Προς το περιεχόμενο

προβλημα με DVD/CD player


kostaks3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα την εχω ξανακανει την διαδικασια με windows 7 απλα για να σιγουρευτω,επειδη αν χαθουν θα φαω κραξιμο

 

λοιπον.ξεκιναω την διαδικασια.αντε καλη μου τυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aν εννοείς ότι χρησιμοποίησες το ΔΙΣΚΑΚΙ των Windows κι έκανες το φορμάτ (άρα η συσκευή δουλεύει), τότε απλά είναι παράδοξο να μην φαίνεται στα Windows.

 

Eκτός κι αν εννοείς ότι έκανες την ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗ που λέγαμε (κι απλά δεν είχε αποτέλεσμα), κι όχι φορμάτ...

 

 

 

Aν εννοείς ότι χρησιμοποίησες το ΔΙΣΚΑΚΙ των Windows κι έκανες το φορμάτ (άρα η συσκευή δουλεύει), τότε απλά είναι παράδοξο να μην φαίνεται στα Windows.

 

Eκτός κι αν εννοείς ότι έκανες την ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗ που λέγαμε (κι απλά δεν είχε αποτέλεσμα), κι όχι φορμάτ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα φορματ απο usb stick.Αλλα νομιζω ΟΛΕΣ τις ρυθμισεις τις κρατησε απο την προηγουμενη εγκατασταση (και κραταει και φακελο windows old) και δεν χρειαστηκε η εγκατασταση ουτε ενος driver.θα ξαναδοκιμασω σημερα και θα δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

^

 

Διπλοκλίκαρε με αριστερό στο "Ο Υπολογιστής Μου", και μετά ένα δεξί κλικ στο εικονίδιο του DVD drive (έτσι ονομάζεται κανονικά, και όχι "player") και από τη λίστα που θα ανοίξει, αριστερό κλικ στο "εξαγωγή" (ή "eject", αν τυχόν έχεις Αγγλικά). Αν ΔΕΝ ανοίγει το πορτάκι, παίζει να έχει (ηλεκτρονικό κατά πάσα πιθανότητα) πρόβλημα ο μηχανισμός, και θα δούμε για παρακάτω.

 

Επίσης αν υπάρχει δισκάκι που το χρειάζεσαι μέσα, μπορείς να "ξεδιπλώσεις" έναν συνδετήρα (κατά το ήμισυ κατά προτίμηση, για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις τον υπόλοιπο ως "μοχλό"), και να τον σπρώξεις μέσα σε μια μικρή τρυπούλα που έχει κάθε drive στο μπροστινό του μέρος, συνήθως προς τη μεριά του κουμπιού εισαγωγής/εξαγωγής της "πόρτας" του. Θέλει λίγη δύναμη, μη φοβάσαι, ζημιά ΔΕΝ μπορείς να κάνεις - απλά με αυτόν τον τρόπο σπρώχνεις χειροκίνητα τον μηχανισμό εξαγωγής ώστε ν' ανοίξει το πορτάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ! Δυστυχώς δεν υπάρχει εικονίδιο του DVD drive!

Δείχνει μόνο τις μονάδες σκληρών δίσκων και τα έγγραφα.

Δε ξέρω αν ευ8υνεται αυτό..απλά το επισημαίνω..πριν 2 βδομαδες αλλαξα

το τροφοδοτικό ;)

 

Ευχαριστώ για τη βοή8εια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να απαντησω στο αρχικο θεμα,μετα το φορματ δεν μου το διορθωσε το προβλημα.Ολως τυχαιως,πανω στο καθαρισμα απ'τη σκονη του desktop,βγαζω του καλωδια του dvd και τα ξαναβαζω.Απο τοτε μου το δειχνει κανονικα.raspberry δοκιμασε και εσυ να κανεις αυτο,ισως βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostaks3

thankss θα το δοκιμάσω ;) ;)

 

@mchls

Δε το έχω τσεκάρει ακόμη!Περιμένω το 8είο μου όπου μαζί είχαμε αλλάξει και το τροφοδοτικό τις προάλλες :-)

 

Ενημερώνω για τυχον εξέλιξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...