ετών υπολογίζεται ότι μέχρι το τέλος του 2011 θα κατέχει tablet το 34.8%, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό για όσους βρίσκονται σε ηλικία μεγαλύτερη των 35 ετών θα μειωθεί στο 49.3% από το 55.5%.

Link.png Site: broadbandexpert.com


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά πως κατάφεραν να κάνουν μια πολυτέλεια ανάγκη, ένας (αιώνια η χάρη του) steves jobs το ξέρει. Αυτή είναι η μαγεία (ή βλακεία ) του μάρκετινγκ....

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στην αρχή το κατηγορούσα αλλά είναι ότι πρέπει για κανένα ταξιδάκι ακόμα και ταινία υποθέτω μια χαρά βλέπεις.... Έχει πολύ καλή αυτονομία και είναι πολύ λεπτό και ελαφρύ. Δεν είμαι κάτοχος καθότι είναι πολύ ακριβό αλλά έχω δουλέψει και είναι βολικό.Επίσης αν έχεις iPad και το κάνεις jailbreak μπορείς να κάνεις παππάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πως κατάφεραν να κάνουν μια πολυτέλεια ανάγκη, ένας (αιώνια η χάρη του) steves jobs το ξέρει. Αυτή είναι η μαγεία (ή βλακεία ) του μάρκετινγκ....

 

android.png

Οποιοδήποτε τεχνολογικό αντικείμενο έχεις και θεωρείς αναγκαίο(από το μολύβι μέχρι το αυτοκίνητο) ήταν κάποτε πολυτέλεια.Αυτό λέγεται εξέλιξη φίλε όχι μάρκετινγκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πηγαίνουμε μακριά.

 

Ηλεκτρονικός Υπολογιστής. Είναι και αυτός μία πολυτέλεια αν το πάρουμε έτσι...

Δεν θα μιλήσω για TV, κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απόλυτα για το ΦΠΑ γιατι το θεωρουν ειδος πολυτελειας, απο εκει και περα να τονισω οτι εφοσον οι ταμπλετες εχουν ενσωματωμενη καρτα 3G τοτε μπορουν να μετατραπουν και σε κινητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν έχω ipad ή tablet και μου αρέσουν σαν gadget και θα έπαιζα μαζί τους για λίγο καιρό θεωρώ πως είναι κάτι εντελώς άχρηστο και θα το βαριόμουνα μετά από λίγο καιρό.

εαν θες να μπείς λιγο ιντερνετ ενώ είσαι έξω πάρε ενα smartphone. όσο είσαι σπίτι μπαίνεις από το pc.

 

κάτι πολύ χρήσιμο για τα tablet θα ήταν να τα χρησιμοποιούσαν στα σχολεία . οικονιμικά tablet με διαδραστικά βιβλία αποθηκευμένα μέσα και να μην φορτώνονται 10κιλά τα παιδιά και να γίνεται λίγο πιο ενδιαφέρον το βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν έχω ipad ή tablet και μου αρέσουν σαν gadget και θα έπαιζα μαζί τους για λίγο καιρό θεωρώ πως είναι κάτι εντελώς άχρηστο και θα το βαριόμουνα μετά από λίγο καιρό.

εαν θες να μπείς λιγο ιντερνετ ενώ είσαι έξω πάρε ενα smartphone. όσο είσαι σπίτι μπαίνεις από το pc.

 

κάτι πολύ χρήσιμο για τα tablet θα ήταν να τα χρησιμοποιούσαν στα σχολεία . οικονιμικά tablet με διαδραστικά βιβλία αποθηκευμένα μέσα και να μην φορτώνονται 10κιλά τα παιδιά και να γίνεται λίγο πιο ενδιαφέρον το βιβλίο.

 

και με 20 μαθητες να κλαιγονται γιατι εμειναν απο μπαταρια ή γιατι τους το κλεψαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είναι στο 23% Φ.Π.Α. είναι πολυτέλεια αρκεί να αγοράζεις αυτο που χρειάζεσαι πραγματικά και λόγο μόδας

Της κυβερνησης εισαι; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο βαθια στη υφεση χωνεται η υφηλιος, τοσο πιο συντομα θα λογικευτουν οι παντες και θα πεσουν οι τιμες.

Ακου 600 ευρω τηλεφωνο ή tablet... Και το περιεργο ειναι οτι σε καποιους φαινεται απολυτως νορμαλ (ειναι οι ιδιοι που διαβαζουν τη βιογραφια του Jobs :P, ειναι καποιοι αλλοι, δεν ξερω ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...